Προς το περιεχόμενο

Η Google επιτίθεται στη σειρά Amazon Echo με τα Google Home Mini και Home Max


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αστειο να συγκρινεις Apple με Google.

Η μεν Apple καινοτομει και οριζει την αγορα, η δε Google ακολουθει την ακολουθει.

 

Ετσι εγινε με τα κινητα με οθονη αφης, ετσι εγινε με τα tablets, ετσι γινεται και με τα φορητα ηχεια.

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος, πρώτη ήταν η Amazon που έβγαλε τα Echo στην αγορά, μετά ακολούθησε η Google και τέλος μπήκε στο παιχνίδι με το HomePod η Apple. Επίσης άμα συγκρίνουμε πλατφόρμες και τιμές, η Amazon αυτή τη στιγμή έχει ένα από τα καλύτερα AI ηχεία στην αγορά, μάλιστα με την νέα σειρά που ενσωματώνει την Bridge μέσα στο ηχείο θα αδειάσει πάλι τις τσέπες και μην ξεχνάς είναι πάνω από όλα προσιτά, το αντίστοιχο ηχείο που σύμφωνα με την Amazon έχει φτιαχτεί για μουσική με Woofer κλπ, κοστίζει αυτή τη στιγμή 99€ ενώ ο ανταγωνισμός, βλέπε Coupertino το τιμολογεί στα (349$)399€ οπότε αν θες να παίζεις μουσική ταυτόχρονα σε όλο το σπίτι, στην Amazon θα πληρώσεις για 3 ηχεία 250€ αφού δίνει και έκπτωση, ενώ στην Apple 1200€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και γιατί πιστεύετε ότι δεν θα υποστηρίζει και ελληνικά, όταν πλέον στο Android κινητό ή Google εκεί την καλύτερη αναγνώριση φωνής που έχω δει στα ελληνικά;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί πιστεύετε ότι δεν θα υποστηρίζει και ελληνικά, όταν πλέον στο Android κινητό ή Google εκεί την καλύτερη αναγνώριση φωνής που έχω δει στα ελληνικά;;;

 

Dictation στα ελληνικα έχει και η apple και δουλευει αρκετα καλά, αλλα όλα τα καλουδια ενος assistant, που ειναι το ζουμι, δεν εχει κανένας και ουτε φαινεται να εχει στον οριζοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολο μπερδευεσαι τελευταια.

 

Η Google παρουσιασε το Google Home τον Μαιο του 2016 και το κυκλοφορησε τον Νοεμβριο του 2016(με την Amazon να ειναι ουσιαστικα η πρωτη εταιρεια που εισηγαγε τα smart ηχεια με το Amazon Echo το 2015) και η apple αργοτερα τις ακολουθησε και ανακοινωσε το Apple HomePod(δεν ειχε και ιδιαιτερη πρωτοτυπια στο ονομα σε σχεση με την Google...) τον Ιουνιο του 2017 και δεν το εχει κυκλοφορησει ακομα.

 

Για να μην μπερδευσαι απο εδω και περα, καλο ειναι να ξερεις οτι Μαιος 2016 προηγειται του Ιουνιου 2017, κοινως η Apple ακολουθησε(οπως λες) την Google στα φορητα, smart ηχεια.

Χαιρω πολυ.

Και τα Qtek με windows mobile και οθονη αφης προυπηρχαν απο το 2006 και το 2007 παρουσιαστηκε το iPhone.

Το 2006 προυπαρχει του 2007

Ποιος καθιερωσε τα κινητα με οθονη αφης;

Η Apple.

 

Αν εισαι 20αχρονο δικαιολογησε, αλλιως ασε τις ειρωνιες και ξεσκονησε τη μνημη σου.

Και κοιτα να δεις, που η Google παλι θα ακολουθησει την φιλοσοφια της Apple - ακομα και στα ηχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρω πολυ.

Και τα Qtek με windows mobile και οθονη αφης προυπηρχαν απο το 2006 και το 2007 παρουσιαστηκε το iPhone.

Το 2006 προυπαρχει του 2007

Ποιος καθιερωσε τα κινητα με οθονη αφης;

Η Apple.

 

Αν εισαι 20αχρονο δικαιολογησε, αλλιως ασε τις ειρωνιες και ξεσκονησε τη μνημη σου.

Και κοιτα να δεις, που η Google παλι θα ακολουθησει την φιλοσοφια της Apple - ακομα και στα ηχεια.

Μολις επιβεβαίωσες οτι δεν ισχυε η ανακρίβεια που εγραψες για τα smart ηχεια.

 

Η apple ακολουθεί την google και την Amazon σε αυτον τον τομέα και οχι το αντίθετο που εγραψες αρχικα.

 

Τα υπόλοιπα που γραφεις για τα κινητά με την οθόνη αφης είναι ασχετα με την ανακριβεια που εγραψες για τα smart ηχεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε αυτό το απλό δεν πέτυχες.

 

«Το “one more thing” στην σημερινή παρουσίαση που σηματοδότησε την έναρξη του συνέδριου WWDC 2017 δεν ήταν άλλο από το έξυπνο ηχείο της Apple, HomePod. [...] Φυσικά, πρόκειται για ένα Siri-enabled ηχείο, που υπακούει στις… φωνητικές εντολές του χρήστη, σαν να ήταν το iPhone ή το Watch του. [...] Μάλιστα, τα έξι always-listening μικρόφωνα μπορούν να ενεργοποιήσουν το ηχείο στο άκουσμα της φράσης “Hey Siri”. Πέρα από τα έξι μικρόφωνα, η συσκευή ενσωματώνει μία σειρά από επτά tweeters στην βάση του, ενώ στο πάνω μέρος υπάρχει ένα τετρά-ιντσο subwoofer με Auto Bass EQ που έχει σχεδιάσει η ίδια η Apple.» 

 

To HomePod είναι το Siri-enabled ηχείο της Apple

 

Καταλαβαίνω βέβαια, πού να σου μείνει χρόνος να διαβάζεις τέτοιες ειδήσεις όταν έχεις όλους τους κωδικούς για όλες τις εταιρείες στο NASDAQ να μάθεις... 

 

Τουλάχιστον προσπάθησε την επόμενη φορά να τρολλάρεις καλύτερα.

Αναφέρθηκα στην πραγματικότητα, δηλαδή στη λειτουργικότητα υποβοήθησης όχι στο παραμύθι που ατυχώς έκανες copy-paste.

 

Το homepod δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα στο εμπόριο, σε αντίθεση με άλλες συσκευές (Amazon Echo, Google Home), οπότε η λειτουργικότητά του ως assistant παραμένει αγνώστου ποιότητας σε σχέση με τον ανταγωνισμό μέχρι νεωτέρας. Κοινώς, βιάστηκες.

 

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, σιγά μη σου δώσουμε λογαριασμό για το πόσο χρόνο έχουμε στη διάθεσή μας και πως τον διαχειριζόμαστε.

 

Εφόσον όπως γράφεις προσπαθώ να trollarω το forum (είμαι troll δηλαδή), τότε ως mod να διαγράψεις το λογαριασμό μου. Απ' ότι φαίνεται συμφωνούν και άλλοι mods μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις επιβεβαίωσες οτι δεν ισχυε η ανακρίβεια που εγραψες για τα smart ηχεια.

 

Η apple ακολουθεί την google και την Amazon σε αυτον τον τομέα και οχι το αντίθετο που εγραψες αρχικα.

 

Τα υπόλοιπα που γραφεις για τα κινητά με την οθόνη αφης είναι ασχετα με την ανακριβεια που εγραψες για τα smart ηχεια.

Μιλησα ξεκαθαρα για το ποιος θα καθορισει την κατευθυνση της αγορας των ασυρματων ηχειων κι οχι ποιος ανακαλυψε το ασυρματο ηχειο.

Ξεπερασε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλησα ξεκαθαρα για το ποιος θα καθορισει την κατευθυνση της αγορας των ασυρματων ηχειων κι οχι ποιος ανακαλυψε το ασυρματο ηχειο.

Ξεπερασε το

Οι εκφρασεις τυπου "Ξεπερασε το" που χρησιμοποιεις για να καλυψεις τις ανακριβειες σου ουσιαστικα επιβεβαιωνουν πως εχεις αδικο και αδυνατεις να μιλησεις με επιχειρηματα.

Στο εγραψαν και αλλοι οτι η apple ακολουθει την google και την amazon στον τομεα των smart speakers, αλλα εσυ επιμενεις.

 

Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε οτι παρομοια ανακριβεια ειχες γραψει για το apple tv και το 4k, που νομιζες οτι οι ανταγωνιστες "θα παρουσιασουν τις 4k προτασεις του τελευταιοι και καταιδρωμενοι", ενω στην πραγματικοτητα ισχυε το αντιθετο.

 

http://www.insomnia.gr/topic/654645-%CF%84%CE%BF-apple-tv-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CE%BD-4k-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%B7/?do=findComment&comment=55946768

Το Apple TV παιζει χωρις ουσιαστικο αντιπαλο στην κατηγορια του για την ωρα.

 

Οι υπολοιποι θα παρουσιασουν τις 4K προτασεις τους στο ποδι, τελευταιοι και καταιδρωμενοι.

 

 

Η αληθεια βεβαια ειναι οτι το apple tv μπηκε "τελευταιο και καταιδρωμενο" οπως λες στον χορο των 4k προτασεων.

 

Οι βασικοι ανταγωνιστες (amazon fire και roku) εχουν εδω και 2 χρονια προτασεις 4k.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αναφέρθηκα στην πραγματικότητα, δηλαδή στη λειτουργικότητα υποβοήθησης όχι στο παραμύθι που ατυχώς έκανες copy-paste.

 

Το homepod δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα στο εμπόριο, σε αντίθεση με άλλες συσκευές (Amazon Echo, Google Home), οπότε η λειτουργικότητά του ως assistant παραμένει αγνώστου ποιότητας σε σχέση με τον ανταγωνισμό μέχρι νεωτέρας. Κοινώς, βιάστηκες.

 

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, σιγά μη σου δώσουμε λογαριασμό για το πόσο χρόνο έχουμε στη διάθεσή μας και πως τον διαχειριζόμαστε.

 

Εφόσον όπως γράφεις προσπαθώ να trollarω το forum (είμαι troll δηλαδή), τότε ως mod να διαγράψεις το λογαριασμό μου. Απ' ότι φαίνεται συμφωνούν και άλλοι mods μαζί σου.

 

 

Κρίμα να χάνεις την ψυχραιμία σου και να βιάζεσαι, προφανώς εξαιτίας της συνηθισμένης σου πρεμούρας να γράψεις για κάτι που δεν γνωρίζεις - ή, ακόμη χειρότερα, που δεν καταλαβαίνεις. 

 

Αλήθεια, εσύ δεν υποστήριζες ότι το ηχείο της Apple παίζει μόνο μουσική ενώ το ηχείο της Google έχει και assistant; Τώρα "θυμήθηκες" ότι το HomePod δεν έχει βγει ακόμη στην αγορά οπότε «η λειτουργικότητά του ως assistant παραμένει αγνώστου ποιότητας»; Δηλαδή τελικά έχει λειτουργικότητα assistant ή όχι; 

Αποφάσισε και ενημέρωσέ μας για τα εμβριθή σου συμπεράσματα, όλο το forum αγωνιά. :)

 

ΥΓ: Ελπίζω να με συγχωρέσεις που δεν είμαι τόσο ψαγμένος να γράψω τις εταιρείες Apple και Google με τους κωδικούς τους στο NASDAQ, έχω ακόμη πολύ διάβασμα - ίσως βέβαια γι'αυτό μπερδεύεσαι και εκνευρίζεσαι με τα μηνύματά μου, μπορεί να μην τα αντιλαμβάνεσαι πλήρως... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα να χάνεις την ψυχραιμία σου και να βιάζεσαι, προφανώς εξαιτίας της συνηθισμένης σου πρεμούρας να γράψεις για κάτι που δεν γνωρίζεις - ή, ακόμη χειρότερα, που δεν καταλαβαίνεις. 

 

Αλήθεια, εσύ δεν υποστήριζες ότι το ηχείο της Apple παίζει μόνο μουσική ενώ το ηχείο της Google έχει και assistant; Τώρα "θυμήθηκες" ότι το HomePod δεν έχει βγει ακόμη στην αγορά οπότε «η λειτουργικότητά του ως assistant παραμένει αγνώστου ποιότητας»; Δηλαδή τελικά έχει λειτουργικότητα assistant ή όχι; 

Αποφάσισε και ενημέρωσέ μας για τα εμβριθή σου συμπεράσματα, όλο το forum αγωνιά. :)

 

ΥΓ: Ελπίζω να με συγχωρέσεις που δεν είμαι τόσο ψαγμένος να γράψω τις εταιρείες Apple και Google με τους κωδικούς τους στο NASDAQ, έχω ακόμη πολύ διάβασμα - ίσως βέβαια γι'αυτό μπερδεύεσαι και εκνευρίζεσαι με τα μηνύματά μου, μπορεί να μην τα αντιλαμβάνεσαι πλήρως... 

Δεν υπάρχει λόγος να ζορίζεσαι.

 

Εφόσον τρολλάρω το forum σβήσε το λογαριασμό μου.

 

Ούτε αυτό το απλό δεν πέτυχες.

.

.

.

Τουλάχιστον προσπάθησε την επόμενη φορά να τρολλάρεις καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν υπάρχει λόγος να ζορίζεσαι.

 

Εφόσον τρολλάρω το forum σβήσε το λογαριασμό μου.

 

 

Κανείς δεν ζορίζεται - εκτός ίσως από εσένα, που έχεις τόσους κωδικούς NASDAQ να μάθεις και έχεις μπερδέψει τα αυγά με τα πασχάλια. :)

 

Παρατηρώ δε ότι επιμελώς αποφεύγεις να γράψεις έστω και μία λέξη για τις ανακρίβειες που έγραφες παραπάνω.

Σοφή απόφαση να ποιήσεις την νήσσαν - άσε μη σου ξεφύγει κανά άλλο "μαργαριτάρι". ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρω πολυ.

Και τα Qtek με windows mobile και οθονη αφης προυπηρχαν απο το 2006 και το 2007 παρουσιαστηκε το iPhone.

Το 2006 προυπαρχει του 2007

Ποιος καθιερωσε τα κινητα με οθονη αφης;

Η Apple.

 

Αν εισαι 20αχρονο δικαιολογησε, αλλιως ασε τις ειρωνιες και ξεσκονησε τη μνημη σου.

Και κοιτα να δεις, που η Google παλι θα ακολουθησει την φιλοσοφια της Apple - ακομα και στα ηχεια.

Τι σχέση έχουν τα κινητά με την οθόνη αφής, για την ακρίβεια τα μοντέρνα Multitouch Smartphones που καθιέρωσε το 2007 με ένα ηχείο 10 χρόνια μετά; Εδώ μιλάμε για ηχεία και 10 χρόνια μετά κακά τα ψέματα η Apple ακολουθεί τον ανταγωνισμό είτε σου αρέσει είτε όχι. Μην γράφεις όμως ανακρίβειες ότι και καλά η Apple θα καθιερώσει τα Smart ηχεία. Με τι προσόντα; Άντε δεν αντιλέγω ότι μπορεί να είναι ένα πολύ ποιοτικό ηχείο στον τομέα της μουσικής, αλλά μέχρι εκεί. Με τι προσόντα με τον Assistant που πέρα από βασικά tasks και homekit δεν είναι σε θέση να κάνει κάτι άλλο; Οι Amazon και Google αυτοί την στιγμή στον τομέα των έξυπνων ηχείων είναι αρχηγοί με την πρωτιά να την έχει ο Bezos (όχι ο Γιάννης, ο Jeff). Κάνε μια βόλτα στο Γερμανικό, Γαλλικό ή Βρετανικό Amazon να δεις ηχεία που είναι επίσης σχεδιασμένα για μουσική και κοστίζουν το 1/4 του HomePod. 

 

amazon-echo.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν υπάρχει λόγος να ζορίζεσαι.

 

Εφόσον τρολλάρω το forum σβήσε το λογαριασμό μου.

 

Εντάξει, όλοι κατά καιρούς κάνουμε λάθος εκτιμήσεις αλλά δεν κάνουμε κι έτσι! :P

 

btw εγώ εδώ και καιρό με τη siri ελέγχω όλες τις συσκευές που είναι homekit enabled στο σπίτι με φωνητικές εντολές από το iphone  και το apple watch. Με το google assistant μπορώ? Το nvidia shield που αναβαθμίστηκε πριν μερικές ημέρες και ενεργοποιήθηκε ο google assistant μου πετάει μήνυμα πως λειτουργεί μόνο στην Αμερική και στην Ελλάδα απαντά απλά σε γενικές ερωτήσεις και εντολές χωρίς να μπορείς ακόμη να σετάρεις συμβατές συσκευές με το google home...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators

H Google απενεργοποιεί πλήκτρο στο Home mini κατόπιν της αποκάλυψης ότι καταγράφει όποια συζήτηση υφίσταται στο περιβάλλον... 

 

Google Disables Button on Home Mini in Response to Privacy Bug

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...