Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με priority direct mail μου ηρθε δεμα μεσα σε 15 μερες και χωρις τελωνειο

 

μεγαλο μέγεθος δεμα  και 1 κιλο βαρος ;)

Ok! Ευχαριστω

Αν και βλέπω τα σκρουτσομαγαζα να φέρνουν πλέον και xiaomi. Για περίπου 40€ πάνω με βάζει σε σκέψεις με όλα αυτά που διαβάζω εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ok! Ευχαριστω

Αν και βλέπω τα σκρουτσομαγαζα να φέρνουν πλέον και xiaomi. Για περίπου 40€ πάνω με βάζει σε σκέψεις με όλα αυτά που διαβάζω εδώ...

Αν αντέχεις την αναμονή πάρε το απ έξω.

 

Αν όχι από Ελλάδα επιτόπου αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασαν 60 μέρες αγαπητοί συμπολίτες μου που η παραγγελία που έκανα στο iherb, έφτασε ελλαντα. Από τότε αγνοείται η τύχη της. Πόσα τηλ. πήρα, πόσες φορές πήγα στα ελτα της περιοχής μου, τίποτα, κανείς δεν ξέρει... Να περιμένω ακόμη μια εβδομάδα ή να στείλω στο iherb για αποζημίωση? Επειδή είναι η πρώτη παραγγελία που δεν παρέλαβα, δικαιούμαι πλήρη αποζημίωση, για τις επόμενες από ότι μου είπαν, δεν θα είναι πλήρης η αποζημίωση. Διαβάζω όμως σε αναρτήσεις ότι κάποιοι που έκαναν παραγγελία από μέσα Οκτωβρίου και μετά, έλαβαν κανονικά το δέμα σε λογικό χρόνο. Το θέμα είναι από που εδώ και πέρα μπορώ να παραγγέλνω? Έχετε υπόψη κανένα άλλο site για παραγγελίες κυρίως βιταμίνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασαν 60 μέρες αγαπητοί συμπολίτες μου που η παραγγελία που έκανα στο iherb, έφτασε ελλαντα. Από τότε αγνοείται η τύχη της. Πόσα τηλ. πήρα, πόσες φορές πήγα στα ελτα της περιοχής μου, τίποτα, κανείς δεν ξέρει... Να περιμένω ακόμη μια εβδομάδα ή να στείλω στο iherb για αποζημίωση? Επειδή είναι η πρώτη παραγγελία που δεν παρέλαβα, δικαιούμαι πλήρη αποζημίωση, για τις επόμενες από ότι μου είπαν, δεν θα είναι πλήρης η αποζημίωση. Διαβάζω όμως σε αναρτήσεις ότι κάποιοι που έκαναν παραγγελία από μέσα Οκτωβρίου και μετά, έλαβαν κανονικά το δέμα σε λογικό χρόνο. Το θέμα είναι από που εδώ και πέρα μπορώ να παραγγέλνω? Έχετε υπόψη κανένα άλλο site για παραγγελίες κυρίως βιταμίνες.

 

τι ποσο ηταν η παραγγελια σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασαν 60 μέρες αγαπητοί συμπολίτες μου που η παραγγελία που έκανα στο iherb, έφτασε ελλαντα. Από τότε αγνοείται η τύχη της. Πόσα τηλ. πήρα, πόσες φορές πήγα στα ελτα της περιοχής μου, τίποτα, κανείς δεν ξέρει... Να περιμένω ακόμη μια εβδομάδα ή να στείλω στο iherb για αποζημίωση? Επειδή είναι η πρώτη παραγγελία που δεν παρέλαβα, δικαιούμαι πλήρη αποζημίωση, για τις επόμενες από ότι μου είπαν, δεν θα είναι πλήρης η αποζημίωση. Διαβάζω όμως σε αναρτήσεις ότι κάποιοι που έκαναν παραγγελία από μέσα Οκτωβρίου και μετά, έλαβαν κανονικά το δέμα σε λογικό χρόνο. Το θέμα είναι από που εδώ και πέρα μπορώ να παραγγέλνω? Έχετε υπόψη κανένα άλλο site για παραγγελίες κυρίως βιταμίνες.

Είναι τελωνείο μάλλον και κάποια στιγμή θα σου στείλουν την υπευθυνη δήλωση. Στο φόρουμ μόνο ένας νομίζω δήλωσε ότι παρέλαβε γρήγορα απο Iherb όλοι οι υπολοιποι όχι. Site Ευρωπαικό που να έχει τις τιμές και την ποικιλία του Iherb (και γενικά των Αμερικάνικων) δεν έχω βρει ακόμα. Αν ψάχνεις βιταμίνες όχι εξεζητημένες βρίσκεις αρκετά site αλλά με ακριβότερες τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τελωνείο μάλλον και κάποια στιγμή θα σου στείλουν την υπευθυνη δήλωση. Στο φόρουμ μόνο ένας νομίζω δήλωσε ότι παρέλαβε γρήγορα απο Iherb όλοι οι υπολοιποι όχι. Site Ευρωπαικό που να έχει τις τιμές και την ποικιλία του Iherb (και γενικά των Αμερικάνικων) δεν έχω βρει ακόμα. Αν ψάχνεις βιταμίνες όχι εξεζητημένες βρίσκεις αρκετά site αλλά με ακριβότερες τιμές

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Δεν έπρεπε να την έχουν στείλει ήδη την υπευθ. δήλωση? Το έχω ψάξει και εγώ για παρόμοια sites με καλές τιμές και δεν βρίσκω ευρωπαικά, μόνο αμερικάνικα (πχ vitacost).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμός...

Μάλλον λίγο φρένο στις αγορές από Κίνα ελπίζω όχι για πολύ ακόμα.

Να ρωτησω κάτι που δεν καταλαβα. Κοιτάω για αγορά κινητού από bangood. Με priority αντε και αποφύγαμε το τελωνείο,πάλι όμως η καθυστέρηση είναι απίστευτα μεγάλη;

 

οχι γιατι με το priority line προωθειται σε καποια αλλη ευρωπαικη χωρα (περιμενω και εγω ενα δεμα με priority line και το στειλαν μεσω Ολλανδιας) και θεωρειται οτι απο αυτη τη χωρα γινεται η αποστολη

αρα δεν περναει τελωνειο και φυσικα δεν εχει ολες αυτες τις καθυστερησεις που σχετιζονται με αυτο

Για να καταλαβεις το δικο μου δεμα εγινε shipped 13/11, εφτασε Ολλανδια στις 17/11 και την ιδια μερα αναχωρησε για Ελλαδα πραγμα που σημαινει οτι λογικα μεσα σε αυτη την εβδομαδα θα ερθει στα χερια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτήματα για 3D printer από ebay, αξίας 6€, αποστολή 3/11 απο Hong Kong με china post unregistered, πήγα σήμερα 20/11 στο ταχυδρομείο και τα πήρα. Ούτε πράσινο αυτοκολλητάκι ούτε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχη !!!!

Το τελωνειο πλεον ειναι γεγονος απ οπου και αν ερχεται το δεμα.

Πληρωσα €63,20 για το Xiaomi M1 A1.

Tωρα εχω μπλοκαρισμενο στο τελωνειο το MAX 2 απο την 1-11-2017. RT002864168AT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχη !!!!

Το τελωνειο πλεον ειναι γεγονος απ οπου και αν ερχεται το δεμα.

Πληρωσα €63,20 για το Xiaomi M1 A1.

Tωρα εχω μπλοκαρισμενο στο τελωνειο το MAX 2 απο την 1-11-2017. RT002864168AT

Τι εννοείς και από αποθήκες Ευρώπης;

Σήμερα ήρθε φάκελος από Αυστραλία. Απλή επιστολή και έχει σφραγίδα πάνω «ΕΛΤΑ Τελωνιακώς Ελεύθερο.»

Ημερομηνία αποστολής  27 Σεπτεμβρίου 2017

 

Έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχη !!!!

Το τελωνειο πλεον ειναι γεγονος απ οπου και αν ερχεται το δεμα.

Πληρωσα €63,20 για το Xiaomi M1 A1.

Tωρα εχω μπλοκαρισμενο στο τελωνειο το MAX 2 απο την 1-11-2017. RT002864168AT

Για να μη δημιουργείς άθελα σου μπερδεμένα μηνύματα, γραψε απο που εκανες παραγγελια (π.χ. gearbest), απο ποια αποθήκη (π.χ. eu ή china) και τι μέθοδο αποστολής (εδώ ψιλιάζομαι registered austrian post).

 

Αν στα παραπάνω οι απαντήσεις ειναι gearbest/geekbuyin/κλπ απο Κίνα με austrian post τοτε μαλλον δεν παρακολούθείς το θέμα συζήτησης και πληρώνεις κερατιάτικα και καθυστερήσεις στο τελωνείο. Απο εκτός ΕΕ, μονο bangood με priority line ή gearbest με eu express

 

Αν η απάντηση ειναι απο ευρωπαική αποθήκη, τοτε ειναι σοβαρό και πες μας μαγαζί και αποθήκη να την αποφυγουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασαν 60 μέρες αγαπητοί συμπολίτες μου που η παραγγελία που έκανα στο iherb, έφτασε ελλαντα. Από τότε αγνοείται η τύχη της. Πόσα τηλ. πήρα, πόσες φορές πήγα στα ελτα της περιοχής μου, τίποτα, κανείς δεν ξέρει... Να περιμένω ακόμη μια εβδομάδα ή να στείλω στο iherb για αποζημίωση? Επειδή είναι η πρώτη παραγγελία που δεν παρέλαβα, δικαιούμαι πλήρη αποζημίωση, για τις επόμενες από ότι μου είπαν, δεν θα είναι πλήρης η αποζημίωση. Διαβάζω όμως σε αναρτήσεις ότι κάποιοι που έκαναν παραγγελία από μέσα Οκτωβρίου και μετά, έλαβαν κανονικά το δέμα σε λογικό χρόνο. Το θέμα είναι από που εδώ και πέρα μπορώ να παραγγέλνω? Έχετε υπόψη κανένα άλλο site για παραγγελίες κυρίως βιταμίνες.

 

Η δική μου παραγγελία iherb.com (39 ευρώ) στάλθηκε 18/9/2017 έφτασε Ελλάδα 24/9/2017 και αγνοείται.

Το θέμα δεν είναι να υπογράψουμε μια Υ.Δ. το θέμα είναι τι θα μας ζητηθεί να πληρώσουμε μετά απο 2-3 μήνες αναμονή

και σε τι κατάσταση θα είναι τα ευπαθή προιόντα. Πάντως τα στέλνουν με ξεχωριστή ζελατίνα το κάθε ένα αλλά πόσο

να αντέξουν στο ανεμόβροχο. Θα πάθουμε καμιά δηλητηρίαση στο τέλος...

 

Φιλικά,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...