Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Η πρώτη απορία που έχω λοιπόν είναι αν:

1. Κατάφερε κάποιος να επισπεύσει τη διαδικασία παράδοσης, επικοινωνώντας με τα ΕΛΤΑ ή Τελώνείο*** ? (Βλ. παραπομπή στο τέλος) και αν ναι σε ποιο τμήμα, αριθμό τηλεφώνου κλπ?

2. Σας έχει αποθαρρύνει καθόλου αυτό που γίνεται; Έλεγα αύριο που είναι "Black Friday" να κάνω κάποιες αγορές από Aliexpress γιατί βρήκα πάλι κάποια καλά κομμάτια σε εξωφρενικά χαμηλές τιμές, αλλά τώρα προβληματίζομαι. Βλέπω ένα ζευγάρι παπούτσια που παρήγγειλα να έχει φτάσει Ελλάδα από τις 19/10 με βάση το tracking site του Aliexpress και στη σελίδα των ΕΛΤΑ να γράφει "Σινγκαπούρη: Αποστολή Αντικειμένου" κι έχω αρχίσει να φοβάμαι μήπως κάποια καλά κομμάτια... "χαθούνε" κατά λάθος. Δε μου έχει ξανασυμβεί αυτό.

Ευχαριστώ

Εμένα εντελώς, μόνο από Ευρώπη πλέον. Αν είναι να περιμένω 2 μήνες άστο...

 

 

Εκανα μια παραγγελια απο amazon.co.uk, 2 καλωδια usb που τα βιαζομουν 

 

Η παραγγελια εγινε στις 10/11 και παιρνω ως μηνυμα αυτο στο track package : Was Expected by Tuesday, 21 November .

Ο ταχυδρομος περασε, αφησε κανονικα λογαριασμους / αλληλογραφια αλλα το πακετακι πουθενα .

Υπαρχει περιτπωση να το "εφαγε" καποιος?

Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?

 

 

 

 

 

 

 

Ενταξει, ηρθε σημερα - το αφησε ο ταχυδρομος στην εισοδο οποτε μικρο το κακο

 

Παραγγελιες απο Κινα, η μια ειχε γινει 3/10 και ηταν κολλημενη απο 10/10 ως NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD κουνηθηκε σημερα 24/11 για να παρω ITEM IN CONTA. Μωρε μπραβο, καλλιο αργα παρα ποτε

 

Μια χαρά. Ακόμα κι αν δεν παραλάμβανες ποτέ όμως αν επικοινωνούσες με το amazon κατά 99% θα σου το ξανάστελνε ή θα σου επέστρεφε τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Επειδή δεν έχω ξαναπάρει από ευρωπαική αποθήκη του Gearbest, μήπως γνωρίζει κανείς ποια εταιρεία κούριερ χρησιμοποιεί και πόσο περίπου κάνουν να έρθουν τα πράγματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία φορά που πήρα από την ευρωπαϊκή αποθήκη του gearbest ήταν πριν 2 χρόνια.

Το έστειλαν οδικώς από Αγγλία και έκανε 17 μέρες να φτάσει στα χέρια μου.

 

Δεν ξέρω σήμερα τι ισχύει αλλά δεν περιμένω να έχουν αλλάξει πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος η Πειραιώς για αυτό το μήνα; Έφαγα μήνυμα card declined πριν λίγο. Δε ξέρω αν είναι δικό μου θέμα ή γενικότερο. Κανένας άλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος η Πειραιώς για αυτό το μήνα; Έφαγα μήνυμα card declined πριν λίγο. Δε ξέρω αν είναι δικό μου θέμα ή γενικότερο. Κανένας άλλος;

Από αύριο πάλι αγορές εξωτερικού

 

Σας ενημερώνουμε ότι λόγω εξάντλησης του εβδομαδιαίου ορίου συναλλαγών των καρτών της Τράπεζας για την πραγματοποίηση αγορών στο εξωτερικό, το οποίο έχει καθοριστεί από την Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών, στο πλαίσιο των Capital Controls, δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν συναλλαγές αγορών με κάρτες στο εξωτερικό μέχρι την Δευτέρα ώρα 00:01. Οι κάτοχοι χρεωστικής κάρτας που βρίσκονται στο εξωτερικό, μπορούν να εξυπηρετηθούν  πραγματοποιώντας ανάληψη μετρητών, μέχρι του ημερήσιου ορίου της κάρτας τους και υπό τους περιορισμούς των Capital Controls.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αύριο πάλι αγορές εξωτερικού

 

Σας ενημερώνουμε ότι λόγω εξάντλησης του εβδομαδιαίου ορίου συναλλαγών των καρτών της Τράπεζας για την πραγματοποίηση αγορών στο εξωτερικό, το οποίο έχει καθοριστεί από την Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών, στο πλαίσιο των Capital Controls, δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν συναλλαγές αγορών με κάρτες στο εξωτερικό μέχρι την Δευτέρα ώρα 00:01. Οι κάτοχοι χρεωστικής κάρτας που βρίσκονται στο εξωτερικό, μπορούν να εξυπηρετηθούν  πραγματοποιώντας ανάληψη μετρητών, μέχρι του ημερήσιου ορίου της κάρτας τους και υπό τους περιορισμούς των Capital Controls.

Πήγα να φτιάξω paypal και όταν πάτησα για ενεργοποίηση του λογαριασμού, μου στάλθηκε το ίδιο μήνυμα στο web banking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αα δε μπήκα να δω αν μου το λέει και μένα.

 

Μηνιαίο δεν ήταν το όριο που είχαν; Άλλαξε σε εβδομαδιαίο;

Υπάρχουν διαφορετικά όρια. Τα όρια εμβασματων είναι μηνιαία. Των καρτων είναι και εβδομαδιαία

Δηλαδή υπάρχουν ξεχωριστα όρια των τραπεζων στις αγορές με κάρτες από αυτα των εμβασμάτων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα έχει κανένας εμπειρία από royal mail. έχω παραγγείλει με international tracked & signed και εδώ και 3 μέρες έχει κολλήσει σε αυτή την κατάσταση :

ARRIVED (MDN) AT

HEATHROW WORLDWIDE DC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Royal Mail συνεργαζεται με την GLS  η οποια με τη σειρα της συνεργαζεται με ACS.

Μπες στο σαϊτ της GLS και λογικα εκει συντομα θα δεις τις πληροφοριες του δεματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το γνωρίζω αυτό.απλα για να γίνει αυτό πρώτα πρέπει να υπάρχει ενημέρωση απο την royal οτι το δέμα έφυγε απο εκείνη και αυτό κυρίως γινόταν την μέρα που πήγαινε στο Heathrow για αυτό μου έχει φανεί περίεργο τώρα.

Η Royal Mail συνεργαζεται με την GLS  η οποια με τη σειρα της συνεργαζεται με ACS.

Μπες στο σαϊτ της GLS και λογικα εκει συντομα θα δεις τις πληροφοριες του δεματος.

 

μολις βγηκε ενημερωση στην gls οτι παραλαβαν το δεμα.εκανες τιποτα?  :-D  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...