Προς το περιεχόμενο

Τεράστιο πρόβλημα η αιθαλομίχλη


Sargath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις τελευταίες εβδομάδες όποιος βγαίνει από το σπίτι του θα 'χει παρατηρήσει το νέφος που έχει δημιουργηθεί στην ατμόσφαιρα της Αθήνας/Ξάνθης/Θεσσαλονίκης κτλπ το οποίο καθιστά αποπνικτική την ατμόσφαιρα ειδικά για όσους έχουν αναπνευστικά προβλήματα.

Μερικοί αδαείς λένε πως τους μυρίζει χωριό,εγώ θα έλεγα καρκίνο...Τα αστεία περί φπα στα ξύλα/τζάκια τα αφήνω ασχολίαστα μιας και δεν έχουν καταλάβει ακόμα το πρόβλημα που σταδιακά θα μας οδηγήσει σε Λονδίνο του 50 (θάνατοι,κρίσεις,καρκίνοι και άλλα ωραία).

Για άλλη μια φορά τίθεται το ερώτημα ποιος φταίει.Το κράτος το οποίο δε μειώνει την τιμή πετρελαίου?Αυτοί που πουλάνε τα ξύλα,στη συνέχεια τα αφήνουν στη βροχή για να βαρύνουν και τέλος τους ρίχνουν χημικά για να καούν?Ποιος %$#@ φταίει πείτε μου και έμενα να μάθω.Τι θα μπορούσε να κάνει ο καθένας για να προστατευτεί?Να φοράει αντιασφυξιογόνες μάσκες ή ακόμα καλύτερα να μεταναστεύσει σε άλλη χώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρα χωριο μυριζει παντως στην πολη μου... ειλικρινα πολυ μου αρεσει να περναω στις γειτονιες και να εχω αυτη τη μυρωδια, απο την αλλη του καυσαεριου απο το πετρελαιο, τα περι καρκινου κλπ. τα βρισκω υπερβολικα απο τη στιγμη που και οι αλλοι τροποι θερμανσης δεν ειναι αθωοι, ολοι εχουν τις επιπτωσεις τους. Σε πολυ πυκνοκατοικημενες περιοχες, προφανως θα υπαρχουν αναπνευστικα προβληματα, αλλα δυστυχως ειναι ενα ακομη απο τα αρνητικα των αστικων κεντρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταίες εβδομάδες όποιος βγαίνει από το σπίτι του θα 'χει παρατηρήσει το νέφος που έχει δημιουργηθεί στην ατμόσφαιρα της Αθήνας/Ξάνθης/Θεσσαλονίκης κτλπ το οποίο καθιστά αποπνικτική την ατμόσφαιρα ειδικά για όσους έχουν αναπνευστικά προβλήματα.

Μερικοί αδαείς λένε πως τους μυρίζει χωριό,εγώ θα έλεγα καρκίνο...Τα αστεία περί φπα στα ξύλα/τζάκια τα αφήνω ασχολίαστα μιας και δεν έχουν καταλάβει ακόμα το πρόβλημα που σταδιακά θα μας οδηγήσει σε Λονδίνο του 50 (θάνατοι,κρίσεις,καρκίνοι και άλλα ωραία).

Για άλλη μια φορά τίθεται το ερώτημα ποιος φταίει.Το κράτος το οποίο δε μειώνει την τιμή πετρελαίου?Αυτοί που πουλάνε τα ξύλα,στη συνέχεια τα αφήνουν στη βροχή για να βαρύνουν και τέλος τους ρίχνουν χημικά για να καούν?Ποιος %$#@ φταίει πείτε μου και έμενα να μάθω.Τι θα μπορούσε να κάνει ο καθένας για να προστατευτεί?Να φοράει αντιασφυξιογόνες μάσκες ή ακόμα καλύτερα να μεταναστεύσει σε άλλη χώρα?

 

Δεν φταίνε τα ξύλα, ούτε το Κράτος για την τιμή του πετρελαίου. Αλλά ο καθένας από εσάς. (Ξεχάσατε τις επιδοτήσεις πριν 15 χρόνια για να βάλετε αέριο αντί για πετρέλαιο;   )

 

 

Οπότε αν θες καθαρό αέρα, κάντη για την επαρχία. 

 

Αλλά αυτό είναι περίεργο για τους σημερινούς Έλληνες. 

Και το λέω αυτό, γιατί όλοι απορούν, πως και δεν μένω σε κάποιο αστικό κέντρο στην Αγγλία. 

Αλλά στην μέση του Linconlshire που δεν έχει τίποτα παρά χωράφια και πεντακάθαρο αέρα, σε απόσταση δεκάδων μιλίων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα θετικα αυτου του φαινομενου ειναι πολλα για επαναφερει η κυβερνηση το προτερο στατους.οι πολιτες και περισοτερο οι ηλικιωμενοι, θα ψοφανε σαν τα κοτοπουλα ,ή απο το κρυο ή απο την πεινα ή απο την μποχα ,και θα μειωνεται ο αριθμος των συνταξιουχων.οι δε νεαροτεροι,θα πληρωνουν εισφορες μια ζωη ,και δεν προκειτε να παρουν συνταξη,αφου και αυτοι θα ψοφανε πολυ νωριτερα απο τα 70,οταν θα ειναι να βγουν στην συνταξη.αν λαβουμε υποψην και την υπογενητικοτητα στα ελληνικος ,υπολογιζω σε καμια 30αρια χρονακια να ψαχνω αυτην την ρατσα ,με τα κυαλια.για αυτον που θα πει οτι δεν τους συμφερει αυτο το σεναριο λογο του κοστους περιθαλψης(μουαχαχα....εχουμε δημοσια περιθαλψη....) και οποιος πει οτι δεν ειναι αποτελεσμα πολιτικων αποφασεων,αυτο που συμβαινει,ειναι μακρια νυχτωμενος.......ας αλλαξει πλευρο και ας συνεχισει τον υπνο του.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Οι 2 μήνες που θα ανάψουν μερικά τζάκια και σόμπες δεν είναι τίποτα μπροστά στα ασυντήρητα ταξί - φορτηγά - βενζινοκίνητα που μας σκοτώνουν όλο το χρόνο, ή στα επικίνδυνα υδρογονωμένα λίπη που υπάρχουν ακόμα και σε παιδικές τροφές και σε γλυκίσματα..

 

2. σε σχέση με ένα απλό βήχα που μπορεί να φέρει η στάχτη του τζακιού, η οποία υπάρχει μόνο σε περιπτώσεις που αυτό καπνίζει συνεχώς)..

Θα ήθελες να μοιραστείς μαζί μας και τα στοιχεία στα οποία βασίζεις τις ανωτέρω δηλώσεις σου; (Την αρίθμηση την έβαλα εγώ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...