Προς το περιεχόμενο

Custom Server Build


mechpanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, μετά το προηγούμενο αίτημα για Ryzen που θα υλοποιηθεί προσεχώς, προέκυψε η ανάγκη στο γραφείο για μια σύνθεση για Server.

Αυτό που θα τρέξει είναι o SQL Server Express 2017 with advanced services 64 bit, τίποτε άλλο.

Θα μπορούσε να τρέξει και σε ένα entry level i5 μηχάνημα, μιας και ήδη τρέχει σε server 10ετίας, αλλά σκέφτομαι για κάτι καλύτερο με πιο καλές προδιαγραφές, να μας βγάλει 10 χρόνια χαλαρά, άσε που μπορεί να ανέβουν οι απαιτήσεις σε επόμενη έκδοση του λογισμικού.

 

Η δική μου σύνθεση:

MB Asus p10s WS (υποστηρίζει XEON)

https://www.skroutz.gr/s/8467781/Asus-P10S-WS.html

 

CPU Xeon 1225v6

https://www.skroutz.gr/s/11673079/Intel-Xeon-E3-1225-v6-Box.html?keyphrase=xeon+1225+v6

 

Ram Kingston KVR24E17S8/16 ECC - Unbuffered

https://www.skroutz.gr/s/9820359/Kingston-ValueRAM-16GB-DDR4-2400MHz-KVR24E17D8-16.html

 

HDD 2x Samsung Evo 850 250 GB σε Raid 1

https://www.skroutz.gr/s/5895583/Samsung-850-Evo-250GB.html

 

Case NZXT Source 340

https://www.skroutz.gr/s/5834882/NZXT-Source-340.html

 

PSU EVGA Supernova 750G3

https://www.skroutz.gr/s/10788411/EVGA-Supernova-750-G3.html

 

Windows 10 x64 αρκούν για τον SQL Server Express αλλά δεν με χάλαγε να βρω πουθενά και άδεια για Server λειτουργικό.

Άδειες από πού προτείνετε (νόμιμα, με παραστατικά, τιμολόγια κλπ) για το λειτουργικό;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια συμβουλή για το εγχείρημά σου, μιας και πρινς 1.5 χρόνο έκανα κάτι αντίστοιχο (με dual cpu, rack mounded case κτλ.. 

Η διαθεσιμότητα στην αγορά θα είναι ένα πρόβλημα, προτίμησε όλα από ένα μαγαζί (τουλάχιστον τα βασικά) για να στα παραδώσουν όλα μαζί, εμάς η μητρική που θέλαμε μας καθυστέρησε μήνα + και βγήκε ελαττωματική και χρειάστηκε άλλο τόσο μετά για αντικατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα έλεγα κάτι άλλο

 

ή πας να βρεις ένα κλασσικό DELL , HP server σε προσφορά (βρίσκεις σε καλή τιμή για 4c/4th)

ή πας σε mainstream πλατφόρμα π.χ.

μια καλή Χ370 μητρική με Support Raid 0, 1, 10   με έναν ryzen 1600 & μνήμη συμβατική 

 

MS SQL express δεν αξιοποιεί τους πολλούς πυρήνες 

αν δεν τρέχεις άλλα services πάρε 4πυρηνο

 

ΥΓ

τροφοδοτικό βάλε gold αλλά χρειάζεσαι 500W MAX και το μηχάνημα σας στο τσακιρ κεφι με το ζόρι θα πιάνει 200W

εξάλου το ΜΑΧ efficiencey είναι ανάμεσα στο 50-70% load.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρατήρηση πάρε και 2 Χ 1ΤΒ κανονικούς και στησε το λειτουργικο και να πέρνεις και Backup τους ssd .

Στους ssd Βάλε μόνο τα αρχεία της Βάσης.

Αν πας σε mainstream πλατφόρμα οπωσδήποτε αγορά καλού raid controller

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσες οι παρατηρήσεις σας, ευχαριστώ πολύ!

Ryzen δεν θα πάω γιατί δεν ξέρω από θέμα αξιοπιστίας (ακόμα) τι λένε, θα τον προτιμήσω για το δικό μου workstation!

Για τροφοδοτικό το ξέρω ότι δεν έχω απαιτήσεις σε ισχύ, αλλά επέλεξα μεγάλο για θέμα αξιοπιστίας, να είναι ξεκούραστο. Αλλιώς πάω σε ένα 450άρι-500άρι 80plus.

Για backup θα υπάρχει καθημερινό backup σε NAS, οι ssd θα έχουν το λειτουργικό + την βάση. Ή αξίζει περισσότερο να βάλω το λειτουργικό σε ξεχωριστό raid array από την βάση μου;

 

Επίσης φίλε jgeorgiou αν έχεις κανένα link από προσφορά σε έτοιμο build, ευχαρίστως! Το γενικό mainstream το φοβάμαι λίγο από θέμα αξιοπιστίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: xeon1220v6

 

έχει δίσκους , προσθέτεις μόνο επιπλέον 8GB να τα κάνεις 16GB RAM (την μαμίσια) και αν δεν αυξηθούν θεαματικά οι απαιτήσεις σου , θα σου κρατήσει πάλι άλλα χρόνια. Κατα την άποψη μου SSD μην βάζεις , οι ειδικοί για server είναι ακριβοί και εσύ αν κρίνω από τον MS SQL express δεν το χρειάζεσαι.

 

ΥΓ

Δεν έχω σχέση με το μαγαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Είδα το link, ρίχνω μερικές λοξές ματιές και προς τα εκεί γιατί πιθανόν τελικά να συμφέρει.

Βλέπω όμως και κάποια πραγματάκια που μου αρέσουν, όπως αυτό εδώ:

http://www.icydock.com/goods.php?id=153

και γλυκαίνομαι...Τι λέει ξέρει κανένας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πας σε PowerEdge χωρις support contract, θα το μετανοιωσεις οταν θα ψαχνεις 1U Psu η τιποτα αλλο και ειναι proprietry. Icy Dock δεν σου χρειαζεται, (τι να το κανεις?). +1 να τα παρεις ολα απο ενα αξιοπιστο μαγαζι. Θα ειναι 24/7 on? Εισαι σιγουρος οτι δεν θες rackmount case? Αποφασισε τι backup strategy χρειαζεσαι. Δεν χρειαζεται τοσο ακριβη μητρικη, παρε μια φθηνοτερη + μια spare.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Link.png Site: https://www.skroutz.gr/s/12369880/Dell-PowerEdge-T130-E3-1220v6-3-0GHz-2x1TB-471380712-713O.html">xeon1220v6

 

έχει δίσκους , προσθέτεις μόνο επιπλέον 8GB να τα κάνεις 16GB RAM (την μαμίσια) και αν δεν αυξηθούν θεαματικά οι απαιτήσεις σου , θα σου κρατήσει πάλι άλλα χρόνια. Κατα την άποψη μου SSD μην βάζεις , οι ειδικοί για server είναι ακριβοί και εσύ αν κρίνω από τον MS SQL express δεν το χρειάζεσαι.

 

ΥΓ

Δεν έχω σχέση με το μαγαζί

 

 

δεν χρειάζεται να βάλει ειδικούς για server και οι απλοί του εμπορίου θα κάνουν δουλειά και η διαφορά είναι τεράστια.Το έχω δει σε εφαρμογή που τρέχει σε sql express.

Προσωπικά επιμένω σε ξεχωριστούς δίσκους λειτουργικό και βάση για να μην καταπονούνται οι ssd και από τα writes του λειτουργικού.

Επίσης για backup θα αγοράζα μια άδεια macrium ~70€ και θα έβαζα να πέρνει backup σε nas λειτουργικό & βαση (full & incremental)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποτε , πριν καμιά 10ρια χρόνια (μάλλον λίγο περισσότερο) ήθελα να κάνω τον πονηρό και έβαλα απλό-φθηνό sata σε dell server που διάβαζε και sata. Η εγκατάσταση του windows server 2003 μου πήρε 6 με 7 ώρες και μέσα στο σύστημα είχα αδικαιολόγητα περιοδικά lags. Τότε ρώτησα έναν φίλο μέσα στην dell και μου το είπε κατευθείαν , ρε μήπως έβαλες στο raid κανένα από desktop sata?

 

ή θα φτιάξεις από mainstream platform

ή θα πάρεις καθαρόαιμο server 

μην κάνεις αλχημείες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία να το πάμε αλλιώς, σε mainstream τί σύνθεση θα προτείνατε για αυτή τη χρήση; (Μόνο τον SQL Express δηλαδή, για 5-10 χρήστες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λόγω ms sql express limitations

intel Ι5 7500

z270 (raid 1,0,10)

2x4=8GB RAM

raid 2x250GB 960 EVO SAMSUNG SSD

400-450 GOLD τροφοδοτικό

 

περίπου 700ευρώ σύνολο

θα πηγαίνει γρήγορα αλλά προδιαγραφές server δεν θα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, καλή εβδομάδα.

Είμαι στο στάδιο προχωρήματος παραγγελίας, λέω να προμηθευτώ από visionstudio.

Λέω να ακολουθήσω το παράδειγμα του jgeorgiou, έχοντας ετοιμάσει την παρακάτω σύνθεση...

post-392831-0-40373900-1508758568_thumb.png

(έβαλα evo850 έναντι evo960, ελπίζω να μην υποβιβαστεί σημαντικά η ταχύτητα...προσθήκη 2Χ1TB hdd σε 2η φάση, δεν τους έπαιρνε η φόρμα)

Θα αλλάζατε κάτι;

post-392831-0-40373900-1508758568_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου θες custom build σε μαινστριμ πλατφόρμα εγώ το βρίσκω μια χαρά

και οι 2 ssd 850evo καλοί είναι αλλά  σε 6-8 χρόνια μάλλον θα αναγκαστείς να τους αλλάξεις

αν πάρεις τους λίγο ακριβότερους pro 256GB θα σου κρατήσουν 10+ χρόνια

δεν χρειάζεται να βάλεις και σκληρούς δίσκους αν δεν χρειάζεσαι την χωρητικότητα ιδίως αν βάλεις τους PRO.

η βάσεις σου θα είναι ΜΑΧ 10GB λόγω ms sql express

 

ΥΓ

Προσωπικά θα αγόραζα μια 2η μητρική (ίδια) και θα την κρατούσα στην άκρη σφραγισμένη  γιατί αν "σκάσει" σε 4 , 5 ή 6 χρόνια θα πρέπει να την αντικαταστήσεις άμεσα και πιθανότατα δεν θα βρίσκεις ίδια. Ολα τα άλλα αντικαθίστανται εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...