Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά εκτός θέματος,

Πως  μειώνω τις ενημερώσεις στο mail μου για αυτό το θέμα γιατί έχει γεμίσει το mail μου και όλοι απλά ρωτάνε το ίδιο πράμα ξανά και ξανά και ξανά και ξανά. 

Τα ομαδοποιεις και τα διαγράφεις ολα μαζι

Εξηγήσου σε παρακαλώ! Κατεβάζω την εφαρμογή αυτή τη revolut, τους στέλνω έμβασμα (που υποτίθεται 500ε/μήνα) και μου στέλουν μια εικονική-ας πούμε-χρεωστική την οποία θα χρησιμοποιώ στις συναλλαγές;

 

Είναι τόσο απλό ή μπα...

Τοσο απλο και δεν ειναι εικονική η καρτα, ειναι πραγματικη, παραλαμβάνεις σε ~10 εργάσιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μεταφορά χρημάτων μέσω κάρτας οποιασδήποτε τράπεζας δεν γίνεται.

Mε την ίδια κάρτα πριν ένα μήνα έστειλα στον εαυτό μου με το Request Money 270 ευρώ στο paypal και έκανα αγορά.Τώρα γιατί δε μπορώ να ξανακάνω το ίδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ομαδοποιεις και τα διαγράφεις ολα μαζι

Τοσο απλο και δεν ειναι εικονική η καρτα, ειναι πραγματικη, παραλαμβάνεις σε ~10 εργάσιμες

 

Thanks Νίκο. Μολις λιγο πριν διαβασα τον οδηγό και τα τακτοποίησα όλα. Αναμένω το έμβασμα να "εμφανιστεί".

 

Και πάλι θενκς κόσμε.

 

Υ.Γ. την προσθέτω στο paypal, τη κάνω "πρώτη" και ολα τελείωσαμε, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε την ίδια κάρτα πριν ένα μήνα έστειλα στον εαυτό μου με το Request Money 270 ευρώ στο paypal και έκανα αγορά.Τώρα γιατί δε μπορώ να ξανακάνω το ίδιο?

 

 

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει τις (πολλές) παρόμοιες περιπτώσεις που έχουν καταγραφεί στο νήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει τις (πολλές) παρόμοιες περιπτώσεις που έχουν καταγραφεί στο νήμα.

Πίστεψέ με διάβασα πολλές περιπτώσεις π.χ με Webuy ή με αφαίρεση κάρτας απο paypal (την οποία δοκίμασα) αλλά ρωτάω μπας και υπάρχει κάποια ξεκάθαρη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην Ρώτας ποσό είναι σήμερα ή μετατροπή και ποσό αύριο, πας στο ππ

 

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/customerprofileweb?cmd=_profile-currencies

 

βάζεις το νόμισμα και σε τι θέλεις να το μετατρέψεις και σου λεει το αποτέλεσμα και τις ισοτιμίες

Άρα λοιπόν με το παράδειγμα των 100$(1 USD = 0,874029 EUR για paypal), το αντικείμενο κοστίζει 114,42$...άρα 104,22ευρώ.

 

Σωστά ή λανθάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Θέλω να κάνω αγορά από Ιταλία 650€. Έχω Alpha Bank Anerican Express και κάνω αγορές κανονικά απο PayPal. Υπάρχει τρόπος να ξεπεράσω το όριο πληρωμής των 500€; Αν κάνω την αγορά, τους στείλω 400€ τώρα και μόλις μπει ο χρόνος την επόμενη βδομάδα θα έχει μηδενίσει να στείλω και τα υπόλοιπα 250€; Το έχει δοκιμάσει κανένας με την αλλαγή του μήνα; Υπάρχει άλλος τρόπος για πληρωμές άνω των 500€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Θέλω να κάνω αγορά από Ιταλία 650€. Έχω Alpha Bank Anerican Express και κάνω αγορές κανονικά απο PayPal. Υπάρχει τρόπος να ξεπεράσω το όριο πληρωμής των 500€; Αν κάνω την αγορά, τους στείλω 400€ τώρα και μόλις μπει ο χρόνος την επόμενη βδομάδα θα έχει μηδενίσει να στείλω και τα υπόλοιπα 250€; Το έχει δοκιμάσει κανένας με την αλλαγή του μήνα; Υπάρχει άλλος τρόπος για πληρωμές άνω των 500€;

 

 

To όριο των 500 ευρω αφορά τραπεζικά εμβάσματα όχι αγορές με κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ξέχασα να γράψω ότι η κάρτα έχει όριο 300€, οπότε δεν μπορώ να κάνω απευθείας αγορά. Γίνετε αν την υπερφορτωσω με +350 να ξεπεράσω το όριο πίστωσης των 300€ αφού θα έχει πλεόνασμα; Θεωρητικά πρέπει να γίνετε. Ή να στείλω 300€ με την κάρτα και 350€ με εμβασμα; Επίσης ξέρει κανένας να μου πει πως είναι δυνατών η American Express με όριο 300€ να δουλεύει σαν να μην έχει γίνει τίποτα και η Mastercard με 2000€ όριο να μην μπορεί να αγοράσει ούτε παραγγελία αξίας 1€ μέσω Paypal; Πιστωτικές Alpha Bank και οι δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να παραγγείλω μερικά t-shirts από αυτό το site https://www.teepublic.com/με μια prepaid κάρτα της Πειραιώς. Μόλις ολοκληρώνω την παραγγελία μου μέσω paypal μου βγάζει ότι η αγορά είναι αδύνατη παρότι η κάρτα μου έχει λεφτά μέσα. Επειδή δεν παρακαλουθώ το όλο θέμα με τα capital controls και τις αλλαγές στις paypal μπορεί κάποιος να μου υποδείξει έναν τρόπο με τον οποίο μπορώ να κάνω την αγορά; Ή έστω να μου πει αν έχω κάνει κάποιο λάθος. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ξέχασα να γράψω ότι η κάρτα έχει όριο 300€, οπότε δεν μπορώ να κάνω απευθείας αγορά. Γίνετε αν την υπερφορτωσω με +350 να ξεπεράσω το όριο πίστωσης των 300€ αφού θα έχει πλεόνασμα; Θεωρητικά πρέπει να γίνετε. Ή να στείλω 300€ με την κάρτα και 350€ με εμβασμα; Επίσης ξέρει κανένας να μου πει πως είναι δυνατών η American Express με όριο 300€ να δουλεύει σαν να μην έχει γίνει τίποτα και η Mastercard με 2000€ όριο να μην μπορεί να αγοράσει ούτε παραγγελία αξίας 1€ μέσω Paypal; Πιστωτικές Alpha Bank και οι δύο.

Δεν νομιζω να γινεται

 

Θέλω να παραγγείλω μερικά t-shirts από αυτό το site https://www.teepublic.com/με μια prepaid κάρτα της Πειραιώς. Μόλις ολοκληρώνω την παραγγελία μου μέσω paypal μου βγάζει ότι η αγορά είναι αδύνατη παρότι η κάρτα μου έχει λεφτά μέσα. Επειδή δεν παρακαλουθώ το όλο θέμα με τα capital controls και τις αλλαγές στις paypal μπορεί κάποιος να μου υποδείξει έναν τρόπο με τον οποίο μπορώ να κάνω την αγορά; Ή έστω να μου πει αν έχω κάνει κάποιο λάθος. Ευχαριστώ 

Η λυση ειναι η καρτα revolut

http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82/?hl=%20revolut

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΣΩ PAYPAL ΜΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ ΙΤΑΛΙΑ (125) ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ.ΕΧΩ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙ ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΗ ΚΑΡΤΑ MASTERCARD ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΕΤΑΙ Η ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΛΟΓΩ CC.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ POST ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ.ΕΙΜΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΠΛΟ EMAIL ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΜΙΣΩ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟΥ PAYPAL ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΜΕΣΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΝ ΤΡΟΠΟ?ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΤΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω τι γίνετε με άλλες κάρτες αλλά με American Express συνδεδεμένη με ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό σε ALPHA BANK δεν υπάρχει κανένα όριο στις αγορές από εξωτερικό! Έχω κάνει αγορές 1500 ευρώ τις τελευταίες 3 ημέρες και οι πληρωμές γίνονται όλες κανονικά. Περίμενα να σταματήσει η κάρτα στα 500 ευρώ αλλά δεν έγινε. Συνεχίζει λες και δεν υπάρχει κανένα απολύτως όριο.  Όσοι έχετε American Express δοκιμάστε το.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...