Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω συνδέσει στο paypal, εκτός άλλων, τη χρεωστική και την πιστωτική της ΕΤΕ χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Ναι, τραβάει από τον πρώτο λογαριασμό που έχει επάνω της. Μόνο στο ΑΤΜ έχεις δυνατότητα επιλογής.

 

εγω παλι δοκίμασα χθες με: χρεωστική ΕΤΕ = άκυρο, χρεωστική Πειραιώς = ακυρο, πιστωτική Eurobank = ακυρο...

 

Οπότε αναμένω τη revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Ήθελα να παραγγείλω χτες 2 πραγματάκια για το κινητό από το ebay αλλά δεν γινόταν με Mastercard ούτε με visa. Φταίνε τα Capital controls η κάνω κάτι λάθος?

 

 

Έχει αναφερθεί πάρα πολλές φορές ότι, μετά τα CC, οι αγορές με κάρτα από ebay είναι λαχείο και αυτό οφείλεται σε πολλούς παράγοντες. Στις αλυσίδες της αμαζόνας, που αγοράζουμε μόνο με κάρτα, δεν περάνε κάποιες αλλά περνάει σίγουρα η Alpha/Amex Debit.

 

Λύσεις έχουν βρεθεί είτε με top up στο balance του paypal είτε με ξένες κάρτες, για τις οποίες υπάρχουν σχετικά νήματα.

εγω παλι δοκίμασα χθες με: χρεωστική ΕΤΕ = άκυρο, χρεωστική Πειραιώς = ακυρο, πιστωτική Eurobank = ακυρο...

 

Οπότε αναμένω τη revolut.

 

 

Χθες που δοκίμασες αλλά και σήμερα, είναι οι τελευταίες μέρες του μήνα και ένας από τους λόγους απόρριψης, εκτός των άλλων, μπορεί να είναι το μηνιαίο όριο κάθε τράπεζας.

 

Το post που παρέθεσες δεν είχε στόχο να υποστηρίξει την αγορά με τις κάρτες της ΕΤΕ, όπως αφήνεται να εννοηθεί με το δικό σου σχόλιο, αλλά ήταν απάντηση σε συγκεκριμένο ερώτημα συμφορουμίτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι απλα στο paypal οταν πας να αγορασεις σε αλλο νομισμα εκτος ευρω.... επιλεγεις αν τη μετατροπη στο νομισμα σου θα την κανει το paypal που εχει υψηλες χρεωσεις ή η τραπεζα.....

για να χρησιμοποιησεις το balance σου θα πρεπει αναγκαστικα την μετατροπη να την κανει το paypal οποτε και θα σου βγει αρκετα ευρω παραπανω η αγορα...........

οποτε προσωπικα πιστευω συμφερει το revolut.....

ψαξτο λιγο....

.

 

Εχω αλλαξει τη ρυθμιση να μου κανει το συναλλαγμα η τραπεζα... Οταν παω να κανω αγορα δεν μου βγαζει σαν ςπιλογη το παυπαλ μπαλανς αλλα μονο τις καρτες μου... Γινεται να αναιρεσω τη ρυθμιση για το συναλλαγμα ωστε να μου το ξανακανει το παυπαλ..; πως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ επιθετική πολιτική ακολουθεί η monese, έκανα προ ημερών εγγραφή στο app τους αλλά μόλις είδα ότι ήθελε διαβατήριο που δεν έχω το διέγραψα και το ξέχασα.

Σήμερα μου ήρθε η κάρτα τους χωρίς να την έχω παραγγείλει, βέβαια δωρεάν είναι,για πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ επιθετική πολιτική ακολουθεί η monese, έκανα προ ημερών εγγραφή στο app τους αλλά μόλις είδα ότι ήθελε διαβατήριο που δεν έχω το διέγραψα και το ξέχασα.

Σήμερα μου ήρθε η κάρτα τους χωρίς να την έχω παραγγείλει, βέβαια δωρεάν είναι,για πάντα.

 

η monese είναι ακριβή και εμένα μου έχει έρθει η κάρτα αλλά ποτέ δεν την χρησιμοποίησα. τώρα όσων αφορά το διαβατήριο καλό είναι να έχουμε ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν φίλος από το εξωτερικό μου βάλει χρήματα στο λογαριασμό της Paypal, θα μπορώ να την χρησιμοποιώ για αγορές από το ebay ή μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα λόγω cc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

Εχω αλλαξει τη ρυθμιση να μου κανει το συναλλαγμα η τραπεζα... Οταν παω να κανω αγορα δεν μου βγαζει σαν ςπιλογη το παυπαλ μπαλανς αλλα μονο τις καρτες μου... Γινεται να αναιρεσω τη ρυθμιση για το συναλλαγμα ωστε να μου το ξανακανει το παυπαλ..; πως;

 

Πληρώνει από το Balance όταν έχεις χρήματα σ' αυτό.

Όταν δεν έχεις, τραβάει από την κάρτα που έχεις ορίσει κύρια και τότε χρειάζεται να έχεις ορίσει να μην κάνει το paypal τη μετατροπή του συναλλάγματος.

Εάν φίλος από το εξωτερικό μου βάλει χρήματα στο λογαριασμό της Paypal, θα μπορώ να την χρησιμοποιώ για αγορές από το ebay ή μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα λόγω cc?

 

Τα χρήματα που κατατίθενται στο λογαριασμό σου στο paypal μπαίνουν στο balance και μ' αυτά αγοράζεις οτιδήποτε και από οποιονδήποτε πωλητή δέχεται paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε τα λεφτά μας δε θέλουν !

ξέρετε τι παίζει με την origin? μόνο το steam επιτρέπει αγορές. Για την origin ήθελα τα λεφτά που έβαλα στην κάρτα μου(πρεπαιντ) αλλά τελικά κατέληξα στο να αγοράσω το gta v από το steam.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας. Καλη χρονια να εχετε ολοι με υγεια σε εσας και στις οικογενειες σας.

Μια θερμη παρακληση. Θελω να αγορασω δυο τρια πραγματακια απο το ebaηy, ομως ως γνωστον δεν με αφηνει οπως παλιοτερα. Ειμαι τελειως ασχετος και θα ηθελα σας παρακαλω καποιος απο σας να με βοηθησει. Τα πραγματα δεν στοιχιζουν πανω απο 20 ευρω κ δυστυχως ελλαδα δεν υπαρχουν. Μπορει καποιος να με καθοδηγησει; αν θελετε στειλτε μου και μηνυμα η απαντηστε εδω. Ευχαριστω να εχετε υγεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, παιδιά. Ακούγοντας από γνωστούς μου ότι ξεκίνησαν να παραγγέλνουν με τις κάρτες τους από το εξωτερικό το προσπάθησα σήμερα κι εγώ με μία χρεωστική της ΕΤΕ στο ASOS και δεν μου την έκανε δεκτή. Ξέρετε μήπως γιατί μπορεί να συνέβη αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, παιδιά. Ακούγοντας από γνωστούς μου ότι ξεκίνησαν να παραγγέλνουν με τις κάρτες τους από το εξωτερικό το προσπάθησα σήμερα κι εγώ με μία χρεωστική της ΕΤΕ στο ASOS και δεν μου την έκανε δεκτή. Ξέρετε μήπως γιατί μπορεί να συνέβη αυτό;

 

 

Δεν "ξεκίνησαν" οι αγορές από το εξωτερικό, αφού έχουμε CC, και έχει ειπωθεί πάρα πολλές φορές ότι οι αγορές με κάρτες είναι λαχείο και οφείλεται σε πάρα πολλούς λόγους.

 

Τα μόνα που μπορείς να αγοράσεις, και αυτά με αρκετά ερωτηματικά, είναι όλα όσα επιτρέπονται με τις ΠΝΠ και τις υπουργικές αποφάσεις.

 

Διάβασε, τουλάχιστον μερικές από τις τελευταίες σελίδες για να ενημερωθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν "ξεκίνησαν" οι αγορές από το εξωτερικό, αφού έχουμε CC, και έχει ειπωθεί πάρα πολλές φορές ότι οι αγορές με κάρτες είναι λαχείο και οφείλεται σε πάρα πολλούς λόγους.

 

Τα μόνα που μπορείς να αγοράσεις, και αυτά με αρκετά ερωτηματικά, είναι όλα όσα επιτρέπονται με τις ΠΝΠ και τις υπουργικές αποφάσεις.

 

Διάβασε, τουλάχιστον μερικές από τις τελευταίες σελίδες για να ενημερωθείς.

Ωραία, ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους

 

Ελπίζω σε ενα 2016 χωρίς capital control όχι για τις αγορές, γιατί αυτές κουτσά στραβά τις κάνουμε, αλλά κυρίως για να μπορέσουμε επιτέλους να διαχειριστούμε ελεύθερα τα χρήματα μας.

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Ας με βοηθήσει κάποιος . Έχω την κόρη μου στην Γαλλία και έχει κάρτα σε Γαλλική τράπεζα (την οποία μπορώ να την φορτώνω με τα 500 ευρώ που δικαιούμαι κάθε μήνα).

Μπορώ εγώ με τον δικό μου λογαριασμό να κάνω αγορές είτε με paypal είτε χωρίς χρησιμοποιώντας την κάρτα της?.

Επίσης αν κάνω λογαριασμούς στο ebay, paypal,aliexpress, στο ονομά της, θα μπορώ εγω από Ελλάδα να μπαίνω και να κάνω αγορές? (με διεύθυνση αποστολής την Ελλάδα?). Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...