Προς το περιεχόμενο

χτυπησε ο Samsung F4 2TB.. recovery και αγορα νεου δισκου


MasterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Samsung Spinpoint F4 EcoGreen (HD204UI) 2TB..  περιπου 2500 ωρες εχει δουλεψει (1,5-2 χρονια) σαν αποθηκη εσωτερικα στο PC...

μαζι με Intel 80GB X25-M (συστημα) και 2 Samsung F3 1TB.

 

προσφατα τον ειχα κοιταξει και με CrystalDiskInfo και εδειχνε ΟΚ..

 

Μπαινω σε ενα φακελο που ειχε αρκετα αρχεια και φακελους και βλεπω λιγα αρχεια και μονο ενα φακελο που μολις παταγα πανω εκαναν ηχο σφαλματος τα windows και δεν τον ανοιγαν.

Κανω restart και το συστημα αργησε να μπουταρει, τελικως τα καταφερε, αλλα δεξια στην taskbar ειδα οτι φορτωθηκαν μονο 2-3 εικονιδια (πιθανως κολλησε οταν πηγε να ανοιξει τον RST driver). To shutdown δεν μπορουσε να ολοκληρωθει, με νεο restart ιδια κατασταση. Ο δισκος μη προσπελασιμος.

Οποτε ανοιξα το κουτι και τον αποσυνδεσα μεχρι να δω τι θα κανω και ωστε να δουλεψει το μηχανημα παλι καθως ο δισκος κολλαγε ολο το μηχανημα.

 

Τι προτεινετε να κανω ωστε να αποκτησω παλι προσβαση και να δοκιμασω να παρω τα αρχεια (καθως απο αυτον δεν εχω αντιγραφο ασφαλειας);

Να πω οτι εχω αλλους 2 ολοιδιους δισκους που τους εχω εκτος PC σαν αποθηκες και οταν χρειαζεται τους συνδεω μεσω RAIDSONIC IB-110STUS2-B ICYBOX DOCKING STATION με eSATA.

 

Επισης αν καταφερω να παρω τα αρχεια χρειαζομαι ενα μεγαλο δισκο (που εψαχνα ετσι κι αλλιως να παρω).
Επειδη εχω e-shop στη πολη μου και βολευει λεω να παρω απο κει.
Ή τον SEAGATE BARRACUDA 7200.14 ST3000DM001 3TB SATA3 που ειναι ο φθηνοτερος αυτη τη στιγμη στα 120ε ή καποιον απο τους επομενους σε τιμη μεχρι 150ε αν πιστευετε οτι εχει κατι παραπανω να δωσει σαν ποιοτητα/αξιοπιστία..

Για βοηθηστε και σε αυτο..
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

θα πήγαινα μάλλον σε Link.png Site: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303670">αυτόν .

Έχει και αρκετά μεγαλύτερη εγγύηση που τελικά νομίζω είναι πάρα πολύ σημαντικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κολλαει σε φακελους κτλ μπορει να ειναι απο προβλημα πολλων bad sectors μεχρι προβλημα σε καποια κεφαλη κτλ.δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα για recovery

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην προσπαθείς να τον προσπελάσεις ούτε να τον έχεις συνδεδεμένο. Πάρε έναν καινούριο δίσκο, και προσπάθησε με κάποιο πρόγραμμα να κάνεις clone πριν μπεις στα windows (με bootable cd). Μετά προσπάθησε να κάνεις recover τα αρχεία από τον καινούριο δίσκο με κάποιο πρόγραμμα file restore.<br /><br />ΑΦΟΥ το κάνεις το παραπάνω, προσπαθησε να επαναφέρεις και τα υπόλοιπα αρχεία (οσα δεν έχουν γίνει) τρέχοντας ένα πρόγραμμα που λέγεται HDD regenerator και μετά πάλι την παραπάνω διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για το νεο δισκο εχεις δικιο alexmm.. ξεχασα οτι οι εγγυήσεις εχουν μειωθει τοσο πολυ..μαλλον σε αυτον που λες θα παω..

οσο για τον παλιο δισκο και εμενα μου φανηκε δυσκολη η κατασταση λογω μη προσπελασης του.

αυτα που λεει ο Errik ακουγονται σαν μοναδικη λυση..

καλυτερα η κλωνοποίηση να γινει σε ιδιου μεγεθους δισκο;

 

υπαρχει περιπτωση να φταιει πλακετα; ή το αποκλειετε συμφωνα με αυτα που ειπα;

Επεξ/σία από MasterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο καπου το διαβασα και προχτες εδω στο φορουμ.. και εγινε αφου πουληθηκε το τμημα σκληρων της Samsung στη Seagate.
Οι δικοι μου ειναι κανονικοι..

αυτος που χτυπησε δεν μπορω να δω αυτη τη στιγμη ημερομ κατασκευης, αλλα οι αλλοι δυο που αγοραστηκαν πιο μετα γραφουν 2011.3

 

βρηκα το λινκ
http://www.insomnia.gr/topic/477608-seagate-3tb-sata3-105-ευρώ/?p=52225075

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το νεο δισκο εχεις δικιο alexmm.. ξεχασα οτι οι εγγυήσεις εχουν μειωθει τοσο πολυ..μαλλον σε αυτον που λες θα παω..

 

οσο για τον παλιο δισκο και εμενα μου φανηκε δυσκολη η κατασταση λογω μη προσπελασης του.

αυτα που λεει ο Errik ακουγονται σαν μοναδικη λυση..

καλυτερα η κλωνοποίηση να γινει σε ιδιου μεγεθους δισκο;

 

υπαρχει περιπτωση να φταιει πλακετα; ή το αποκλειετε συμφωνα με αυτα που ειπα;

Αν είχε χτυπήσει πλακέτα, ο δίσκος δεν θα εμφανιζόταν καν στην motherboard, πόσο μάλλον να μπορεί να εμφανιστεί στα windows. Η κλωνοποίηση πρέπει να γίνει σε ίδιο ή μεγαλύτερο δίσκο. Γενικά σε αυτές τις περιπτώσεις, όσο περισσότερο low level κλωνοποίηση κάνεις, τόσο περισσότερες πιθανότητες ανάκτησης έχεις εκ των υστέρων.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το νεο δισκο εχεις δικιο alexmm.. ξεχασα οτι οι εγγυήσεις εχουν μειωθει τοσο πολυ..μαλλον σε αυτον που λες θα παω..

 

 

...σωστή η πρόταση για τον συγκεκριμένο σκληρό (τα 3 χρόνια εγγύησής του είναι "ιδανικά" για έναν δίσκο των 3ΤΒ - εννοώ τόσο φθηνό με 3 χρόνια εγγύηση δεν θα βρεις άλλον), αλλά εγώ προτείνω να τον πάρεις από εδώ.

Το χάπι χρυσώνεται μάλιστα καθώς στο VS είναι κατά περίπου 6€ φθηνότερος από το e-shop, και είναι σχεδόν η διαφορά που θα πλήρώσεις σε μεταφορικά (1.12€ παραπάνω θα σου βγει αν τον παραγγείλεις από VS - κι αν μάλιστα κάνεις κατάθεση σε τράπεζα αντί αντικαταβολή, θα...σου βγει και 1.5€ φθηνότερος). Πάνω απ' όλα όμως είναι ότι αν το e-shop είχε φόβο να κλείσει τα τελευταία 2-3 χρόνια (υπαγωγή στον νόμο περί πτωχευμένων εταιριών), με τις τελευταίες εξελιξείς (σύλληψη του προέδρου του για χρέη), εγώ προσωπικά ούτε γι' αστείο δεν θα εμπιστευόμουν αγορά από εκεί, με το ορατότατο (πλέον) ενδεχόμενο αν χρειαστείς να κάνεις χρήση της εγγύησης μέσω e-shop, η φίρμα απλά να μην υπάρχει (και να "μπλέκεις" μετά με αποστολή στην κατασκευάστρια, και αν χρεωθείς και το 10άρι των μεταφορικών που απαιτεί αυτό).

 

Αν τώρα για κάποιον λόγο θες να "στηρίξεις" το e-shop (πχ με την προοπτική να επιβιώσει τελικώς και να συνεχίσει να διατηρεί τα e-shop points που "βολεύουν" για "άμεση" παραλαβή χωρίς μεταφορικά, στην περιοχή σου), είναι επιλογή σου...Πάντως, υπάρχουν πλέον φθηνότερα μαγαζιά από αυτό, και τα μεταφορικά που απαιτούνται, "συμψηφίζονται" με τελικό αποτέλεσμα να βγαίνουν τα ίδια οι τιμές.

 

Όσο για τον χτυπημένο σου δίσκο, κατ' αρχάς άρχισε να συνυπολογίζεις ότι όσο μεγαλύτερους δίσκους διατηρείς, ο κίνδυνος απώλειας αρχείων μεγαλώνει, οπότε τ' αντίγραφα είναι ακόμη επιτακτικότερα. "Παίζεις" με την τύχη τους όταν δεν διατηρείς αντίγραφα, οπότε κανόνισε την πορεία τους - πχ κράτα μόνο τα απαραίτητα σε αντίγραφα, αλλά οπωσδήποτε να έχεις και άλλο δίσκο γι' αυτόν τον λόγο. Δες τώρα για παράδειγμα : χρειάζεσαι νέο δίσκο που να δεχτεί την ανάκτηση, και ΑΝ την καταφέρεις.

Όσο για προσπάθεια ανάκτησης, δική μου πρόταση είναι με το Super Scan του Active File Rceovery και ό,τι καταφέρει (και περαιτέρω μην σπας το κεφάλι σου).

Η δε πλακέτα που ρώτας, όπως ήδη σχολιάστηκε, όχι δεν παίζει (να είναι λόγος).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχες ανοίξει τις προηγούμενες μέρες το κουτί για κάποια αναβάθμιση?

Παίζει περίπτωση να είναι ελαττωματικό καλώδιο ή ελαττωματική θύρα στην μητρική ή το καλώδιο να μην είχε καλή επαφή?

Επεξ/σία από chami
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chami το τελευταιο που εκανα πριν μια εβδομαδα ηταν αλλαγη στις μνημες..

το κουτι ειναι καλα μονταρισμενο και δεν παιζουν υψηλες θερμοκρασιες. Ο συγκεκριμενος δισκος θυμαμαι οτι εδινε και χαμηλοτερη θερμοκρασια σε σχεση με τους αλλους 2 οταν τους κοιταγα με CrystalDiskInfo.. νομιζω 23κελσιου ενω οι F3 εδιναn 26.. δες και τη φωτο..ο F4 ειναι ο τελευταιο κατω..

Για θορυβους δεν παρατηρησα.. και τωρα τον εχω βγαλει απο το κουτι.. λεω να τον βαλω στο DOCKING STATION και να τον τσεκαρω με καποιο προγραμμα να δω τι θα δειξει.. ειναι σωστο λετε;

 

washcloud εχεις δικιο και συμφωνω με οσα λες.. το σκεφτομουν και εγω για το VisionStudio, καθως οι 5 τελευταιοι δισκοι μου εχουν αγοραστει απο κει (2 χ F3 και 3 χ F4). Δηλαδη και το συγκεκριμενο εκει θα πρεπει να τον στειλω, απο το VisionStudio τον πηρα.

Βεβαια ακομα παλιοτερα που μου ειχε χτυπησει δισκος Seagate απο e-shop, ειχα αρκετα καλη αντιμετωπιση απο τα παιδια που δουλευουν στο τοπικο e-shop point, καθως τον παρελαβαν και ανελαβαν τη διαδικασια ωστε μετα απο 3 νομιζω βδομαδες ειχα ενα καινουργιο.

Τωρα, στην περιπτωση που κλεισει το εν λογω μαγαζι, σιγουρα δεν εισαι στο κενο καθως μπορεις να στειλεις το δισκο στο κατασκευαστη.
Βεβαια δεν ξερω αν τελικα ειναι καλυτερο να στειλεις χαλασμενο δισκο μεσω του καταστηματος ή κατευθειαν στην κατασκευαστρια.. Αν καποιος εχει κατασταλλάξει σε αυτο να μας πει ποια ειναι η καλυτερη τακτικη.

Γιατι και VisionStudio να το στειλεις παλι θα εχεις μεταφορικα και πηγαινε-ελα..
Οσον αφορα την επιλογη του δισκου, ο συγκεκριμενος θεωρείται αργος; Αν και αυτο δεν με καιει και πολυ..

post-62534-0-55827900-1363712822_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τα μεταφορικά πάντως προς VS είναι μόλις γύρω στα 4.5€, ενώ σε περίπτωση που το πάρει το Εύρηκα το eShop, θα είναι περίπου 3πλάσια. Συν το ότι όταν τον στείλεις VS δε θα μπλέξεις ούτε με φόρμες για RMA, ούτε με την "ιδιαίτερη" συσκευασία που ζητάει η κατασκευάστρια.

 Δεν το λέω ως επιχείρημα για να μην πάρεις από το τοπικό σου eShop point, ούτε θέλω την συγκεκριμένη φίρμα να κλείσει κτλ - απλά τονίζω τί θα έκανα εγώ στη θέση σου...(Είσαι πάντως τυχερός αν είχες εξυπηρετηθεί "αρκούντως" από το eShop -δεν έχουν καμμάι σχέση τα παιδιά που δουλεύουν στο τοπικό σας μαγαζί, ό,τι καλό ή κακό γίνεται, από τα κεντρικά γίνεται- εγώ πάλι δεν μπορώ να ξεχάσω ότι μου βγάλανε κάποτε τα σκώτια -από τα κεντρικά που είπα- για ένα DVD-RW drive που ενώ ήταν οφθαλμοφανέστατα χαλασμένο, και το πηγαινοφέρνανε για πάνω από ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ και με "δουλεύανε" κι όλας, στέλνοντας μου...SMS στο κινητό ότι "η συσκευή ελέγχθηκε και δουλεύει" ή "η συσκευή...επιδιορθώθηκε και σας επιστρέφεται" και άλλες απιθανιές, μέχρι που "αναγκάστηκαν" να μου επιστρέψουν στο ακέραιο το ποσό της αγοράς επειδή δεν ήθελα να ενδώσω στη μαλακία που τους έδερνε...Αλλά είπαμε, "κόστισε" ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ όλο αυτό το νταλαβέρι, και το ντράιβ έκοβε χιλιόμετρα ακρός Γκρης πάνω-κάτω και τούμπαλιν για 3 φορές...Σαφώς και ήμουν "τυχερός" κι εγώ, και δεν είναι η κάθε περίπτωση έτσι, αλλά έκτοτε δεν έχω και την ακλύτερη γνώμη για την συγκεκριμένη φίρμα, προσωπικά. Κάααποτε ήταν οι φθηνότεροι, μετά τους έμεινε μόνο η "μαγκιά" των eShop points, και πλέον το πράγμα βρωμάει έντονα...Πολύ λυπάμαι που οι εκεί εργαζόμενοι θα χάσουν τα λεφτά τους -ήδη έχουν λαμβάνειν μισθούς- αλλά εγώ πολύ δύσκολα θα βγω και θα προτείνω αγορές από εκεί, όσο κι αν αυτό είναι ακόμη περισσότερο σπρώξιμο στον γκρεμό...)

 

Όσο για το πού να δώσεις πράγμα για αντικατάσταση : κατευθείαν στην κατασκευάστρια κοστίζει λίγο παραπάνω όπως είπαμε (και είναι λίγο πιο μπελάς), αλλά σου έρχεται γενικώς πιο γρήγορα (1 με 2 βδομάδες). Μέσω του μεταπράτη, ενέχεται να κάνει πολύ περισσότερες βδομάδες (μέχρι και μήνες). Η επιλογή είναι του καθ' ενός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το νεο δισκο εχεις δικιο alexmm.. ξεχασα οτι οι εγγυήσεις εχουν μειωθει τοσο πολυ..μαλλον σε αυτον που λες θα παω..

 

Κι εγω απο τον washcloud εμαθα να τα προσεχω αυτα :-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχες ανοίξει τις προηγούμενες μέρες το κουτί για κάποια αναβάθμιση?

Παίζει περίπτωση να είναι ελαττωματικό καλώδιο ή ελαττωματική θύρα στην μητρική ή το καλώδιο να μην είχε καλή επαφή?

Αυτό είναι το πρώτο που πρέπει να κοιτάξεις! Είναι πολύ συνηθισμένο! Δοκίμασε άλλη θύρα - άλλο καλώδιο - άλλο υπολογιστή αν μπορείς. Απλά αν δεις οτι δεν δουλεύει, μην το ζορίσεις και κάνε απευθείας clone. Το ίδιο και αν ακούγονται "περίεργοι" ήχοι από τον δίσκο...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα λεω να παρω το δισκο απο το you.gr το οποιο εχει ιδια τιμη με το e-shop και επισης εχει καταστημα στη πολη μου..
WD SATA2 3.5'' 3TB 64MB GREEN POWER - AV

μολις βρω ευκαιρια θα δοκιμασω να συνδεσω το παλιο στο νετμπουκ να δω τι παιζει εκει..

 

επομενο βημα, περιμενω τον καινουργιο δισκο (ο οποιος θα πρεπει να δοκιμαστει και αυτος γιατι παιζει πιθανοτητα για DOA τις πρωτες μερες) και μετα να προχωρησω στο recovery.

 

παραλληλα, θα προσπαθησω να ασχοληθω με εκκαθαριση των παλιων δισκων, καθως εχω σιγουρα πολλα αχρηστα πραγματα που καταλαμβανουν σημαντικο χωρο.. ωστε να αποκτησω χωρο για περισσοτερα backup..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...