Προς το περιεχόμενο

Το Facebook εξηγεί για ποιο λόγο "έπαιξε" με τα συναισθήματα των χρηστών του


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και μερικές μέρες που έγινε γνωστή η είδηση πως το Facebook χειραγωγούσε μερικές ενημερώσεις χρηστών προκειμένου να εξάγει συμπεράσματα σχετικά με τα συναισθήματα τους, πολλά ερωτήματα προέκυψαν.Σε πρώτη φάση, γιατί η εταιρεία ένιωσε την ανάγκη να πειραματιστεί; Πόσο αξιοπρόσεκτο ήταν το γεγονός αυτό; Tελικά άξιζε αυτή η προσπάθεια;

 

Ο Adam Kramer, ένας από τους επικεφαλής της έρευνας, εξηγεί πως το Facebook ανησυχούσε πως οι χρήστες του θα σταματούσαν να το επισκέπτονταν αν έβλεπαν πολλές συναισθηματικές ενημερώσεις στο News Feed. Οι πολλές αρνητικές αναρτήσεις θα απωθούσαν μερικούς χρήστες ενώ οι πολλές θετικές θα έκαναν κάποιους να νιώσουν ξεκομμένοι. Αυτό τελικώς δε συνέβη και ο Kramer τονίζει πως η εταιρεία δεν είχε σκοπό να ενοχλήσει κανέναν.

 

Όπως επεσήμανε, το Facebook δε θα επαναλάβει τέτοια ενέργεια σύντομα, με τα αποτελέσματα της δοκιμής του 2012 να μην δικαιολογούν ενδεχομένως "την ανησυχία" που ακολούθησε δύο χρόνια μετά. Έκτοτε το Facebook έχει επαναπροσδιορίσει τις "εσωτερικές πρακτικές αξιολόγησης" του και έχει λάβει σοβαρά υπόψη του τη σημερινή αντίδραση του κοινού. Ο Kramer δεν ξεκαθάρισε αν η εταιρεία θα συνεχίσει τέτοιου είδους πειράματα αλλά σίγουρα αν προβεί σε παρόμοια ενέργεια, θα το κάνει με πιο προσεχτικό τρόπο. Αν κάτι έπαιξε ρόλο, είναι οι αλλοιωμένες ενημερώσεις που είχαν κάποια επίδραση στους χρήστες.

 

Το Facebook κλήθηκε να ανταποκριθεί στα επιστημονικά δεοντολογικά πρότυπα όταν διενεργεί τέτοιου είδους έρευνες, με τους επικριτές να επιμένουν πως θα έπρεπε τουλάχιστον να ειδοποιηθούν οι χρήστες πως αποτελούσαν μέρος ενός πειράματος και να τους προσέφερε τη δυνατότητα να επιλέξουν αν επιθυμούν να γίνουν πειραματόζωα. Από τη πλευρά του το Facebook υπέθεσε πως είχε την απαιτούμενη άδεια καθώς αυτή δόθηκε όταν συμφώνησαν οι χρήστες στους όρους χρήσης της υπηρεσίας, αλλά η συγκεκριμένη ενέργεια αφορούσε μια έρευνα και όχι τη βελτίωση της ίδιας της ιστοσελίδας

 

Μπορεί το project να δημιούργησε λίγα, αν όχι ελάχιστα προβλήματα, υπάρχει η πεποίθηση πως αυτή η έλλειψη σαφήνειας όσο αφορά στη συναίνεση θα μπορούσε να προκαλέσει κανονικά ψυχολογικά προβλήματα σε χρήστες αν οι έρευνες συνεχιστούν με πιο επιθετικό τρόπο.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

M' αρέσει που τώρα μαθαίνουμε τι συνέβη πριν από 2 χρόνια. Και μετά από 2 χρόνια θα μάθουμε τι συμβαίνει τώρα και τι πειράματα μας κάνουν τώρα.

btw η ιστορία κινείται ανάμεσα στην επιπολαιότητα (κάνουμε κλικ χωρίς να διαβάσουμε) των χρηστών και στο research and development των εταιρειών.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ποτέ δεν θα μάθουμε για όλα τα πειράματα που έγιναν χωρίς την συγκατάθεσή μας.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσπαθω να καταλαβω γιατι εγινε τοσος ντορος ξαφνικα, επιλεγεις να χρησιμοποιησεις μια υπηρεσια δωρεαν (με την συγκαταθεση σου) οπου φανταζομαι στους ορους χρησης θα εχει διαφορα για να ειναι καλυμμενη η εταιρια και το πιο πιθανο ειναι να περιλαμβανει και κατι για αυτες τις "δοκιμες". Ελαχιστοι ομως τα διαβαζουν (συμπεριλαμβανομενου και εμενα) και ξαφνικα θιγονται ολοι επειδη τους προβαλε συγκεκριμενα πραγματα, ρωταω λοιπον εγω στο ιντερνετ και γενικα παντου δεν υπαρχει γενικα μια προβολη συγκεκριμενων πληροφοριων; ειτε αυτες ειναι διαφημισεις ειτε προτεινομενα αποτελεσματα αναζητησης οποτε που ειναι το ξαφνικο προβλημα;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άθλιοι ... από το μυστικό ανήθικο πέρασαν στο δημόσιο ανήθικο με σκοπό να το χωνέψει η κοινή γνώμη και να το δικαιολογήσει.Και όσο πάει το κοπάδι μεγαλώνει.Πρόοδος σου λέει ο άλλος, που πας ρε Καραμήτρο;;;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγω προσπαθω να καταλαβω γιατι εγινε τοσος ντορος ξαφνικα, επιλεγεις να χρησιμοποιησεις μια υπηρεσια δωρεαν (με την συγκαταθεση σου) οπου φανταζομαι στους ορους χρησης θα εχει διαφορα για να ειναι καλυμμενη η εταιρια και το πιο πιθανο ειναι να περιλαμβανει και κατι για αυτες τις "δοκιμες". Ελαχιστοι ομως τα διαβαζουν (συμπεριλαμβανομενου και εμενα) και ξαφνικα θιγονται ολοι επειδη τους προβαλε συγκεκριμενα πραγματα, ρωταω λοιπον εγω στο ιντερνετ και γενικα παντου δεν υπαρχει γενικα μια προβολη συγκεκριμενων πληροφοριων; ειτε αυτες ειναι διαφημισεις ειτε προτεινομενα αποτελεσματα αναζητησης οποτε που ειναι το ξαφνικο προβλημα;

Αυτά που γράφεις δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ νόημα, δλδ επειδή εσύ δεν διαβάζεις τους όρους υποθέτεις ότι κανείς δεν τους διαβάζει? και αν δέχεσαι ότι "κάποιοι" τους διαβάζουν, πιστεύεις ότι αν είχε μέσα τέτοιους όρους που να δίνει σε κάποια σελίδα τέτοια δικαιώματα, δεν θα το είχαμε μάθει? αυτοί που διαβάζουν δεν θα το δημοσιοποιούσαν?

και θεωρείς λογικό οτι σε κάποιους τους έκανε τα νεύρα τσατάλια με ειδήσεις αρνητικές?

να υποθέσω τότε και εγώ ότι για σένα το FB είναι ... ευαγγέλιο....λυπάμαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά υπάρχουνε ακόμη άνθρωποι που ασχολούνται με το fb; Εκείνους τους παλιούς συμμαθητές από το δημοτικό ακόμη να τους βρείτε;...

 

Τα εχουμε ξαναπει. Οσο υπαρχει ηλιθιοτητα θα υπαρχει και το fb.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχουμε ξαναπει. Οσο υπαρχει ηλιθιοτητα θα υπαρχει και το fb.

 

Την περίπτωση να υπάρχει γενικότερα ηλιθιότητα στον κόσμο που απλά την αγνοούσες για αιώνες και το fb την αποκάλυψε, το έχεις σκεφτεί; Με παρόμοιο τρόπο λειτουργεί και το διαδίκτυο γενικότερα ή ένα forum σαν αυτό εδώ ειδικότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχουμε ξαναπει. Οσο υπαρχει ηλιθιοτητα θα υπαρχει και το fb.

Εισαι τρομερα λαθος. Δηλαδη με αλλα λογια ειμαι ηλιθιος και μαλακας γιατι δεν χρυσοπληρωνω την cosmote να επικοινωνω, ή γιατι δεν μπορω να πεισω τους φιλους μου να το γυρισουν ολοι σε skype.

 

Τα πραματα ειναι πολυ απλα. Ειτε ενα αμαξι δωσεις σε εναν απροσεκτο, θα στο τρακαρει. Ειτε 10000 ευρω να δωσεις σε μια κοπελα, θα αγορασει ενα καρο αχρηστα πραματα. Ετσι λοιπον, ειτε και ενα fb να δωσεις σε εναν drama queen θα στο σπαμμαρει με τα συναισθηματα του. Ενας γεροντας στην Ναμπια μου ειχε πει " παν μετρον αριστον"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχουμε ξαναπει. Οσο υπαρχει ηλιθιοτητα θα υπαρχει και το fb.

Εγω που το χρησιμοποιω για chat με ολους τους φιλους / γνωστους μου / συμφοιτητες μου (μιας και ολοι εχουν fb) ειμαι χαζος μαλλον. Σε ευχαριστω για την ενημερωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπάμε τις ιδιοφυΐες που γράφουν σεντόνια για τα αντικείμενα,προτιμήσεις,προσωπικότητα τους στα forums (καλή ώρα)...και μάλιστα ανεβάζουν φωτογραφίες από το σπίτι/γραφείο τους...

...χωρίς να έχουν την παραμικρή ιδέα και έλεγχο γιατί μπορούν να χρησιμοποιηθούν αυτά τα δεδομένα

 

Αλλά το Facebook άλλαξε την φυσική ροή ορισμένων News Feed έτσι ώστε να ερευνήσουν την αντίδραση του κοσμάκη και ξαφνηκά...

 

photogk5.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που το χρησιμοποιω για chat με ολους τους φιλους / γνωστους μου / συμφοιτητες μου (μιας και ολοι εχουν fb) ειμαι χαζος μαλλον. Σε ευχαριστω για την ενημερωση

.. φυσικα δεν μιλούσε για αυτους που χρησημοπoιουν το facebook ως chat ή και για share σε ενδιαφεροντα links αναμεσα σε φιλους. 35 ατομα εχω στο facebook, ολοι συμμαθητές και φίλοι κοντινών φιλων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το κάνει; Γιατί πολύ απλά έχει ουσιαστικά το μονοπώλιο και δεν φοβάται οτι θα χάσει τη θέση του. Και απο τη στιγμή που αυτό επιβεβαιώθηκε μια φορά είναι δεδομένο οτι θα το επαναλάβει με διαφορετικό ίσως τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας γεροντας στην Ναμπια μου ειχε πει " παν μετρον αριστον"

 

"μέτρον άριστον" (του Kλεόβουλου??) :P

 

που ειναι το ξαφνικο προβλημα;

 

όπως επισήμανε και ο Gio σε προηγούμενο σχετικό post, το πρόβλημα δημιουργείται εν μέρει από τον "κύκλο γνωριμιών" των 600χ χρηστών στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΖΩΗ...το πείραμα δεν επηρεάζει μόνο τους 600χ, αλλά 600.000 επί όσους συναναστρέφεται κατα μέσο όρο καθένας απο αυτούς τους 600χ.... δεν έδωσα ποτέ καμία συγκατάθεση σε κανένα facebook και σε καμία εταιρεία για κάτι τέτοιο νομίζω(ούτε λογαριασμό έχω στο εν λόγω site, όχι οτι δικαιολογείται η διεξαγωγή του πειράματος στους χρήστες imo)

 

 

 

το απόσπασμα του Gio, λιτό και περιεκτικό(aka λακωνικό), ο  οποίος συνοψίζει την απάντηση στο ερώτημα που θέτεις καλύτερα από μένα

 

"Δεν παιζει ρολο εαν εχεις facebook ή οχι. Δεν παιζει ρολο εαν το αγαπας ή το μισεις. Δεν εχει σημασια εαν στα χερια σου ειναι ενα πολυεργαλειο ή ενας ακομα τροπος να σπαταλας το χρονο σου. Μιλαμε για ενα ανηθικο πειραμα το οποιο εγινε με πειραματοζωο εσενα, εν αγνοια σου αλλα με τη συναινεση σου εαν εχεις λογαριασμο. Βεβαια και εαν δεν εχεις, κανενα προβλημα, μπορουμε να σε επηρεασουμε επισης, μια και οι 9 στους 10 που θα συναντησεις αυριο το πρωι ειναι καθημερινοι χρηστες."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...