Προς το περιεχόμενο

Η ASUS παρουσιάζει τα πιο λεπτά υβριδικά συστήματα, τα Transformer Book Chi T300, T100 και T90


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μια ακόμη χρονιά, η ASUS επιλέγει την έκθεση CES για να παρουσιάσει τους νέους της φορητούς υβριδικούς υπολογιστές με Windows 8.1, με τη σειρά Chi να είναι η νέα πολύ ενδιαφέρουσα της πρόταση.Συνολικά η σειρά Chi περιλαμβάνει τρία μοντέλα, τα οποία διακρίνονται για το πάχος τους το οποίο δε ξεπερνά τα 7.2 χιλιοστά όσον αφορά το μοντέλο T100, κάτι το οποίο το φέρνει στην κορυφή των πιο λεπτών windows tablet. Το μοντέλο T90 Chi, με οθόνη 8.9 ιντσών, διαθέτει πάχος 7.5 χιλιοστών ενώ το T300 Chi είναι πιο λεπτό και από το Macbook Air μόλις συνδέσουμε πάνω του το αποσπώμενο πληκτρολόγιο.

 

Το Transformer Book T300 Chi, είναι το κορυφαίο μοντέλο της σειράς, με IPS οθόνη 12.5 ιντσών η οποία διαθέτει ανάλυση 2560 x 1440 ή Full HD, 128 GB SSD, δύο επιλογές μνήμης 4/8 GB καθώς και 720 γραμμάρια βάρος. Ως το κορυφαίο μοντέλο της σειράς, το T300 Chi ενσωματώνει τους νέους επεξεργαστές Core M της Intel που υπόσχονται αυτονομία 8 ωρών.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Το δεύτερο μοντέλο είναι το Transformer Book T100 Chi, ένα tablet με οθόνη 10.1 ιντσών, επεξεργαστή Intel Atom τελευταίας γενιάς, 10 ώρες αυτονομία, 2 GB RAM και 64 GB αποθηκευτικό χώρο.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Τέλος η ASUS προτείνει και το T90 Chi με IPS οθόνη 8.9 ιντσών HD ανάλυσης, Intel Atom επεξεργαστή, 2 GB RAM, 32/64 GB αποθηκευτικό χώρο.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Και τα τρία μοντέλα θα κυκλοφορήσουν τον επόμενο μήνα με τις τιμές τους να έχουν οριστεί στα $799 για το T300 Chi με ανάλυση 2560 X1440, $699 το T300 Chi με Full HD ανάλυση, στα $399 για το T100 Chi και στα $299 για το T90 Chi. Στις τιμές περιλαμβάνεται και το πληκτρολόγιο.

 

Link.png Site: ASUS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μοντέλα με 64GB χώρο & Windows 8.1 πλέον δεν καλύπτουν πολλές ανάγκες... Πρέπει να βάζουν παραπάνω χώρο..

Πολύ ωραία φαίνονται πάντως και καλές οι "προτεινόμενες" τιμές.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αψογες τιμες θα ελεγα.

Αν δεν ειχα το Microsoft Surface Pro 3 θα αγοραζα το T300 Chi με αναλυση 2560 X1440 (απο εξωτερικο εννοειτε).

Εμενα αλλο μου κανει εντυπωσει τωρα που ειδα λιγο απο την CES 2015.

Windows phone ΠΟΥΘΕΝΑ. Κριμα δεν λενε να τα υποστηριξουνε ρεεεεεεεεε.

Τι να πω ισως με τα windows 10 αλλαξει κατι για τα κινητα της Microsoft. (λεμε τωρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αψογες τιμες θα ελεγα.

Αν δεν ειχα το Microsoft Surface Pro 3 θα αγοραζα το T300 Chi με αναλυση 2560 X1440 (απο εξωτερικο εννοειτε).

Εμενα αλλο μου κανει εντυπωσει τωρα που ειδα λιγο απο την CES 2015.

Windows phone ΠΟΥΘΕΝΑ. Κριμα δεν λενε να τα υποστηριξουνε ρεεεεεεεεε.

Τι να πω ισως με τα windows 10 αλλαξει κατι για τα κινητα της Microsoft. (λεμε τωρα).

Και εγώ αυτά λέω καιρό τώρα. Τα wp έχουν εγκαταλειφθεί. Ίσως να περιμένουν τα 10 τι να πω. Έψαχνα να αλλάξω το ativ s μου και δεν μπορουσα να βρω τηλέφωνο που να αξίζει εκτος του 1520 ( αλλα ειναι πολύ τεράστιο ). Τελικά απλά παρεμεινα με το ativ s.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μοντέλα με 64GB χώρο & Windows 8.1 πλέον δεν καλύπτουν πολλές ανάγκες... Πρέπει να βάζουν παραπάνω χώρο..

Πολύ ωραία φαίνονται πάντως και καλές οι "προτεινόμενες" τιμές.

 

Αν στα 10 επιτραπεί η εγκατάσταση των μετρο εφαρμογων στην SD, τότε ακόμα και τα 32Gb είναι περισσότερο από αρκετά.

 

Από την άλλη, ακόμα και με τα 8 μπορείς να το κάνεις αυτό, αλλά θέλει πειράγματα στην registry και επανεγκατάσταση των πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι 4GB ram στο νέο t100? Όχι 1080p οθόνη?

 

Γιατί να αλλάξω το παλιό μου t100 μόνο για την διαφορά στο πάχος?

 

Περιμένω cherry trail στο πολύ χαλαρό....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολυ ομορφες σχεδιαστικα οι συκσευες.

 

Θεωρω πως ειναι οτι πρεπει για μεσα στο σπιτι ή και μικρο δουλειες της καθημερινοτητας (Atom).

 

Η μπαταρια ειναι σιγουρα κατι παραπανω απο αρκετη!

10 Ωρες? Απλα wow την θεωρω τετοια αυτονομια.

 

Η τιμη δεν μπορω να πω πως με τρελαναν. Μου φαινονται ΟΚ για κατι που θα μπορουσε ανετα να αντικαταστησει ενα iPad 2 ή το 1.

 

(Πιο πολυ λογω του πληκτρολογιου που μου λειπει ορισμενες φορες στο iPad μου λογω βασης και για ταχυτητα στο γραψιμο (οσο μικρο και να ειναι το πληκτρολογιο, ειναι πιο ανετο σε εμενα για να το συνηθισω) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι 4GB ram στο νέο t100? Όχι 1080p οθόνη?

 

Γιατί να αλλάξω το παλιό μου t100 μόνο για την διαφορά στο πάχος?

 

Περιμένω cherry trail στο πολύ χαλαρό....

Το Τ100 CHI εχει 1920x1200 ανάλυση οθόνη σε 16:10 aspect ratio.

Στα 4gb ναι εκεί θα μπορούσε να τα δώσει η Asus.

Αλλα έπρεπε να κρατήσει ισορροπίες ανάμεσα στα μοντέλα της όπως και να διατηρήσει το κόστος σε λογικά επίπεδα για τον καταναλωτή.

Πχ υπάρχει το Τ200 με 4gb ram η τα 12.5 ιντςων T300FA και Τ300 CHI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξενερωσα με το 12αρι.... 128GB σε κανονικο φορητό υπολογιστή ειναι βαρυ ακυρο. Κριμας.

Πόσο δηλαδη ήθελες να εχει;

Μια χαρά είναι τα 128 και μαλιςτα under 700 δολαρίων.

Εκτός αν θες 256 που πας σε αλλα μοντέλα άλλων εταιριών στα 1000+

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Η τιμη δεν μπορω να πω πως με τρελαναν. Μου φαινονται ΟΚ για κατι που θα μπορουσε ανετα να αντικαταστησει ενα iPad 2 ή το 1.

 

Ενω το 3,4,air&air2 δεν μπορουν να τα αντικαταστησουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει η ανάλυση 2560 1440 σε 12.5 ίντσες ή και με Full HD είσαι καλυμμένος; 
Αναφέρομαι κυρίως σε κατανάλωση περιεχομένου (
pdf reading, browsing) αλλά και γνωστών desktop apps (π.χ. Visual Studio). Δεν έχω δουλέψει με μεγάλα ppi, γι'αυτό ρωτάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν έγιναν οι αναβαθμίσεις που περίμενα. Περίμενα στο δεκάρι μοντέλο 4gb RAM, FHD και 128gb SSD. Θα περιμένω και εγώ για Cherry Trail και ενοποιημένα WIN 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν χρηστης ενος acer 510, win 8 tablet κ ημουν πολυ ευχαριστημενος, εκτος απ το θεμα της οθονης που ηταν καλη μεν, υστερουσε αρκετα ομως σε σχεση με το ipad air που εχω τωρα ( κ ως προς την αναλυση κ ως προς την φωτεινοτητα). Εαν η οθονη του t100 chi ειναι ικανοποιητικη, θα ειναι το επομενο μου tablet, που θα αντικαταστησει το ipad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...