Προς το περιεχόμενο

amazon.com και τελωνείο


zarzonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αλλα με απλο ταχυδρομιο δεν στελουν απο amazon παντα ακομα και αν διαλεξεις την πιο οικονομικη επιλογη με τα μεταφορικα,μονο απο τριτους πωλητες σε συννενοηση μαζι τους,αλλα στο amazon γενικα ειναι σπανιο σε τετοιου ειδους εξυπηρετησεις παρα μονο σε ebay που οι πωλητες ειναι πιο ευελικτοι.

Γενικα παντως δεν αξιζει απο αμερικανικο amazon,διοτι σκεψου αναμονες/ταλαιπωριες/αγχος και βαλε τα των τελωνειων που χρεωνουν οτι τους καπνισει σε τελικη και αν εχουν ξυπνηση με καλη διαθεση η οχι.

Αν ηταν ετσι απλα και εγω θα ειχα παραγγειλει απειρα πραγματα απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα έχουμε ξαναπεί αυτά και από πέρυσι που άλλαξε τακτική το Amazon απέναντι στους έλληνες καταναλωτές, προσωπικά, σταμάτησα κάθε σκέψη για αγορά από ΗΠΑ, εκτός εξαιρέσεων που κατευθύνω σε άλλες διευθύνσεις.

 

Υπάρχουν, βέβαια, και τα sites για σχετική εξυπηρέτηση αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε το email που μου έστειλαν και δείτε τι γράφουν.... Η μετάφραση έχει διαφορά από το αγγλικό κείμενο... Αν με αυτά που γράφουν και με την επιβεβαίωση του amazon ότι σε περίπτωση που γίνει μπέρδεμα μου επιστρέφουν τα λεφτά θα τους αλλάξω τα φώτα αν μου πουν και για άλλα έξοδα... Από ότι κατάλαβα η UPS δεν έχει δικούς της εκτελωνιστές...

 

Καλησπέρα σας,

 

Έχουμε εισαγωγή για εσάς από εταιρεία AMAZON.COM δέμα το οποίο κρατήθηκε στο τελωνείο.Θέλω να σας ενημερώσω'οτι δεν επιβαρύνεστε με έξοδα εκτελωνισμού,απλά πρέπει να ακολουθήσουμε τη διαδικασία

 

Παρακαλώ πολύ επικοινωνήστε τηλεφωνικά με το τμήμα εισαγωγών 8:00 – 16:00 για να επιβεβαιώσουμε τα στοιχεία σας. Θα χρειαστεί να συμπληρώσετε την φόρμα που σας επισυνάπτω με τα στοιχεία που σας ζητάει και αποστείλατε την είτε ηλεκτρονικά είτε με φαξ για να προχωρήσουμε στην αποδέσμευση και παράδοση το συντομότερο δυνατό

 

 

 

Hello dear customer,

 

There is a shipment for you which have arrived from AMAZON.COM and held in customs. I would like to inform you that all customs clearance charges have paid from shipper and the bill term is F/D.

 

Please contact import department 08:00 – 16:00 to confirm your personal details. Also we need from you to fill in the power of attorney and send it back to us in order UPS of Greece inc clear the pkg as soon as possible and deliver it to your address.

 

I remain at your disposal

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φόρμα που αναφέρεις είναι εξουσιοδότηση (power of attorney) για την αποδέσμευση-παραλαβή του δέματος από το τελωνείο, και όχι εκτελωνισμό, όπως είχες πει νωρίτερα. Στο τελωνείο, επαναλαμβάνω, όλες οι εταιρείες courier παραδίδουν τα δέματα που έρχονται από τρίτες χώρες.

 

Μετά από την παράθεση του mail, ελπίζω να πάνε όλα καλά και ίσως το παραλάβεις on time.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον με το tracking number γράφει ότι το δέμα έχει αφεθεί από το τελωνείο και είναι σε διακίνηση για παράδοση... Συνεχίζει να λέει προκαθορισμένη παράδοση για αύριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό νέο.

Με το καλό να παραλάβεις το δέμα, να χαρείς το περιεχόμενο και να μας ενημερώσεις για τις λεπτομέρειες, ώστε να μάθουμε και από αυτή τη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι... Θα επιστρέψω αύριο αν το παραλάβω με περισσότερες λεπτομέρειες... 

EDIT: Και συνεχίζουν οι ενημερώσεις με το tracking number... Λέει αναχώρηση από Αθήνα για Λάρισα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ζήσει αρκετές φορές τη διαδικασία παρακολούθησης του tracking number και ξέρω πως νοιώθεις και έχω φυλάξει σε πολλές αγορές μου τις σελίδες αυτές για αναμνήσεις. Αφού είναι η πρώτη φορά και μάλιστα με τόσες αντιφατικές καταστάσεις, σε συμβουλεύω να φυλάξεις στο αρχείο σου τη σελίδα της UPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, δύο φορές έχω πάρει εγώ με το νέο σύστημα του amazon.com, δεν πλήρωσα τίποτα παραπάνω, μόνο τα import fees.

 

Ούτε και ο φίλος θα πληρώσει τίποτα παραπάνω.

 

Αν γίνει κάποια στραβή, που δεν νομίζω, το amazon θα καθαρίσει έτσι κι αλλιώς πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποστολή μετατέθηκε για αύριο... Μάλλον γιατί περιμένω και άλλο πακέτο από την UPS που λέει παράδοση για αύριο αλλά αυτό είναι από Αγγλία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρέλαβα χωρίς κανένα πρόβλημα... Δεν πλήρωσα κάτι επιπλέον... Δεν είχε κόκκινη σφραγίδα το τελωνείο αλλά ένα φάκελο χαρτιά τα οποία θα ανεβάσω αύριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά έγιναν μετά από την έκδοση της σχετικής διευκρίνισης της Ε.Ε.Τ.Τ. (καλοκαίρι του '11); Αν ναι, ζητώ συγγνώμη για την παραπληροφόρηση.

 

Επειδή υπάρχουν πολλοί που ρωτάνε για τους δασμούς που επιβάλλονται σε αγορές από τρίτες χώρες, έγραψα ένα αναλυτικό κείμενο ΕΔΩ στο οποίο θα βρεις όλες τις σχετικές πληροφορίες αλλά και τη σωστή ανάγνωση της διευκρινιστικής εγκυκλίου της ΕΕΤΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως υποσχέθηκα παραθέτω τις 6 σελίδες εγγράφων που έλαβα από το τελωνείο κολλημένες μέσα σε διαφάνεια έξω από το δέμα... Έσβησα απλά τα προσωπικά στοιχεία... Οι εικόνες είναι με τη σειρά...

http://imageshack.us/a/img41/6559/img0490h.jpg

http://imageshack.us/a/img713/995/img0491ea.jpg

http://imageshack.us/a/img248/1029/img0492dt.jpg

http://imageshack.us/a/img89/3774/img0493ph.jpg

http://imageshack.us/a/img835/9729/img0494hio.jpg

http://imageshack.us/a/img16/5280/img0495ng.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...