Προς το περιεχόμενο

τεχνικος υπολογιστων 2017


soulis14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τεχνικός Η/Υ είναι άλλο ένα κορεσμένο επάγγελμα όπως πολλά. Αν θές να ξεχωρίσεις και να βγάλεις χρήματα από αυτό θέλει αρκετή προσπάθεια και τύχη. Και όπως πάντα διασυνδέσεις. Γνώμη μου.

ενας τεχνικος που ΤΩΡΑ μπαινει σε ΙΕΚ δεν εχει καμια ελπιδα πιθανοτατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο τεχνικός έχει ακόμα χρήμα , όχι όταν φτιάχνεις το pc του γείτονα αλλά όταν κάνεις support σε επαγγελματίες που καίγεται άμεσα για επίλυση πχ όπως εύκολα ο λογιστής παίρνει 50€ από την δήλωση που κάνει σε κάποιον έτσι εύκολα δίνει και το 50αρι στον κομπιουτερα που του κάνει κάτι..

Τα λεφτά βέβαια είναι στα δίκτυα για μένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κρίνετε με βάση το ινσομνια ή με βάση την παρέα σας που οι 9/10 είναι προγραμματιστες. Υπάρχει πολύς κόσμος που έχει αναγκη για τεχνικούς.

 

Αυτό το λες εσύ. Στην δικά μου παρέα η πλειοψηφία είτε ψηλοάσχετη είτε δεν θέλει να ασχοληθεί και φωνάζουνε εμένα ή φωνάζουν άλλο γνωστό τους και τους τα φτιάχνει τζαμπέ. Δεν πρόκειται ούτε να επιβιώσεις ούτε τίποτα να κάνεις από αυτό το επάγγελμα πλέον. Εταιρείες και άλλοι πιθανοί πελάτες με πολλούς υπολογιστές καλύπτονται από υπάρχουσες εταιρείες που αναλαμβάνουν το service και έχουν το δικό τους πελατολόγιο, ο σημερινός νέος που σκέφτεται να ασχοληθεί με αυτό σαν Ελ.Επ είναι τελειωμένος πριν καν ξεκινήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας επισημάνουμε ότι στα ΕΠΑΛ η αντίστοιχη ειδικότητα αφορά τους υπολογιστές ΚΑΙ τα δίκτυα.

 

Ας διακρίνουμε επίσης τον τεχνικό από τον μηχανικό υπολογιστών, αφού ο δεύτερος έχει ζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνικός Η/Υ είναι άλλο ένα κορεσμένο επάγγελμα όπως πολλά. Αν θές να ξεχωρίσεις και να βγάλεις χρήματα από αυτό θέλει αρκετή προσπάθεια και τύχη. Και όπως πάντα διασυνδέσεις. Γνώμη μου.

ειδικα το τελευταιο. αν εχεις σταθερη και φραγκατη πελατεια που πληρωνει χωρις πολλα-πολλα εισαι μια χαρα. ενα φεγγαρι πριν πολλα χρονια το εκανα συμπληρωματικα με τη κανονικη μου δουλεια, κυριως βπ/γλυφαδα χαρη σε φιλο που τους ηξερε και με συστηνε.εβγαζα πολυ ανετα ενα 120ρι για 4-5 ωρες δουλειας και με φωναζαν απο μονοι τους για το παραμικρο. καλες εποχες.

 

τωρα βεβαια εχουν σφιξει οι κωλοι πανω/κατω, αλλα και παλι, αν εχεις το μπλα-μπλα, φερεσαι επαγγελματικα και κανεις σωστη δουλεια μπορεις να φτιαξεις ενα δικτυο πελατων για να βγαζεις ενα καλο εξτραδακι (μαυρο). αλλα για σταθερο εισοδημα, με αποδειξη κλπ χλωμο εως αδυνατο.απορω πως τη παλευουν ακομα οσοι ειναι με μπλοκακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην το κουράζετε. το επάγγελμα έχει πεθάνει. ΄τελος!

 

εντάξ δεν έχει φτάσει στο 0! είναι και μερικοί 50+ που δεν ξέρουν τίποτα. Επομένως η πελατεία είναι πολύ περιορισμένη.

 

είναι ένα επάγγελμα που έχει φτάσει στο 1, και την επόμενη δεκαετία θα φτάσει στο 0. Κανένας δεν ζει ως τεχνικος/service υπολιγιστων!!! αυτοι βασιζονται στις πωλησεις! 

 

και οταν στο χωριουδακι σου ειναι μονος του, λογικο ειναι να εχει κινηση ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην το κουράζετε. το επάγγελμα έχει πεθάνει. ΄τελος!

 

εντάξ δεν έχει φτάσει στο 0! είναι και μερικοί 50+ που δεν ξέρουν τίποτα. Επομένως η πελατεία είναι πολύ περιορισμένη.

 

είναι ένα επάγγελμα που έχει φτάσει στο 1, και την επόμενη δεκαετία θα φτάσει στο 0. Κανένας δεν ζει ως τεχνικος/service υπολιγιστων!!! αυτοι βασιζονται στις πωλησεις! 

 

και οταν στο χωριουδακι σου ειναι μονος του, λογικο ειναι να εχει κινηση ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ.

 

 

 

Επίτρεψε μου να σου πώ οτι οτιδήποτε έχει σχέση με Πληροφορική και νέες τεχνολογίες ΔΕΝ έχει πεθάνει. Το αντίθετο. Απλώς πέσαμε στην ρημάδα την κρίση και έχουν μαμηθεί όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίτρεψε μου να σου πώ οτι οτιδήποτε έχει σχέση με Πληροφορική και νέες τεχνολογίες ΔΕΝ έχει πεθάνει. Το αντίθετο. Απλώς πέσαμε στην ρημάδα την κρίση και έχουν μαμηθεί όλα.

 

Το αποτέλεσμα δεν είναι το ίδιο για πχ τον τεχνικό σε υπολογιστές για τον οποίο μιλάμε εδώ;

Εκτός πια αν είσαι από τους ονειροπόλους ότι σε 1-2 χρόνια όλα θα αλλάξουν και θα πηγαίνουμε με χίλια και άρα ο ts (και κάθε ένας σε ανάλογη θέση) μπορεί να καθίσει και να περιμένει "λιγάκι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αποτέλεσμα δεν είναι το ίδιο για πχ τον τεχνικό σε υπολογιστές για τον οποίο μιλάμε εδώ;

Εκτός πια αν είσαι από τους ονειροπόλους ότι σε 1-2 χρόνια όλα θα αλλάξουν και θα πηγαίνουμε με χίλια και άρα ο ts (και κάθε ένας σε ανάλογη θέση) μπορεί να καθίσει και να περιμένει "λιγάκι"

 

 

 

Το αντίθετο φίλε μου. Έχουμε πέσει στα σκατά και θα είμαστε για πολύ καιρό ακόμα εκεί. Ελπίζω κατά το 2030+ να αρχίσει μια μικρή ανάκαμψη. Που λέει ο λόγος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

https://www.microsoft.com/en-us/cloud-platform/enterprise-mobility-security  

 

https://azure.microsoft.com/en-us/

 

http://www.opengroup.org/subjectareas/enterprise/togaf

 

μπας και βρείτε καμία σοβαρή δουλειά, με Ελληνική Σχολή ακόμη και στο εξωτερικό μόνο delivery θα δουλέψετε, όσο νωρίτερα το καταλάβετε τόσο το καλυτερο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά με Ελληνική σχολή στο εξωτερικό δεν σας αφήνουν καν να περάσετε τα σύνορα,

 

Σας βάζουν πίσω στο καράβι και σας στέλνουν στη Συρία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, τότε εξηγούνται πολλά.

 

Εγώ ως "πεθαμένο επάγγελμα" λέω το επάγγελμα που δεν υπάρχουν πελάτες, δηλαδή η ζήτηση είναι πάρα πολύ μικρή.

 

Δηλαδή αν έχεις λίγους πελάτες μόνο το μήνα και δεν καταφέρνεις να πληρώσεις ούτε το νοίκι του μαγαζιού, το επάγγελμα δεν θεωρείται πεθαμένο επειδή οι πελάτες > 0 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες δεν βγάζει νόημα σε εμένα γιατί πάλι αναφέρεσαι σε μία συγκεκριμένη περίπτωση οπότε δεν χαρακτηρίζει το επάγγελμα ό,τι και να συμβαίνει.

 

Το μόνο που μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα είναι ότι η επιχείρηση δεν πάει καλά. Οι αιτίες μπορεί να είναι πολλές: Μπορεί να είναι ότι έχει ανοίξει σε λάθος περιοχή, μπορεί ότι δεν έχει κάνει διαφήμιση, μπορεί ότι η συγκεκριμένη δραστηριότητα έχει πράγματι πεθάνει, μπορεί ότι είναι στο πρώτο χρόνο λειτουργίας, μπορεί χίλια δύο.

 

Δεν νομίζω ότι λέω τίποτα το παράξενο. Τα επαγγέλματα τα περισσότερα έχουν κορεστεί που θα πει ότι για να στρώσει μία επιχείρηση σε οποιοδήποτε κλάδο σε οποιαδήποτε χώρα πρακτικά πρέπει να πάρει πελάτες από κάποια άλλη. Άρα πρέπει να προσφέρει κάποιο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα.

 

Πεθαμένο επάγγελμα στο μυαλό μου θα πει: δεν υπάρχουν πελάτες.Δεν θα πει: δεν μπορώ να ανταγωνιστώ εγώ κάποιον άλλο γιατί δεν έχω το κεφάλαιο, δεν μπορώ να κάνω τη διαφήμιση ή ακόμα και γιατί αυτός δουλεύει μαύρα οπότε μου ρίχνει τις τιμές κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά με Ελληνική σχολή στο εξωτερικό δεν σας αφήνουν καν να περάσετε τα σύνορα,

 

Σας βάζουν πίσω στο καράβι και σας στέλνουν στη Συρία.

 

 

 

 

Χαχαχα...Τι διαβάζουμε εδώ μέσα... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...