Προς το περιεχόμενο

Πάνελ θέρμανσης.


TakisStathis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα ολα αυτα, αλλα δεν εξηγουν τα panels με πετρα/μαρμαρο, οπου υποτιθεται οτι η ζεστη πολλαπλασιαζεται, καθως καταναλωνεται ρευμα για οσο ζεσταινεται η πετρα, μετα η πετρα διατηρει κ διαχεει την θερμοτητα για ωρες, υποτιθεται οτι δεν καταναλωνει ολη την ωρα αντιστοιχο ρευμα.

π.χ.

http://www.elith.gr/products.html

 

Υπαρχουν κ αλλες εταιρειες με αντιστοιχα προιοντα.

Καμια γνωμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλα ολα αυτα, αλλα δεν εξηγουν τα panels με πετρα/μαρμαρο, οπου υποτιθεται οτι η ζεστη πολλαπλασιαζεται, καθως καταναλωνεται ρευμα για οσο ζεσταινεται η πετρα, μετα η πετρα διατηρει κ διαχεει την θερμοτητα για ωρες, υποτιθεται οτι δεν καταναλωνει ολη την ωρα αντιστοιχο ρευμα.

π.χ.

http://www.elith.gr/products.html

 

Υπαρχουν κ αλλες εταιρειες με αντιστοιχα προιοντα.

Καμια γνωμη?

 

απλή φυσική

βάλε μπροστά απο ένα αερόθερμο μία πέτρα

 

το ίδιο ρεύμα και την ίδια διάρκεια θα κρατήσει η ζέστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρεπει να ειναι τοσο απλο...

Για να γινω πιο κατανοητος, θυμαμαι μια φορα στο Ψυρρη σ'ένα μαγαζι, μου σερβιρανε μπριζολα πανω σε καυτη πετρα, στην αρχη η μπριζολα εβραζε αλλα η διαφορα ειναι οτι παρεμεινε ζεστη καθ'ολη την διαρκεια του δειπνου, σιγουρα μια ωρα, ισως και παραπανω!

Χωρις την πετρα δεν θα εμενε ουτε 10 λεπτα.

Εννοειται πως δεν υπηρχε "γκαζακι" απο κατω, τιποτε δεν ζεσταινε την πετρα πια.

 

Διαφημιζουν οτι στην Γερμανια κανουν παταγο.

Κάνας μεταναστης να μας πει?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρεπει να ειναι τοσο απλο...

Για να γινω πιο κατανοητος, θυμαμαι μια φορα στο Ψυρρη σ'ένα μαγαζι, μου σερβιρανε μπριζολα πανω σε καυτη πετρα, στην αρχη η μπριζολα εβραζε αλλα η διαφορα ειναι οτι παρεμεινε ζεστη καθ'ολη την διαρκεια του δειπνου, σιγουρα μια ωρα, ισως και παραπανω!

Χωρις την πετρα δεν θα εμενε ουτε 10 λεπτα.

Εννοειται πως δεν υπηρχε "γκαζακι" απο κατω, τιποτε δεν ζεσταινε την πετρα πια.

 

Διαφημιζουν οτι στην Γερμανια κανουν παταγο.

Κάνας μεταναστης να μας πει?!

 

Χωρις να εχω διαβασει τα παραπανω μαλλον ειναι κατι σαν πετρα ηφαιστιου ή παρομοιο υλικο που κατακρατα την θερμοτητα.

 

Χωρις να εχω διαβασει τα παραπανω μαλλον ειναι κατι σαν πετρα ηφαιστιου ή παρομοιο υλικο που κατακρατα την θερμοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την παράγουν τη θερμότητα την αποθηκεύουν και την αποδίδουν λίγο λίγο

Θερμοχωρητικότητα λέγεται ,δηλαδή η ικανότητα του σώματος να αποθηκεύει θερμότητα κατά την θέρμανση του. Η ποσότητα θερμότητας που αποθηκεύεται στο σώμα είναι ανάλογη της διαφοράς θερμοκρασίας μεταξύ του στοιχείου και του περιβάλλοντος αέρα, της τιμής της ειδικής θερμoχωρητικότητας του υλικού και της μάζας του υλικού.

Δηλαδή πληρωμένη την έχεις (αφού τη αποθήκευσες) και την παίρνεις σιγά σιγά

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν καποιος ανατρέξει σε πίνακες και συγκρίνει btu kilowatt κλπ θα καταλάβει.

 

Ενα μικρό παράδειγμα είναι 1 κλιματιστικό 9άρι καταναλώνει την ώρα 800 watt ηλεκτρικό ρεύμα και αποδίδει 2500 watt ζέστη

και για να πάρεις με ένα αερόθερμο την ίδια ζέστη πρέπει να καταναλώσεις την ωρα 2500 watt ηλεκρικό ρεύμα.

 

Ποιοι είναι οι πίνακες συγκρίνει btu kilowatt που αναφέρεις ο αριθμός 0.29 ανά 1000btu ;

 

 

Oλα καλά μέχρι εδώ απλά πώς ξέρεις ότι το 9άρι καταναλώνει 800w (το δικό σου όχι γενικά κάπου το είδα) ρεύμα σε 1h π.χ. εγώ που έψαξα το δικό μου στο manual δεν βρήκα να λέει για κατανάλωση αλλά για συντελεστή απόδοσης 3.9 και 3900w μεγίστη απόδοση (είναι ενεργειακής κλάσης Α και inverter 12αρι) πώς μπορώ να υπολογίσω την κανονική κατανάλωση χωρίς λύσης τύπου κλείστα όλα πάρε τιμή από ρολόι κ.τ.λ.

πάντα φιλικά Θοδωρής, δεν γράφω επιθετικά απλά σε ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ που έψαξα το δικό μου στο manual δεν βρήκα να λέει για κατανάλωση αλλά για συντελεστή απόδοσης 3.9 και 3900w μεγίστη απόδοση (είναι ενεργειακής κλάσης Α και inverter 12αρι) πώς μπορώ να υπολογίσω την κανονική κατανάλωση χωρίς λύσης τύπου κλείστα όλα πάρε τιμή από ρολόι κ.τ.λ.

Θα πρέπει να δεις τον βαθμό απόδοσης που αναφέρεται στη θέρμανση, λέγεται COP (αντίστοιχα της ψύξης EER). Αν στο δικό σου κλιματιστικό το 3,9 που αναφέρεις είναι πράγματι το COP (και όχι το EER) τότε για να δεις την κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος αρκεί μια διαίρεση 3900/3,9=1000w. Δηλαδή καταναλώνεις 1kwh την ώρα, η τιμή της οποία ξεκινάει από περίπου 7 λεπτά του ευρώ αν αναφερόμαστε σε νυχτερινό ρεύμα και φτάνει μέχρι 18,6 λεπτά αν η συνολική σου κατανάλωση ξεπερνάει τις 3000kwh το τετράμηνο.

 

Τα 1000w που υπολόγισα πιο πάνω βέβαια είναι η κατανάλωση στην κανονική λειτουργία του κλιματιστικού. Σε πραγματικές συνθήκες αυτή διαφοροποιείται είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω. Αν έχεις να ζεστάνεις ένα χώρο μεγαλύτερο από αυτό που αντιστοιχεί σε ένα 12αρι a/c καταλαβαίνεις ότι αυτό θα καταναλώνει περισσότερο ρεύμα από αυτό τις ονομαστικής λειτουργίας, ενώ αν συμβαίνει το αντίθετο θα καταναλώνει λιγότερο. Επίσης το COP εξαρτάται από την εξωτερική θερμοκρασία. Το 3,9 που αναφέρεις ισχύει για εξωτερική θερμοκρασία 7oC. Σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες αυτό συνήθως ανεβαίνει (άρα και η κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος θα είναι μικρότερη από 1000w στην κανονική λειτουργία) και σε θερμοκρασίες μικρότερες από τους 7 βαθμούς αυτό μειώνεται και συνεπώς καταναλώνεις περισσότερο ηλεκτρικό ρεύμα από τα 1000w για να πάρεις τα 3,9Kw θερμότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα η κατανάλωση του κλιματιστικού είναι πάντα σχετική με τις εξωτερικές συνθήκες και τον χώρο ? Από αυτά που έγραψες καταλαβαίνω ότι για διαφορές μεγαλύτερες των 7 βαθμών ο συντελεστής αυτός αλλάξει με αποτέλεσμα να αλλάξει και η κατανάλωση το θέμα είναι ότι ιδανικες συνθήκες δεν έχω δηλαδή ο χώρος είναι μεγαλύτερος και αν είναι έτσι ο συντελεστής αυτός είναι πλασματικός ...συγκεκριμένα το δικό μου δεν λέει και πολλά πράγματα το manual (carrefour είναι ) ότι γράφω το βρήκα σε ένα χαρτάκι που έλεγε Ενεργ. κλάση Α μετά λέει απ'όσο καταλαβαίνω εγώ τα Db 48/60 εσωτερικής/εξωτερικής μονάδας και έχει και κάποιες σκόρπιες τιμές όπως ( 579 3.50 3.24 τις οποίες δεν έχω ιδέα τι είναι) το 3.9 το υπολόγισα βάση κάποιου τύπου που έλεγε btu/0.29 x(13,3 που είναι το δικό μου σε θέρμανση ) αυτό που με απασχολεί είναι να καταλάβω αν τα 1000w άντε βαριά βαριά 1500w θα μου δώσουν τα 3900w που λέει ότι βγάζει .

 

τον cop που μπορείς να τον βρεις εκτός από το manual που δεν το έχει καθώς ούτε και η εσωτερική μονάδα.

το βιβλιαράκι γράφει επίσης και για απορροφούμενη ισχύς ψύξη-θέρμανσης έχει κάποια σχέση ενδεικτικά μου δίνει τιμή 1080watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα η κατανάλωση του κλιματιστικού είναι πάντα σχετική με τις εξωτερικές συνθήκες και τον χώρο ? Από αυτά που έγραψες καταλαβαίνω ότι για διαφορές μεγαλύτερες των 7 βαθμών ο συντελεστής αυτός αλλάξει με αποτέλεσμα να αλλάξει και η κατανάλωση το θέμα είναι ότι ιδανικες συνθήκες δεν έχω δηλαδή ο χώρος είναι μεγαλύτερος και αν είναι έτσι ο συντελεστής αυτός είναι πλασματικός ...συγκεκριμένα το δικό μου δεν λέει και πολλά πράγματα το manual (carrefour είναι ) ότι γράφω το βρήκα σε ένα χαρτάκι που έλεγε Ενεργ. κλάση Α μετά λέει απ'όσο καταλαβαίνω εγώ τα Db 48/60 εσωτερικής/εξωτερικής μονάδας και έχει και κάποιες σκόρπιες τιμές όπως ( 579 3.50 3.24 τις οποίες δεν έχω ιδέα τι είναι) το 3.9 το υπολόγισα βάση κάποιου τύπου που έλεγε btu/0.29 x(13,3 που είναι το δικό μου σε θέρμανση ) αυτό που με απασχολεί είναι να καταλάβω αν τα 1000w άντε βαριά βαριά 1500w θα μου δώσουν τα 3900w που λέει ότι βγάζει .

Η κατανάλωση ενός κλιματιστικού εξαρτάται από πολλούς παράγοντες με κυριότερους το "φορτίο" που έχει να αντιμετωπίσει και την εξωτερική θερμοκρασία. Ο COP, όπως και όλα τα χαρακτηριστικά των κλιματιστικών, μετριούνται με εξωτερική θερμοκρασία 7oC στη λειτουργία θέρμανσης και όχι όπως κατάλαβες με 7 βαθμούς διαφορά εξωτερικής και εσωτερικής θερμοκρασίας. Για θερμοκρασία κοντά στο 0oC υπολόγισε τον κοντά στο 3 (χοντρικά το λέω, την πραγματική τιμή τη ξέρει ο κατασκευαστής).

Από τις τιμές που δίνεις καταλαβαίνω ότι 48/60db είναι ο παραγόμενος θόρυβος της εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας αντίστοιχα. Το COP είναι 3,50 (άρα το κλιματιστικό σου στη λειτουργία θέρμανσης είναι κλάσης Β, αφού για να χαρακτηριστεί Α θα έπρεπε να είναι πάνω από 3,60) και το EER 3,24 (άρα στη λειτουργία ψύξης είναι κλάσης Α, αφού είναι πάνω από 3,20).

Το 0,29x13.3 που έκανες δεν υπολογίζει το COP αλλά μετατρέπει τα btu σε kw, δηλαδή το κλιματιστικό σου παράγει στη θέρμανση σε κανονική λειτουργία 3,9kw.

Η μείωση του COP όταν το κλιματιστικό λειτουργεί κάτω από τους 7οC εξωτερική θερμοκρασία δεν μετατρέπει την χρήση του ασύμφορη. Το πολύ πολύ στα πολλά κρύα όπως ορθά κατάλαβες να καταναλώνει 1500w για να σου αποδώσει τα 3900w θέρμανσης που χρειάζεσαι.

 

τον cop που μπορείς να τον βρεις εκτός από το manual που δεν το έχει καθώς ούτε και η εσωτερική μονάδα.

το βιβλιαράκι γράφει επίσης και για απορροφούμενη ισχύς ψύξη-θέρμανσης έχει κάποια σχέση ενδεικτικά μου δίνει τιμή 1080watt.

Η απορροφούμενη ισχύς κανονικά δεν είναι ίδια στις λειτουργίες ψύξης και θέρμανσης. Πιθανόν ο κατασκευαστής σου να δίνει την μέση τιμή τους. Αυτά τα 1080w που βλέπεις είναι το ηλεκτρικό ρεύμα που καταναλώνει στις ονομαστικές συνθήκες για να αποδώσει τα 13300btu ή 3,9kw. Τιμές για τα χαρακτηριστικά των κλιματιστικών μπορείς να βρεις εδώ: http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_trade_name.php?rub=04&srub=03&ssrub=&lg=en αν και τα carrefour home δεν υπάρχουν στη λίστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπον.

Επειδή διαβάζω διάφορα και το εχω ψάξει το θέμα εχω να επισημάνω τα εξής.

Με οποιοδήποτε ηλεκτρικό σώμα ή αερόθερμο που έχει αντιστάσεις

όσο ρεύμα καταναλώνεις τόσο ζέστη σου δίνει. Δηλαδη καταναλώνεις 1 κιλοβατ παιρνεις θέρμανση 1 κιλοβάτ παλι.

.

.

 

Η λογική είναι μία λοιπόν.

Το καλύτερο και ακριβότερο αερόθερμο ή σώμα η πανελ και αν

αγοράσεις η απόδοση σε ζέστη δεν μπορεί να ξεπεράσει

το 100% απο την κατανάλωσή του.

 

Δηλαδή το ίδιο αποτέλεσμα (σε ζέστη στο δωμάτιο) θα έχω αν αφήσω ανοιχτό ένα καλοριφέρ 1000W, με ένα ηλεκτρικό μάτι 1000W, έναν βραστήρα 1000W κτλ?

 

Τα πάνελ υπέρυθρης ακτινοβολίας δεν τα γνωρίζω, βρηκα όμως 2 λινκ με πληροφορίες στα ελληνικά:

 

http://quickneasy.gr/shop/?p=156

http://www.infraredpower.gr/information.asp?id1=8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το ίδιο αποτέλεσμα (σε ζέστη στο δωμάτιο) θα έχω αν αφήσω ανοιχτό ένα καλοριφέρ 1000W, με ένα ηλεκτρικό μάτι 1000W, έναν βραστήρα 1000W κτλ?

 

Οχι βεβαια. Το καλοριφερ ζεστενει αερα, το ματι το καλυμμα του κ ο βραστηρας το νερο. Σιγουρα θα πληρωσεις το ιδιο Αλλα προς τι το ερωτημα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοι είναι οι πίνακες συγκρίνει btu kilowatt που αναφέρεις ο αριθμός 0.29 ανά 1000btu ;

 

 

Oλα καλά μέχρι εδώ απλά πώς ξέρεις ότι το 9άρι καταναλώνει 800w (το δικό σου όχι γενικά κάπου το είδα) ρεύμα σε 1h π.χ. εγώ που έψαξα το δικό μου στο manual δεν βρήκα να λέει για κατανάλωση αλλά για συντελεστή απόδοσης 3.9 και 3900w μεγίστη απόδοση (είναι ενεργειακής κλάσης Α και inverter 12αρι) πώς μπορώ να υπολογίσω την κανονική κατανάλωση χωρίς λύσης τύπου κλείστα όλα πάρε τιμή από ρολόι κ.τ.λ.

πάντα φιλικά Θοδωρής, δεν γράφω επιθετικά απλά σε ρωτάω.

 

 

κοιτα φιλε.

Ενα 12αρι firstline του καρφουρ της πλακας δηλαδη καταναλώνει με μετρητη

πριζας 1208watt (ετσι εδειξε ο κινεζος) και αποδιδει περιπου το τριπλασιο σε ζεστη.

(πολυ σωστα αναφερθηκε το c.o.p. σε αλλα post .Αυτο ακριβώς είναι.)

 

Εσένα που ειναι ινβερτερ και Α+ προφανως αν βαλεις εναν μετρητή θα δεις περίπου

1000watt σε φουλ ισχύ και μολις πιασει θερμοκρασία και δουλεύει ρελαντί μπορει και το μισό).

Με το μοντελο του κλιματιστικού σου ψαχνοντας στο google ή στο ταμπελάκι της εσωτερικής ή

εξωτερικής μονάδας μπορείς πιστευω να βρεις ακρη.

Παρόλα αυτά μπορείς να προμηθευτείς εναν μετρητή κατανάλωσης που μπαίνει επιτόπου

στην πρίζα και επειτα απο δοκιμές και μετρήσεις να μας φτιάξεις ένα πινακάκι

που να δείχνει την κατανάλωση στο άναμα ,μετά απο μισή ώρα και μετά από μια.

Αυτό πραγματικά θα βοηθήσει πολλους.

Οι εξωτερικές συνθήκες σαφώς παιζουν ρόλο και αυτό μπορεί να επισημανθεί.

Πρέπει πάντως λόγω κίνας να γίνονται τέτοιες δοκιμές

γιατί αλλο τι λεει ο κατασκευαστης και αλλο τι γινεται στην πραγματικότητα

και αυτο ισχύει για όλες τις συσκευές και πιστεύω οτι πρέπει να

ασχοληθεί καποιος και να καταγράψει την κατανάλωση της καθε οικιακής συσκευής

στο σπίτι του.

ΘΑ βγαλει λαυρακι σίγουρα.

ΠΧ lcd 40αρα τριετίας 200watt την ωρα.

Δεν το ξερα και εμεινα εκπληκτος.

 

Δηλαδή το ίδιο αποτέλεσμα (σε ζέστη στο δωμάτιο) θα έχω αν αφήσω ανοιχτό ένα καλοριφέρ 1000W, με ένα ηλεκτρικό μάτι 1000W, έναν βραστήρα 1000W κτλ?

 

Τα πάνελ υπέρυθρης ακτινοβολίας δεν τα γνωρίζω, βρηκα όμως 2 λινκ με πληροφορίες στα ελληνικά:

 

http://quickneasy.gr/shop/?p=156

http://www.infraredp...ation.asp?id1=8

 

κοιτα για το καλοριφερ ναι θα παρεις την αντιστοιχη ζέστη

για το μάτι η τον βραστήρα θα παρεις ζέστη αλλά θα τα πάρεις

και στο χέρι κοινώς θα καουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βεβαια. Το καλοριφερ ζεστενει αερα, το ματι το καλυμμα του κ ο βραστηρας το νερο. Σιγουρα θα πληρωσεις το ιδιο Αλλα προς τι το ερωτημα σου?

 

Βασιζόμενος στα λεγόμενα του προηγούμενου φίλου:

<<Με οποιοδήποτε ηλεκτρικό σώμα ή αερόθερμο που έχει αντιστάσεις

όσο ρεύμα καταναλώνεις τόσο ζέστη σου δίνει>>

και στο γεγονός ότι και οι άλλες συσκευές που ανέφερα λειτουργούν με αντιστάσεις, έκανα και αυτή την ερώτηση.

 

Φαντάζομαι οτι θα κρύβουν κάτι παραπάνω τα πανελ, δεν νομίζω οτι είναι απλό marketing.

Και υπάρχουν 2 είδη πάνελ, αυτά που ζεσταίνονται και αυτά με τις υπέρυθρες που η τιμή τους είναι 3πλασια και διαφημίζουν οτι είναι πιο οικονομικά από τα air conticion

Στα λινκ που έδωσα πιο πάνω υπάρχουν αρκετές πληροφορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάθε θερμαντικό σώμα ανάλογα με την θερμοκρασία του, εκπέμπει σε ανάλογο μήκος κύματος υπέρυθρη ακτινοβολία.

Όσο πιο υψηλή θερμοκρασία, τόσο πιο μικρό μήκος κύματος.

 

Όταν μας φωτίζει ένα θερμαντικό σώμα υπερύθρων μας ζεσταίνει χωρίς απαραίτητα να ζεσταίνει τον χώρο.

Με άλλα λόγια νοιώθουμε μεγαλύτερη ζέστη από την θερμοκρασία του αέρα που μας περιβάλλει.

Κλασσικό παράδειγμα οι σόμπες υπερύθρων που βάζουν σε εξωτερικούς χώρους οι καφετέριες.

Παρ' ότι ο αέρας είναι κρύος, όταν η σόμπα μας φωτίζει νιώθουμε ζέστη.

 

Όλα τα θερμαντικά σώματα, ζεσταίνουν αέρα και ταυτόχρονα ακτινοβολούν υπέρυθρες.

Ανάλογα με τον σχεδιασμό τους μπορούν να κατευθύνουν την ενέργεια τους στην θέρμανση του αέρα ή στην εκπομπή υπερύθρων.

Αυτά που ονομάζουμε υπερύθρων, το μεγαλύτερο μέρος της ενέργειας το αποδίδουν σε υπέρυθρες.

Στα σώματα υπερύθρων αποφεύγουμε τις μεγάλες επιφάνειες που ευκολύνουν την μεταφορά της θερμότητας στον αέρα.

πχ ηλεκτρικό καλοριφέρ λαδιού - ηλεκτρικό πάνελ υπερύθρων.

 

Με την χρήση υπερύθρων, έχουμε οικονομία γιατί δημιουργούμε συνθήκες άνεσης χωρίς να ανεβάζουμε την θερμοκρασία του χώρου.

Από εκεί προέρχεται η οικονομία που διαφημίζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...