Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η επιτροπη αποκλειεται να παει κοντρα στους στρατιωτικους γιατρους με κινδυνο να μπλεξει αν γινει καμμια στραβη


οταν συμπηρωσεις συνολικα 2 χρονια αναβολων (ειτε μια 2χρονη, ειτε δυο 1χρονες, ειτε τεσσερις 6μηνες ή συνδυασμους αυτων)

σου ερχεται αλλη μια φορα το χαρτι να παρουσιαστεις, κανεις την ιδια διαδικασια (φρουραρχειο->νοσοκομειο αναλογα την παθηση->φρουραρχειο->ρουφ->επιτροπη), μονο που στο τελος περνεις απαλλαγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σύμφωνα με το νέο ΦΕΚ για αγχώδης διαταραχή παίρνεις Ι5 κανονικά και με το νόμο (βλ. εικόνες). Αν είσαι (και δείχνεις) αγχωμένος και πεις δεν μπορείς να υπηρετήσεις νομίζω το έχεις το Ι5. Δεν μπορούν να σε κρατήσουν με το ζόρι. Η λογική λέει πως θα το πάρεις πάντως. Αν δεις και ζορίσουν τα πράγματα απείλησε με αυτοκτονία και ...καλός πολίτης... :-D

 

Σημ. : Και εγώ κατά του στρατού ειμαι. Χάσιμο χρόνου για μένα και για πολλούς άλλους. Προετοιμάζομαι για Ι5 χωρίς γνωματεύσεις και μαλακίες.

post-293763-0-92210200-1408739021_thumb.jpg

post-293763-0-69175500-1408739023_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το νέο ΦΕΚ για αγχώδης διαταραχή παίρνεις Ι5 κανονικά και με το νόμο (βλ. εικόνες). Αν είσαι (και δείχνεις) αγχωμένος και πεις δεν μπορείς να υπηρετήσεις νομίζω το έχεις το Ι5. Δεν μπορούν να σε κρατήσουν με το ζόρι. Η λογική λέει πως θα το πάρεις πάντως. Αν δεις και ζορίσουν τα πράγματα απείλησε με αυτοκτονία και ...καλός πολίτης... :-D

 

Σημ. : Και εγώ κατά του στρατού ειμαι. Χάσιμο χρόνου για μένα και για πολλούς άλλους. Προετοιμάζομαι για Ι5 χωρίς γνωματεύσεις και μαλακίες.

Καλησπερα φιλος. Να σε ρωτησω, που μπορω να βρω το πληρες ΦΕΚ? Θελω να δω τι θα βγω επειδη εχω μυωπια και ασθμα.

Μπορεις να μου πεις που να το βρω, η να μου δωσεις καποιο Link?

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω εισαι, επισημοτερο δεν γινεται :P
https://www.stratologia.gr/pdf/pd_11-2014_1.pdf


Θελω να δω τι θα βγω επειδη εχω μυωπια και ασθμα.

Εντωμεταξυ, σε σχεση με αλλοτε/παλιοτερα, εχει συμβει το εξης 'περιεργο', ως προς τη μυωπια ειδικα:
εχουν δυσκολεψει αρκετα το (αοπλο) Ι4, ενω εχουν καραευκολυνει το Ι5 => φωτογραφικη ρυθμιση...??
:-(  :blink:  :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλος

Τι ειναι αυτο?

Κοιταξε, εν ολιγοις: αρκετες φορες αποφασεις που ρυθμιζουν θεματα, αναβολων, απαλλαγων, σωματικης ικανοτητας,

διαρκειας θητειας, τα παντα ολα, κλπ καθοριζονται ετσι ωστε να αναφερονται-βρισκουν εφαρμογη, σε συγκεκριμενα

ατομα υπερ τους = "φωτογραφικα".. Απο κει και περα, οσοι αλλοι τυχον τυχεροι μπορουν να συμπεριληφθουν, σε αυτα τα

ευνοικα ε τους κληρωσε το λαχειο! Παραδειγματα, υπαρχουν καμποσα τριγυρω μας -κι οχι μονο σε σχεση με στρατιωτικα

:ph34r:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

slevi αν θες να χρησιμοποιήσεις το άσθμα βγαίνεις άνετα Ι4 ζωαααααααρα. Ενας φίλος είπε οτι είχε παιδικό άσθμα, βγήκε Ι4 και δεν έκανε απολύτως τπτ. Τώρα για μυωπία παίζετε ανάμεσα σε Ι2 και Ι3 αλλα κατα 99% ένοπλο θα είσαι. Με το άσθμα παίξε μπαλίτσα, θα είσαι και ελεύθερος ασκήσεων και σίγουρα ελεύθερος πορείας, οπότε θα αράζεις την πετσάρα σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε, εν ολιγοις: αρκετες φορες αποφασεις που ρυθμιζουν θεματα, αναβολων, απαλλαγων, σωματικης ικανοτητας,

διαρκειας θητειας, τα παντα ολα, κλπ καθοριζονται ετσι ωστε να αναφερονται-βρισκουν εφαρμογη, σε συγκεκριμενα

ατομα υπερ τους = "φωτογραφικα".. Απο κει και περα, οσοι αλλοι τυχον τυχεροι μπορουν να συμπεριληφθουν, σε αυτα τα

ευνοικα ε τους κληρωσε το λαχειο! Παραδειγματα, υπαρχουν καμποσα τριγυρω μας -κι οχι μονο σε σχεση με στρατιωτικα

:ph34r:

ΑΑΑΑΑΑ τωρα καταλαβα ρε συ. Ναι , οκ , δεν επιασα στην αρχη τι εννοουσες.

 

Τezas

στο ενα ματι εχω μυωπια 7 και στο αλλο 8, λιγη αχρωματοψια και στα 2. Μαζι με ασθμα νομιζω ειμαι μια χαρα. Εννοειτε οτι θα παω χαρτια απο γιατρους ρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζωάααααρα Ι4 με τα μπούνια είσαι, θα γλιτώσεις και μαγειρία υπηρεσία. Ειδικά Μεσολόγγι είναι γερή πούτσα!!!! Θα δείτε εκεί τον καράφλα τον υπεύθυνο που ουρλιάζει όλη την ώρα και κοπανάει 10 παναγίες/second. Θα τα αναφέρεις εσύ στον γιατρό που θα σου πάρει συνέντευξη και θα σου βγάλει παραπεμπτικό για νοσοκομείο ή Τρίπολη θα πας όπως είχαμε πάει οι περισσότεροι ή κανα 401. Μην νομίζεις οτι θα σου δώσουν ιδιαίτερη σημασία οι γιατροί, θα σε ρωτήσει τι έχεις θα του δείξεις τα χαρτιά και θα σου βγάλει το Ι. 

 

Γιώτα γιώτα, ζωή και κότα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ενα ματι εχω μυωπια 7 και στο αλλο 8, λιγη αχρωματοψια και στα 2. Μαζι με ασθμα νομιζω ειμαι μια χαρα. Εννοειτε οτι θα παω χαρτια απο γιατρους ρε

Στον παλιοτερο πινακα ΣΙ, και ως προς τους οφθαλμους ειδικα,

με αυτα θα μπορουσες να χτυπησεις Ι4 = αοπλια, τωρα τιποτε....!

 

Το ασθμα μπορει να σου δωσει απο Ι2-Ι5. Αν εξαιρεσουμε το φανερο Ι5,

τα Ι2-Ι4 προκυπτουν-ειναι: στην δικη τους ευχερεια αποδοσης-ορισμου :mellow:

 

Αντιλαμβανεσαι οτι, σε ενα κακο σεναριο -> εαν θελουν να εχουν τους περισσοτερους ενοπλους,

μπορει να φυγεις απ' το κεντρο απλως με Ι2-Ι3 & τρεχα-γυρευε στη μοναδα μετα να το αλλαξεις...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Πήγα σε ιδιώτη ψυχίατρο και μετά από μερικές ερωτήσεις που μου έκανε και του απάντησα διαπίστωσε πως όντως έχω κατάθλιψη μέτριας βαρύτητας. Το τονίζω, πριν του πω κάτι για στρατό κτλ. Μου έδωσε ένα χαρτί με κόκκινη λωρίδα που αναγράφει επάνω "Συνταγή του Ν. 3459/06 (Πίνακας Γ Σ & Δ) " και από κάτω λέει κατάθλιψη και τη αγωγή που μου έγραψε που είναι σύμφωνα με το άλλο χαρτί, τη συνταγή (γιατί τα δικά του γράμματα δεν τα καταλαβαίνω)
1) Escitalopram Oxalate
2) Clobazam
3) Alprazolam
Είναι δυνατόν να εχω κατάθλιψη και να μην το ξέρω; Τέλος πάντων, με αυτά γίνεται δουλειά στο στρατό; Απ'ότι είδα στο ΦΕΚ η κατάθλιψη είναι λόγος απαλλαγής Ι5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...