Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση, μεταφορά, backup, restore games σε άλλο δίσκο ή partition (Steam, Origin, Uplay κλπ)


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Ερωτηση για FM 2013 ΔΕΙΤΕ!!!

 

Παιδια εχω στον σταθερο μου υπολογιστη το FM2013 αγορασμενο κανονικα και κατεβασμενο απο steam.Λογω οτι εκανα format στο laptop (οπου το ειχα και εκει) και τωρα θελω να το ξαναπερασω.Πρεπει να το κανω download παλι απο το steam στο λαπτοπ? Ή μηπως γινεται να το παρω απο το σταθερο μου pc και να το κανω μεταφορα με ενα stickaki στο λαπτοπ? Εννοω οταν το κατεβασα απο τον υπολογιστη πηγαινει σε καποιο φακελο τα αρχεια εγκαταστασης απο οπου θα μπορω να τα παρω και να τα κανω copy paste για να το μεταφερω στο λαπτοπ χωρις να χρειαστει να κανω παλι το download και να περιμενω παλι 4-5 ωρες για να κατεβει? Γινεται? Ας μου απαντησει καποιος please

 

Κανεις καμια απαντηση παιδια?

Λογικά μπορείς να δοκιμάσεις δύο μεθόδους.

1) Κλείνεις το Steam και στα δύο PC/laptop. Αντιγραφή όλου του φακέλου του παιχνιδιού όπως είναι από το "\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\ονομα_παιχνιδιού" στον αντίστοιχο φάκελο στο laptop.

Ανοίγεις το Steam στο Laptop και επιλέγεις verify game cache για το FM2013. Νομίζω κάποιος έχει αναφέρει εδώ ότι δουλεύει αυτό.

2) Δοκιμάζεις το backup/restore που έχει το Steam (Steam -> "Backup and Restore Games..."). Από το desktop PC σου κάνεις backup σε ένα εξωτερικό USB δίσκο και από το Laptop κάνεις restore.

 

Η επίσημη σχετική σελίδα του Steam support είναι εδώ:

https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=7418-YUBN-8129

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Εχω έναν σκληρό δίσκο οποίος έχει πρόβλημα,και σήμερα αγόρασα καινούργιον ,στον προβληματικό δίσκο είχα εγκαταστήσει κάποια παιχνίδια.

και ρωτάω τώρα:Αν κάνω αποκοπή - επικόλληση απο το προβληματικό στον καινούργιον θα παίζουν κανονικά τα games ή πρέπει να κάνω φρέσκο install?

 

hdd είναι και οι 2 δίσκοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που ο ενας δισκος εχει προβλημα, δεν κανεις αποκοπη - επικολληση, αλλα αντιγραφη - επικολληση (γιατι μπορει να χασεις το αρχειο στην μεταφορα).

 

Καποια games τρεχουν χωρις εγκατασταση, αλλα τρεχουν αρκει να εχει γινει εστω μια φορα εγκατασταση (πχ αν εχει γινει delete o φακελος), αλλα θελουν υποχρεωτικα καθαρη εγκατασταση.

 

Θα μπορουσες να κανεις clone τον δισκο, αλλα απο την στιγμη που εχει προβλημα ο δισκος, δεν ειναι σιγουρο οτι θα πετυχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Origin & Uplay - Backup & Restore Games γινεται?

 

Καλησπερα εχω την απορια που εχω βαλει ως τιτλο???

Εχουμε αυτη την δυνατότητα οπως και στο steam, εχω διαβασει στο νετ πχ αντιγραφη το programs files κτλ.

ρωταω αν υπαρχει το αντιστοιχο εργαλειο και πως το κανετε εσεις???

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το uplay μεσα στον φακελο της ubisoft αν θυμαμαι καλα,θα βρεις το παιχνιδι.

Μπορεις να το μεταφερεις οπως ειναι και να το περασεις σε οποιο pc χρειαστει χωρις να το αντιγραψεις καπου γιατι κατεβαινει με installer κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε origin και σε uplay και σε steam.

σε origin εχω backup ολο το installer που κατεβασα μεσα απο το προγραμμα και το εκανα εγκατασταση στο desktop μου.

το ιδιο ισχυει και για το far cry 3 που εχω στο uplay,το trials evolution και ολα τα assassins creed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο origin εριξα κλαμα για το crysis 3, το κατεβασα και το origin μόλις το κανεις εγκατασταση διαγραφει τα αρχεια στον φαλεκο installer.

το ιδιο γινεται και στο uplay?


ενταξει ελεος δεν μπορουνε να φτιαξουνε μια επιλογη backup σαν το steam.

σε λιγο θα τα κατεβασω απο τορενταδικα και δεν θα περναω το κρακ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο uplay στο fc3 και fc3 blood dragon πηρα κανονικοτατα τα installers και τα εχω σε εξωτερικο δισκο και παρεμειναν μετα το install.

στο Origin κατεβασα το BF3 και εχω κρατησει κανονικοτατα ολο το Installer του.
Δυστυχως δεν εχω crysis 3 για να δω τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...