Προς το περιεχόμενο

Αγορά εκτός ΕU.(πιθανόν τελωνείο)?


vaggos88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα insomniacs.

πριν 2 ημερες εκανα μια παραγγελια απο αμερικη με κοστος τα 79,99$ + 24,99 τα μεταφορικα.

εγινε με Dhl express διοτι η αλλη εναλακτικη του προμηθευτη ηταν fedex που εγω θεωρισα οτι ηταν ακομα πιο ευκολο να πληρωσω τελωνειο.

εν ολιγης η παραγγελια μου εφτασε σημερα το πρωι ελλαδα και εχει ως εξης.

 

Παρασκευή, Ιανουάριος 11, 2013 Τοποθεσία

 

10 Αφίχθη στο Κέντρο Διαλογής <Περιοχή> ATHENS - GREECE ATHENS - GREECE 09:25

 

11 Τελωνειακές διαδικασίες στη/στο ATHENS - GREECE ATHENS - GREECE 09:43

 

12 Καθυστέρηση κατά τον εκτελωνισμό ATHENS -

GREECE 18:04

 

Περισσότερες λεπτομέρειες:

Η DHL χρειάζεται περισσότερες πληροφορίες από τον παραλήπτη.

 

Επόμενα Βήματα:

Ένας εκπρόσωπος της DHL θα επιχειρήσει να επικοινωνήσει με τον παραλήπτη ο οποίος παρακαλείται να επικοινωνήσει με την Εξυπηρέτηση Πελατών της DHL εάν αυτό δεν έχει ακόμη πραγματοποιηθεί

 

ξερει κανεις το πιθανο ποσο για το τελωνειο?

υπαρχει η δυνατοτητα αποριψεις απο μερια μου και να διεκδικήσω τα λεφτα μου μεσω Paypal?

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν  στην παραγγελία σου υπήρχε και ποσό για estimated fees,

κατά 99% δεν θα πληρώσεις τίποτα άλλο,
αλλά η dhl θα χρειαστεί μια απλή εξουσιοδότηση σου για να εκτελωνίσει (όχι από ΚΕΠ).

Θα σε πάρουν τηλέφωνο..

 

Αν χρειάζεται να πληρωθεί τελωνείο, την έκατσες.
Θα πληρώσεις και αμοιβή εκτελωνισμού στην dhl (πολύ παλιότερα ήταν 50 ευρώ, τώρα νομίζω το έχουν ρίξει στα 30),
handling κανένα 20ευρο από την air cargo,
και δασμούς που είναι περίπου όσο ο ΦΠΑ που θα πλήρωνες.

 

Αν δεν τα είχες υπολογίσει αυτά, σε καλή μεριά.

 

Αν θέλεις να γλυτώσεις την αμοιβή της dhl, θα πρέπει να πας να εκτελωνίσεις μόνος σου και να φας τουλάχιστον μια μέρα στο αεροδρόμιο..

Αλλά όλα τα άλλα θα τα πλερώσεις έτσι κι αλλιώς.

 

 


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν  στην παραγγελία σου υπήρχε και ποσό για estimated fees,

κατά 99% δεν θα πληρώσεις τίποτα άλλο,

αλλά η dhl θα χρειαστεί μια απλή εξουσιοδότηση σου για να εκτελωνίσει (όχι από ΚΕΠ).

Θα σε πάρουν τηλέφωνο..

 

Αν χρειάζεται να πληρωθεί τελωνείο, την έκατσες.

Θα πληρώσεις και αμοιβή εκτελωνισμού στην dhl (πολύ παλιότερα ήταν 50 ευρώ, τώρα νομίζω το έχουν ρίξει στα 30),

handling κανένα 20ευρο από την air cargo,

και δασμούς που είναι περίπου όσο ο ΦΠΑ που θα πλήρωνες.

 

Αν δεν τα είχες υπολογίσει αυτά, σε καλή μεριά.

 

Αν θέλεις να γλυτώσεις την αμοιβή της dhl, θα πρέπει να πας να εκτελωνίσεις μόνος σου και να φας τουλάχιστον μια μέρα στο αεροδρόμιο..

Αλλά όλα τα άλλα θα τα πλερώσεις έτσι κι αλλιώς.

 

 

 

 

 

Προφανώς, δεν διάβασες ούτε το κείμενο που ανέφερα ούτε το θέμα που παρέπεμψα.

Δασμοί δεν επιβάλλονται σε αξίες μέχρι 150€ αλλά μόνο ΦΠΑ και σε περιπτώσεις, όπως η συγκεριμμένη, ΔΕΤΕ και τα αποθήκευτρα, προμήθειες κλπ

 

Εάν έχει πληρώσει import fees, δεν πρόκειται να πληρώσει τίποτε παραπάνω, αφού, φυσικά, αναλαμβάνονται από τον αποστολέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάποιοι sellers στο ebay που προσφέρουν έξοδα τελωνείου κατά την αγορά, όταν αγοράζουμε εκτός Ευρώπης και Κίνας κάτι πάνω από 200$ μόνο από αυτούς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, δεν διάβασες ούτε το κείμενο που ανέφερα ούτε το θέμα που παρέπεμψα.

Δασμοί δεν επιβάλλονται σε αξίες μέχρι 150€ αλλά μόνο ΦΠΑ και σε περιπτώσεις, όπως η συγκεριμμένη, ΔΕΤΕ και τα αποθήκευτρα, προμήθειες κλπ

 

Εάν έχει πληρώσει import fees, δεν πρόκειται να πληρώσει τίποτε παραπάνω, αφού, φυσικά, αναλαμβάνονται από τον αποστολέα.

δυστυχως απο τη βιασυνη μου και το οτι δεν γνωριζα μπηκα στο Site του αποστολεα και λεει το εξης.

NOTICE INTERNATIONAL ORDERS: Your order may be subject to additional Import/Duty Fees and/or VAT or other local taxes that are not reflected in your order total. Any such additional fees or taxes are the sole responsibility of the customer and may be charged at delivery.

οτι επιβαρυνση ισχυσει θα ειναι απο μεριας μου.

και αν καταλαβα καλα στην περιπτωση μου θα πληρωσω μονο το ΦΠΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

οτι επιβαρυνση ισχυσει θα ειναι απο μεριας μου.

και αν καταλαβα καλα στην περιπτωση μου θα πληρωσω μονο το ΦΠΑ?

 

Αφού δεν έχεις πληρώσει import fees, υποχρεούσαι να πληρώσεις ότι σου επιβάλλουν, εκτός εάν δεν θέλεις να παραλάβεις το δέμα (θεωρητικά μιλάω).

 

Το προσθετο πρόβλημα είναι ότι το δέμα έρχεται με courier και επομένως θα πάει, οπωσδήποτε, στο τελωνείο.

Στην περίπτωσή σου, η DHL θα σε ενημερώσει ότι το δέμα βρίσκεται εκεί και ότι μπορεί να αναλάβει τον εκτελωνισμό. Το δίλημμα είναι ότι εσύ, και ο καθένας που δεν γνωρίζει τα σχετικά, μπαίνεις στο λούκι και πληρώνεις όχι μόνο αυτά που θα επιβάλλει το τελωνείο αλλά και την αμοιβή του εκτελωνιστή.

 

Σε ότι αφορά στο τελωνείο, θεωρητικά, πρέπει να πληρώσεις ΦΠΑ μόνο αλλά επειδή δεν έχεις την κάλυψη του αποστολέα, πιθανολογώ ότι θα ακολουθήσουν την αυστηρή διαδικασία, όπως έκαναν και στην περίπτωση που παρέπεμψα παραπάνω, και θα σε χρεώσουν με ΦΠΑ, ΔΕΤΕ και τα αποθήκευτρα. Ένα ακόμη πρόβλημα είναι ότι το σύνολο της αξίας του δέματος υπολογίζεται, σύμφωνα με τα ποσά που ανέφερες, σε 139 ευρώ, που είναι πολύ κοντά στα 150 και εάν έχεις κάνει λάθος στους υπολογισμούς ή σου φορτώσουν και κάτι άλλο, τότε υπερβαίνεις το όριο και έχεις πιθανότητες και για δασμό.

 

Εύχομαι να κάνω λάθος και να μην σου συμβεί το χειρότερο, αλλά, όπως είπες, μας χρειάζεται να πληρώσουμε ένα λάθος για να μάθουμε.

 

Το δικό μου λάθος το πλήρωσα το 2006 και από τότε όχι μόνο φρόντισα να μάθω όσα μπόρεσα περισσότερα αλλά και να επαναλαμβάνω σε όλες τις ευκαιρίες για τους κινδύνους από τις αγορές από τρίτες χώρες. Βλέποντας ότι πολλοί εξακολοθούν να αγνοούν την κατάσταση, αποφάσισα σήμερα το πρωί να γράψω το σχετικό κείμενο, ελπίζοντας να το διαβάσουν οι ενδιαφερόμενοι και να μάθουν όλη τη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι από τη στιγμή που ο πωλητής στέλνει το δέμα, το paypal του καταβάλει την αξία, που έχεις ήδη πληρώσει, κρατώντας την προμήθειά του.

 

Η μη καταβολή της αξίας μπορεί να γίνει μόνο σε συναλλαγές με αντικαταβολή και όχι με πιστωτική είτε απ' ευθείας είτε μέσω paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν δεν παραλαβω.,μπορω να παρω τα λεφτα πισω απο το paypal?

 

Ε όχι βέβαια! Τί σου φταίει ο πωλητής που αγνοείς την διαδικασία αγοράς εκτός ΕΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, δεν διάβασες ούτε το κείμενο που ανέφερα ούτε το θέμα που παρέπεμψα.

Δασμοί δεν επιβάλλονται σε αξίες μέχρι 150€ αλλά μόνο ΦΠΑ και σε περιπτώσεις, όπως η συγκεριμμένη, ΔΕΤΕ και τα αποθήκευτρα, προμήθειες κλπ

 

Εάν έχει πληρώσει import fees, δεν πρόκειται να πληρώσει τίποτε παραπάνω, αφού, φυσικά, αναλαμβάνονται από τον αποστολέα.

 

προφανώς δεν διάβασες την απάντηση μου , ω μέγιστε γκουρού περί των τελωνειακών θεμάτων ! :P

ή δεν θυμάσαι και τι έχεις γράψει κι εσύ ο ίδιος στα άρθρα σου τα οποία διάβασα..

 

η αμοιβή της dhl , της air cargo και οι σταλίες - αποθήκευτρα δεν είναι δασμοί.

και ισχύουν ανεξαρτήτως ποσού γιατί μιλάμε για ιδιωτικές εταιρίες παροχής υπηρεσιών.

 

Αν καθυστερήσεις να τους στείλεις την εξουσιοδότηση εκτελωνισμού και περάσουν οι 3 μέρες μια χαρά θα πληρώσεις αποθήκευτρα και σταλίες..

Μη λέμε ότι θέλουμε λοιπόν.

 

Όλα τα υπόλοιπα (φπα - δασμοί κλπ.) συνήθως είναι περίπου η αξία του ΦΠΑ που θα πλήρωνε και για λόγους κοινής λογικής δεν έκατσα να αναλύσω τι είναι τα ΔΕΤΕ και τα άλλα ψιλικοκό που πληρώνει κάποιος σε μία εισαγωγή , γιατί δεν ενδιαφέρουν κανέναν..

Σιγά μην κάτσουμε να αναλύσουμε και πως απεικονίζονται στο ΕΓΛΣ και στις μερίδες αποθήκης τα εν λόγω έξοδα ! ;)

 

Τα IMPORT FEES που μπορεί να έχει πληρώσει κάποιος κατά την αγορά είναι ESTIMATED και όχι GUARANTEED.

Δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος ότι δεν θα προκύψει επιπλέον κόστος.

 

Όμως είναι μάλλον απίθανο (γι αυτό και το 99%), όπως το ίδιο απίθανο είναι να σου επιστραφεί και ποσό από τα estimated import fees αν τελικά δεν χρειαστεί όλο , όπως αναφέρεται στους όρους συναλλαγής όλων των sites που δίνουν πρόβλεψη για estimated fees ..

 

Πιθανώς κάπου κερδίζει κάπου χάνει ο πωλητής, και σπατσάρει το underestimation με το overestimation.

 

 

εαν δεν παραλαβω.,μπορω να παρω τα λεφτα πισω απο το paypal?

 

 

 

Μπορείς να ανοίξεις dispute αλλά είναι πρακτικά ανύπαρκτη η πιθανότητα να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

Επίσης αν το παίξεις ότι δεν έχει έρθει τίποτα, θα τσεκάρουν τον courier τους, και απλά θα σου πουν να πας το παραλάβεις..

 

 

 

Τέλος, θα πρότεινα να μην το αφήσεις σε εκκρεμότητα .

Δεν μπορούν να το πετάξουν και πολύ πιθανόν να συνεχίσουν να σε χρεώνουν αποθήκευτρα όσο το αφήνεις εκεί και να σου έρθει κανέαν μπιλιετάκι μετά από χρόνια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη έχοντας διάθεση για αντιπαράθεση και παραβλέποντας το ειρωνικό σου σχόλιο, θελω να σου πω ότι δεν διεκδίκησα ούτε διεκδικώ κανένα τίτλο αλλά, απλά, κατέθεσα την εμπειρία μου σ' αυτό το θέμα, ανάρτησα ένα κείμενο στο θέμα αυτό και, μετά από προτροπή πολλών συμφορουμιτών, ξεκίνησα το γράψιμο ενός σχετικού οδηγού, αφού στόχος είναι να βοηθηθούν όσοι δεν γνωρίζουν τις διαδικασίες για τις αγορές από το εξωτερικό.

 

προφανώς δεν διάβασες την απάντηση μου , ω μέγιστε γκουρού περί των τελωνειακών θεμάτων ! :P

ή δεν θυμάσαι και τι έχεις γράψει κι εσύ ο ίδιος στα άρθρα σου τα οποία διάβασα..

 

η αμοιβή της dhl , της air cargo και οι σταλίες - αποθήκευτρα δεν είναι δασμοί.
και ισχύουν ανεξαρτήτως ποσού γιατί μιλάμε για ιδιωτικές εταιρίες παροχής υπηρεσιών.

 

Αφού διάβασες, όπως λες, όλα τα σχετικά κείμενα που ανάρτησα, θα πρέπει να πρόσεξες ότι αυτά που αναφέρεις είναι ήδη γραμμένα στο κείμενο που παραπέμπω με το παραπάνω link. Άλλωστε, στοιχεία (αποδείξεις) για όλα αυτά τα έξοδα παρέθεσε ο zarzonis στο θέμα αυτό, μετά την πρόσφατη εμπειρία του από αγορά από Αμερική.

 

Όπως έχω αναφέρει στο θέμα του πρώτου link, ξεκίνησα το γράψιμο ενός κειμένου-οδηγού για τις αγορές από το εξωτερικό, με βάση την εμπειρία μου αλλά και τις σχετικές πληροφορίες που έχουν κατατεθεί στο forum, προκειμένου να βοηθηθούν όλοι όσοι δεν γνωρίζουν τις διαδικασίες για τις αγορές από το εξωτερικό.

 

Πιστεύω ότι οι εμπειρίες και οι γνώσεις όλων όσοι έχουν ασχοληθεί με το θέμα, και ασφαλώς και οι δικές σου, θα είναι πολύτιμα στοιχεία στο συνολικό παζλ του συνολικού πολύπλοκου θέματος που συζητάμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη έχοντας διάθεση για αντιπαράθεση και παραβλέποντας το ειρωνικό σου σχόλιο, θελω να σου πω ότι δεν διεκδίκησα ούτε διεκδικώ κανένα τίτλο αλλά, απλά, κατέθεσα την εμπειρία μου σ' αυτό το θέμα, ανάρτησα ένα κείμενο στο θέμα αυτό και, μετά από προτροπή πολλών συμφορουμιτών, ξεκίνησα το γράψιμο ενός σχετικού οδηγού, αφού στόχος είναι να βοηθηθούν όσοι δεν γνωρίζουν τις διαδικασίες για τις αγορές από το εξωτερικό.

 

Αφού διάβασες, όπως λες, όλα τα σχετικά κείμενα που ανάρτησα, θα πρέπει να πρόσεξες ότι αυτά που αναφέρεις είναι ήδη γραμμένα στο κείμενο που παραπέμπω με το παραπάνω link.

 

Συμφωνώ αγαπητέ, αλλά μου την έσπασε το μπλαζέ ύφος του πρώτου σου reply και είπα να απαντήσω στην πλάκα. :-)

Αν πρόσεχες λίγο το Post μου και δε βιαζόσουν να μου τη μπεις, θα έβλεπες ότι έγινε ταυτόχρονα με το δικό σου, άρα θα μπορούσες εύκολα να συμπεράνεις ότι δεν είχα διαβάσει το δικό σου.

 

Και δεν καταλαβαίνω γιατί ασχολείσαι μαζί μου από τη στιγμή που αυτά που γράφω είναι σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφηνουμε λιγο τις αντιπαραθεσεις και να με βοηθησετε στο πως να κινηθω?

μολις πηρα τηλ την DHL και λιγο που μιλησα με μια κοπελα μου ειπε πως εχουν λαθος νουμερο για να με καλεσουν κατι που δε μ στεκει διοτι εχουν λεει 6980000000.την ρωτησα για το τι πρεπει να πληρωση και μου ειπε 101ε + κατι αλλα τα οποια δεν ακουσα γιατι μου επεσε το ακουστικο.κυριολεκτικα ομως.

πως μπορω να κανω μονος μου τον εκτελονισμο?

δε θα πληρωσω 100+ μονο για εξοδα για κατι που πηρα μολις 60.

 

βρηκα αυτο http://www.akouseto.gr/ektelonismos-o-apolytos-odigos και λεω να το δοκιμασο αφου με παρουν απο το τμημα εισαγωγων και μου πουν την λυπητερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πάρεις μια ιδέα για τις χρεώσεις που επιβάλλουν, διαβάζοντας το θέμα του δεύτερου link που έχω δώσει παραπάνω και τις αποδείξεις που εκδώθηκαν για το δέμα του zarzonis.

 

Χρήσιμο το link που βρήκες και σκέφτομαι να το παραθέσω στο κείμενο που ετοιμάζω. Εάν έχεις το χρόνο και αφού έχεις τις οδηγίες αυτές μπορείς να αποφύγεις μερικά από τα έξοδα που χρεώθηκαν στην περίπτωση του zarzonis.

 

Καλή επιτυχία και περιμένουμε νέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...