Προς το περιεχόμενο

Γερμανία: Πληρωμή της κατανάλωσης ρεύματος λόγω υπερπαραγωγής των αιολικών πάρκων


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι απε ειναι πιο ακριβες απο τα ορυκτα(βραχυπροθεσμα)

βαλε και τους καρκινους...

Δε διαφωνώ, αλλά πόσους καρκίνους εχουμε πλεον στα αστικά κεντρα επειδή η ατελής καυση απο τζάκια πάει "σύννεφο";  Τους καρκίνους απο τα ορυχεια εξόρυξης των μετάλλων που θελουν τα ανεμιστήρια δεν τα κοιτάμε ή δεν μας ενοχλούν επειδή ειναι μακριά μας; 

 

ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ! ΔΕΝ ειμαι εναντίον των ΑΠΕ! Είμαι εναντίον της σαθρής μαρκετιστικής προσπάθειας να μπουν με το ζορι. Αν υπήρχε αλλη εναλλακτική πιο οικολογική και συγκρισιμα αποδοτική μέθοδος παραγωγής ενεργειας (σε σχεση με τα ορυκτά πάντα) θα ήμουν απο τους πρώτους που θα έλεγαν "Στο διατανο τα ορυκτα".  

 

Τωρα όμως ειμαστε στην κατάσταση που ωραιοποιημένα μας πασάρουν οτι "μην τον τρώτε απο ορυκτα, αλλά να τον τρώτε και απο απε". Οχι, ρε φίλε, αν δε γινεται να μην τον τρώω καθολου (αυτό θέλω) καλύτερα να τρώω μια παρα να με παιρνουν παρτουζα και να πληρώνω και απο πάνω.  

Αυτά ακούν εδώ οι δικοί μας και θα κόψουν το κοινωνικό τιμολόγιο της ΔΕΗ

Και ποιος πληρώνει το κοινωνικό τιμολόγιο; Ολοι εμεις και τα λεφτά πάνε στα μνημονια.

 

Αν το ρευμα ήταν φθηνό, δε θα χρειαζόμασταν κοινωνικό τιμολογιο και δε θα αρρωστέναμε απο το κρύο επειδή δεν τολμάμε να αναψουμε σόμπα/κλιματιστικό. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ, αλλά πόσους καρκίνους εχουμε πλεον στα αστικά κεντρα επειδή η ατελής καυση απο τζάκια πάει "σύννεφο";  Τους καρκίνους απο τα ορυχεια εξόρυξης των μετάλλων που θελουν τα ανεμιστήρια δεν τα κοιτάμε ή δεν μας ενοχλούν επειδή ειναι μακριά μας; 

Πως με μονο μια φραση καταλαβαινεις πως καποιος ειναι ή εμπαθης ή δεν εχει ιδεα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα λογια μου έρχεσαι.

Μετα θα καις πολυθρόνες ΚΑΙ για να αναβεις το φως να βλέπεις. Δες τον αναλυτικό λογαριασμό σου και ψάξε λιγο. Ετσι θα καταλάβεις οτι το κωλοπιασμα που εχεις (και εχω και εχουμε) δεν ειναι επειδή επιδοτείται το Χ νησί, αλλά γιατί ολοι εμείς ακριβοεπιδοτουμε τα αιολικά/φωτοβολταικα 

Ναι γιατί αν γίνει ατύχημα, η ραδιενέργεια θα περιμένει το καράβι να περάσει απέναντι. 

Νομίζεις. 

Ξέρεις πόσ κοστίζει να μεταφέρεις μεταβαλλόμενη ενεργεια απο πολλές διασπαρτες απομακρυσμένες μικρές παραγωγικές μονάδες σε καταναλωτές;

Επισης αυτό που λες η πράξη εχει δείξει οτι δεν γίνεται. Μπορει το ρευμα να κοβονταν πριν προλάβεις να γράψεις τη δευτερη γραμμη στο post σου. 

Πολλοί λενε για το παραδειγμα της Δανίας, αλλά κρύβουν τις διασυνδεσεις με νορβηγία, Σουηδία, Γερμανια που καινε fossil για να τους δινουν ρεύμα. Και μην ξεχνάμε οτι η Δανία εχει το ακριβότερο (πληρωτεό) ρευμα σε ολη την Ευρώπη

Εγω να δω τον λογαριασμο? Δες εσυ που εισαι και επιστημων!! πληρωσε ΔΕΤΕ γιατι εισαγεις ρευμα απο γειτονες χωρες, και μετα ελα να μας πεις για ΑΠΕ.

Δε διαφωνώ, αλλά πόσους καρκίνους εχουμε πλεον στα αστικά κεντρα επειδή η ατελής καυση απο τζάκια πάει "σύννεφο";  Τους καρκίνους απο τα ορυχεια εξόρυξης των μετάλλων που θελουν τα ανεμιστήρια δεν τα κοιτάμε ή δεν μας ενοχλούν επειδή ειναι μακριά μας; 

 

ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ! ΔΕΝ ειμαι εναντίον των ΑΠΕ! Είμαι εναντίον της σαθρής μαρκετιστικής προσπάθειας να μπουν με το ζορι. Αν υπήρχε αλλη εναλλακτική πιο οικολογική και συγκρισιμα αποδοτική μέθοδος παραγωγής ενεργειας (σε σχεση με τα ορυκτά πάντα) θα ήμουν απο τους πρώτους που θα έλεγαν "Στο διατανο τα ορυκτα".  

 

Τωρα όμως ειμαστε στην κατάσταση που ωραιοποιημένα μας πασάρουν οτι "μην τον τρώτε απο ορυκτα, αλλά να τον τρώτε και απο απε". Οχι, ρε φίλε, αν δε γινεται να μην τον τρώω καθολου (αυτό θέλω) καλύτερα να τρώω μια παρα να με παιρνουν παρτουζα και να πληρώνω και απο πάνω.  

Και ποιος πληρώνει το κοινωνικό τιμολόγιο; Ολοι εμεις και τα λεφτά πάνε στα μνημονια.

 

Αν το ρευμα ήταν φθηνό, δε θα χρειαζόμασταν κοινωνικό τιμολογιο και δε θα αρρωστέναμε απο το κρύο επειδή δεν τολμάμε να αναψουμε σόμπα/κλιματιστικό. 

Συμφωνα με αυτα που λες, ΑΠΕ δηλαδη να μην βαλουμε! Και αμα τελειωσουν τα "fossil" τι κανεις ξαδελφε? ποδηλατο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως με μονο μια φραση καταλαβαινεις πως καποιος ειναι ή εμπαθης ή δεν εχει ιδεα.

Και πως με μια αλλη φράση, καταλαβαίνεις οτι κάποιος κοιτά το δεντρο και οχι το δάσος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλουνε ποτέ πυρηνικά θέλω να τα τοποθετήσουν σε ένα νησί που αρνούνται τις ανεμογεννήτριες, κι όχι στην ηπειρωτική Ελλάδα.

 

Πυρηνικά δεν θα μπουν ποτέ λόγω upfront cost. Εκτός φυσικά αν γίνει κανένα θαύμα με την σύντηξη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να δω τον λογαριασμο? Δες εσυ που εισαι και επιστημων!! πληρωσε ΔΕΤΕ γιατι εισαγεις ρευμα απο γειτονες χωρες, και μετα ελα να μας πεις για ΑΠΕ.

Συμφωνα με αυτα που λες, ΑΠΕ δηλαδη να μην βαλουμε! Και αμα τελειωσουν τα "fossil" τι κανεις ξαδελφε? ποδηλατο?

Οι ΑΠΕ δε σου δίνουν ρεύμα-ηλεκτρισμό. Σου δίνουν "κατιτίς" και αυτό δεν εχει να κάνει με τον όγκο παραγωγής, αλλά με το εφαρμοστέο αποτέλεσμα. Διαβασε νωρίτερα τι εγραψα για το βροχινο νερό και τα λούκια. 

 

Αμα τελειώσουν τα ορυκτα καυσιμα και δεν εχει ανακαλυφθεί αλλος τρόπος παραγωγής ενεργειας (π.χ. εφαρμογή ψυχρής συντηξης), οσες απε και να εχεις, ρευμα-ηλεκτρισμό δεν θα εχεις. Θα κανεις ποδήλατο ξάδερφε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως με μια αλλη φράση, καταλαβαίνεις οτι κάποιος κοιτά το δεντρο και οχι το δάσος.

+1. Το ποιος κοιτα το δεντρο και οχι το δασος φαινεται χαρακτηριστικα απο αυτην την φραση:

 

Δε διαφωνώ, αλλά πόσους καρκίνους εχουμε πλεον στα αστικά κεντρα επειδή η ατελής καυση απο τζάκια πάει "σύννεφο";  Τους καρκίνους απο τα ορυχεια εξόρυξης των μετάλλων που θελουν τα ανεμιστήρια δεν τα κοιτάμε ή δεν μας ενοχλούν επειδή ειναι μακριά μας; 

 

 

Μερικοι, κοιτωντας το δεντρο(ελαχιστη περιβαντολογικη επιβαρυνση απο την κατασκευη των ανεμογεννητριων) αδυνατουν να δουν το δασος(πολυ μεγαλυτερη περιβαντολογικη επιβαρυνση απο την παραγωγη ενεργειας με fossil fuels σε σχεση με τις ανεμογεννητριες).

Αυτο δειχνει ή αγνοια ή εμπαθεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραπάνω αφιερώνεται στους απανταχού σκεπτικιστές των ΑΠΕ και της ηλεκτροκίνησης.

 

Εννοείς στους σκεπτικιστές της καρβουνιασμένης ενέργειας, γιατί οι ανεμογεννήτριες στην Γερμανία είναι ~10% της παραγωγής.

 

Φάε σανό με άνεμο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ, αλλά πόσους καρκίνους εχουμε πλεον στα αστικά κεντρα επειδή η ατελής καυση απο τζάκια πάει "σύννεφο";  Τους καρκίνους απο τα ορυχεια εξόρυξης των μετάλλων που θελουν τα ανεμιστήρια δεν τα κοιτάμε ή δεν μας ενοχλούν επειδή ειναι μακριά μας; 

 

ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ! ΔΕΝ ειμαι εναντίον των ΑΠΕ! Είμαι εναντίον της σαθρής μαρκετιστικής προσπάθειας να μπουν με το ζορι. Αν υπήρχε αλλη εναλλακτική πιο οικολογική και συγκρισιμα αποδοτική μέθοδος παραγωγής ενεργειας (σε σχεση με τα ορυκτά πάντα) θα ήμουν απο τους πρώτους που θα έλεγαν "Στο διατανο τα ορυκτα".  

 

Τωρα όμως ειμαστε στην κατάσταση που ωραιοποιημένα μας πασάρουν οτι "μην τον τρώτε απο ορυκτα, αλλά να τον τρώτε και απο απε". Οχι, ρε φίλε, αν δε γινεται να μην τον τρώω καθολου (αυτό θέλω) καλύτερα να τρώω μια παρα να με παιρνουν παρτουζα και να πληρώνω και απο πάνω.  

Και ποιος πληρώνει το κοινωνικό τιμολόγιο; Ολοι εμεις και τα λεφτά πάνε στα μνημονια.

 

Αν το ρευμα ήταν φθηνό, δε θα χρειαζόμασταν κοινωνικό τιμολογιο και δε θα αρρωστέναμε απο το κρύο επειδή δεν τολμάμε να αναψουμε σόμπα/κλιματιστικό. 

 

το τζακι ειναι μια σαχλαμαρα μονο για ντεκορ

ασυμφορο απ ολες τις αποψεις,

ρεαλιστικα η καλυτερη μορφη θερμανσης (ανεξαρτητου κοστους) ειναι το ρευμα

μεταλλο εχουν τα παντα, ακομα και το τραπεζι που πηρες για τη κουζινα, να το καταργησουμε να τρωμε πανω σε πετρες?

οι απε μπορει να εχουν τεραστιο αρχικο κοστος, αλλα μακροπροθεσμα ειμαστε κερδισμενοι.

Εννοείς στους σκεπτικιστές την πυρηνικής ενέργειας, γιατί οι ανεμογεννήτριες στην Γερμανία είναι ~10% της παραγωγής.

 

Φάε σανό με άνεμο :D

απο καπου πρεπει να ξεκινησεις...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμείς πάμε και καθόμαστε πάνω, αντί να της το δώσουμε να το φάει. Ναι frau θα κάνουμε τα πάντα να αγοράσουμε τα ανεμιστήρια σας και ας χρειαζόμαστε και αεριο (θα το αγοράσουμε κι αυτό) για να είστε χαρούμενη/ος. Δεν πειράζει που ο απλός λαός φοβάται να αναψει το αερόθερμος να ζεσταθεί ή το φως για να διαβάσει ενα βιβλιο. Δεν πειράζει που το βιομηχανικό μας ρεύμα ειναι ασύμφορο και δεν μπορουμε να παράγουμε τιποτα. Θα σας υπογραφουμε μνημονια να αγοραζουμε τα πάντα απο εσας και τους κινέζους.

 

Καλά, πέρασε μια βόλτα από το Σύνταγμα να χορέψεις για την περήφανη αντίσταση. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λες ρε ξαδελφε? σοβαρα?! βαλε τις ΑΠΕ μπροστα πρωτα και σιγα σιγα βλεπουμε τι θα κανουμε... εδω εμεις ειμαστε ετοιμοι να καψουμε καναπεδες πολυθρονες μπαμπου και οτι αλλο θες για να παραγουμε ηλεκτρικη ενεργεια.

 

Λεφτά υπάρχουν βλέπω για να βάλουμε τα ακριβά ΑΠΕ. 400 χρόνια μνημόνιο να στρώσετε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 πυρηνικά εργοστάσια στο peak? Νομίζω αυτό πρέπει να το κρατήσουμε για να το δείχνουμε σε όλους όσους πιστεύουν ότι οι πυρηνικοί αντιδραστήρες είναι καλύτεροι ενεργειακά από τις ΑΠΕ (τουλάχιστον στη γη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«μοναδες βασης» λεγονται οι μοναδες παραγωγης ενεργειας που λειτουργουν συνεχεια και παραγουν συγκεκριμενη ενεργεια, δεν κλεινουν ποτε.

 

κατα την διαρκεια ομως της μερας η καταναλωση εχει τεραστιες διακυμανσεις. εκει ειναι που χρειαζονται οι ανεμογγενητριες και τα φωτοβολταικα η ακομα και υδροηλεκτρικα.

 

το πλεονεκτημα τους σε σχεση με μια μοναδα που καιει καρβουνο λιγνητη η πετρελαιο ειναι οτι ανοιγουν και κλεινουν ευκολα, αρα σε ωρα ζητησης μπορεις να βαλεις την ανεμογενητρια να δωσει το παραπανω που χρειαζεσε και μετα την κλεινεις επιτοπου.

 

τα εργοστασια με πετρελαιο λιγνητη κτλ δεν ανοιγοκλεινουν ευκολα και θελουν ωρα να ξεκινησουν και να κλεισουν.

 

μοναδες βασης παντα χρειαζονται , και κανεις δεν εχει δυκτιο μονο με ΑΠΕ

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 πυρηνικά εργοστάσια στο peak? Νομίζω αυτό πρέπει να το κρατήσουμε για να το δείχνουμε σε όλους όσους πιστεύουν ότι οι πυρηνικοί αντιδραστήρες είναι καλύτεροι ενεργειακά από τις ΑΠΕ (τουλάχιστον στη γη).

 

58 έχει η Γαλλία και καλύπτουν τα 3/4 της ζήτησης. Απλώς τα Γερμανικά είναι για τα μαύρα *** και θα τα κλείσουν το 2022 (λένε).

 

Αυτό που πρέπει να κρατήσουμε είναι ότι μασάς ό,τι σανό να 'ναι ενώ έχεις τζάμπα το Γούγλη φίλο σου, να τον πάρεις τηλέφωνο να τον ρωτήσεις "μήπως με δουλεύουν ρε φίλε;" :D

απο καπου πρεπει να ξεκινησεις...

 

Αφού τα έχουμε και χαρίζουμε γιατί όχι βρε αδερφέ - λεφτά υπάρχουν. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...