Προς το περιεχόμενο

Fujitsu Siemens UH572 και αλλαγή δίσκου


x_vagos_x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συνέχεια της συζήτησής μας στις Προσφορές, ας τα πούμε εδώ.

 

Κατάφερα να βρω πώς ξεμπλοκάρει το boot από USB στικάκι.

 

Οι οδηγίες είναι εδώ (ασχολίαστος ο τίτλος του issue που φέρεται να διορθώνει αυτό το help file):

Advanced – Boot Configurations – Fast Boot : [Disabled] 
Advanced – Boot Configurations – CSM : [Enabled] 
Security – Secure Boot Configuration – Secure Boot Option : [Disabled]

To change these settings it is necessary that a Supervisor Password is set.

Κατάφερα και έκανα boot από Win 8 στικάκι. Βρίσκει όλα τα partitions/δίσκους, όπως φαίνονται επι του παρόντος και στο Disk Management μέσα από τα Windows 8 που είναι ήδη εγκατεστημένα.

 

Είναι δύο οι δίσκοι: ένας τυπικός στον Sata controller, και ένας ακόμη mSATA ήδη εγκατεστημένος πάνω στην μητρική, καθώς δεν βλέπω κάπου να είναι προσβάσιμη η πλακετίτσα.

 

Σε επόμενη φάση, θα εισάγω τον SSD μου στην θέση του HDD που είναι τωρα μέσα, και θα δοκιμάσω να εγκαταστήσω τα Windows 8 εκεί.

 

Τονίζω ότι δεν θέλω να περάσω τα Windows στον mSata, αλλά στον δικό μου "νεοεισαχθέντα" SSD.

 

 

Η επόμενη ερώτησή μου είναι η εξής:

 

Αν θέλω ποτέ να περάσω τα Win8 στον κανονικό HDD, χρειάζεται κάποια προετοιμασία ο mSata από αποψη partitioning;

 

Λογικά αφού ο bootloader δεν θα πειραχτεί (αφού θα συνεχίσω να μπουτάρω από τον τυπικό SATA controller --άσχετα αν έχω ssd πλέον εκεί, και οχι hdd) δεν νομίζω να θέλει κάποια ιδιαίτερη διαδικασία, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν χρησιμοποιησεις τα Intel® Technology στον msata,
ισως δεν θα ειναι ευκολο* μετα, το swapping δισκων... :shifty:
 

*ευκολο/δυσκολο//απλο/ενοχλητικο: εξαρταται χρηστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει τόσο να έχω το Intel Rapid Start Technology, αν έχω τον SSD μου μέσα.

 

Με ενδιαφέρει όμως αν χρειαστεί να επαναφέρω το μηχάνημα στο εργοστασιακό του configuration να ξέρω ΑΝ αυτό γίνεται.

 

Το πόσο δύσκολα έγκειται όντως στον χρήστη ;)

 

 

Π.χ. αν μπει και εγκατασταθεί κανονικά το λειτουργικό στον SSD μου, δεν με νοιάζει και άχρηστος να είναι ο mSata μετά. Απλώς να ξέρω ότι μπορώ να τον "επαναφέρω" με κάποιον τρόπο στην caching λειτουργία του αν ποτέ ξαναβάλω τον stock hdd πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις (προσβαση σε) καποιο usb dvd-rw, θα μπορεις να ψησεις σε dvd, την windows εγκατασταση.

Αν αποφασισεις να χρησιμοποιησεις μετα, τα Inteloεφαρμογομπλιμπλικια @ msata, θα φορμαριστει :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνέχεια της συζήτησής μας στις Προσφορές, ας τα πούμε εδώ.

 

Κατάφερα να βρω πώς ξεμπλοκάρει το boot από USB στικάκι.

 

Οι οδηγίες είναι εδώ (ασχολίαστος ο τίτλος του issue που φέρεται να διορθώνει αυτό το help file):

Advanced – Boot Configurations – Fast Boot : [Disabled] 
Advanced – Boot Configurations – CSM : [Enabled] 
Security – Secure Boot Configuration – Secure Boot Option : [Disabled]

To change these settings it is necessary that a Supervisor Password is set.

Κατάφερα και έκανα boot από Win 8 στικάκι. Βρίσκει όλα τα partitions/δίσκους, όπως φαίνονται επι του παρόντος και στο Disk Management μέσα από τα Windows 8 που είναι ήδη εγκατεστημένα.

 

Είναι δύο οι δίσκοι: ένας τυπικός στον Sata controller, και ένας ακόμη mSATA ήδη εγκατεστημένος πάνω στην μητρική, καθώς δεν βλέπω κάπου να είναι προσβάσιμη η πλακετίτσα.

 

Σε επόμενη φάση, θα εισάγω τον SSD μου στην θέση του HDD που είναι τωρα μέσα, και θα δοκιμάσω να εγκαταστήσω τα Windows 8 εκεί.

 

Τονίζω ότι δεν θέλω να περάσω τα Windows στον mSata, αλλά στον δικό μου "νεοεισαχθέντα" SSD.

 

 

Η επόμενη ερώτησή μου είναι η εξής:

 

Αν θέλω ποτέ να περάσω τα Win8 στον κανονικό HDD, χρειάζεται κάποια προετοιμασία ο mSata από αποψη partitioning;

 

Λογικά αφού ο bootloader δεν θα πειραχτεί (αφού θα συνεχίσω να μπουτάρω από τον τυπικό SATA controller --άσχετα αν έχω ssd πλέον εκεί, και οχι hdd) δεν νομίζω να θέλει κάποια ιδιαίτερη διαδικασία, έτσι;

Δηλαδη κανοντας αυτες τις ρυθμισεις στο bios μπορουμε να κανουμε ενα clean installation των windows 7 ή των windows 8 οπως θα γινοταν σε ενα κανονικο pc?Η εγκατασταση βλεπει 2 δισκους?Σε ποιον απο τους δυο επιλεγουμε να γινουν εγκατασταση τα windows?Τα 32 gb  ειναι λιγο νομιζω για τα windows.Με το υπαρχον partition scheme έχουν δοθει 75gb για τα windows.Πως γινεται να γινει αυτο αφου μιλαμε για 2 φυσικους δισκους?Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις (προσβαση σε) καποιο usb dvd-rw, θα μπορεις να ψησεις σε dvd, την windows εγκατασταση.

 

Αν αποφασισεις να χρησιμοποιησεις μετα, τα Inteloεφαρμογομπλιμπλικια @ msata, θα φορμαριστει :shifty:

Θα έχει κάποια διαφορά αν κάνω την εγκατάσταση από dvd ή stick? δεν έγκειται πλέον κάποιος περιορισμός από πού θα εγκαταστήσω τι.

 

Επίσης, δεν κατάλαβα το δεύτερο καθόλου.

Συγνώμη για τις απορίες φοράει μια μνήμη της Hyundai electronics θα συνεργαστεί με την corsair για dual Chanel; η τζάμπα θα την αγοράσω;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Επειδή την είχα πατήσει παλιότερα στον iMac που δεν γύρναγε dual channel το ένα έξτρα dimm που πήρα, θα επέλεγα την safe πεπατημένη του να πάρω δυο έτοιμες dual channel.

 

Βάλε την μονή αγγελία στην τελική. Μη σου πω ότι ενδιαφέρομαι να την πάρω εγώ, να κάνω κι εγώ ένα dual channel με 2x4gb :devil:

 

Δηλαδη κανοντας αυτες τις ρυθμισεις στο bios μπορουμε να κανουμε ενα clean installation των windows 7 ή των windows 8 οπως θα γινοταν σε ενα κανονικο pc?Η εγκατασταση βλεπει 2 δισκους?Σε ποιον απο τους δυο επιλεγουμε να γινουν εγκατασταση τα windows?Τα 32 gb ειναι λιγο νομιζω για τα windows.Με το υπαρχον partition scheme έχουν δοθει 75gb για τα windows.Πως γινεται να γινει αυτο αφου μιλαμε για 2 φυσικους δισκους?Ευχαριστω

Απ' ότι αντιλαμβάνομαι, μετά από αρκετό διάβασμα -και έπεται περισσότερο απ' οτι φαίνεται, ναι μπορείς να περάσεις clean windows whatever, κάνοντας αυτές τις ρυθμίσεις μέσα απ' το BIOS.

 

Λογικά επιλέγεις να περάσεις τα windows στον HDD μετά, αλλά επειδή φαίνεται σαν Disk 1, ενώ ο mSata σαν Disk 0, ο bootloader (και το 100mb partition) περνιέται στον mSata (disk 0, εκ προεπιλογής). Πάει να μπουτάρει από τον 1, αλλά δεν βρισκει τον bootloader ο οποίος είναι στον 0, και πέφτει σε φαύλο κύκλο επανεκκινήσεων.

 

 

Σύμφωνα με αυτό το post, πρέπει να φορτώσεις τον AHCI driver χειροκίνητα στη φάση του partitioning, ώστε να περάσει ο bootloader στο σωστό δίσκο.

Load the "SATA AHCI Controller Drivers" before partitioning the drives. Once the drivers have been loaded the much bigger spin drive shows up as Drive 0 and Windows installs properly. The drivers are in the files\irst\Drivers\x64 folder of the driver download self-extracting executable. The necessary drivers can be downloaded from Fujitsu's mobile support website.

 

Μένει να μάθω με ποιο τρόπο εγκαθίσταται το Intel Rapid Start ΜΕΤΑ το clean install και βρίσκει τον mSata σαν cache μόνο ώστε να μην εμφανίζεται σαν δίσκος στον Windows explorer και είμαστε κομπλέ.

 

Επίσης θα δοκιμάσω να κάνω clone τον hdd στον ssd τώρα που δεν έχει κάποιον περιορισμό στο boot. Έτσι ίσως να μην χρειαστεί να φορμάρω τον mSata.

 

Edit:

 

Ένας εδώ, το έκανε αυτό που θέλω να κάνω!

 

Πέρασε clean installation 7άρια στον SSD του, φορμάροντας εντελώς τον mSata. Αφού μπήκε σε περιβάλλον OS, πέρασε το Intel μπλαμπλα ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό και "επανέφερε" το caching στον mSata.

 

Παρ' ότι Τρίτη και 13, καλά τα πήγαμε απόψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχει κάποια διαφορά αν κάνω την εγκατάσταση από dvd ή stick? δεν έγκειται πλέον κάποιος περιορισμός από πού θα εγκαταστήσω τι.

 

Επίσης, δεν κατάλαβα το δεύτερο καθόλου.

 

Μένει να μάθω με ποιο τρόπο εγκαθίσταται το Intel Rapid Start ΜΕΤΑ το clean install και βρίσκει τον mSata σαν cache μόνο ώστε να μην εμφανίζεται σαν δίσκος στον Windows explorer και είμαστε κομπλέ.

 

Ψηνεις 4 dvd και τα κρατας για την κακια στιγμη, υπερβολη να δεσμευεις φλασακι γι' αυτο..

:shifty:

Οταν εγκαταστησεις τα Inteloπρογραμματα, o msata δεσμευεται και ως εκ τουτου ειναι σαν

να εχει φορμαριστει! Στη version που ειχα, μαλιστα ακομη και 128GB masata δεσμευονταν

(ενω το προγραμμα εφτανε μεχρι 64GB caching). Η εγκατασταση των Intelxxxx πολυ απλη

[(ενδεχομενως να) υπαρχει και αντιστοιχη επιλογη ρυθμιση στο bios για ενεργοποιηση του]

 

 

 

 

Edit:

 

Ένας εδώ, το έκανε αυτό που θέλω να κάνω!

 

Πέρασε clean installation 7άρια στον SSD του, φορμάροντας εντελώς τον mSata. Αφού μπήκε σε περιβάλλον OS, πέρασε το Intel μπλαμπλα ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό και "επανέφερε" το caching στον mSata.

 

Εχμμ, αυτα τα εχω γραψει ηδη (στο προσφορες-topic) :P

 

Disk0 (Mechanical): 25GB Windows 7 HP; 25GB Windows XP; 450GB free disk data space.

Disk1 (SSD): 32GB Windows 7 HP!

So long as you disable page file and get rid of the hibernation file, 32GB is more than plenty of room for Windows 7!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αααααααααααα  :P Ε, πες μου έτσι. Στικάκια... υπάρχουν!

 

Όσο για τα Intelμπλαμπλα, δεν είχα ιδέα ότι είναι ένα "απλό" installation μόνο η όλη διαδικασία. Φανταζόμουν χειροκίνητα partitions, regedit και άλλες τέτοιες ιστορίες τρόμου.

 

Τελικά είναι πολύ πιο απλό απ' ότι νόμιζα.

 

 

Τέλος, τραγική η HP να κρατάει 64gb από 128άρη για caching. Αλλά σε εμάς δεν υπάρχει τέτοιο θέμα με τα πενιχρά μας 32GB  :lol:

 

 

Μαααααααα, εσύ έλεγες να περάσει τα WINDOWS ΣΤΟΝ MSATA. Άλλο αυτό που έγραψες εσύ, άλλο αυτό που έγραψα εγώ.  :wacko:

Επεξ/σία από x_vagos_x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος που να εκανε clean install ειτε windows 7 ειτε windows 8?Φανταζομαι η διαδικασια και για τα 2 ειναι παρεμφερης.Δημιουργουμε ενα bootable usb stick αφου πρωτα εχουμε κανει update το bios στην 2.14 ετσι ωστε να εχουμε την δυνατοτητα εκκινησης απο stick.Στην επιλογη των δισκων φορμαρουμε τοσο τον msata οσο και τον hdd και στην συνεχεια σε ποιον απο τους 2 επιλεγουμε να γινει η εγκατασταση?Θεωρειτε οτι αξιζει η μεταβαση σε 7αρια ή ενα απλό clean install των windows 8 αρκει?Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μαααααααα, εσύ έλεγες να περάσει τα WINDOWS ΣΤΟΝ MSATA. Άλλο αυτό που έγραψες εσύ, άλλο αυτό που έγραψα εγώ.  :wacko:

Ελεγα ο,τι ευκολα-δυσκολα, μπορει να γινουν ολα -ακομη κι αυτο:

So long as you disable page file and get rid of the hibernation file,

32GB is more than plenty of room for Windows 7!

:-D 

 

Ενδεχομενως μαλιστα αν δεν παει καποιος σε ssd 2.5", να 'ναι ταχυτερη & ασφαλεστερη επιλογη

[ασφαλεστερη γιατι μπορει να κραταει (incremental) back-up των windows κλπ απο msata -> hd] 

 

Στην επιλογη των δισκων φορμαρουμε τοσο τον msata οσο και τον hdd και στην συνεχεια σε ποιον απο τους 2 επιλεγουμε να γινει η εγκατασταση?

Αν μπορεις να χωρεσεις οσα χρειαζεσαι @ msata, ειναι μια επιλογη, αν παλι οχι εγκατασταση στον hd

και χρησιμοποιεις τον msata για cache Intel -> βοηθαει σε ταχυτητα (φορτωματος windows σιγουρα) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ας πουμε οτι κανω την εγκατασταση στον δισκο.Αυτη την λειτουργια για caching πως την πετυχαινω?Υπαρχει καποια συγκεκριμενη διαδικασια που πρεπει να γινει?Ευχαριστω κ παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά όταν κάνεις το clean install, αν εγκαταστήσεις το λειτουργικό όχι στον mSata, μην ξεχάσεις να δηλώσεις χειροκίνητα τους drivers ώστε να περαστεί ο bootloader στον μη-mSata.

Διαφορετικά θα σου κολλάει σε boot-loop.

Επίσης στο δεύτερο link του DevilMayCare λέει χαρακτηριστικά πως δεν έχει νόημα αν το setup σου είναι mSata SSD+SSD 2,5" να έχεις ΚΑΙ το Intel Smart Response στον mSata.

Είναι περιττό δεδομένης της αύξησης της ταχύτητας του όλου συστήματος από την μετάβαση σε SSD 2,5" και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...