Προς το περιεχόμενο

Κοστος περιτομης


Kostasspil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

450-600ε με συμβατικά μέσα-λέιζερ. <br>

Η επέμβαση είναι σύντομη, σαράντα λεπτά με την αναισθησία, αναίμακτη και ο χρόνος επούλωσης είναι δέκα μέρες περίπου, ενώ λαμβάνεις ήπια παυσίπονα (ντεπον) για καναδυο μέρες.

Δεν αφήνει ακαλαισθητη ουλή, το σημάδι είναι ήπιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

450-600ε με συμβατικά μέσα-λέιζερ. <br><br>

Η επέμβαση είναι σύντομη, σαράντα λεπτά με την αναισθησία, αναίμακτη και ο χρόνος επούλωσης είναι δέκα μέρες περίπου, ενώ λαμβάνεις ήπια παυσίπονα (ντεπον) για καναδυο μέρες.<br>

Δεν αφήνει ακαλαισθητη ουλή, το σημάδι είναι ήπιο.

Γιατι τοσο μεγαλη η αποκλειση; Ισως αφελης η ερωτηση μ.

Κατι ακομα. Αν μιλαμε για ιδιωτικο δεν παιζει ρολο η ασφαλιση ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 χιλιάρικα νομίζω είχα δώσει τότε late 90's πάντως.Η φρίκη ήταν όταν την επόμενη το πρωί δε με είχαν πιάσει καλά τα ηρεμηστικά για να κοιμηθώ κ καλά ''ήρεμος'' το βράδυ.Σκάει λοιπόν η πρωινή αντανακλαστική στύση,πετάγομαι ουρλιάζοντας από τον πόνο κ να έχει σπάσει το ένα ράμμα.Το αίμα να τρέχει αυλάκι.Μιλάμε πόνος μάγκες όχι αστεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

450-600ε με συμβατικά μέσα-λέιζερ.

 

 

Η επέμβαση είναι σύντομη, σαράντα λεπτά με την αναισθησία, αναίμακτη και ο χρόνος επούλωσης είναι δέκα μέρες περίπου, ενώ λαμβάνεις ήπια παυσίπονα (ντεπον) για καναδυο μέρες.

 

Δεν αφήνει ακαλαισθητη ουλή, το σημάδι είναι ήπιο.

Γιατι τοσο μεγαλη η αποκλειση; Ισως αφελης η ερωτηση μ.

Κατι ακομα. Αν μιλαμε για ιδιωτικο δεν παιζει ρολο η ασφαλιση ετσι;

Το γράφω αλλά ίσως δεν έγινε αντιληπτό, με συμβατικά μέσα γύρω στα 450 (νυστέρι, καυτηριασμος), με λέιζερ 600.Με το θέμα ασφαλεία σορρυ δεν ξέρω δεν είμαι πλαστικός/ουρολογος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πέρα από τη παπαριά με το ράμμα που διορθώθηκε την ίδια μέρα η περιτομή λέει.Τη προτείνω αβλεπί ακόμα κ για εκείνους που δεν έχουν ιατρικό θέμα όπως πχ η φίμωση μου κοκ.Βασικά κοίταζα πρόσφατα ένα μετα ανάλυσις αρθράκι κ η περιτομή σχεδόν μηδενίζει το κίνδυνο εμφάνισης καρκίνου στη περιοχή (σπάνιου όπως κ να χει) ενώ υπάρχουν ενδείξεις πως δρα περιοριστικά στη μετάδοση τύπων HPV αλλά κ του HIV.Δρα προστατευτικά κ για τους ερωτικούς συντρόφους μας ενώ προφανώς τα σπάει στο θέμα υγιεινής της περιοχής.Επίσης στη περίπτωση μου αισθητικά είχε κ ένα σούπερ εφέ , 1-2 μήνες μετά που έδεσε η φάση φαινόταν τόσο σε στύση αλλά τόσο χωρίς σα να είχα ''κερδίσει'' 1-2 εκατοστά στο μέγεθος.Φυσικά αυτό σχετικό μιας κ στη περίπτωση μου η μεγάλη βάλανος μου βοήθαγε προς αυτή τη κατεύθυνση.Πάντως εγώ για το αισθητικό είχα καραενθουσιαστεί (κ ακόμα παραμένω) μετά την επούλωση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ποσο εχουν αλλαξει τα πραγματα, αλλα προ ~10ετιας, σε δημοσιο νοσοκομειο μου κοστισε 3 ευρω. Καλυπτε βεβαια το ασφαλιστικο ταμειο τα υπολοιπα εξοδα. Οχι λειζερ φυσικα, αλλα ψαλιδι+καμια 25ρια ραμματα+20ημερες μεχρι να επουλωθει, εκ των οποιων στις πρωτες 10 επαιζε θεμα με καθε κινηση ακομα και στο κρεβατι, να μην αναφερθω καν στα πρωινα. Γενικα πολλοι πονοι στο μετεγχειριντικο σταδιο (πιθανως να επεσα σε χασαπη δημοσιου, αν και πηγα συστημενος), αλλα σαν επεμβαση αξιζει, οχι μονο σε οσους εχουν φιμωση αλλα σε ολους. Για λογους υγιεινης και υγειας πρωτιστως, τα υπολοιπα ειναι λεπτομερειες. Με το λειζερ αποτι ξερω δεν ειναι καν επωδυνο το σταδιο μετα την εγχειρηση αρα go for it.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι τρομερά ωραία αίσθηση να σου κολλάει στα ρούχα και να χρειάζεται να τραβήξεις το σώβρακο από το δέρμα για να ξεκωλήσει και να φοβάσαι ότι θα σου μείνει το μισό κεφάλι απάνω

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πέρα από τη παπαριά με το ράμμα που διορθώθηκε την ίδια μέρα η περιτομή λέει.Τη προτείνω αβλεπί ακόμα κ για εκείνους που δεν έχουν ιατρικό θέμα όπως πχ η φίμωση μου κοκ.Βασικά κοίταζα πρόσφατα ένα μετα ανάλυσις αρθράκι κ η περιτομή σχεδόν μηδενίζει το κίνδυνο εμφάνισης καρκίνου στη περιοχή (σπάνιου όπως κ να χει) ενώ υπάρχουν ενδείξεις πως δρα περιοριστικά στη μετάδοση τύπων HPV αλλά κ του HIV.Δρα προστατευτικά κ για τους ερωτικούς συντρόφους μας ενώ προφανώς τα σπάει στο θέμα υγιεινής της περιοχής.Επίσης στη περίπτωση μου αισθητικά είχε κ ένα σούπερ εφέ , 1-2 μήνες μετά που έδεσε η φάση φαινόταν τόσο σε στύση αλλά τόσο χωρίς σα να είχα ''κερδίσει'' 1-2 εκατοστά στο μέγεθος.Φυσικά αυτό σχετικό μιας κ στη περίπτωση μου η μεγάλη βάλανος μου βοήθαγε προς αυτή τη κατεύθυνση.Πάντως εγώ για το αισθητικό είχα καραενθουσιαστεί (κ ακόμα παραμένω) μετά την επούλωση.

αν βρεις το αρθράκι plz πόσταρέ το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι τρομερά ωραία αίσθηση να σου κολλάει στα ρούχα και να χρειάζεται να τραβήξεις το σώβρακο από το δέρμα για να ξεκωλήσει και να φοβάσαι ότι θα σου μείνει το μισό κεφάλι απάνω

Μπά,η χρόνια ξηρότητα που επέρχεται λόγω της συνεχούς έκθεσης της βαλάνου ψιλο ''αναισθητοποιεί'' τη περιοχή κ δε καταλαβαίνεις χριστό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπά,η χρόνια ξηρότητα που επέρχεται λόγω της συνεχούς έκθεσης της βαλάνου ψιλο ''αναισθητοποιεί'' τη περιοχή κ δε καταλαβαίνεις χριστό

Αυτό πρέπει να είναι εξίσου καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν υπαρχει καποιο προβλημα δεν βλεπω κανενα λογο να γινεται η περιτομη.

Να ειστε σιγουροι,δεν φταιει το  λιγο δερμα  που μαζευεται εκει κατω ολη η ξινομυζηθρα της Ελλαδας,αλλα εσεις που δεν κανετε μπανιο.

  • Like 24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια γιατι κανατε περιτομη?Επισης αποτι ξερω την φιμωση την βλεπουν οι γιατροι στο νεαρο της ηλικιας [κατω των 10 ετων],και παιρνουν τα μετρα τους τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φιμωση, αλλα και φιμωση να μην ειχα και γυρναγα πισω στα 17-18 ξεροντας το πριν και το μετα, παλι θα την εκανα την συγκεκριμενη επεμβαση.

 

Muchacho δεν εχει να κανει με το ποσο συχνα κανεις μπανιο η συγκεκριμενη περιοχη. Με την περιτομη εισαι παντα 24/24ωρο 10 επιπεδα πανω σε θεμα υγιεινης.

Επισης στην Αμερικη που κανουν τα 3/4 των Αμερικανων περιτομη, δεν νομιζω να πασχουν απο φιμωση. Τωρα βεβαια θα προτρεξω αλλα επειδη ξερω οτι η δικη μου γνωμη/του τοξοβολου κλπ δεν σε πολυαφορουν, οριστε και μια αποψη πιο ειδικου απο εμενα και εσενα: http://www.iatropedia.gr/articles/read/3440

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν υπαρχει καποιο προβλημα δεν βλεπω κανενα λογο να γινεται η περιτομη.

Να ειστε σιγουροι,δεν φταιει το λιγο δερμα που μαζευεται εκει κατω ολη η ξινομυζηθρα της Ελλαδας,αλλα εσεις που δεν κανετε μπανιο.

Δεν έχει να κάνει με το σαπούνι. Ο μη περιτμημένος πάντα θα έχει θέμα με οσμές κτλ, ακόμη και κάθε μέρα να κάνει μπάνιο.

 

@ Σωκράτη

Πολλοί γιατροί αποθαρρύνουν τους ασθενείς και αντί περιτομής συστήνουν κρέμες και τα συναφή. Γι' αυτό αρκετοί καταλήγουν να την κάνουν μεγάλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...