Προς το περιεχόμενο

τεχνικος υπολογιστων 2017


soulis14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχίζει και μπερδευεται η ιστορία...

Πάντως για την ιστορία κάποτε είχα μια συζήτηση με 1 καθηγητή που παράλληλα ήταν και CIO σε μια πολύ μεγάλη εταιρεία...

Επειδή ήταν δικτυάς τον ρώτησα πως έβλεπε την πρόσληψη 1 (ενός) απόφοιτου Πανεπιστημίο/Πολυτεχνείου σε σχέση με κάποιον που έχει πάρει τα Certs της Cisco....ήταν απολύτως κάθετος σε αυτό...θεωρούσε ότι κάποιος που έχει "βαρύ" χαρτί έχει σαφώς καλύτερες προοπτικές ακόμα και αν η θεωρία του είναι "περιορισμένη" και η πρακτική του γνώση "μηδαμινή"....απλώς αυτός και η εταιρεία "βλέπει" ότι έχει σαφώς ανώτερες προοπτικές και η προσφορά του σε βάθος χρόνου θα είναι σημαντικότερη για την εταιρεία....

Αυτά τα ολίγα για Ελληνική Αγορά Εργασίας....

Στο εξωτερικό εκτιμούν σαφώς την εμπειρία αλλά και πάλι το χαρτί βαραίνει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γράψε και το ονοματάκι σου και που δουλεύεις και ποια είναι τα project που έτρεξες τον τελευταίο χρόνο.

Να θαυμάσουμε όλοι, μη μας το κρατάς κρυφό. Εμένα το όνομά μου είναι εκέι , για τα projects σε πμ αν θέλει κάποιος.

 

 

 

Δεν έχω τάση να επιδυκνείομαι. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψε και το ονοματάκι σου και που δουλεύεις και ποια είναι τα project που έτρεξες τον τελευταίο χρόνο.

Να θαυμάσουμε όλοι, μη μας το κρατάς κρυφό. Εμένα το όνομά μου είναι εκέι , για τα projects σε πμ αν θέλει κάποιος.

Το τελευταιο του IT project, ηταν να αλλαξει κουτι στο desktop pc του, με τη βοηθεια του insomnia.

 

Eτοιμαζε ακομα ενα, για αλλαγη RAM απο 1600Mhz σε 1866Mhz αναμενοντας βελτιωση επιδοσεων, αλλα τελικα του αλλαξαν γνωμη οι αλλοι πτυχιουχοι ΤΕΙ.

 

Ενω εσυ που εχεις δεν εχεις πτυχιο ΤΕΙ και δεν εχεις ιδεα απο το χωρο, θα πηγαινες και θα αλλαζες τη RAM και θα σε επιανε κωτσο το eshop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως το ανεφερα ειρωνικα ως απαντηση σε ενα τυπο που ξεστομισε ως ειδικοτητα την φραση "διπλωματουχος μηχανικος μηχανολογος Πολυτεχνειου".

Ουτε καν σωστα δεν το ειπε, απλα πεταξε οτι λεξη του ηρθε, με οποια σειρα του ηρθε και εβγαλε ειδικοτητα των 1100 ευρω κιολας..

 

....

Υπαρχουν τιτλοι και τιτλοι. Υπαρχει τιτλος πτυχιου, που ειναι αδιαφορος στην αγορα εργασιας..Αλλα οκ, αν του αλλου το πτυχιο ΤΕΙ-ΑΕΙ γραφει μηχανικος πληροφορικης, ετσι θα αυτοαποκαλειται, κανεις δεν θα τον ακουει απο την αλλη.

Ο επαγγελματικος τιτλος που ειναι και η ουσια, δινεται απο την αγορα εργασιας.

Προφανως ενας πτυχιουχος ΤΕΙ (σκετο) μπορει να παρει θεση μηχανικου ακομα και σε πολυεθνικες αλλα αυτο προυποθετει προηγουμενη πειρα και ειδικευση.

Και βεβαιως, συμφωνω πως τα certifications στο χωρο του IT ειναι σημαντικοτερα απο οποιοδηποτε πτυχιο-μεταπτυχιακο ελληνικης σχολης.

 

 

Ναι, το κατάλαβα, απλά είδα ότι χρησιμοποιήθηκε και πιο κάτω στον διάλογο οπότε ήθελα να το διευκρινήσω για όλους όσους διαβάζουν το thread: Μηχανολόγος μηχανικός = καμία σχέση με πληροφορική

 

Από εκεί και πέρα συμφωνώ στα παραπάνω. Ο τίτλος πτυχίου στον ιδιωτικό χώρο δεν έχει πραγματικά κανένα βάρος. Ο επαγγελματικός τίτλος είναι λίγο φρου φρου και αρώματα σήμερα (να ναι καλά το marketing ...) αλλά και αυτός τελικά δεν έχει σημασία.

 

Πιστεύω ότι όσο μεγαλώνει κάποιος τόσο πιο πολύ αντιλαμβάνεται ότι οι τίτλοι δεν έχουν και τόσο μεγάλη σημασία όσο άλλα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταιο του IT project, ηταν να αλλαξει κουτι στο desktop pc του, με τη βοηθεια του insomnia.

 

Eτοιμαζε ακομα ενα, για αλλαγη RAM απο 1600Mhz σε 1866Mhz αναμενοντας βελτιωση επιδοσεων, αλλα τελικα του αλλαξαν γνωμη οι αλλοι πτυχιουχοι ΤΕΙ.

 

Ενω εσυ που εχεις δεν εχεις πτυχιο ΤΕΙ και δεν εχεις ιδεα απο το χωρο, θα πηγαινες και θα αλλαζες τη RAM και θα σε επιανε κωτσο το eshop.

 

 

 

Πω πω κόμπλεξ! Είσαι χειρότερος απο τον "IT Consultant" εσύ.

 

Εσείς οι 2 ούτε σε ΙΕΚ δεν μπορείτε να περάσετε που είναι ελεύθερη η πρόσβαση! Χαχαχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν καταλαβαίνω, γιατί επιτίθεστε στον theo,

Το αναποδο συμβαινει εδω και αρκετες σελιδες.

 

Η εργασιακη εμπειρια δε σημαινει οτι απαγορευεται να γελαμε με καποιες συγκεκριμενες περιπτωσεις που επιδιωκουν να εκτεθουν...

 

Πω πω κόμπλεξ! Είσαι χειρότερος απο τον "IT Consultant" εσύ.

 

 

Εσείς οι 2 ούτε σε ΙΕΚ δεν μπορείτε να περάσετε που είναι ελεύθερη η πρόσβαση! Χαχαχα.

Εμ ναι ειναι να μην εχω κομπλεξ απεναντι σε εναν πτυχιουχο ελληνικου ιδρυματος με μορια εισαγωγης κατω απο τη βαση που το παιζει IT ; Το 'χω το κομπλεξ μου η αληθεια ειναι, τετοιο κομπλεξ που ετοιμαζομαι να καψω το πτυχιο μου, τωρα που ακουσα για το δικο σου...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Γιατί δεν θα παει μακριά με αυτά τα μυαλά, απο εδώ το πάει απο κει το πάει να μας κολλήσει το πτυχίο στη οθόνη,

χαιρόμαστε που τα κατάφερε αλλά θα μείνει νηστικός , ίσως αναγνωρισθεί μετά θάνατον, να δει κανένας κάνα project στην Cobol και να πει αυτός ήταν καλλιτέχνης και να τον βάλει σε μουσείο.

 

Φυσικά αυτό πάει σε όσους πιστεύουν πως με ένα χαρτί σου χρωστάει η ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αναποδο συμβαινει εδω και αρκετες σελιδες.

 

Η εργασιακη εμπειρια δε σημαινει οτι απαγορευεται να γελαμε με καποιες συγκεκριμενες περιπτωσεις που επιδιωκουν να εκτεθουν...

 

Εμ ναι ειναι να μην εχω κομπλεξ απεναντι σε εναν πτυχιουχο ελληνικου ιδρυματος με μορια εισαγωγης κατω απο τη βαση που το παιζει IT ; Το 'χω το κομπλεξ μου η αληθεια ειναι, τετοιο κομπλεξ που ετοιμαζομαι να καψω το πτυχιο μου, τωρα που ακουσα για το δικο σου...

 

 

 

Όσον έχεις εσύ πτυχίο άλλο τόσο είμαι και εγώ αστροφυσικός.

Γιατί δεν θα παει μακριά με αυτά τα μυαλά, απο εδώ το πάει απο κει το πάει να μας κολλήσει το πτυχίο στη οθόνη,

χαιρόμαστε που τα κατάφερε αλλά θα μείνει νηστικός , ίσως αναγνωρισθεί μετά θάνατον, να δει κανένας κάνα project στην Cobol και να πει αυτός ήταν καλλιτέχνης και να τον βάλει σε μουσείο.

 

Φυσικά αυτό πάει σε όσους πιστεύουν πως με ένα χαρτί σου χρωστάει η ζωή.

 

 

 

 

Δεν έχω τέτοια ανάγκη. Εσύ όμως γράφεις το όνομα σου φόρα παρτίδα στο διαδύκτιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι εισαι (και) αστροφυσικος δεν αμφιβαλλει κανεις. Αλλωστε εχεις περασει επιτυχως τη φυσικη κατευθυνσης στο Λυκειο, αρα σαφεστατα εισαι και αστροφυσικος εκτος απο πτυχιουχος μηχανικος πληροφορικης ΤΕΙ.
 

Δεν έχω τέτοια ανάγκη. Εσύ όμως γράφεις το όνομα σου φόρα παρτίδα στο διαδύκτιο.

Διαδικτυο πτυχιουχε και μηχανικε...

Βασικη λεξη της επιστημης σου, κριμα να την γραφεις λαθος στα project που τρεχεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...