Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αν είναι να δώσεις Χ ευρώ παραπάνω για 4 γίγα σε μια 270x, λυπάμαι αλλά θα σου πρότεινα να δώσεις κάτι παραπάνω και να πας σε μια 280x.

 

Απ'όσο είδα και εγώ λίγο λένε ότι η μεγαλύτερη μνήμη δίνει όφελος σε πολλαπλές οθόνες κάτι τέτοιο ας πούμε αλλά ακόμα έχω καταλάβει τι ακριβός παίζει. Συμφωνώ με αυτό που έγραψες πάνω αλλά και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιο κομμάτι θα έχεις το πρόβλημα στο μέλλον, αν ας πούμε μιλήσουμε για μια 280 ή έστω 280Χ όπως είπες και εσύ είναι σίγουρο ότι μελλοντικά δεν θα έχεις αντίστοιχα προβλήματα? ( βέβαια η 280X έχει 270€ ενώ ή 270x έχει 166€! )  

Το λέω γιατί τα παιχνίδια έχουν βαρύνει λίγο τελευταία και όπως είπες σε λίγο έρχεται η νέα σειρά ...Rx 3XX ( με γνώμονα ότι η σειρά 2ΧΧ ήταν πάνω κάτω βασισμένη στην 7ΧΧΧ  δεν ξέρω τι μέλλον έχει μια αγορά αρκετά δυνατού και ακριβού μοντέλου! απ την στιγμή που είναι face lifting μοντέλου 2012, γιατί βλέπω στο μέλλον μπορεί να χρειαστεί ξανά αναβάθμιση το κομμάτι αυτό. ) Δηλαδή πώς η 280 π.χ. που είναι 386bit διαχειρίζεται την 3gb  ( έχω μείνει λίγο πίσω αλλά το όλο σκεπτικό μου είναι στο αν τα σπαστά νούμερα ή παράγωγα είναι οκ θέλω να πω πώς βγαίνει κάρτα 3Gb απ την στιγμή που τα νούμερα είναι 2/4/8/16... και όχι ενδιάμεσα 

 

Mε ενδιαφέρει να καταλάβω αυτό ακριβός που είπες :

''Οι κάρτες αυτές απλά δεν έχουν πόρους να εκμεταλλευτούν σωστά τα 4 γίγα μνήμης.'' 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

μπα θα προτιμουσα τη sapphire που μου εστειλες που την εχει και στο πλαισιο γιατι εγω εχω και μια εφεση με τα ελαττωματικα προιντα και αντε να το ξαναστελνεις πισω θεσσαλονικη...

 

Η διαφορά τιμής στα μοντέλα 265 με 270 είναι σχεδόν αμεληταία για αυτούς που είναι Αθήνα και σκέφτονται αγορά από εδώ.

Αν είσουν  Θεσ/νικη  μπορούσες να δεις και αυτήν :

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=38961&cat=5γιατί μετά πας +10€ περίπου οπότε δεν αξίζει απ την στιγμή που αυτή εδώ έχει 150€ και είναι καλύτερη υλοποίηση ( με διαφορά 8€ μόλις στην τιμή! ) 

http://www.ebw.gr/el/product/597692/Sapphire-2GB-DUAL-X-R9-270

 

 και βέβαια να σε παίρνει να δώσεις άλλα 10€ πας και εδώ!

(3)http://www.ebw.gr/el/product/297206/XFX-Radeon-R9-200-Series-AMD-Radeon-R9-270

 

στα λέω όλα αυτά γιατί το ψάχνω και εγώ το θέμα .... η (3) είναι αρκετά καλύτερη απ΄της άλλες 2 να ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να εμπιστευτω λες xfx σαν εταιρια??? απο το ebw εχω ξαναγορασει πραγματα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το μαγαζι απλα το ονομα xfx με τρομαζει λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σου κάνει η xfx δες και αυτήν με μικρή διαφορά τιμής :

http://www.bestprice.gr/item/2153741945/sapphire-radeon-r9-270x-dual-x-oc-with-boost-2gb.html?qid=2_Lbt9veaUx_d61f7_2613&seq=2

 

για xfx δεν ξέρω να σου πω αλλά η Sapphire σε εμένα προσωπικά που έχουν περάσει 2 κάρτες απ τα χέρια μου δεν μου έχει βγάλει προβλήματα βέβαια υπάρχουν και καλύτερες υλοποιήσης από άλλες εταιρίες ακριβότερες π.χ. gigabyte αλλά από εκεί και μετά δίνεις κάτι παραπάνω και πας στην 280 και πάει λέγοντας! :) ( εδώ έχω χαθεί και εγώ ....μιας και με 10€ πάνω όλο και κάτι άλλο υπάρχει !) 

 

το μόνο αρνητικό στην 280 και γιαυτό δεν στην είπα είναι τα 250watt κατανάλωση που λέει εργοστασιακά οπότε θέλει και ένα αξιόλογο τροφοδοτικό το σύστημα για να είσαι οκ!

 

Η απόφαση δικιά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε ενδιαφέρει να καταλάβω αυτό ακριβός που είπες :

''Οι κάρτες αυτές απλά δεν έχουν πόρους να εκμεταλλευτούν σωστά τα 4 γίγα μνήμης.'' 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

'Εχουμε βγει τραγικά ΟΤ αλλά ας είναι. ΄Οταν λέω πόρους συμπεριλαμβάνονται αριθμητική επάρκεια (GFLOPs), ρυθμοί πλήρωσης, γεωμετρία και ότι άλλο μέτρο μπορείς να φανταστείς σε μια GPU. Πόσα SPs, TMUs, rasters, ROPs έχεις σε μια 290 και πόσα σε μια 270. Η κάθε GPU δεν έχει μια πλειάδα διαφορετικών μονάδων για διαφορετικά πράγματα; Εφόσον μια 290 έχει πολυ περισσότερες μονάδες άρα έχει και πολύ περισσότερους πόρους διαθέσιμους να διαχειριστεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ailuros

 


Ailuros, on 19 Sept 2014 - 1:33 PM, said:
'Εχουμε βγει τραγικά ΟΤ αλλά ας είναι. ΄Οταν λέω πόρους συμπεριλαμβάνονται αριθμητική επάρκεια (GFLOPs), ρυθμοί πλήρωσης, γεωμετρία και ότι άλλο μέτρο μπορείς να φανταστείς σε μια GPU. Πόσα SPs, TMUs, rasters, ROPs έχεις σε μια 290 και πόσα σε μια 270. Η κάθε GPU δεν έχει μια πλειάδα διαφορετικών μονάδων για διαφορετικά πράγματα; Εφόσον μια 290 έχει πολυ περισσότερες μονάδες άρα έχει και πολύ περισσότερους πόρους διαθέσιμους να διαχειριστεί.

 

 

απάντηση

 

Δεν διαφωνώ μαζί σου ....απλά αν είδες είπα ότι η σειρά αυτή είναι σχεδόν αντίστοιχη δυνατοτήτων με την προηγούμενη , αυτά που ενδεικτικά υπάρχουν και εδώ http://www.hwcompare.com/16012/radeon-r9-270x-vs-radeon-r9-290x/ αλλά αυτό που θέλω να πω εγώ είναι ότι σε μελλοντικά παιχνίδια παίζει να έχουν αρκετές προβλήματα , αν πχ. κάτι δεν παίζει στην 270x το πιθανότερο είναι να μην παίζει ή να σέρνεται στην 280 και να παίζει ελάχιστα ( low) στην 280Χ , όπως και να έχει ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου (είχα στον νου μου παλιότερες σειρές που από το πέρασμα από την μια γενιά στην άλλη είχε τρομερές διαφορές εδώ η διαφορά από την 7870 σε 270Χ είναι σχεδόν ανύπαρκτη ...με αποτέλεσμα να με προβληματίζει αν στα παιχνίδια που θα έρθουν μπορούν να έχουν μέλλον για 3 χρόνια από τώρα (?) ακόμα και η 280Χ δεν είναι τόσο δυνατή αν τα βάλεις κάτω για να σου εξασφαλίζει ότι 3 χρονάκια θα είναι έστω στις μέτριες απαιτήσεις των παινχιδιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό την ίδια σου την παραπομπή:

 

 

 

The Radeon R9 270X uses a 28 nm design. AMD has clocked the core speed at 1000 MHz. The GDDR5 RAM runs at a frequency of 1400 MHz on this card. It features 1280 SPUs along with 80 Texture Address Units and 32 Rasterization Operator Units.

Compare those specifications to the Radeon R9 290X, which has clock speeds of 800 MHz on the GPU, and 1250 MHz on the 4096 MB of GDDR5 memory. It features 2816 SPUs along with 176 Texture Address Units and 64 ROPs.

 

2816 / 1280 = διαφορά 2.2x φορές ο αριθμός μονάδων

176 / 80 = διαφορά 2.2x φορές ο αριθμός μονάδων

64 / 32 = διαφορά 2x φορές ο αριθμός μονάδων\

 

Πες μου αν έχεις το Θεό σου τις "αντίστοιχες" δυνατότητες που τις είδες ακριβώς; Τι ακριβώς δεν κατάλαβες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι η 290x που κάνει 450€ είναι ίδια κάρτα με την 270Χ που κάνει 166€.

Είπα ότι η  270x είναι μια κάρτα hd7870 με ταχύτερη μνήμη και λίγες μικροδιαφορές (όπως και η 280 σκέτη που είναι σχετικά κοντά στην τιμή είναι λίγο καλύτερη σήμερα) και σήμερα τι αξίζει στα λεφτά του την αγορά του από όλα αυτές τις κάρτες ? με βάση το να παίζει σε 3 χρόνια αξιοπρεπώς παιχνίδια! ( τιμή για αγορά 200€ / αν αξίζει ναι για παραπάνω χρήματα μέχρι 260 αλλά εφόσον έχουμε κάποια standar ότι δεν φαίνεται να είμαστε εκτός!

 

 

 

Σε 2 χρόνια όμως ( για 280Χ και 270Χ) ? πιθανόν μπορεί καμία να μην είναι αρκετά καλή για τα games που θα δούμε τότε αυτό λέω αξίζει δηλαδή σε μεταβατικό στάδιο να κάνεις μια υπέρβαση στην τιμή ή παίρνεις μια προσωρινή λύση και περιμένεις να δεις τότε τι θα βγάλουν (?) ..το link που έβαλα ήταν ενδεικτικό όπως και οι κάρτες για να δεις ότι έχω δει τα GFLOPs που λες άλλωστε ( όπως είπες εγώ το έβαλα λες να μην είδα τις διαφορές? :)) αυτό που θέλω να πω είναι ότι παλιά είχα την 9600gt και όταν έκανα αναβάθμιση πήρα την 5850 για δες μια πόσο μεγάλη ήταν η διαφορά και σε πληροφορώ ότι και η 9600gt δεν ήταν ξεπερασμένη και έπαιζε τα ίδια ακριβός παιχνίδια εκείνον τον καιρό!
http://gpuboss.com/gpus/Radeon-HD-5850-vs-GeForce-GT-9600(1) ενώ σήμερα οι διαφορές έχουν μειωθεί αισθητά .
Στο θέμα μας εγώ με την 5850 αν πάω σε 7870 ναι μεν κάνω μια αναβάθμιση ( η οποία φαίνεται καλή) αλλά δεν είναι τόσο γιατί η διαφορές για την ηλικία και μόνο που έχει η δικιά μου δεν είναι τόσο τεράστιες ... η 270x πλέον είναι μόνο 55% καλύτερη από αυτήν που έχω , αν δεις την κλίμακα στο (1) που ήταν σχεδόν ίδια αναβάθμιση ηλικιακά και σε τιμή η διαφορά ήταν 140-150% πάνω , αυτό βλέπω και λέω ή δίνω τώρα 166€ σαν την κάρτα που έβαλα στον φίλο πάνω και παίζω σήμερα και του χρόνου καλά!!! αλλά μετά βλέπουμε ( και σίγουρη αναβάθμιση στα 2! αν θέλω να είμαι σε υψηλά ) ή όπως μου είπες αν πάω στην 280Χ θα τον κερδίσω τον χρόνο αξιοπρεπέστατα ή όχι ? είναι και 100€
Βέβαια καταλαβαίνω ότι για να απάντησή κάποιος σε μια ερώτηση τέτοια πρέπει να είναι μέντιουμ αλλά ρωτάω τι είναι πιθανόν ... γιατί από λίγο που έψαξα δεν έχουν αρκετά πληροφορίες για την r9 3xxx και για μετά 3 χρόνια δεν ξέρω καν τι μπορεί να έχουν βγάλει ( απλά το διάστημα αυτό αν κάποιος θέλει να παίζει παιχνίδια επιπέδου xbox1/ps4 ...τι κάνει...περιμένει ή δίνει σήμερα και βλέπει?

 

 

επειδή πιθανόν να το διατύπωσα λάθος στο πρώτο γιατί έβαλα ότι να ναι κάρτες δες καλύτερα αυτό! 

http://www.hwcompare.com/17660/radeon-r9-270x-vs-radeon-r9-280/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιές μικροδιαφορές καλέ μου άνθρωπε; Αν τις Radeon τις μετρούσανε με ιπποδύναμη μια 290 θα μπορούσε να έχει 200 ίππους μια 280 να έχει 150 ίππους και μια 270 μόλις 100 ίππους. Για τόσο μικροδιαφορές μιλάμε. Αν και πάλι δεν καταλαβαίνεις περί τίνος πρόκειται ας το καλύτερα γιατί δεν γίνεται να σπαταλήσω άλλο εύρος για κάτι που δεν φαίνεται να γίνεται κατανοητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη τωρα πλεον αξιζει να περιμενει καποιος και να παρει gtx 970 αντι r9 290 ? Aπο οτι καταλαβα απο το διαβασμα σε διαφορα φορουμ σημερα , η gtx 970 ειναι καλυτερη απο r9 290 με σχεδον ιδια τιμη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται, ότι η 970 αξίζει περισσότερο από μια 290 αυτή τη στιγμή, βέβαια μέχρι να γίνουν διαθέσιμες οι 980/970 στα μαγαζιά η AMD ίσως να έχει απαντήσει με μείωση τιμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To eshop εχει την evga superclocked http://www.e-shop.gr/evga-geforce-gtx970-superclocked-acx-4gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.519147στις 2 οκτωμβριου , δηλαδη ποσο πιο κατω να παει η r9 290 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

970 memory bus 256bit

290 memory bus 512bit  αυτη η ταχυτητα  μνημης δεν παιζει μεγαλο ρολο? πως γινεται να αξιζει περισοτερο η 970? ετσι για να ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νούμερα στα benchmarks δεν σου φτάνουν ;

το μονο που ξερω οτι η nvidia ειναι παντα friendly με τα περισσοτερα benchmarks εκτος αφτου δεν ειδαμε benchmarks apo 970. οφτοπικ βγηκαμε παλι τεσπα μια ερωτηση εκανα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

970 memory bus 256bit

290 memory bus 512bit  αυτη η ταχυτητα  μνημης δεν παιζει μεγαλο ρολο? πως γινεται να αξιζει περισοτερο η 970? ετσι για να ξερω...

βαριέσαι να κοιτάξεις reviews? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...