Προς το περιεχόμενο

Low FPS σε 7950 ΟC


kanesaxo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 207
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω την msi 7950 OC twin frzr και παιζω το far cry 3 σε ολα τα settings high , 1920*1024 με 2*ΑΑ και δεν κολλαει πουθενα, καταευχαριστιέμαι το παιχνιδι!!!

 

Σε αποδοση η καρτα μου πρεπει ναναι πανω κατω ιδια με την δικια σου οποτε δεν δικαιολογούνται τα χαμηλα fps...

 

Μπορει να σου λεω βλακειες τωρα, αλλα η msi εχει και ενα tool που διαχειριζεται τα voltage και τα clocks αναλογα με το load της gpu...

Εχει μια ρυθμιση γυρω στα 330 Mhz οταν ειναι στα windows, και ανεβαίνει αυτοματα στα 880 οταν ειναι σε game.

 

Μηπως η καρτα σου δεν το κανει αυτο και μενει για καποιο λόγω στην χαμηλη ρυθμιση?

Βαλε τα utilities που ηταν πανω στο CD μαζι με την καρτα σου.

Μετρα οταν παιζεις παιχνιδι ποσα ειναι τα load gpu, Mhz, temperature, fan speed

 

Επισης βαλε τα τελευταια beta drivers της ATI, μου φαινονται οτι εχουν αισθητη διαφορα και ειναι σχετικα stable...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θανο, τα εχω ελέγξει αυτά. Idle (2D ουσιαστικά, έχει 300/150, οταν παιζει DVXA παει λιγο παραπάνω και στα παιχνίδια maxάρει).

 

Ολα που αναφέριες, εχουν γινει, αν διάβαζες το τοπικ απο την αρχή! Το θέμα ειναι πως τα παιδια που βαλαν κοινά τεστς, είμαι κατω 15% περίπου.

Αμφότεροι ομως εχουν καλύτερο επεξ. σύστημα απο μενα. Ι7 920 ο ένας (Αν θυμαμάι καλα) και Ι5 2500 ο άλλος. Τωρα αυτό 15% ειναι ελέω αυτής της διαφοράς; δε ξέρω.

 

Εκεί που καταλήγω ειναι, πως η 7950 εντέλει δεν ειναι καμμια καρτάρα οπως νόμιζα. Θα μου πεις "οκ ρε φιλε παιζεις με φουλ φίλτρα, με τη 5870 επαιζες;"

Και θα απαντήσω, σωστό εν μέρει. Προσωπικα, περίμενα να δώ τη διαφορά που είδα απο 8800GT στην 5870, τώρα απο την 5870 στην 7950, που δεν είδα.

Και κρίνοντας απ'τα benches των "επισημων-έγκριτων" σελίδων, απ'τα γραφήματα φαίνεται χαωτική η διαφορά...Που δεν ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό το 15% που λες, δικαιολογείται εν μέρει από ένα ισχνό ίσως bottleneck, αλλά περισσότερο από τα 1920*1200, σε αντίθεση με τα 1920*1080 των περισσοτέρων.

 

Σκέψου ότι η ανάλυσή σου είναι ~11% μεγαλύτερη του Full HD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορθό κι αυτό φάνη. Ισως θα επρεπε εντέλει να πάρω μια 7970 για να δώ τις "διαφορές" που είχα στο μυαλό μου απτη 5870 (δηλαδή να παίζουν τα πάντα φουλ και άνετα = 45-50fps μ.ο.), αλλά το κόστος ξέφευγε για κάποιον μη αμιγώς gamer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι 6ρες της nv και οι 7ρες της amd δεν έχουν τόσο χαοτικές διαφορές από τις προηγούμενες σειρές.Αν και εγώ επιμένω ότι σε κόβει το σύστημά σου.Εγώ από 6950 σε 7970 είδα πραγματικά μεγάλες διαφορές.Συνήθως σχεδόν διπλάσιες επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O cpu σίγουρα είναι ένα θέμα , θυμάμαι όταν είχα την 4870χ2 και πήγα απο core2d στον 920 , είδα κάποιο ξεμπούκωμα. Ας μην περνάμε όμως και στο άλλο άκρο όπως στο overclock forum που όποιος παραπονιέται για χαμηλά frames και δεν έχει τουλάχιστον έναν i5 στα 4.5 , δεν μπαίνουν καν στον κόπο να του απαντήσουν ...Επίσης μην ξεχνάτε και to o/c potential των τελευταίων παρτίδων 7950 ,κάποιες ανεβαίνουν καλύτερα και απο 7970 όπως είδα σε ξένα forum. Νομίζω πως δεν θα έχετε ιδιαίτερο θέμα να τρέξετε την 7950 στα clocks της ghz edition 7970(1050/1500).

Το θέμα είναι αν αξίζει να αλλάξεις όλο το σύστημα για να δεις την όποια διαφορά και για μένα αν ζορίζεσαι οικονομικά και δεν κάνεις bench , δεν αξίζει. Βλέπεις παιχνίδια όπως FC3 και hitman που το msaa implementation στο dx11 είναι τόσο κακό που ζορίζονται ακόμα και οι 690 , ενώ τα γραφικά έχουν λίγες διαφορές με το dx9...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατοχος εδω και μιαμισης βδομαδας της sapphire 7950 και κατεληξα οτι εκανα την καλυτερη αγορα σε θεμα vfm hardware εδω και χρονια... Ειχα και εγω 5870 με 955 3.8Ghz και ηθελα πλεων το κατι παραπανω στα παιχνιδια. Τα πουλησα ολα αυτα γτ ημουν σιγουρος οτι θα ετρωγα μπουκαλι απο τον 955,οποτε πηρα τον 3570κ. Οι διαφορες??? Πριν στο bf3, oλα στο high χωρις φυσικα msaa 55fps max και 32minimum.. Το μετα, ΟΛΑ ULTRA 4xmsaa 71fps μεσο ορο 60minimum χωρις ΟC!!! (Με οc στα 1150/1650 85fps μεσο ορο 70minimum)

Οποτε θα παρακαλεσω να μην ξανακουσω μουφα η καρτα,δεν αξιζε η αγορα της κτλπα :P πηρα καρτα 270€ και εχω καλυτερες επιδωσεις απο 7970GHZ edition και gtx 680. Οποτε προφανως μιλαμε για μπουκαλακι του Cpu ή για ελλατωματικη καρτα. Μηπως εχεις κανενα φιλο που να εχει 2500Κ να δοκιμαζες την καρτουλα σου εκει??

 

 

(ΥΓ. Ασχετο αλλα για καποιο λογο δεν μπορω να κανω benchmark το Crysis 2 με κανενα bemchmark tool :/ Μου βγαζει παντα οτι no executable Crysis2.exe was found.. μηπως γνωριζει καποιος το fix για αυτο το error?? Θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα,ευχαριστω. Σε pm εννοειται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν ελλατωματική η κάρτα, θα φαινόταν απ'τα In game benches φίλε. Αντιθέτως φαίνεται να έχω περίπου τα ίδια fps μ'αυτους που μπήκαν στο κόπο να το ελέγξουν και τους ευχαριστώ.

Για να κανεις bench με το crysis 2 Πρεπει:

 

να κανεις απεγκ την εκδοση του θειου.

να κανεις εγκατ μετά χωρίς να κανεις κοπυ πειστ το exe του θειου.

Να βαλεις το 1.9 Patch, το DX11, και επειτα να βάλεις στο exe 1.9 του θείου.

 

Και τοτε θα δουλεύει ρολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν ελλατωματική η κάρτα, θα φαινόταν απ'τα In game benches φίλε. Αντιθέτως φαίνεται να έχω περίπου τα ίδια fps μ'αυτους που μπήκαν στο κόπο να το ελέγξουν και τους ευχαριστώ.

Για να κανεις bench με το crysis 2 Πρεπει:

 

να κανεις απεγκ την εκδοση του θειου.

να κανεις εγκατ μετά χωρίς να κανεις κοπυ πειστ το exe του θειου.

Να βαλεις το 1.9 Patch, το DX11, και επειτα να βάλεις στο exe 1.9 του θείου.

 

Και τοτε θα δουλεύει ρολοι.

 

θα το δοκιμασω και θα σου πω,ευχαριστω. Παντως αν δεν εχεις κανεναν γνωστο και εισαι απο αθηνα,κερναω καφε σπιτι μου διοτι τυγχανει να εχω το pc ενος φιλου μου οπου εφυγε για στρατο xD και εχει τον 2500Κ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά το βλέπεις και σε αυτή την ανάλυση.Εμένα μέχρι και η 6950 κώλωνε στα 1440p.Όχι σε όλα τα παιχνίδια βέβαια, αλλά σε παιχνίδια που άκουγαν από επεξεργαστή είχε τουλάχιστον αισθητές διαφορές και με το μάτι.Κάτι στρατηγικής, κάτι τέτοια.Ακόμα και στο lol με το που μπήκε ο 3570 η κάρτα μεταμορφώθηκε.

Kane, πάντως κι εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις την κάρτα σε κανέναν υπολογιστή φίλου σου με δυνατότερο επεξεργαστή να δεις τι γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το δοκιμασω και θα σου πω,ευχαριστω. Παντως αν δεν εχεις κανεναν γνωστο και εισαι απο αθηνα,κερναω καφε σπιτι μου διοτι τυγχανει να εχω το pc ενος φιλου μου οπου εφυγε για στρατο xD και εχει τον 2500Κ :)

Nα σαι καλά, αλλά δυστυχώς είμαι απο "πάνου"!

 

Κανε μου μια χάρη λίγο, κατέβασε αυτό το bench και τρέξτο με ολα φουλ : http://downloads.gur...nload-2553.html

 

Και μετά κατέβασε αυτό για να τρέξει : http://forums.guru3d...30&postcount=10

 

(ευγενική χορηγία του μελλοντον).

 

Y.G. ετρεξες εντέλει το bench του crysis 2 ή δεν τα κατάφερες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος ρε φιλε γιατι το εψαχνα κιολας για να το benchαρω και αυτο. Λοιπον αποτελεσματα:

 

STOCK

 

alienry.jpg

 

crys.jpg

 

OC (!!!!) 1150/1650 1.25V

 

 

 

alien2bz.jpg

 

cry2i.jpg

Οποτε μαλλον καταληγουμε οτι απλα τοσα fps μπορει να αποδωσει ο cpu με μια 7950,δεν ειναι θεμα μπουκαλιου λογικα. For the records δλδ, http://www.techspot.com/review/608-hitman-absolution-performance-benchmarks/page6.html παραδειγμα παιχνιδιου με διαφορα μονο την cpu. Αρα μια χαρα εισαι με τα fps που εχεις με αυτην την cpu .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...