Προς το περιεχόμενο

Πάνελ θέρμανσης.


TakisStathis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο σαιτ tosconto βρήκα κουπόνι έκπτωσης, για Υπέρυθρο πάνελ Θέρμανσης αξίας, 850watt. Όποιος ενδιαφέρεται για οικονομία στην θέρμανση ας το δεί εδώ. Οι τιμές είναι στο 280 ευρώ.

Τάκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αξιζουν αυτα στην πραξη?

Ειχα δει κ παλαιοτερα καποια αντιστοιχα χωρις υπερυθρες που ειχαν μαρμαρο/πετρα κ ακομη βλεπω κ καποια που εχουν συνδυασμο αυτων.

Διαφημιζουν οτι μοσχοπουλανε στην Γερμανια ... εδω τι γινεται, τα εχει δοκιμασει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχή διατήρησης ενέργειας! Υλη λυκείου. Οταν το ρεύμα σε μια θερμική αντίσταση γίνεται θερμότητα έχει 100% απόδοση (νατξ και ελάχιστο φώς άντε και κανα βεντιλατέρ). Δεν υπάρχει άλλη απώλεια (τι θερμική?).

 

ΑΡΑ ή αερόθερμο έχεις ή καλοριφές λαδιού ή θερμοσυσσωρευτή ή όπως το θές που δουλεύει με θερμική αντίσταση η απόδοση και κατανάλωση είναι ανάλoγη των WATT!!!! Δλδ ένα αερόθερμο και ένα καλοριφέρ λαδιού 2000WATT το ΙΔΙΟ αποδίδουν σε ένεργεια (δλδ αν το δωμάτιο ήταν απόλυτα μονωμένο αδιαβατικά θα προσέφεραν το ίδιο ποσό θερμότητας).

 

Μη βιάζεστε δεν τελείωσα.. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ!?! Η διαφορά είναι στον τρόπο που αποδίδουν την θερμότητα (ποιότητα θέρμανσης). Τα αεροθερμα θερμάνουν τα μόρια του αέρα όχι την ύλη του χόρου, ενώ τα καλορυφέρ θερμάνουν "ακτινοβολικά" (στα αγγλικά λέγονται radiators) δλδ ζεστένεται η ύλη γύρο του (πχ η καρέκλα ο τοίχος, το τραπέζι κτλ). Το αερόθερμο ζεσταίνει και κρυώνει γρήγορα (μολις σβήσει) το καλοριφέρ αργεί να ζεστάνει καθώς ζεσταίνει ύλη/πράγματα αλλα και να σβήσει τα πράγματα που ζεστάθηκαν "κρατάνε ζέστη" (επιστρέφουν στο χώρο θερμότητα). Κοινώς μεταξύ τους ΤΟ ΙΔΙΟ κάνουν (ίδια απόδωση) με άλλο τρόπο.

 

Οι θερμοσυσσωρευτές (με τούβλα κεραμίδια μέσα) αξίζουν ΜΟΝΟ και ΌΤΑΝ χρησιμοποιηθούν με "νυχτερινό" ρεύμα (αίτηση ΔΕΗ, άλλος πίνακας/γραμμή). Ζεσταίνονται το βράδυ (συσσωρεύουν θερμότητα) που το ρεύμα είναι ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ και την μέρα (που δεν καίνε ρεύμα) με βεντιλατέρ ή όχι το "αποδίδουν" στο χώρο την θερμόιτητα που μάζεψαν το βράδυ (σημείωση νυχτερινό το χειμώνα νομίζω έχει και το μεσημέρι 2 ώρες, οπότε τα ανάβεις και την μέρα).

 

 

Ελπίζω να βοήθησα :)

 

850WATT θα πεί καίει 850 watt/h δλδ 0,85 KWh σε 1 ώρα. Αν το κάψεις 10 ώρες θα έχεις κάψει 8,5 KWH (μέση τιμή 0,25€ ή KWh). Η τιμή της κιλοβατόρας είναι κλιμακούμενη μέσα στο μήνα. Έχω την εντύπωση για να ζεστάνεις ένα δωμάτιο αποκλειστικά με ηλεκτρικό ΔΕΝ αρκούν 850WATT μηχάνημα εκτός αν καίει 24h/24h και έχεις άριστη μόνωση. Τα τυπικά καλοριφέρ λαδιού (1-1.20μ) έχουν σκάλες με την μεγίστη στα 1800-2500Watt.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχή διατήρησης ενέργειας! Υλη λυκείου. Οταν το ρεύμα σε μια θερμική αντίσταση γίνεται θερμότητα έχει 100% απόδοση (νατξ και ελάχιστο φώς άντε και κανα βεντιλατέρ). Δεν υπάρχει άλλη απώλεια (τι θερμική?).

 

ΑΡΑ ή αερόθερμο έχεις ή καλοριφές λαδιού ή θερμοσυσσωρευτή ή όπως το θές που δουλεύει με θερμική αντίσταση η απόδοση και κατανάλωση είναι ανάλoγη των WATT!!!! Δλδ ένα αερόθερμο και ένα καλοριφέρ λαδιού 2000WATT το ΙΔΙΟ αποδίδουν σε ένεργεια (δλδ αν το δωμάτιο ήταν απόλυτα μονωμένο αδιαβατικά θα προσέφεραν το ίδιο ποσό θερμότητας).

 

Μη βιάζεστε δεν τελείωσα.. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ!?! Η διαφορά είναι στον τρόπο που αποδίδουν την θερμότητα (ποιότητα θέρμανσης). Τα αεροθερμα θερμάνουν τα μόρια του αέρα όχι την ύλη του χόρου, ενώ τα καλορυφέρ θερμάνουν "ακτινοβολικά" (στα αγγλικά λέγονται radiators) δλδ ζεστένεται η ύλη γύρο του (πχ η καρέκλα ο τοίχος, το τραπέζι κτλ). Το αερόθερμο ζεσταίνει και κρυώνει γρήγορα (μολις σβήσει) το καλοριφέρ αργεί να ζεστάνει καθώς ζεσταίνει ύλη/πράγματα αλλα και να σβήσει τα πράγματα που ζεστάθηκαν "κρατάνε ζέστη" (επιστρέφουν στο χώρο θερμότητα). Κοινώς μεταξύ τους ΤΟ ΙΔΙΟ κάνουν (ίδια απόδωση) με άλλο τρόπο.

 

Οι θερμοσυσσωρευτές (με τούβλα κεραμίδια μέσα) αξίζουν ΜΟΝΟ και ΌΤΑΝ χρησιμοποιηθούν με "νυχτερινό" ρεύμα (αίτηση ΔΕΗ, άλλος πίνακας/γραμμή). Ζεσταίνονται το βράδυ (συσσωρεύουν θερμότητα) που το ρεύμα είναι ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ και την μέρα (που δεν καίνε ρεύμα) με βεντιλατέρ ή όχι το "αποδίδουν" στο χώρο την θερμόιτητα που μάζεψαν το βράδυ (σημείωση νυχτερινό το χειμώνα νομίζω έχει και το μεσημέρι 2 ώρες, οπότε τα ανάβεις και την μέρα).

 

 

Ελπίζω να βοήθησα :)

 

850WATT θα πεί καίει 850 watt/h δλδ 0,85 KWh σε 1 ώρα. Αν το κάψεις 10 ώρες θα έχεις κάψει 8,5 KWH (μέση τιμή 0,25€ ή KWh). Η τιμή της κιλοβατόρας είναι κλιμακούμενη μέσα στο μήνα. Έχω την εντύπωση για να ζεστάνεις ένα δωμάτιο αποκλειστικά με ηλεκτρικό ΔΕΝ αρκούν 850WATT μηχάνημα εκτός αν καίει 24h/24h και έχεις άριστη μόνωση. Τα τυπικά καλοριφέρ λαδιού (1-1.20μ) έχουν σκάλες με την μεγίστη στα 1800-2500Watt.

Μια χαρά τα είπες.. Η κιλοβατώρα βέβαια αν καίς μέχρι 2000kwh το τετράμηνο κοστίζει περίπου 0,15€.

Πες μας τώρα και για τις αντλίες θερμότητας π.χ. Air condition...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα είπες.. Η κιλοβατώρα βέβαια αν καίς μέχρι 2000kwh το τετράμηνο κοστίζει περίπου 0,15€.

Πες μας τώρα και για τις αντλίες θερμότητας π.χ. Air condition...

δεν έχω ιδέα, αλλά αίσθησή μου είναι πως δεν μπορούν να έχουν καλύτερη απόδοση από μία θερμική αντίσταση. Αφού και αυτές με ρεύμα δουλεύουν πως μπορούν να ξεπεράσουν σε απόδοση μία "αντίσταση" που κάνει όλο το ρεύμα που καταναλώνει θερμότητα??

 

Εχω ακούσει (πχ τα inverter) ότι είναι πιο "αποδοτικά" από τα ηλεκτρικά καλοριφέρ με αντίσταση αλλά με την φυσική που ξέρω δεν μπορώ να το εξηγήσω ούτε πιστέψω. Μπορώ να δεχθώ ότι είναι πιο αποδοτικά από απλά aircontition αλλα όχι από μια θερμή αντίσταση...

 

Ξέρει κάποιος για αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λύση για αποδοτική θέρμανση είναι απλή:

 

1. εξελίσουμε την τεχνολογία της κλωνοποίησης ανθρώπων

2. κλωνοποιούμε τον εαυτό μας

3. κατεβαίνουμε με τον κλώνο μας στο Σύνταγμα

4. βάζουμε φωτιά/πυρπολούμε στον κλώνο/εαυτό μας

5. καθόμαστε δίπλα στον φλεγόμενο κλώνο μας και φωνάζουμε συνθήματα

 

με αυτόν τον απλό τρόπο και ζεσταινόμαστε φτηνά και διαμαρτυρόμαστε έντονα για την πολιτική της κυβέρνησης και την αύξηση των τιμών των καυσίμων

 

:devil:

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιγραμματικότατα, οι αντλίες θερμότητας (κλιματιστικά - air condtition) είναι ο πιο οικονομικός τρόπος θέρμανσης με ρεύμα, και με τρέχουσες τιμές πιο οικονομικός και απο πετρέλαιο - φυσικό αέριο.

Ένα κλιματιστικό κλάσης Α, για κάθε KWh που καταναλώνει αποδίδει πάνω από 3,2 KWh ψύξης ή 3,6 ΚWh θέρμανσης.

Ένα inverter είναι το ίδιο ή πιο οικονομικό από απλό (on-off), αλλά το πόσο πιο οικονομικό εξαρτάται από συγκεκριμένες συνθήκες.

:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@keysmith, ωραια τα ειπες, αλλα οπως και το λινκ του parents, δεν ειπες τιποτα για το θεμα που ειναι πομποι-panels υπερυθρης ακτινοβολιας.

 

Πριν κανενα 10μηνο ειχα διαβασει κατι λιγα, ο τροπος λειτουργιας τους και το πλεονεκτημα τους ειναι οτι δεν θερμαινουν καθολου τα μορια του αερα (ενω και το καλοριφερ για παραδειγμα τα ζεσταινει) αλλα ζεσταινουν αμεσα με την υπερυθρη ακτινοβολια το ανθρωπινο σωμα. Με αυτο τον τροπο εχει "μεγαλυτερη αποδοση" για το αντικειμενο που λεγεται ανθρωπος χωρις φυσικα να παραγει ενεργεια απο το μηδεν.

 

Επι του πρακτεου και εγω δεν εχω εμπειρια για την αποδοση τους σε πραγματικες συνθηκες κατι που θα με ενδιεφερε πολυ να ακουσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω ιδέα, αλλά αίσθησή μου είναι πως δεν μπορούν να έχουν καλύτερη απόδοση από μία θερμική αντίσταση. Αφού και αυτές με ρεύμα δουλεύουν πως μπορούν να ξεπεράσουν σε απόδοση μία "αντίσταση" που κάνει όλο το ρεύμα που καταναλώνει θερμότητα??

 

Εχω ακούσει (πχ τα inverter) ότι είναι πιο "αποδοτικά" από τα ηλεκτρικά καλοριφέρ με αντίσταση αλλά με την φυσική που ξέρω δεν μπορώ να το εξηγήσω ούτε πιστέψω. Μπορώ να δεχθώ ότι είναι πιο αποδοτικά από απλά aircontition αλλα όχι από μια θερμή αντίσταση...

 

Ξέρει κάποιος για αυτά?

 

Με τις αντλίες θερμότητας πχ air codition χρησιμοποιείς την ηλ. ενέργεια για να μεταφέρεις την θερμότητα από το ψυχρο περιβάλλον στο θερμό περιβάλλον, αυτό έχει ως αποτέλεσμα να έχεις μεγαλύτερη απόδοση εώς και 300%-400%, δηλαδή με 100τζαουλ ηλ. ενέργεια μπορείς να μεταφέρεις 300-400τζαουλ θερμότητας. Αυτο βέβαια εξαρτάται από την θερμοκρασία του περιβάλλοντος το χειμώνα, όσο πιο κρύο κάνει τόσο πέφτει η απόδοση της αντλίας.

Η θερμική απόδοση ονομάζεται cop, μπορείτε να βρείτε την τιμή για το δικό σας air codition..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω ιδέα, αλλά αίσθησή μου είναι πως δεν μπορούν να έχουν καλύτερη απόδοση από μία θερμική αντίσταση. Αφού και αυτές με ρεύμα δουλεύουν πως μπορούν να ξεπεράσουν σε απόδοση μία "αντίσταση" που κάνει όλο το ρεύμα που καταναλώνει θερμότητα??

 

Εχω ακούσει (πχ τα inverter) ότι είναι πιο "αποδοτικά" από τα ηλεκτρικά καλοριφέρ με αντίσταση αλλά με την φυσική που ξέρω δεν μπορώ να το εξηγήσω ούτε πιστέψω. Μπορώ να δεχθώ ότι είναι πιο αποδοτικά από απλά aircontition αλλα όχι από μια θερμή αντίσταση...

 

Ξέρει κάποιος για αυτά?

 

Τα κλιματιστικά γενικά δεν παράγουν θερμότητα αλλά μεταφέρουν θερμότητα από ένα σημείο σε ένα άλλο (από μέσα προς τα έξω και αντίστροφα - όπως ακριβώς δουλεύει το ψυγείο).

Για το λόγο αυτό λέγονται εναλλάκτες θερμότητας και ο συντελεστής απόδοσης θερμότητας ανά kW υπερβαίνει τη μονάδα. Συνήθως είναι γύρω στο 3 για τα απλά κλιματιστικά και φθάνει κοντά στο 4 για τα inverter.

Δηλαδή με 1 kW ηλεκτρικό ρεύμα μεταφέρεις 3 kW ενέργειας θερμότητας από τον εξωτερικό αέρα στο εσωτερικό του σπιτιού.

Φυσικά δεν αντίκειται στο νόμο διατήρησης της ενέργειας διότι αφενός μεν το δωμάτιο δεν είναι κλειστό (αφού υπάρχει η εξωτερική μονάδα) και όπως είπαμε δεν μετατρέπεται η ενέργεια του ηλεκτρικού ρεύματος σε θερμότητα αλλά απλά χρησιμοποιείται για να μεταφέρει ενέργεια από το εξωτερικό περιβάλλον εντός του σπιτιού (το άθροισμα της ενέργειας περιβάλλοντος και σπιτιού παραμάνει σταθερό, απλά μειώνεται εξωτερικά του σπιτιού και αυξάνεται ισόποσα εσωτερικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω ιδέα, αλλά αίσθησή μου είναι πως δεν μπορούν να έχουν καλύτερη απόδοση από μία θερμική αντίσταση. Αφού και αυτές με ρεύμα δουλεύουν πως μπορούν να ξεπεράσουν σε απόδοση μία "αντίσταση" που κάνει όλο το ρεύμα που καταναλώνει θερμότητα??

 

Εχω ακούσει (πχ τα inverter) ότι είναι πιο "αποδοτικά" από τα ηλεκτρικά καλοριφέρ με αντίσταση αλλά με την φυσική που ξέρω δεν μπορώ να το εξηγήσω ούτε πιστέψω. Μπορώ να δεχθώ ότι είναι πιο αποδοτικά από απλά aircontition αλλα όχι από μια θερμή αντίσταση...

 

Ξέρει κάποιος για αυτά?

Το inverter κλιματιστικό είναι πιό αποδοτικό γιατί δεν παράγει το ίδιο θερμότητα, αλλά, όσο παράξενο κι αν ακούγεται, τη φέρνει απ´ έξω. Συγκεκριμένα, όταν θέτουμε ένα κλιματιστικό σε λειτουργία θέρμανσης, αυτό που γίνεται ουσιαστικά είναι αντιστροφή του κύκλου του. Αντί να ψύχει τον εσωτερικό χώρο, ψύχει τον εξωτερικό. Όσο κρύο κι αν κάνει έξω, το φρέον έχει τόση πτητικότητα που μπορεί να "κλέψει" θερμότητα και να τη φέρει μέσα. Γι αυτό και τα κλιματιστικά δεν συνίστανται για θέρμανση όταν έχει υπερβολικά πολύ κρύο έξω

 

Χαχα, κανένας άλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...