Προς το περιεχόμενο

Χρήση dash cam σε αυτοκίνητο


thephotoshoped

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να μαγνητοσκοπω στο αυτοκίνητο μου με μια dash cam. Υπάρχει κάποιος ενημερωμένος ο οποίος να ξέρει τι προβλέπει ο νόμος για την χρήση κάμερας στο αυτοκίνητο και αν επίσης θα γίνει δεκτό το βίντεο από το δικαστήριο σε περίπτωση καταγραφής δικού μου τροχαιου ή καποιου που συμβεί στο δρόμο μπροστά μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δεν ειναι παρανομο μια χαρα νομιμο ειναι και ειναι αποδεικτικα στοιχεια σε ατυχηματα

 

link?

 

Δεν είναι αποδεκτό στοιχείο στην Ελλάδα από όσο ξέρω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει καποιο νοημα να μπει καποιος και να γραψει καποιος ειναι παρανομο ή ειναι νομιμο! Εαν εχετε στοιχεια τεκμηριωστε την απαντηση σας για να ενημερωθουμε σωστα και οχι ελλιπως. Γνωριζω γενικοτερα απο το ποινικο δικαιο οτι το βιντεο μπορει να θεωρηθει στοιχειο αλλα οχι "πληρες". Τιθεται στην κριση του δικαστη σε αρκετες περιπτωσεις. Στον ΚΟΚ ομως ειναι διαφορετικα τα πραγματα και θελει διασαφηνιση.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ την είχα κάποτε την απορία αυτή, αλλά όλο ξέχναγα να το ψάξω.

 

Διαβάζοντας τις ερωτήσεις 2, 8 και 16 που βρήκα εδώ, έβγαλα το εξής συμπέρασμα:

 

Βιντεοσκόπηση δημόσιου χώρου δεν επιτρέπεται (χωρίς γνωστοποίηση και λόγο) [2] και επειδή

1ον) οι οδοί είναι δημόσιοι χώροι [8] και

2ον) εκτός από τα πρόσωπα και οι πινακίδες αυτοκινήτων θεωρούνται προσωπικά δεδομένα [16],

συμπεραίνω πως (μάλλον) είναι παράνομη η dash cam.

 

Δική μου ερμηνεία βέβαια, δεν είμαι νομικός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ την είχα κάποτε την απορία αυτή, αλλά όλο ξέχναγα να το ψάξω.

 

Διαβάζοντας τις ερωτήσεις 2, 8 και 16 που βρήκα εδώ, έβγαλα το εξής συμπέρασμα:

 

Βιντεοσκόπηση δημόσιου χώρου δεν επιτρέπεται (χωρίς γνωστοποίηση και λόγο) [2] και επειδή

1ον) οι οδοί είναι δημόσιοι χώροι [8] και

2ον) εκτός από τα πρόσωπα και οι πινακίδες αυτοκινήτων θεωρούνται προσωπικά δεδομένα [16],

συμπεραίνω πως (μάλλον) είναι παράνομη η dash cam.

 

Δική μου ερμηνεία βέβαια, δεν είμαι νομικός.

 

Και εγω το διαβασα αυτο αλλα δε νομιζω πως καλυπτει το κομματι της βιντεοσκοπησης του δρομου. Εχω στειλει mail στην Ιντερσαλονικα, οπου και ειμαι ασφαλισμενος ζητωντας μια απαντηση απο το νομικο τμημα της εταιρειας. Σε περιπτωση οποιας ενημερωσης δικης μου θα σας τη γνωστοποιησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου το θέμα έχει ξανασυζητηθεί στο παρελθόν.

Είναι παράνομο αυτό που θέλεις να κάνεις.

http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,124801&_dad=portal&_schema=PORTAL

 

Τι εννοούμε με τον όρο συστήματα βιντεοεπιτήρησης

 
Συστήματα βιντεοεπιτήρησης ονομάζονται τα συστήματα εκείνα που είναι μόνιμα εγκατεστημένα σε ένα χώρο και έχουν τη δυνατότητα λήψης ή/και μετάδοσης εικόνας ή και ήχου προς οθόνες προβολής ή μηχανήματα καταγραφής (όπου οι κάμερες μπορούν να συνδέονται με την οθόνη ή το μηχάνημα καταγραφής είτε απευθείας είτε μέσω δικτύου/διαδικτύου).
Η συνηθέστερη περίπτωση ενός συστήματος είναι τα κλειστά κυκλώματα τηλεόρασης.
 
Εφόσον ένα σύστημα βιντεοεπιτήρησης λαμβάνει εικόνα από πρόσωπα (ανεξάρτητα αν το σύστημα είναι σε μόνιμη λειτουργία ή όχι), τότε συντελείται επεξεργασία προσωπικών δεδομένων. Σημειώνεται ιδιαίτερα ότι ακόμα και η απλή λήψη εικόνας, χωρίς καταγραφή, συνιστά επίσης επεξεργασία προσωπικών δεδομένων (και, ως εκ τούτου, δεν απαλλάσσεται ο υπεύθυνος μιας τέτοιας επεξεργασίας από τις υποχρεώσεις του προς την Αρχή, όπως αυτές περιγράφονται στη συνέχεια, στην ενότητα «Πληροφορίες για υπευθύνους επεξεργασίας».).
 
Επισημαίνεται ότι δεν θεωρούνται συστήματα βιντεοεπιτήρησης οι κάμερες χειρός, φωτογραφικές μηχανές, συσκευές κινητού τηλεφώνου, καθώς και θυροτηλέφωνα/θυροτηλεοράσεις που ενεργοποιούνται κατόπιν ενέργειας του εισερχόμενου και δεν καταγράφουν: συνεπώς, το περιεχόμενο αυτής της ενότητας των συστημάτων βιντεοεπιτήρησης δεν καλύπτει τη φωτογράφιση/βιντεοσκόπηση που πραγματοποιείται με αυτά τα συστήματα.

 

 

Διάβασε και εδώ μερικές απόψεις από παλιό θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το παμε ετσι και βιντεο απο κινητο να τραβας παλι παρανομο ειναι

 

Χωρις τη συγκαταθεση αυτων που βιντεοσκοπεις, προφανως και ειναι παρανομο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το παμε ετσι και βιντεο απο κινητο να τραβας παλι παρανομο ειναι

 

Ναι δεν έχεις άδικο, με δύο διαφορές όμως: Η dashcam γράφει "συνέχεια" (με την έννοια ότι δεν επιλέγεις τι θα γράψεις, γράφει όπου κοιτάει η μούρη του αυτοκινήτου) και μπορεί να θεωρηθεί σταθερή (αφού είναι σε fixed σημείο στο αυτοκίνητο).

Δεν ξέρω τι ισχύει, υποθέσεις κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αλλάζει κάτι επειδή χρησιμοποιείς κινητό θεωρώ.

Πάλι με το σκεπτικό που περιέγραψα, είσαι παράνομος.

Στις ερωτήσεις που λινκαρα γράφει κάμερες. Δε γράφει βιντεοσκόπηση από σύστημα επιτήρησης. Μάλιστα στην ερώτηση 16 μιλάει για web cam. Άρα θεωρώ (το τονίζω ότι δεν ξέρω και ότι κάνουμε κουβέντα) ότι και η κάμερα του κινητού το ίδιο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...