Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εάν είναι σοβαρός επιστήμονας θα στην αρνηθεί εφόσον δεν έχεις πρόβλημα και απλα θέλεις να γλυτωσεις μια υποχρέωση που περνά καλώς ή κακώς κάθε έλληνας άνδρας.

 

Στην περίπτωση σου θα κοιτούσα για εναλλακτική θητεία μιας και αυτά που ανέφερες κανονικα δε σου δίνουν i5...

 

Επίσης εχε κατα νου ότι θα σε εξετάσει και εκει ψυχίατρος μιας και τα χάρτια απο ιδιώτη γιατρό απλα δε μετράνε πουθενά στο δημόσιο (ούτε καν στις εγγραφές στα ΑΕΙ κάποτε)

 

Δεν σε εξεταζει κανενας

Αν δεν εχεις χαρτι , σε ρωτανε τι εχεις/γιατι δεν θες να υπηρετησεις κ αυτο ειναι . Υποθεση 2 λεπτων κ αν

Αν εχεις χαρτι , δεν σε ρωτανε τιποτα κ απλα γραφουν οτι λεει το χαρτι

 

@Athanvla

 

Σε δημοσιο δεν γινεται να πας πλεον , θελει τουλαχιστον 1-2 ραντεβου , το οποιο σημαινει οτι επρεπε να ειχε γινει 1 μηνα πριν .

 

Μην ακους χαζομαρες , πηγαινε σε ιδιωτη 

Πες του θελω ενα χαρτι για να μην υπηρετησω κ τελος . Δεν εχεις κατι καλυτερο να κανεις

Φυσικα κ δεν θελει νοσηλεια κ χαζομαρες . Δεν υπαρχει εξεταση , δεν υπαρχει τιποτα . 2 λεπτα ειναι ολη η υποθεση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν σκαβεις ολη μερα στα ορυχεια αλλα:

 

χανεις 9 μηνες απο τη ζωη σου

κανεις αγγαριες και γυμναστικες του κωλου

κανεις δεν νοιαζεται για την υγεια σου, εκτος αμα τους μεινεις στα χερια

κανεις τον μαλακα σε ανωτερους

τρως στη μαπα ολη τη βρωμια (υλικα και ηθικα) του ΕΣ [ΕΣ=(ολη η παρακμη του δημοσιου)^3]

τρως γτπ φαγητο

αν εχεις σχεση σου λειπει αφορητα, αν δεν εχεις, σου λειπει γενικα η γυναικεια παρουσια και στις εξοδους κανεις σαν πιθηκος

αναγκαζεσαι να φας στη μαπα ατομα που για κανενα λογο δεν θα συναναστρεφοσουν

ΑΝ εισαι τυχερος μεσα στα σκατα παιζει να γνωρισεις και κανα καλο (που λογω των συνθηκων θα σου φανει οαση) ατομακι, που κανονικα δεν θα κανατε και πολυ παρεα

 

εμπειριες ζωης...

δεν νομιζω σοβαρος ανθρωπος να ειπε ποτε οτι εκανε καλα που πηγε στρατο

 

σοβαρος εννοω ατομο που εχει ηδη χτισει πανω του πραγματα οπως πειθαρχια-ευγενεια-σεβασμο-κριτικη του ποτε πρεπει να κανεις μοκο κλπ

 

αν περιμενεις απο το στρατο να στα μαθει αυτα, εισαι φουλ αποτυχημενος και εσυ και οι γονεις σου

 

το Ι5 πλεον σε ενοχλει ελαχιστα στη ζωη σου

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν σκαβεις ολη μερα στα ορυχεια αλλα:

 

χανεις 9 μηνες απο τη ζωη σου

κανεις αγγαριες και γυμναστικες του κωλου

κανεις δεν νοιαζεται για την υγεια σου, εκτος αμα τους μεινεις στα χερια

κανεις τον μαλακα σε ανωτερους

τρως στη μαπα ολη τη βρωμια (υλικα και ηθικα) του ΕΣ [ΕΣ=(ολη η παρακμη του δημοσιου)^3]

τρως γτπ φαγητο

αν εχεις σχεση σου λειπει αφορητα, αν δεν εχεις, σου λειπει γενικα η γυναικεια παρουσια και στις εξοδους κανεις σαν πιθηκος

αναγκαζεσαι να φας στη μαπα ατομα που για κανενα λογο δεν θα συναναστρεφοσουν

ΑΝ εισαι τυχερος μεσα στα σκατα παιζει να γνωρισεις και κανα καλο (που λογω των συνθηκων θα σου φανει οαση) ατομακι, που κανονικα δεν θα κανατε και πολυ παρεα

 

εμπειριες ζωης...

δεν νομιζω σοβαρος ανθρωπος να ειπε ποτε οτι εκανε καλα που πηγε στρατο

 

σοβαρος εννοω ατομο που εχει ηδη χτισει πανω του πραγματα οπως πειθαρχια-ευγενεια-σεβασμο-κριτικη του ποτε πρεπει να κανεις μοκο κλπ

 

αν περιμενεις απο το στρατο να στα μαθει αυτα, εισαι φουλ αποτυχημενος και εσυ και οι γονεις σου

 

το Ι5 πλεον σε ενοχλει ελαχιστα στη ζωη σου

ετσι ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν σκαβεις ολη μερα στα ορυχεια αλλα:

 

χανεις 9 μηνες απο τη ζωη σου

κανεις αγγαριες και γυμναστικες του κωλου

κανεις δεν νοιαζεται για την υγεια σου, εκτος αμα τους μεινεις στα χερια

κανεις τον μαλακα σε ανωτερους

τρως στη μαπα ολη τη βρωμια (υλικα και ηθικα) του ΕΣ [ΕΣ=(ολη η παρακμη του δημοσιου)^3]

τρως γτπ φαγητο

αν εχεις σχεση σου λειπει αφορητα, αν δεν εχεις, σου λειπει γενικα η γυναικεια παρουσια και στις εξοδους κανεις σαν πιθηκος

αναγκαζεσαι να φας στη μαπα ατομα που για κανενα λογο δεν θα συναναστρεφοσουν

ΑΝ εισαι τυχερος μεσα στα σκατα παιζει να γνωρισεις και κανα καλο (που λογω των συνθηκων θα σου φανει οαση) ατομακι, που κανονικα δεν θα κανατε και πολυ παρεα

 

εμπειριες ζωης...

δεν νομιζω σοβαρος ανθρωπος να ειπε ποτε οτι εκανε καλα που πηγε στρατο

 

σοβαρος εννοω ατομο που εχει ηδη χτισει πανω του πραγματα οπως πειθαρχια-ευγενεια-σεβασμο-κριτικη του ποτε πρεπει να κανεις μοκο κλπ

 

αν περιμενεις απο το στρατο να στα μαθει αυτα, εισαι φουλ αποτυχημενος και εσυ και οι γονεις σου

 

το Ι5 πλεον σε ενοχλει ελαχιστα στη ζωη σου

 

δε μπορώ να πω οτι διαφωνω...

Εγω ημουν κάπως τυχερός και ήμουν κρεμα σε όλη τη θητεία μου σε μονάδες που ημασταν >90% αποφοιτοι ΑΕΙ ή εστω τει και οι πιο πολλοι κομπλε άτομα...

 

Ειναι μία εμπειρία, μια τυπική υποχρέωση απέναντι σε αυτούς που σου εδωσαν την ελευθερία σήμερα (ασχετα αν εχει χαθει πλεον το νόημα της) και ένα χρονικό διάστημα να ξεχαστείς λιγο απο τη ρουτίνα (π.χ. των σπουδών) που αν το δεις χαλαρα θα περάσει σα ρυακι και δε θα το καταλάβεις..

(παρόλα αυτα και προς αποφυγή παρεξηγήσεων δε θα ξαναεμπαινα ουτε μερα μέσα οσα κωλοχαρτα επιστρατευσης και αν κανουν το λαθος να στείλουν και ας με πουν "ανυποτακτο", τζενη μπότζη, μιλτο τερερε, φιδέμπορα ή οτι γουστάρουν...)

 

Το αν ενοχλει ή οχι το Ι5 σήμερα εναν άνθρωπο στη ζωή του/καριέρα του ειναι σχετικό και εξαρτάται απο το τι θα ακολουθήσει. Σε ελαχιστα επαγγελματα απαιτείται πλέον πιστοποιητικό που να αναγραφεται η σωματική ικανότητα (σωματα ασφαλείας, χειριστές μηχανημάτων και 2-3 ακομα που μου ειχαν πει-στο δημοσιο θέλει απλα εγγραφο οτι "εχουν εκπληρωθεί οι υποχρεωσεις ή εχεις νόμιμα απαλλαγει απο αυτές")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(παρόλα αυτα και προς αποφυγή παρεξηγήσεων δε θα ξαναεμπαινα ουτε μερα μέσα οσα κωλοχαρτα επιστρατευσης και αν κανουν το λαθος να στείλουν και ας με πουν "ανυποτακτο", τζενη μπότζη, μιλτο τερερε, φιδέμπορα ή οτι γουστάρουν...)

 

 

Ο νόμος έχει αλλάξει και πλέον πέφτει πρόστιμο 5000€ με συνοπτικές διαδικασίες και μπαίνει στη φορολογική. Το άκουγα τις προάλλες που ενημέρωναν τους απολυμένους τι γίνεται σε περίπτωση επιστράτευσης ή επανεκπαίδευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νόμος έχει αλλάξει και πλέον πέφτει πρόστιμο 5000€ με συνοπτικές διαδικασίες και μπαίνει στη φορολογική. Το άκουγα τις προάλλες που ενημέρωναν τους απολυμένους τι γίνεται σε περίπτωση επιστράτευσης ή επανεκπαίδευσης.

 

Το γλυτώνεις αν αποδείξεις οτι δεν μπορείς να φυγεις απο τη δουλειά σου (εαν εργαζεσαι λ.χ. χάρη σε οργανο της ε.ε.) ή εάν η σημερινή σου σωματική κατασταση δε το επιτρέπει...

Το σίγουρο ειναι οτι δε θα με ξαναδουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε εξεταζει κανενας

Αν δεν εχεις χαρτι , σε ρωτανε τι εχεις/γιατι δεν θες να υπηρετησεις κ αυτο ειναι . Υποθεση 2 λεπτων κ αν

Αν εχεις χαρτι , δεν σε ρωτανε τιποτα κ απλα γραφουν οτι λεει το χαρτι

 

@Athanvla

 

Σε δημοσιο δεν γινεται να πας πλεον , θελει τουλαχιστον 1-2 ραντεβου , το οποιο σημαινει οτι επρεπε να ειχε γινει 1 μηνα πριν .

 

Μην ακους χαζομαρες , πηγαινε σε ιδιωτη 

Πες του θελω ενα χαρτι για να μην υπηρετησω κ τελος . Δεν εχεις κατι καλυτερο να κανεις

Φυσικα κ δεν θελει νοσηλεια κ χαζομαρες . Δεν υπαρχει εξεταση , δεν υπαρχει τιποτα . 2 λεπτα ειναι ολη η υποθεση 

Σε περίπτωση που αρνηθεί ο ιδιώτης να μου δώσει τέτοιο χαρτί τι γίνεται; Θα την πάρω εύκολα χωρίς χαρτιά ;

 

Ο νόμος έχει αλλάξει και πλέον πέφτει πρόστιμο 5000€ με συνοπτικές διαδικασίες και μπαίνει στη φορολογική. Το άκουγα τις προάλλες που ενημέρωναν τους απολυμένους τι γίνεται σε περίπτωση επιστράτευσης ή επανεκπαίδευσης.

6000ε + τις προσαυξήσεις για την ακρίβεια. Ήμουν ανυπότακτος και μου έχει επιβληθεί το συγκεκριμένο πρόστιμο. Επειδή έχω πάρει 2 χρόνια αναβολών για ψυχ. λόγους, όταν πάρω το Ι5 διαγράφεται και το πρόστιμο ενώ αν υπηρετήσω μένει. Άλλος ένας λόγος για Ι5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδωτης ψυχιατρος δεν παιζει να αρνηθει

αν εχεις χαρτι απο δημοσιο, ειναι καλυτερο

χωρις χαρτι το καλυτερο που μπορεις να κανεις στον γιατρο που σε εξεταζει (3 λεπτα τυπικη υποθεση) ειναι να το παιξεις του στυλ:

"βαλε εσυ την υπογραφη σου οτι ειμαι ικανος να υπηρετησω και μολις μπω θα σφαξω 2 ετσι για να μου φυγουν τα νευρα"

 

εξαμηνες αναβολες πλεον δινουν για πλακα, ακομα και για οικονομικους λογους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδωτης ψυχιατρος δεν παιζει να αρνηθει

αν εχεις χαρτι απο δημοσιο, ειναι καλυτερο

χωρις χαρτι το καλυτερο που μπορεις να κανεις στον γιατρο που σε εξεταζει (3 λεπτα τυπικη υποθεση) ειναι να το παιξεις του στυλ:

"βαλε εσυ την υπογραφη σου οτι ειμαι ικανος να υπηρετησω και μολις μπω θα σφαξω 2 ετσι για να μου φυγουν τα νευρα"

 

εξαμηνες αναβολες πλεον δινουν για πλακα, ακομα και για οικονομικους λογους

Αν και τις έχω εξαντλήσει, πολύ εύκολα. Η επιτροπή μου έκανε νερά και ειρωνευόταν πάντα. Παίζει να προτείνει ο γιατρός Ι5 και να το ακυρώσει η επιτροπή ή απλά τυπικός είναι ο ρόλος της; Θυμάμαι 2 ψυχίατροι στο γνα ήταν πολύ ευγενικοί και δεν αρνήθηκαν και στις 3 αναβολές που πήρα (2 6μηνες και 1 χρόνο) αν κα μου ζήτησαν όταν παρουσιαστώ να πάω γνωμάτευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ιδιωτης γιατρος θα γραψει την "παθηση" που εχεις . Δεν προτεινει I5

Πας το χαρτι στον στρατιωτικο γιατρο , θα αντιγραψει αυτο που θα δει στο χαρτι , θα σε ρωτησει 2 πραγματα και κατα πασα πιθανοτητα θα σου δωσει I5

 

Οι αναβολες ειναι πολυ πιο ευκολες απο την απαλλαγη , αλλα κ η απαλλαγη πλεον δεν ειναι δυσκολη ακομα κ με χωρις χαρτια . Οπως ειπαμε ομως , εξαρταται σε τι γιατρο θα πεσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...