Προς το περιεχόμενο

50 εκατ. συνδρομητές επί πληρωμή έφτασε το Spotify


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ραγδαία αύξηση παρουσιάζουν οι συνδρομητές επί πληρωμή του Spotify, οι οποίοι πλέον έφτασαν τα 50 εκατομμύρια. Είναι χαρακτηριστικό πως τον Σεπτέμβριο του 2016, άγγιζαν τα 40 εκατομμύρια, ενώ τον περασμένο Μάρτιο κινούνταν στα 30 εκατομμύρια.

Τα παραπάνω νούμερα αφορούν τα μέλη της premium υπηρεσίας, δηλαδή όσους καταβάλλουν μηνιαία συνδρομή. Επομένως, αν λάβει κανείς υπόψη του και όσους χρησιμοποιούν τη δωρεάν υπηρεσία, στην οποία ανάμεσα στα τραγούδια παρεμβάλλονται διαφημίσεις, τότε ο συνολικός αριθμός των χρηστών είναι πολύ μεγαλύτερος – ενδεχομένως κοντά στα 100 εκατομμύρια.

 

Αν και η δημοφιλία του Spotify αυξάνεται συνεχώς, αυτό δεν «μεταφράζεται» ακόμη και σε κερδοφορία. Ενδεικτικά, με βάση τα οικονομικά στοιχεία για το 2015, οι ζημίες του έφτασαν κοντά στα 200 εκατ. δολ., παρόλο που ο τζίρος του άγγιξε τα 2,2 δισ. δολάρια.

 

Link.png Site: ΤechΤimes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με τόσα που ζητούν οι δισκογραφικές εταιρείες, ακόμα και το Spotify, μια μοντέρνα υπηρεσία - τελευταίο προπύργιο ενάντια στην πειρατεία, θα πάει για φούντο. 

 

Αναρωτιέμαι ποια τράπεζα θα (συνεχίσει να) τους χρηματοδοτεί και με τί επισφάλειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πάντως ότι είναι καλή συνδρομητική υπηρεσία, αλλά υπάρχουν κι άλλες λύσεις χωρίς κόστος αρκεί να μην έχεις μεγάλες απαιτήσεις τελικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απλά οι διαφημίσεις. Το δωρεάν το έχουν κάνει σχεδόν άχρηστο. Δεν έχεις καν δυνατότητα αναπαραγωγής κάποιου κομματιού. Μόνο shuffle play. Δεν μπορείς να προχωρήσεις στην λίστα πάνω από 4-5 κομμάτια, μετά σου σκάει άκυρο. Από τα 50 εκ. free που έχουν μείνει μάλλον το χρησιμοποιούν ελάχιστοι μακρυά από pc. Κρίμα, ήταν καλή υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κάπου πρεπει να ζήσουν και αυτοί ,παντως επειδη εχω καμία εβδομάδα το premium οφείλω να πω οτι εχω ενθουσιαστεί ,οκ γλυτωσα απο τις διαφημησεις αλλά αυτο ίσως να ειναι το λιγότερο ,αν εχεις ενισχυτη spotyfi conect έχει απίστευτη ποιότητα καμία σχέση με το απλό και δεν επιβάρυνει το κινητό ,ταμπλετ σου παρά μονο για τηλεχειρισμό ,επισης επειδη εχω κατεβάσει τις λίστες μου τις παίζω και στο αυτοκίνητο με bt χωρις να ξοδεύω mb,το μονο που θα ηθελα να μπορούσα να κατεβάζω τα τραγούδια στην sd κάρτα και όχι στο τηλέφωνο γιατι φοβάμαι ετσι όπως τα πάω δεν θα μείνει χώρος ουτε για μια φωτό της γκόμενας μου :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τα κατεβάσεις στην SD. Υπάρχει επιλογή στα settings.

 

Εξαιρετική υπηρεσία. Απλά απορώ γιατί έχει ακόμη ζημιές. Θα είχε ενδιαφέρον ένα τέτοιο άρθρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε αν βαλεις τα κοστη για την υπηρεσια/εφαρμογη την ιδια συν τα royalties που πληρωνουν στις δισκογραφικες μαλλον λογικο ακουγεται. Αλλα κατα πασα πιθανοτητα εχουν προυπολογισει ποιος ειναι ο αριθμος συνδρομιτων που χρειαζεται για να εχουν θετικο προσημο, απλα ακομα δεν τον εχουν πιασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τα κατεβάσεις στην SD. Υπάρχει επιλογή στα settings.

Εξαιρετική υπηρεσία. Απλά απορώ γιατί έχει ακόμη ζημιές. Θα είχε ενδιαφέρον ένα τέτοιο άρθρο.

Royalties και marketing, θέλει κρίσιμη μάζα για να ξεκινησει να έχει κέρδη όπως είπε ένας φίλος παραπάνω. Κοντά είναι και έτσι βγαίνουν (ή χάνονται) τα πολλά λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένουν να ξεπεράσουν ένα μυστικό αριθμό χρηστών για εμάς οποτε και θα αρχίσουν τα κέρδη. Είναι υπηρεσία με πολύ μέλλον και προοπτική. Γιατί όπως είπα, όλες οι δυτικές χώρες οδεύουν προς streaming music, streaming ταινίες, streaming τα πάντα. Οποτε αν σε ένα τομέα του streaming είσαι κορυφή στην αρχή της επανάστασης, σκεφτου τι θα κανεις σε κάποια χρονια όταν οι πλείστοι χρηστες θα απαιτούν τις υπηρεσίες σου. Απλός κάποιοι άσχετοι εδώ μέσα νομίζουν ότι ο δυτικός κόσμος είναι όπως την Ελλάδα, αν χαλι μαύρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως περισσοτερο μου αρεσει και με βολευει το Apple Music. Δεν λεω ωραιο το spotify και το app πολυ καλο, αλλα σαν τις playlists του apple music και τα exclusives δεν εχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κάπου πρεπει να ζήσουν και αυτοί ,παντως επειδη εχω καμία εβδομάδα το premium οφείλω να πω οτι εχω ενθουσιαστεί  

 

ενθουσιάστηκες επειδή δίνεις 2 € το μήνα ή όντως αξίζει τα 7€ το μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως περισσοτερο μου αρεσει και με βολευει το Apple Music. Δεν λεω ωραιο το spotify και το app πολυ καλο, αλλα σαν τις playlists του apple music και τα exclusives δεν εχει.

 

και εγώ Spotify Premium με τα 5€ της cosmote ήμουν , μέχρι που το έκοψε και είπα να δοκιμάσω apple music. πολλά περισσότερα κομμάτια πχ Queen

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...