Προς το περιεχόμενο

Τεράστιο πρόβλημα η αιθαλομίχλη


Sargath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα ήθελες να μοιραστείς μαζί μας και τα στοιχεία στα οποία βασίζεις τις ανωτέρω δηλώσεις σου; (Την αρίθμηση την έβαλα εγώ)

 

 

Να σου πω ότι τα στοιχεία τα μοιράζεται ήδη με πολλούς; Δεν ξέρεις που να τα βρεις; Κοινή λογική λέγεται!

 

 

Υ.Γ. Αμάν πια με αυτή την επιστημονικοφάνεια.... πέταξε ένας κομπλεξάρας (που ενώ είχε λιώσει στην έρευνα, κανείς δεν του έδινε σημαία, λες και θα έπρεπε όλοι να του κάνουν τεμενάδες) κάπου, κάπως, κάποτε την λέξη "στοιχεία", "έρευνα" και "επιστημονικό άρθρο" και από τότε εάν πει κανείς ότι "η θάλασσα έχει αλάτι" θα πεταχτεί κάποιος να του ζητήσει στοιχεία, έρευνες και επιστημονικά άρθρα. 

 

Να μην θυμηθώ το άλλο... ότι εάν κανείς δεν μπορεί να αποδείξει πως ΔΕΝ υπάρχει κάποιος πράσινος ελέφαντας, με ροζ μποξεράκι, καβάλα σε ένα μονόροδο που τραγουδάει τυρολέζικα τραγούδια σημαίνει πως δεν ξέρουμε εάν υπάρχει ή δεν υπάρχει...!!!!

 

Κοινή, fvcking, λογική. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην θυμηθώ το άλλο... ότι εάν κανείς δεν μπορεί να αποδείξει πως ΔΕΝ υπάρχει κάποιος πράσινος ελέφαντας, με ροζ μποξεράκι, καβάλα σε ένα μονόροδο που τραγουδάει τυρολέζικα τραγούδια σημαίνει πως δεν ξέρουμε εάν υπάρχει ή δεν υπάρχει...!!!!

Αυτό δεν ξέρω πού το έχεις ακούσει, αλλά δεν έχει καμία σχέση με τον τρόπο που δουλεύει η επιστήμη, ούτε με το αντικείμενο της συζήτησης.

 

Τώρα, για το αν η κοινή λογική επαρκεί για να κάνεις σύγκριση των επιδημιολογικών επιπτώσεων της επιπλέον ατμοσφαιρικής ρύπανσης που προκαλείται από τα τζάκια και των επιπτώσεων της ανεπαρκούς θέρμανσης στα σπίτια, επίτρεψέ μου να εχω αμφιβολίες.

 

Όσο και για το πόση ποσότητα κοινής λογικής χρειάζεται για να σκεφτεί κανείς ότι εφόσον ήδη υπάρχουν παράγοντες κινδύνου για την υγεία, δεν είναι και για να γελάμε όταν προθέτουμε ακόμα έναν.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα τελευταια 2 χρονια μολις πιασει κρυο και σκοτεινιασει δεν ανοιγω πραθυρο ουτε για ενα δευτερο με τη μποχα που παιζει απο τα τζακια.δεν ξερω τι στο καλο καινε αλλα το πραγμα εχει παραγίνει..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω τι στο καλο καινε αλλα το πραγμα εχει παραγίνει..

Οτι καίγεται (στην κυριολεξία)

Το χειρότερο είναι η μπουγάδα.Για παράδειγμα τώρα θα πάω να μαζέψω ρούχα που μείνανε 2 μέρες έξω και ξέρω a priori οτι θα έχουν γίνει σάν καπνιστό τυρί.Αν είμαι ιδιαίτερα άτυχος,στα λευκά θα έχω και κιτρινωπές στάμπες οπότε ξανα-μανα μπουγάδα.

Δέν αναπνέουμε καρκίνο,τον φοράμε κι'όλας...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελες να μοιραστείς μαζί μας και τα στοιχεία στα οποία βασίζεις τις ανωτέρω δηλώσεις σου; (Την αρίθμηση την έβαλα εγώ)

 

όχι :P

 

Για το νο1 τι αποδείξεις θέλεις ; Δεν σου αρκεί η κοινή λογική ; Εκτός αν δεν υπάρχουν αυτά που λέω , και όλα τα τζάκια καίνε νοβοπάν-mdf και παλέτες..

 

Για το νο 2 μου αρκεί μία εκπομπή που είδα τις προάλλες από την ΕΡΤ (κάπου στο insomnia νομίζω ήταν το Link) και αυτά που είπε κάποιος καθηγητής (του πολυτεχνείου νομίζω) που είχαν φωνάξει , παρόλες τις εναγώνιες προσπάθειες των τηλεπαρουσιαστών και κάποιου δημοσιογράφου σε παράθυρο να τρομοκρατήσουν ..

 

Η ΑΙΘΑΛΗ μπορεί να είναι και η σκόνη.

 

Αναπνευστικά προβλήματα (αν μιλάμε για αύξηση εισαγωγών σε νοσοκομεία με τέτοια συμπτώματα) προέρχονται τόσο από κακή θέρμανση όσο και από προβλήματα υγείας - υγρασία ή ΕΛΛΕΙΨΗ θέρμανσης.

 

Τα στατιστικά που εμφανίζονται είναι ένα πρόχειρο μοντάζ μετρήσεων που δεν είναι στοχευμένες και δεν αποδεικνύουν τίποτα, αλλά μόνο την υστερία των ΜΜΕ και ορισμένων καλοθελητών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωτογραφία είναι ένα πολύ κακό μοντάζ καταρχήν

 

 

"Η φωτογραφία είναι αληθινή -δηλαδή, στην πραγματικότητα είναι συρραφή τριών φωτογραφιών, χωρίς όμως άλλη επεξεργασία. Μου γράφει ο Γιάννης:

Η φωτογραφία ελήφθη σήμερα 26.12.2012 στις 21:35.

Για την ακρίβεια πρόκειται για τρεις φωτογραφίες που ελήφθησαν η μία δίπλα στην άλλη, με τρίποδο ώστε να δημιουργηθεί “πανοραμικό” κάδρο, και να κρατήσω χαμηλά ISO. Η λήψη έγινε με φωτογραφική μου μηχανή, μια Canon 7D, από ταράτσα πολυκατοικίας στην Πεντέλη. Δεν έχει υποστεί *καμία* απολύτως επεξεργασία, εκτός της σύνδεσης των τριών φωτογραφιών για να γίνει το ενιαίο πανοραμικό κάδρο της πόλης. Ούτε καν color correction ή white balance διόρθωση. Όπως βγήκε. Ένα κρίσιμο “συστατικό” είναι ότι για τη λήψη βοηθήθηκα από το φως του φεγγαριού (ανέμενα για λίγο ώστε να βγει εκτός νεφών) οπότε έδωσε καλύτερο φως και έκανα το κλικ."

 

 

Το κείμενο αυτό γράφτηκε από το Θοδωρή Γεωργακόπουλο. Μπορείς να το διαβάσεις ολόκληρο εδώ: http://www.georgakopoulos.org/2012/12/fireplace_greece/#ixzz2GLmqYMQW

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν άπλωσα τα ρούχα στην ταράτσα στο σπίτι στο Μαρούσι και τα άφησα όλο το βράδυ μετά μύριζαν κάπνα και η ηλίθια αναρωτιόμουν τι ήταν αυτή η μπόχα.Νόμιζα ήταν καυσαέριο. Τώρα που διάβασα αυτό το άρθρο κατάλαβα ότι είναι η μπόχα από τα τζάκια.

Εδώ στην Θεσσαλονίκη που τα άπλωσα δεν μύρισαν,ίσως φταίει ότι στην γειτονιά μου έχουν όλοι φυσικό αέριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ορίστε και ένα "πληρωμένο" άρθρο της ναυτεμπορικής με συρραφές κομματιών που βολεύουν από ανακοινώσεις φορέων , με σκοπό να παραπληροφορήσει  :

 

Και φυσικά φωτογραφία αρχείου με θολούρα. Η προπαγάνδα πάει σύννεφο..

 

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2267252

 

Ειδικά αυτό γίνεται εμφανές στην παρακάτω παράγραφο που απομονώνει μόνο ότι αφορά τον έλεγχο της αγοράς ξύλου με πονηρό τρόπο

 

Για την άμβλυνση του προβλήματος, οι ερευνητές προτείνουν, μεταξύ άλλων, αποξήρανση της χρησιμοποιούμενης ξυλείας και άλλων τύπων βιομάζας, επιδότηση της συντήρησης τζακιών και καυστήρων βιομάζας, έλεγχο ποιότητας και πιστοποίηση των μπρικετών και των πέλετ βιομάζας, ώστε να αναπτυχθεί με βιώσιμο τρόπο η αγορά της βιομάζας για ενέργεια, χωρίς να αυξάνεται η παράνομη υλοτομία.

 

Και μετά τις επιδοτήσεις λέω εγώ ο πονηρός να βγουν και πιστοποιητικά συντήρησης τζακιών (κατά τα ενεργειακά πιστοποιητικά που έγιναν για το "καλό" μας κι όχι για να κονομάνε οι μηχανικοί του ΤΕΕ και το κράτος με ένα επιπλέον χαράτσι πάνω στα ακίνητα) , πιστοποιητικά καταλληλότητας για την ξυλεία ώστε να βάλουν κι εκεί χαράτσια  και πάει λέγοντας....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Αμάν πια με αυτή την επιστημονικοφάνεια.... πέταξε ένας κομπλεξάρας (που ενώ είχε λιώσει στην έρευνα, κανείς δεν του έδινε σημαία, λες και θα έπρεπε όλοι να του κάνουν τεμενάδες) κάπου, κάπως, κάποτε την λέξη "στοιχεία", "έρευνα" και "επιστημονικό άρθρο" και από τότε εάν πει κανείς ότι "η θάλασσα έχει αλάτι" θα πεταχτεί κάποιος να του ζητήσει στοιχεία, έρευνες και επιστημονικά άρθρα. 

 

Tι να κάνουμε δηλαδή? Να αφήσουμε τον καθένα να λέει το μακρύ του και το κοντό του επειδή έτσι? Και εμείς να τον πιστέψουμε επειδή έτσι? Επειδή κοινή fucking λογική? Υπάρχουν και όρια. Το ότι η θάλασσα έχει αλάτι, ναι, είναι κοινή fucking λογική. Απο εκεί και πέρα υπάρχουν και θέματα που δεν μου φαίνεται και τόσο κοινή η λογική. (και κάποια άλλα βέβαια που ψάχνω να βρω απλά την λογική)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης η επιμονή μου στον όρο ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ, οφείλεται στο γεγονός ότι τσουβαλιάζουν τα πάντα , από ξύλα τζακιού , πέλλετ, μπριγκέτες
στις βλακο "αναλύσεις" τους (όχι οι φορείς οι οποίοι λένε πολλά στις ανακοινώσεις αλλά δεν τις παραθέτει κανείς ολόκληρες),

που το ένα δεν έχει καμία σχέση με το άλλο..


Και το γεγονός ότι ένας φωτογράφος που δεν τον ξέρει η μάνα του,
και τον μάθαμε όλοι σε 2 μέρες με την τζάμπα( ; ) διαφήμιση του μέσω των social media,
που (μπορεί και να) έβγαλε μια φωτογραφία ,
αποφαίνεται για τους κινδύνους της "θολούρας" που τράβηξε .

Όσοι έχουν accounts στα social media μήπως είδαν τη συγκεκριμένη "είδηση" στο advertising section του facebook και του tweeter ;
είναι η ερώτηση η δική μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έτσι ξαφνικά ανακαλύψαμε την αμερική. Έπρεπε να φτάσουμε στα τέλη του 2012, για να ανακλύψουμε ότι εισπνέουμε καρκίνο.

 

Ό,τι και να μου λένε, δεν πρόκειται να πιστέψω με τίποτα, ότι τα τζάκια επιβαρύνουν την υγεία μου περισσότερο από τους καυστήρες του πετρελαίου. Τόσα χρόνια, κανένας "ειδικός" δεν είδε τη μαυρίλα που έβγαζαν οι κακοσυντηρημένοι, πεπαλαιωμένοι και αγνώστου προελεύσεως καυστήρες πετρελαίου. Και γιατί να την δουν; Ο κόσμος έβαζε πετρέλαιο για να ζεσταθεί, οι πρατηριούχοι και οι διανομείς 'κονομούσαν πολλές φορές κλέβοντας τους καταναλωτές στο μέτρημα, το κράτος εισέπρατε τον ειδικό φόρο κατανάλωσης και ζούσαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα. Ώσπου, μια μέρα, ο κόσμος το γύρισε σε εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης για να ζεσταθεί πιο οικονομικά, και... ξαφνικά κινδυνεύει η υγεία μας. Παιδιά, ξυπνήστε, το παραμύθι δεν έχει δράκο και είναι βαρετό.

 

Δεν λέω ότι τα τζάκια δεν κάνουν κακό στην υγεία, αλλά, προσωπικά, με ενοχλεί πολύ περισσότερο η μαυρίλα που αφήνει το λεωφορείο του ΟΑΣΘ όταν ξεκινάει από τη στάση ή τα λογιών λογιών φορτηγά που κινούνται μέρα μεσημέρι στο κέντρο, παρά η μυρωδιά του καμένου ξύλου. Θεωρώ ότι η υγεία μου κινδυνεύει περισσότερο από τα καυσαέρια των αυτοκινήτων, που ο καθένας χρησιμοποιεί καθημερινά για την παραμικρή μετακίνησή του, παρά από το καμένο ξύλο.

 

Και για να μην παρεξηγηθούν τα λεγόμενά μου και κατηγορηθώ, δεν έχω ούτε τζάκι, ούτε πέλλετ. Καυστήρα αερίου έχω εδώ και χρόνια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω οτι το πρόβλημα ήταν τόσο έντονο τις τελευταίες μέρες λόγω των εορτών.

Όλοι ήταν στα σπίτια τους και ανάβανε και απο ένα τζάκι-σόμπα.

Όταν τις καθημερινές θα έιναι στις εργασίες τους δε νομίζω να έχει τόση κάπνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...