Προς το περιεχόμενο

Χρήση dash cam σε αυτοκίνητο


thephotoshoped

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν εντελώς νομικά:

 

Το να ηχογραφεις, βιντεοσκοπείς, τραβάς φωτό ή οτιδήποτε άλλο κάποιον, ΧΩΡΙΣ την συγκατάθεση του ή οποιαδήποτε ειδοποίηση, ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ!!

 

Γι'αυτο τον λόγο βλέπετε προειδοποιητικές πινακίδες "Ο χώρος παρακολουθείται απο κλειστό κύκλωμα παρακολούθησης".

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν είναι παράνομο, αλλά ορισμένες κρατικές ρυθμίσεις ανεβάσει μερικά βίντεο με το ατύχημα δημόσια πλατφόρμα είναι παράνομη

 

Είναι γελοίο κάμερα ταμπλό είναι παράνομη

;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Να ανοιξω ξανά το θέμα.

Για 2 χρόνια είχα αυτή την κάμερα https://www.skroutz.gr/s/6778996/OEM-DVR-CR-M232.htmlπου τραβούσε και πίσω..

Τώρα χάλασε και θέλω να πάρω μία καινούργια.

Ελλάδα η μόνη που μπορώ να βρω και είναι καλή είναι η Blackvue DR350 στα 155 ευρώ.

Τραβάει μόνο μπροστα αλλά με μία δέυτερη μπορείς να την βάλεις και πίσω.

Το καλό με αυτήν είναι ότι έχει Parkingk mode που ενώ είναι σταματημένο το αμάξι και αντιλιφθεί κίνηση αρχίζει να γράφει.

Εχει και την Blackvue DR650 που έχει κάμερα και πίσω αλλά βγαίνει στα 400 και κάτι.... και πρέπει να την παραγγείλης από έξω.

Παιδιά παράνομο η νόμιμο όταν γίνει το κακό το βίντεο θα δείχνει ποιος φταίει αλλιώς 10 χρόνια θα τρέχεις στα δηκαστήρια με τους ψευδομάρτυρες. Τώρα οι νόμοι στην Ελλάδα αλλάζουν συνέχεια. Καλό είναι να έχετε κάμερα στο αμάξι σας. Νιώθεις ασφάλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εγω παντως ειχα ενα ατυχημα οπου στο σημειο υπηρχε καμερα καταστηματος και οταν την ζητησα απο την εταιρεια για αποδεικτικο στοιχειο ο νομικος συμβουλος ειπε πως δεν μπορει να δοθει λογω προστασιας προσωπικων δεδομενων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Βλέπω κάτι βίντεο που έχουν τραβήξει με μια ρώσικης προέλευσης dash camera ονόματι KAPKAM (QL3 το μοντέλο)

videoregistrator_carcam_ql3-neo_ql3-eco_

όπως εδώ

που δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά εμένα μου φαίνονται καθαρά , με ικανοποιητική ευκρίνεια και με ζωντανά χρώματα.

 

Αυτή η μάρκα και αυτά τα μοντέλα που βγάζει

γνωρίζει κάποιος με ποιά Κινεζιά είναι ταυτόσημα;

 

EDIT:

Βρήκα κάτι για Eeyelog HDW001.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Τελευταία είδα σε διαφήμιση τηλεπώλησης, Dash camera στα 40+ ευρώ αν θυμάμαι καλά. Την έψαξα στο AliExpress και εκεί φυσικά είχε 20. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι διαφήμιζαν με μεγάλους τίτλους ότι η χρήση της επιφέρει εκπτώσεις στα ασφάλιστρα του αυτοκινήτου και γενικά "κραύγαζαν" ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν αποδεικτικό στοιχείο σε περίπτωση ατυχήματος.

 

Και διερωτόμαι, μπαρούφες για να πουλήσουν, ή άλλαξε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για το στοιχειο σε περιπτωση ατυχηματος ισχυει. Στο εξωτερικο σε χωρεις οπως η Πολωνια ολοι εχουν γιατι παιζουν πολλες απατες. Τωρα για την εκπτωση δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για το στοιχειο σε περιπτωση ατυχηματος ισχυει. Στο εξωτερικο σε χωρεις οπως η Πολωνια ολοι εχουν γιατι παιζουν πολλες απατες.

Στο εξωτερικό ισχύει, στην Ελλάδα αμφιβάλω αν άλλαξε κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο εξωτερικό ισχύει, στην Ελλάδα αμφιβάλω αν άλλαξε κάτι...

Απλα δεν νομιζω σε περιπτωση ατυχηματος αν πας δικαστηριο και πας με το βιντεο θα πουνε "οχι δεν το δεχομαστε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα είναι παράνομη η καταγραφή και μια χαρά μπορεί και να κινηθεί νομικά το κάθε υποκείμενο της επεξεργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στην Ελλάδα είναι παράνομη η καταγραφή και μια χαρά μπορεί και να κινηθεί νομικά το κάθε υποκείμενο της επεξεργασίας.

Σε δημοσιο χώρο οχι, ειδικα οταν ο Χ ανθρωπος δεν ειναι το βασικο αντικειμενο στο βιντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...