Προς το περιεχόμενο

Σπουδες Πληροφορικής ΑΕΙ ή ΤΕΙ και ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΌ


VagelisDer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Έδωσα φέτος πανελλήνιες και εξ αρχής ο στόχος μου ήταν το Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών(CSD) του Παν/μίου Κρήτης. Δυστυχώς δεν έγραψα και τόσο καλά περίπου 12.000 μόρια συγκέντρωσα και η σχολή είχε βαση 12.550. Ως δεύτερη επιλογή είχα το ΤΕΙ με όνομα ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ του ΤΕΙ Κρήτης. Σύμφωνα με την ιστοσελίδα του ΤΕΙ άλλαξε το πρόγραμμα σπουδών και πλέον τα μαθήματα είναι κατά 95% τα ίδια με του CSD. Εγώ θέλω να ρωτησω, γενικά απο ΤΕΙ ο απόφοιτος μπορεί να κάνει ενα καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και τελικά να είναι στο ίδιο επίπεδο με το csd? Προσωπικά ενδιαφερομαι για προγραμματισμό, ανάπτυξη εφαρμογών (π.χ gaming developer), λειτουργικά συστήματα. Έχω γενικά μεγάλες βλέψεις ειδικά για εξωτερικο οπου έχω συγγενείς Αγγλία/Αμερικη. Κάτι άλλο για κατατακτήριες πρεπει να έχω πάρει πτυχίο για να δώσω ή μπορω πχ να δώσω εξετάσεις απο το 2ο ετος? Και τέλος ένας απόφοιτος ΤΕΙ μπορεί να κανει κάτι εξεζητημένο πανω το αντικείμενο η μπορεί απλα να κανει κάτι υποδεέστερο. Υπάρχει μια φήμη γύρω απο τα ΤΕΙ. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλο κουράγιο και πάρε βαζελίνη . Δεν δινεις κατατακτήριες ως αποφοιτος λυκείου. Μονο πανελληνιες ξανα. Δεν θέλω να σου κόψω τα φτερά αλλά μην εκφράζεις τις μεγάλες βλέψεις σου. Τα όνειρα δεν κοστίζουν αλλά θέλουν κώλο. Δεν αρκεί η θεία απο το Σικάγο. 

Το ταλέντο και ο δουλεύτερας δεν χάνονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο κουράγιο και πάρε βαζελίνη . Δεν δινεις κατατακτήριες ως αποφοιτος λυκείου. Μονο πανελληνιες ξανα. Δεν θέλω να σου κόψω τα φτερά αλλά μην εκφράζεις τις μεγάλες βλέψεις σου. Τα όνειρα δεν κοστίζουν αλλά θέλουν κώλο. Δεν αρκεί η θεία απο το Σικάγο. 

Το ταλέντο και ο δουλεύτερας δεν χάνονται...

Νομίζω παρεξηγησες κάποια πράγματα. 1ον κατατακτήριες εννοώ όντας απόφοιτος του ΤΕΙ η απλά γίνεται και χωρίς πτυχίο. 2ον όσον αφορα τους συγγενείς το είπα καθώς θα είναι ευκολο στην προσαρμογή ειτε σε Αγγλία ειτε στην Αμερική καθώς έχω ανθρώπους δικούς μου εκεί. 3ον όταν είπα έχω βλέψεις εννοούσα πως ΘΕΛΩ να ασχολειθω περαιτέρω με το αντικείμενο και όχι να συμβιβαστω στην Ελλάδα με ενα απλό πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Τέλος η απάντηση σου δεν μου λύνει καμια από τις παραπανω απορίες που προανεφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.ως αποφοιτος ΤΕΙ ναι μπορείς αλλά δεν αξίζει να μπεις σε προπτυχιακό. 2. "συμβιβασμος" με ελλάδα.... έχεις χάσει τη μπάλα καθώς δεν ξέρεις τι γίνεται στον τομέα ανάπτυξης λογισμικού, 3. πραγματικα δεν έχεις απορίες αλλά παντελή άγνοια και 4. το ΤΕΙ ηρακλείου και το τμήμα που αναφέρεις θέλει @@ να το βγάλει κάποιος....μεσος ορος ετων αποφοιτησης 8 έτη. Καλή επιτυχία.

 

Τέλος και συμβουλή. Θέσε στόχους εφικτούς και βραχυπρόθεσμους και συγκεντρώσου στο σκοπό σου. Εαν αξίζεις στην δουλειά σου δεν θα χαθείς. στο Εξωτερικό μετράει το skill και οχι το χαρτι σου. Είμαι κάτοικος Αμερικής και ξέρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.ως αποφοιτος ΤΕΙ ναι μπορείς αλλά δεν αξίζει να μπεις σε προπτυχιακό. 2. "συμβιβασμος" με ελλάδα.... έχεις χάσει τη μπάλα καθώς δεν ξέρεις τι γίνεται στον τομέα ανάπτυξης λογισμικού, 3. πραγματικα δεν έχεις απορίες αλλά παντελή άγνοια και 4. το ΤΕΙ ηρακλείου και το τμήμα που αναφέρεις θέλει @@ να το βγάλει κάποιος....μεσος ορος ετων αποφοιτησης 8 έτη. Καλή επιτυχία.

 

Τέλος και συμβουλή. Θέσε στόχους εφικτούς και βραχυπρόθεσμους και συγκεντρώσου στο σκοπό σου. Εαν αξίζεις στην δουλειά σου δεν θα χαθείς. στο Εξωτερικό μετράει το skill και οχι το χαρτι σου. Είμαι κάτοικος Αμερικής και ξέρω

Πες το άγνοια καθώς δεν έχω παει ακόμα φοιτητής και δεν ξέρω τι γίνεται. Απλα έχω χάσει ηδη μια χρόνια και δεν ξέρω κατα ποσο αξίζει να ξανά δώσω να πάω στο csd ή να πάω στο ΤΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρι μου θα στο πω στα ίσια επείδή και εγώ το ίδιο έκανα. Το συγκεκριμένο ΤΕΙ δεν είναι ευκολο.... ϊσως και πιο δύσκολο απο ότι πρέπει. Σϊγουρα δυσκολότερο απο το csd. και δεν εννοώ καλύτερο.... Η αποψη μου είναι ότι έδω στα ξένα δεν μετρά απο που έχεις πτυχίο αλλά τι δουλεία έχεις να δείξεις. Αν είσαι @@δατος προγραμματιστής θα γίνεις ανάρπαστος. Η άποψη μου μην βλέπεις ταμπέλες ΤΕΙ ΑΕΙ κτλ. Αν πας με την νοοτροπία την ελληνική (μονο πτυχίο μετρα) χάθηκες...  ελα νιάτο είσαι και όλο όρεξη.. κάνε αυτό που θες. και εαν εισαι φιλόδοξος και δουλευταρας θα αναδειχθεις. 

 

Εαν απλά θες να σου χαιδεψουν αυτιά και να σου δωσουν ελληνική γνώμη τότε δεν σου κάνουν αυτά που λέω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα μπορεις να κανεις MSc αν εχεις καλο βαθμο στο πτυχιο (τουλαχιστον 7+). Βγαλε με το καλο το ΤΕΙ με διαβασμα κι καλο βαθμο κι μετα αν θες κανε κι ενα καλο MSc , απο ΤΕΙ μπορεις να γινεις δεκτος σε ΜΔΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον κίνδυνο να χαρακτηριστω γραφικός αλλά επειδή μου φαίνεται αδιανόητο τόσα χρόνια μετά το ίδιο λάθος ακόμα μια φορά το link.

 

http://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BD%CF%8E%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B1_%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC_%CE%B9%CE%B4%CF%81%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1_%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον κίνδυνο να χαρακτηριστω γραφικός αλλά επειδή μου φαίνεται αδιανόητο τόσα χρόνια μετά το ίδιο λάθος ακόμα μια φορά το link.

 

http://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BD%CF%8E%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B1_%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC_%CE%B9%CE%B4%CF%81%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1_%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1

Όπως επίσης το συχνό λάθος: ΑΤΕΙ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ποια η γνωμη σας για τις παρακατω σχολες

(κωδικος σχολης)      Ονομα Σχολης        (Πολη)

(432) ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΛΕΜΑΤΙΚΗΣ (ΑΘΗΝΑ)

 

(340) ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ (ΙΩΑΝΝΙΝΑ)

 

(216) ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ)

 

(371) ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ & ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ (ΚΟΖΑΝΗ)

 

(98) ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ (ΤΡΙΠΟΛΗ)

 

(366) ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ (ΚΕΡΚΥΡΑ)

 

(99) ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ  (ΛΑΜΙΑ)

 

(369) ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΜΕ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΣΤΗ ΒΙΟΪΑΤΡΙΚΗ(ΛΑΜΙΑ)

 

(712) ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ Τ.Ε.(ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) (Εχει 3 κατευθυνσεις)

 

(713) ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ Τ.Ε.(ΠΕΙΡΑΙΑΣ)

 

Στις 2 πρωτες ειμαι 700 με 900 μορια κατω απο τις περσινες βασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα μπορεις να κανεις MSc αν εχεις καλο βαθμο στο πτυχιο (τουλαχιστον 7+). Βγαλε με το καλο το ΤΕΙ με διαβασμα κι καλο βαθμο κι μετα αν θες κανε κι ενα καλο MSc , απο ΤΕΙ μπορεις να γινεις δεκτος σε ΜΔΕ

Δηλαδή θα μπορέσω να κάνω και στο εξωτερικο πχ Αγγλία? Τι είναι το ΜΔΕ?

Με τον κίνδυνο να χαρακτηριστω γραφικός αλλά επειδή μου φαίνεται αδιανόητο τόσα χρόνια μετά το ίδιο λάθος ακόμα μια φορά το link.

http://el.m.wikipedia.org/wiki/Ανώτατα_εκπαιδευτικά_ιδρύματα_στην_Ελλάδα

Τι θες να πεις με το λινκ; Απλα διαχωρίζει τους όρους.

Όπως επίσης το συχνό λάθος: ΑΤΕΙ

Συγνώμη αλλά εξω απο την σχολή ΑΤΕΙ γράφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A.T.E.I. = A Τελικά Είμαστε Ισοι...

 

Α.Ε.Ι. = Αρχίδια Είμαστε Ίσοι

 

Και τα 2 τμήματα που θες είναι τρελά παλούκια..και το CSD και του ΤΕΙ Ηρακλείου (γνωστό παλιά και ως ΕΠΠ)

 

Με το CSD έχεις πιο εύκολη πρόσβαση σε μεταπτυχιακά στην Βρετανία...όχι ότι δεν μπαίνεις και από το ΤΕΙ απλά από το ΤΕΙ θέλεις βαθμό από 7 και πάνω ενώ από το CSD με 6,5 ή και κάτι λιγότερο αλλά με δυο-τρεις καλές συστατικές από καθηγητές...έχεις μπει.

 

Αλλά γενικά είναι κλάδος που όπως είπε και ένας φίλος μιλάει περισσότερο η δουλειά σου και αυτή εξαρτάται κατά 70% από το πόσο δουλεύεις εσύ στον ελεύθερο χρόνο σου πάνω στο αντικείμενο!

 

Όσο για ΗΠΑ δεν αρκούν συγγενείς...αλλά βιογραφικό βαρβάτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά εξω απο την σχολή ΑΤΕΙ γράφει.

Και στη Θεσσαλονίκη. Μόνο που το Α σημαίνει Αλεξάνδρειο.

 

 

Πάμε άλλη μία:

Με τον κίνδυνο να χαρακτηριστω γραφικός αλλά επειδή μου φαίνεται αδιανόητο τόσα χρόνια μετά το ίδιο λάθος ακόμα μια φορά το link.

 

http://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BD%CF%8E%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B1_%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC_%CE%B9%CE%B4%CF%81%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1_%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1

 

Τα ΤΕΙ και τα πανεπιστήμια είναι ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα.

Αν πεις ΑΤΕΙ (όρος που δεν υπάρχει πουθενά), θα πρέπει να πεις και ΑΠανεπιστήμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στη Θεσσαλονίκη. Μόνο που το Α σημαίνει Αλεξάνδρειο.

 

 

Πάμε άλλη μία:

 

 

Τα ΤΕΙ και τα πανεπιστήμια είναι ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα.

Αν πεις ΑΤΕΙ (όρος που δεν υπάρχει πουθενά), θα πρέπει να πεις και ΑΠανεπιστήμιο.

post-257401-0-92145600-1404392905_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και στη Θεσσαλονίκη. Μόνο που το Α σημαίνει Αλεξάνδρειο.

 

 

Πάμε άλλη μία:

 

 

Τα ΤΕΙ και τα πανεπιστήμια είναι ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα.

Αν πεις ΑΤΕΙ (όρος που δεν υπάρχει πουθενά), θα πρέπει να πεις και ΑΠανεπιστήμιο.

 

Κοίτα, και γω μπορώ να βάλω μια ταμπέλα ότι είμαι ο βασιλιάς του κόσμου αλλά ακόμα και το ΤΕΙ Κρήτης πουθενά σε επίσημα έγγραφα δεν αυτοπροσδιορίζεται ως ΑΤΕΙ, όπως και κανένα ΤΕΙ στην Ελλάδα. Ξεκολλήστε λίγο μ' αυτό επιτέλους!

 

https://www.teicrete.gr/

https://www.teicrete.gr/el/news/proclamations(δημοσιεύσεις με ΑΔΑ στη Διαύγεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...