Προς το περιεχόμενο

Στις 6 Οκτωβρίου η παρουσίαση των Lumia 950, Surface Pro 4 και Band 2


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft προχώρησε πριν λίγο στην αποστολή προσκλήσεων σε δημοσιογράφους, για μια νέα παρουσίαση στις 6 Οκτωβρίου στη Νέα Υόρκη, στην οποία η εταιρεία θα προχωρήσει στα αποκαλυπτήρια νέων συσκευών για τα Windows 10.

Αν και η πρόσκληση, δε δίνει κάποιο στοιχείο για το τι hardware ακριβώς θα παρουσιάσει η Microsoft, εντούτοις από τις πληροφορίες των τελευταίων εβδομάδων, πιθανολογούμε ότι θα δούμε για πρώτη φορά τις νέες ναυαρχίδες της εταιρείας στην κατηγορία των smartphone, τα Lumia 950 και Lumia 950 XL, όπως επίσης και το Surface Pro 4.

 

Όσον αφορά τα smartphones, η Microsoft θα συνδυάσει την ολοκλήρωση ανάπτυξης της πλατφόρμας των Windows 10 Mobile με την κυκλοφορία των πρώτων μοντέλων που θα την ενσωματώνουν, με πολλά από τα χαρακτηριστικά τους να είναι ήδη γνωστά. Έτσι το Lumia 950 θα διαθέτει οθόνη 5.2 ιντσών, ανάλυσης 1440 x 2560, ενώ στο εσωτερικό θα βρίσκεται ο εξαπύρηνος Snapdragon 808 με 32GB αποθηκευτικό χώρο και θύρα microSD. Το Lumia 950 XL θα έχει όπως φανερώνει και η ονομασία του μεγαλύτερο μέγεθος εξαιτίας της οθόνης των 5.7 ιντσών, οκταπύρηνο επεξεργαστή Snapdragon 810 και 32GB αποθηκευτικού χώρου. Και τα δύο μοντέλα θα διαθέτουν εμπρόσθια κάμερα 5MP αλλά και κύρια κάμερα 20MP τεχνολογίας Pureview με τριπλό LED Flash.

 

Παιρνόντας στο Surface Pro 4, τον διάδοχο του επιτυχημένου υβριδικού υπολογιστή Surface Pro 3, η μόνη επιβεβαιωμένη πληροφορία αφορά τον επεξεργαστή ο οποίος θα ανήκει στην 6η γενιά των Core i επεξεργαστών της Intel, με την κωδική ονομασία Skylake.

 

Στην ίδια παρουσίαση αναμένεται να δούμε και τη δεύτερη γενιά του Band, της φορετής συσκευής της Microsoft η οποία παρακολουθεί την καθημερινή μας δραστηριότητα, αποτελώντας ένα πολύτιμο βοήθημα για όσους ασκούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα win10 mobile υποθέτω ότι θα βγουν αργότερα...

Μέχρι τότε θα υπάρξουν σίγουρα 3 builds στους insiders, οπότε μάλλον θα είναι τα τελικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να πάρουμε κανά Pro 4 i7 16Gb RAM :P

 

Καιρό έχω να παίξω ΛΟΤΤΟ.

Καλύτερες πιθανότητες από το Τζόκερ και έχει και τζάκποτ.

 

*Βαλτέ νούμερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λέτε καλή η κίνηση να πάει στον Snapdragon 810 για το Lumia 950 XL?

Υποθέτω ότι λόγω μεγαλύτερου όγκου, υπάρχει δυνατότητα καλύτερης ψύξης του. Τώρα, αν η Qualcomm δίνει τον 810 "κοψοχεριά" (ίδια ή χαμηλότερη τιμη από τον 808) για να τον "ξεφορτωθεί" ή για να "αποδείξει" ότι ο επεξεργαστής είναι "just fine", δεν ξέρω. Οπωσδήποτε πάντως ισχυρότερος επεξεργαστής ταιριάζει σε μεγαλύτερη οθόνη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ περιμένω την στιγμή που θα παίρνουμε tablet surface pro επιπέδου με skylake επεξεργαστή ,8 ram και τουλάχιστον 512 gb ssd με pen + πληκτρολόγιο για ~500 ευρώ.Αυτό θα πάρει όμως 2 χρονάκια ακόμα :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ περιμένω την στιγμή που θα παίρνουμε tablet surface pro επιπέδου με skylake επεξεργαστή ,8 ram και τουλάχιστον 512 gb ssd με pen + πληκτρολόγιο για ~500 ευρώ.Αυτό θα πάρει όμως 2 χρονάκια ακόμα :(

Εγω παντως εχω παρει surface pro 2 256 8 giga core i5 μαζι με πληκτρ. , 470₡ απο τις αγγελιες εδω, κατι μηνες πριν σε κατασταση ολοκαινουριου.. Βεβαια ειμουν λιγο τυχερος, οι περισσοτεροι το δινουν παραπανω ειδικα μετα το capital control.. Και εγω το 3 ηθελα αλλα ηταν ακριβο ακομα και μεταχειρισμενο.

Αντε να βγει το 4 να παρω μεταχ το 3..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εχω παρει surface pro 2 256 8 giga core i5 μαζι με πληκτρ. , 470₡ απο τις αγγελιες εδω, κατι μηνες πριν σε κατασταση ολοκαινουριου.. Βεβαια ειμουν λιγο τυχερος, οι περισσοτεροι το δινουν παραπανω ειδικα μετα το capital control.. Και εγω το 3 ηθελα αλλα ηταν ακριβο ακομα και μεταχειρισμενο.

Αντε να βγει το 4 να παρω μεταχ το 3..

:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε να αλλάξει κάποτε το τραγικό πληκτρολόγιο του surface που θυμίζει πληκτρολόγιο-παιχνίδι για παιδιά από 0 έως 5 χρόνων?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε να αλλάξει κάποτε το τραγικό πληκτρολόγιο του surface που θυμίζει πληκτρολόγιο-παιχνίδι για παιδιά από 0 έως 5 χρόνων?

 

Το έχω και συμφωνώ. Δηλαδή εντάξει, δεν είναι τελείως τραγικό αλλά δεν είναι καλό. Εγώ εντοπίζω το πρόβλημα ότι τα πλήκτρα είναι κολλητά το ένα δίπλα στο άλλο και συχνά πατάω και τα διπλανά μαζί, όταν γράφω γρήγορα. Έπρεπε να έχουν μερικά χιλιοστά απόσταση. Τότε θα ήταν μια χαρά και ας ήταν πιο μικρά τα πλήκτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...