Προς το περιεχόμενο

τεχνικος υπολογιστων 2017


soulis14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Υπαρχουν ατομα τα οποια εχουν δουλεια σε αυτο τον τομεα και αλλοι που δεν εχουν.

 

Αν μιλησει καποιος που βγαζει ικανοποιητικο χαρτζιλικι απο αυτη την δουλεια καλα λογια θα πει. Αντιθετα καποιος που δεν εχει πελατολογιο θα πει ασχημα.

 

Οπως ειπα και παλαιοτερα η υποστηριξη σε λιανικαριους κατα την γνωμη μου δεν τσουλαει. Αλλα υποστηριξη σε επαγγελματιες εχει ψωμι.

 

Εκει ενας γιατρος, η ενας λογιστης, η δικηγορος δεν θα ρισκαρει να του κανει format ο 15 χρονων ανιψιος του που παιζει DOTA.

 

True Story: Πριν απο λιγες μερες πηγα σε καρδιολογο για καποιες εξετασεις. Το μηχανημα που κανει αυτες τις εξετασεις, ενα πανακριβο ιατρικο μηχανημα, συνδεεται με σειριακη σε ενα παμπαλαιο laptop το οποιο και εχει XP και εχει ψιλοφαει τα ψωμια του. Λογο παλαιοτητας μηχανηματος ο γιατρος ειναι ανησυχος. Υποστηριξη σε νεοτερα ΛΣ και μηχανηματα για αυτο το μηχανημα ειναι ανυπαρκτη.

 

Να μην τα πολυλογω επειδη καταλαβε οτι γνωριζω απο αυτα και δεν πουλαω αερα μου εχει κανει μια καλη προσφορα να αλλαξουμε μηχανημα σε συγχρονο και να παιξουμε μεσω VM με XP στο ιατρικο.

 

Πραγματακια οπως αυτο δεν τα κανει καποιος που απλα ξερει ενα format.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Κάπως έτσι είναι, δεν μπορείς να είσαι απόλυτος αν κάτι έχει πεθάνει ή όχι. Από περιέργεια για την περίπτωση που γράφεις, με τη σειριακή τι θα κάνετε; Υπάρχουν σύγχρονα λάπτοπ με σειριακή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^Κάπως έτσι είναι, δεν μπορείς να είσαι απόλυτος αν κάτι έχει πεθάνει ή όχι. Από περιέργεια για την περίπτωση που γράφεις, με τη σειριακή τι θα κάνετε; Υπάρχουν σύγχρονα λάπτοπ με σειριακή;

Θα παιξω με USB to Serial. Ακομα δεν το εχω ξεκινησει λογο χρονου. Το καλο ειναι οτι το υπαρχον μηχανημα λειτουργει ακομα, οποτε ειμαι σχετικα εξασφαλισμενος. Εννοειται οτι θα ξεκινησω με image του παλιου σε αλλο δισκο βεβαια. Τοσα χρονια δεν τα εχει κανει

 

Αν για καποιο λογο δεν λειτουργησει πληρως το νεο, που δεν νομιζω σε παρομοια περιπτωση με plotter επαιξε μια χαρα, η θα βαλουμε καποιο παλιοτερο ((αλλα πιο συγχρονο απο αυτο που εχει) με XP,  η απλα δεν θα πληρωθω. :) Ρισκα του επαγγελματος.

 

Edit: Στον ανθρωπο κανω "χαρη" γιατι ειναι ο γιατρος που εχει αναλαβει ολη την οικογενεια. Δεν σκοπευω να ασχοληθω με συναδελφους του, αν και το εχει αναφερει οτι υπαρχουν αρκετοι σε παρομοια κατασταση. Απλα το εβαλα ως παραδειγμα για το πως μερικες φορες αποκταει καποιος πελατολογιο.

Επεξ/σία από vste
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις ότι μπορεί να υπάρξουν προβλήματα με το USB 2 Serial αλλά και με το VM.

Ναι υπαρχει περιπτωση να υπαρξουν προβληματα. Ειδικα σε USB 3 ports το VMWare ειναι λιγο περιεργο στην διαχείριση του.

 

Θα προτιμησω USB to Serial με prolific chipset που δουλευουν αρκετα καλα.

 

Παντως σε παρομοιες περιπτωσεις εχω βγαλει ακρη. Ελπιζω και σε αυτη. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν υπάρχει παιδιά επάγγελμα φορματατζής

 

Άντε να το κάνεις 4-5 χρόνια από τα 18 μέχρι τα 23 για να βγάζεις κάνα ψιλό. Όταν είσαι 40 τι θα κάνεις; Θα πας για τρεις και εξήντα με το σταυρό στο χέρι να ζήσεις οικογένεια; Δε μπορώ να καταλάβω τη λογική σας.

 

Ξυπνήστε, έχω βαρεθεί να ακούω νέους να σκούζουν , δείτε λίγο τι τεχνολογίες υπάρχουν σήμερα. Σήμερα λοιπόν έχει 

 

Enterprise client management (Windows 10 , Intune, EMS κτλ ,Deployments, mass upgrades )

Cloud IaaS, PaaS , SaaS κτλ

 

Δεν έχει ούτε δίκτυα τρελά ούτε καν Servers πλέον.

 

Πόσο δύσκολο είναι να πάρεις ένα βιβλίο 50 ευρώ και να ξεστραβωθείς; Πόσο; 

Να βρεις μια κανονική δουλίτσα που θα κάνεις τον χαμάλη 4-5 χρόνια με 700-800 ευρώ μέχρι να αρχίσεις να ανεβαίνεις; Με τα ΙΚΑ σου με τις άδειες σου με την υποστήριξή σου από συναδέλφους; Πόσο;

 

​Και μου λέτε για εξωτερικά ; Λες και στο εξωτερικό εσάς περιμέναν με το ΤΕΙ και το ΙΕΚ (*αυτοί που έχουν ΑΕΙ, μπορεί να πετύχουν και εδώ αλλά και έξω γενικά είναι άλλη κατηγορία)

 

Άντε μπορεί να φτάσεις να γίνεις και HelpDesk και να παίρνεις τον βασικό. Είναι αυτό το όνειρό σου; Πάω πάσο τότε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει παιδιά επάγγελμα φορματατζής

 

Άντε να το κάνεις 4-5 χρόνια από τα 18 μέχρι τα 23 για να βγάζεις κάνα ψιλό. Όταν είσαι 40 τι θα κάνεις; Θα πας για τρεις και εξήντα με το σταυρό στο χέρι να ζήσεις οικογένεια; Δε μπορώ να καταλάβω τη λογική σας.

 

Ξυπνήστε, έχω βαρεθεί να ακούω νέους να σκούζουν , δείτε λίγο τι τεχνολογίες υπάρχουν σήμερα. Σήμερα λοιπόν έχει 

 

Enterprise client management (Windows 10 , Intune, EMS κτλ ,Deployments, mass upgrades )

Cloud IaaS, PaaS , SaaS κτλ

 

Δεν έχει ούτε δίκτυα τρελά ούτε καν Servers πλέον.

 

Πόσο δύσκολο είναι να πάρεις ένα βιβλίο 50 ευρώ και να ξεστραβωθείς; Πόσο;

Να βρεις μια κανονική δουλίτσα που θα κάνεις τον χαμάλη 4-5 χρόνια με 700-800 ευρώ μέχρι να αρχίσεις να ανεβαίνεις; Με τα ΙΚΑ σου με τις άδειες σου με την υποστήριξή σου από συναδέλφους; Πόσο;

 

​Και μου λέτε για εξωτερικά ; Λες και στο εξωτερικό εσάς περιμέναν με το ΤΕΙ και το ΙΕΚ (*αυτοί που έχουν ΑΕΙ, μπορεί να πετύχουν και εδώ αλλά και έξω γενικά είναι άλλη κατηγορία)

 

Άντε μπορεί να φτάσεις να γίνεις και HelpDesk και να παίρνεις τον βασικό. Είναι αυτό το όνειρό σου; Πάω πάσο τότε.....

 

700-800 € και να κάνεις το χαμάλη ; Εγώ φίλε κάτι για 500 € βασικό μισθό ξέρω...

 

Και το ΤΕΙ δηλαδή είναι Β εθνική; Μάλιστα...

 

Και τι να κάνουμε δηλαδή; Να αφήσουμε τις σπουδές για να κάνουμε αυτά που προτείνεις εσύ (κάτι σαν αυτοδίδακτοι) για να βρούμε δουλειά την οποία δεν θα βρίσκαμε εάν είχαμε τελειώσει ΤΕΙ ή/και ΙΕΚ και να βρεθούμε σε άλλη κατηγορία; Σοβαρά μιλάς τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι παράλογα αυτά που λέει ο giotis1982. Από το να φας τα χρόνια σου σε μια σχολή και να βγεις και ανέτοιμος λέει ότι καλύτερα είναι να μάθεις πράγματα που είναι τώρα επίκαιρα και έχουν ζήτηση. Πιο πολύ θα βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι παράλογα αυτά που λέει ο giotis1982. Από το να φας τα χρόνια σου σε μια σχολή και να βγεις και ανέτοιμος λέει ότι καλύτερα είναι να μάθεις πράγματα που είναι τώρα επίκαιρα και έχουν ζήτηση. Πιο πολύ θα βοηθήσει.

 

Ανέτοιμος θα βγείς αν είσαι τουρίστας. Να έχεις τελειώσει κάποια σχολή και να ενημερώνεσαι δεν παίζει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέτοιμος θα βγείς αν είσαι τουρίστας. Να έχεις τελειώσει κάποια σχολή και να ενημερώνεσαι δεν παίζει;

Παίζει σίγουρα. Απλά λέει ότι επειδή η πρόσβαση στη γνώση είναι πολύ εύκολη πλέον μπορεί κάποιος να κάνει κι άλλες κινήσεις και να μάθει κάποιες τεχνολογίες που έχουν ζήτηση παρακάμπτοντας τις σχολές. Δεν λέω αν είναι σωστό ή λάθος αλλά είναι μια ρεαλιστική πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν είπα να παρατήσεις τη σχολή πουθενά  , αυτά τα βλέπεις μόνος σου κάτι σαν τα φαντάσματα που σας κυνηγάνε και δεν μπορείτε να ηρεμήσετε και να βρείτε δουλειά.

 

Είπα οτι η σχολή και μόνο είναι το τίποτα , μάλιστα το ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ. Είσαι απλά κάποιος που μπορεί να περιγράψει 2-3 πράγματα και τίποτα παραπάνω. Θέλεις να τελειώσεις τη σχολή; Τελείωσέ την. Θα βρεις κάτι να κάνεις; Δε ξέρω ίσως στα χαμηλά στρώματα να έχει κάτι για εσένα. 

 

Να ενημερωθείς γιατί πράγμα; Έχει βγει νέα Cobol και GW Basic;

 

Ακούστε με και εμένα , κάτι ξέρω για να τα λέω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα να παρατήσεις τη σχολή πουθενά  , αυτά τα βλέπεις μόνος σου κάτι σαν τα φαντάσματα που σας κυνηγάνε και δεν μπορείτε να ηρεμήσετε και να βρείτε δουλειά.

 

Είπα οτι η σχολή και μόνο είναι το τίποτα , μάλιστα το ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ. Είσαι απλά κάποιος που μπορεί να περιγράψει 2-3 πράγματα και τίποτα παραπάνω. Θέλεις να τελειώσεις τη σχολή; Τελείωσέ την. Θα βρεις κάτι να κάνεις; Δε ξέρω ίσως στα χαμηλά στρώματα να έχει κάτι για εσένα. 

 

Να ενημερωθείς γιατί πράγμα; Έχει βγει νέα Cobol και GW Basic;

 

Ακούστε με και εμένα , κάτι ξέρω για να τα λέω.  

 

 

 

Μάλιστα, το απόλυτο τίποτα. Εσύ αν επιτρέπεται έχεις τελειώσει κάποια σχολή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δε χρειάζεται , όταν το καταλάβεις δε θα το χρειάζεσαι ούτε εσύ , αλλά θα είσαι 45+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...