Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφορία του OS X Mountain Lion τον Ιούλιο


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να εξηγηθω: ειχα διαβασει εδω πως το lion με το mountain lion εχουν πανω κατω τις ιδιες απαιτησεις. Κ προαπαιτουν snow leopard. Γι αυτο με προβληματισε γιατι η apple εβαλε τετοιο περιορισμο... Αλλα μαλλον ειναι η καρτα γραφικων οπως ειπες... :(

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Εγώ έχω το late 2008 και πάλι δεν...

Νομίζω ότι το μόνο MacBook που "περνάει" από το 2008 είναι εκείνο το ανεκδιήγητο αλουμινένιο MacBook που ήταν ίδιο με το τωρινό MacBook Pro, αλλά χωρίς Firewire. Για polycarbonate MacBooks (άσπρα/μαύρα) λένε ότι πρέπει να είναι από mid 2009 και μετά και νομίζω ότι ο λόγος είναι η κάρτα γραφικών...

[...]

Γιατί ανεκδιήγητο το καλό μου MacBook; Τι σου έφταιξε; Μια χαρά "τραβάει" ακόμη, παίρνει και 8GB RAM και πάει "σφαίρα" με το Lion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εξηγηθω: ειχα διαβασει εδω πως το lion με το mountain lion εχουν πανω κατω τις ιδιες απαιτησεις.

Πάνω κάτω... Ε, έπεσες (κι εγώ μαζί) στη μέση!! :) :)

 

Γιατί ανεκδιήγητο το καλό μου MacBook; Τι σου έφταιξε;

'Ντάξει, παραφέρθηκα! :)

Το μηχάνημα μια χαρά είναι, αλλά η τοποθέτησή του στην αγορά εκείνη την εποχή ήταν ανεκδιήγητη.

Είχε σχεδόν ίδια specs με το πολυκαρβονικό, μη αποσπώμενη μπαταρία, όχι Firewire και πολύ υψηλότερη τιμή. Πέρα από το ήταν αλουμινένιο (απόλυτα σεβαστός λόγος για να το αγοράσει κάποιος κατά τ' άλλα), σε ό,τι αφορά στα specs δεν υπήρχε λόγος να μην πάρεις το polycarbonate ή να μην μεταπηδήσεις στο "πραγματικό" Pro. Απόδειξη όλων αυτών, ότι το συγκεκριμένο μοντέλο δεν άντεξε πάνω από μια γενιά και η Apple έκανε το προφανές, ονόμασε όλα τα αλουμινένια "Pro" και άφησε τα πλαστικά να είναι τα "απλά". Μια χαρά μηχάνημα είναι, μην παρεξηγηθώ, μαρκετίστικα το θεωρούσα ανεκδιήγητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πάνω κάτω... Ε, έπεσες (κι εγώ μαζί) στη μέση!! :) :)

 

 

'Ντάξει, παραφέρθηκα! :)

Το μηχάνημα μια χαρά είναι, αλλά η τοποθέτησή του στην αγορά εκείνη την εποχή ήταν ανεκδιήγητη.

Είχε σχεδόν ίδια specs με το πολυκαρβονικό, μη αποσπώμενη μπαταρία, όχι Firewire και πολύ υψηλότερη τιμή. Πέρα από το ήταν αλουμινένιο (απόλυτα σεβαστός λόγος για να το αγοράσει κάποιος κατά τ' άλλα), σε ό,τι αφορά στα specs δεν υπήρχε λόγος να μην πάρεις το polycarbonate ή να μην μεταπηδήσεις στο "πραγματικό" Pro. Απόδειξη όλων αυτών, ότι το συγκεκριμένο μοντέλο δεν άντεξε πάνω από μια γενιά και η Apple έκανε το προφανές, ονόμασε όλα τα αλουμινένια "Pro" και άφησε τα πλαστικά να είναι τα "απλά". Μια χαρά μηχάνημα είναι, μην παρεξηγηθώ, μαρκετίστικα το θεωρούσα ανεκδιήγητο.

Θα σε διορθώσω, το MacBook Alu Late 2008 έχει αποσπώμενη μπαταρία. Δεν έχει Firewire και δεν έχει SD card reader.

 

Ως προς το positioning στην αγορά, έχεις ένα δίκιο - αν και πούλησε μια χαρά, απ' ότι θυμάμαι. Τότε, τα Pro ήταν μόνο 15άρια και 17άρια και για κάποιον που έψαχνε ένα μεταλλικό 13άρι, ήταν μια χαρά μοντέλο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που πραγματικα ελειπε απο το macbook alu 2008 και δεν ονομαζοταν pro ηταν μια σχετικα καλη οθονη(γιατι ειχε οθονη που ειχαν κ τα λαπτοπ των 600€), ειδικα για τα 1200-1300€ που ζηταγε το entry level μοντελο.

 

Οταν στην επομενη αναβαθμιση εβαλαν και οθονη της προκοπης , τοτε πηρε και την σωστη ονομασια του : macbook pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω, δεν καταλαβαινω απο τη στιγμη που τρεχω Lion, γιατι δεν μπορω να περασω mountain lion.(macbook early 2008-απαιτησεις mountain: macbook late 2008 ).

 

Γιατί η Apple δε θέλει να συμπεριλάβει τους drivers για αυτά τα μοντέλα. Αν το ML έιχε τους drivers για τα early 2008 MacBooks θα έτρεχε απροβλημάτιστα.

 

Για τον ίδιο λόγο δεν τρέχει ας πούμε το tiger ή το panther σε MacBook pro 2008... Δεν υπάρχουν οι drivers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε διορθώσω, το MacBook Alu Late 2008 έχει αποσπώμενη μπαταρία. Δεν έχει Firewire και δεν έχει SD card reader.

My bad! Θυμόμουν τα υπόλοιπα και αυτό με τη μπαταρία το υπέθεσα (πέρασαν και τόσα χρόνια, ξεχνάμε!) λόγω Unibody!

 

Εγώ πήρα το Whitebook ακριβώς εκείνη την εποχή και μιας και δεν είχα θέμα με την πλαστικούρα :) (η Firewire επίσης μου ήταν άκρως απαραίτητη), με τα λεφτά του Unibody έβαλα 320άρη σκληρό @7200 και 4 GB RAM (αντί για 120άρη @5400 και 1 GB που είχε). Βέβαια το Unibody ήταν κουκλί! :)

Άαααχ εποχές τότε, αλλάζαμε τη RAM ανοίγοντας το μηχάνημα με το κέρμα! :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έτσι όπως το έχουν φτιάξει πάντως... απλά σπέρνει. Απόλυτη και απόλυτα διαφανής ενσωμάτωση με iPhone, iPad, iPod, εφαρμογές και ευκολίες στο desktop που ούτε τις φανταζόμασταν ενώ την ίδια στιγμή η αντίπερα όχθη καταστρέψει το UX της με το χειρότερο δυνατό τρόπο— βγάζοντας κομμάτια που αποτελούν «συνήθεια» για τους χρήστες.

 

Η αντιπερα οχθη μεχρι τωρα εχει κανει γαματη δουλεια στο λογισμικο της τοσο σε επιπεδο αφης,οσο και στο περιβαλλον εργασιας,απλα μερικοι επιμενουν να το βλεπουν απο την αντιπερα οχθη!Κι εκει ας μεινουν!

Στη αρχη σκεφτομουνα,οτι δεν αξιζει να μπει στο σταθερο κ στο λαπτοπ(χωρις οθονη αφης),αλλα μετα απο 3 μηνες χρηση,το θεωρω μαστ να φυγω απο τα 7ρια κ αρχισω να απολαμβανω τα 8αρια σ'ολα τα μηχανηματα μου!

Ασε που στα ταπλετ κ 5Χ-ρετινα να βαλει το μηλο,δε μπορει να κοντεψει καν στο επιπεδο των δυνατοτητων και των ανεσεων,που θα σου προσφερουν τα 8ρια σ'αυτες τις συσκευες!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω ότι έχει κάνει πολύ καλή στο λειτουργικό όπως και στα ipad και μπράβο τους σε αντίθεση με την microsoft που μας λανσάρει πλέον ένα μεταλλαγμένο λειτουργικό win8 που δεν έχει κάτι νέο επανω του εκτος το app store για ευνόητους λόγους πάντα και δεν είναι παρα ένα αντίγραφο κάτι μεταξύ UBUNTU (unity) για όσους ξέρουν, και λίγο android ενώ η mac βγάζει πάντα κάτι νέο και πάντα διορθώνει τα λάθη τις.

Από την άλλη πλευρά όμως τα μηχανήματα δεν θα πρέπει να λέγονται mac γιατί πολύ απλά δεν είναι mac αλλα intel(PC) η εποχή τον mac και τον PPC τελειωσε πέθανε οποτε μονο mac δεν είναι απλά η εταιρία έχει κάνει ένα port στο λειτουργικό τις ώστε να τρέχει σε intel επεξεργαστές καλλίτερα να βρούν άλλη ονομασία και να ρίξουν και λίγο τις τιμές, δείτε τα μηχανήματα που βγάζουν είναι αξιας κάτω τον 300 euro όταν σου πουλάνε διπύρηνο και μια κάρτα γραφικών ati από τις low end βάλε και τις μνήμες και ένα mother τις πλακας οποτε είναι πολύ υπερτιμημένα ώστε να τα πουλα 1200 euro κάτι που εμείς μπορούμε να αγοράσουμε μαζί με monitor στα 500 με 550 αυτό το λέω γιατί το λειτουργικό είναι άψογο και εάν θέλει να απόκτηση περισσοτερους πελάτες πρέπει να ρίξει νερό στο κρασί τις και να αφήσει τις απατεωνιές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω η αναβάθμιση να είναι ουσιαστική και να το OSX να γίνει πάλι αυτό που πρέπει. Δεν είχα εμπειρία με Leopard, αλλά τα προβλήματα που περιγράφω σε παλαιότερους και ταυτόχρονα αντικειμενικούς, δεν τα έχουν με παλαιότερα λειτουργικά. Οπότε μιλάμε για μία Vista εποχή αν το μεταφράσουμε σε Microsoft και περιμένουμε το επόμενο σωστό λειτουργικό. Ελπίζω αυτό να είναι το Mountail Lion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε να γινουν και hackintosh για να τα δουμε και χωρις vmware...

^_^

Έχουν γίνει.. ;)

 

http://www.insomnia.gr/topic/421901-mac-os-x-on-x86-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-mac-os-x-%CF%83%CE%B5-pc/page__st__3400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...