Προς το περιεχόμενο

Γερμανία: Πληρωμή της κατανάλωσης ρεύματος λόγω υπερπαραγωγής των αιολικών πάρκων


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντί να ντύσουμε όλα τα ξεροβούνια με φωτοβολταϊκά και αιολικά πάρκα, καθόμαστε και ασχολούμαστε με παπαριές. Στην χώρα μας με τις κατάλληλες υποδομές, όχι μόνο θα καλύπταμε τις ανάγκες μας, αλλά θα πουλούσαμε κιόλας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι είναι ΑΠΕ και γιατί οι ανεμογεννητριες είναι βλαβερες για το περιβάλλον;

ΑΠΕ: Ανευ προσωπικής Ευφυίας!Οι ανεμογεννήτριες είναι βλαβερές για το περιβάλον γιατί όταν γυρνάνε γρήγορα, βγάζουν πολύ αέρα και ξεμποστανιάζουν τα χωράφια των αγροτών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που για να ζεσταθείς με το ρεύμα, πρέπει να έχεις α) φθηνό ρεύμα,

β) αρκετό ρεύμα

γ) σταθερή παροχή

 

Οπότε εάν δεν έχει αρκετό ρεύμα τι κάνεις? Αφήνεις τον κόσμο παγωμένο για να στήσεις καθαρές ΑΠΕ ή ζεσταίνεις των κόσμο με κάρβουνο?

 

Και επειδή ρεύμα = αύξηση βιοτικού επιπέδου, όλες οι φτωχές χώρες (πχ Ελλάδα, Κίνα Ινδία κλπ) θα παν στο κάρβουνο ή σε LNG εαν έχουν αποθέματα.

Γιατί? Γιατί έχει χαμηλό LCOE σε ψηλό discount rate. Όσο αέρα ή ήλιο να έχεις, δεν θα μπορείς να επενδύσεις σε αυτά μαζικά λόγο του ψηλού Discount rate.  Αν πας να σε αυτά, το ψηλό κόστος παραγωγής μαζί με τα επιτόκια λόγο επένδυσης, θα διαλύσουν την οικονομία σου αφού κανένας δεν θα μπορεί να χρησιμοποιεί αρκετό ρεύμα (υπενθυμίζω ρεύμα = βιοτικό επίπεδο).

 

Ψάξτε λίγο καλύτερα να δείτε τι παίζει με το discount rate, και θα καταλάβετε ότι το μεγαλύτερο έξοδο στην κατασκευή ενός πυρηνικού εργοστασίου, δεν είναι η τεχνολογία το καύσιμο ή η ασφάλεια, αλλά οι τόκοι στις τράπεζες.

 

Γι αυτο εγραψα τη παρενθεση .

Το ρευμα εχει υποδομες, δε χρειαζεται να σκαβεις για να περνας φυσικο αεριο ουτε να εχεις βυτια και να διανεμεις πετρελαιο.

Πρεπει σιγα σιγα να ξεκινησει το θεμα απε. 1% φετος, 2% του χρονου κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ με ορισμένους εδώ μέσα που γουστάρουν τον ωραίο λιγνίτη. Να μου λέγατε για φυσικό αέριο ή ντήζελ που οι ρύποι και η καταστροφή είναι πιο διαχειρίσιμοι . Ειλικρινά όπου φύγει-φύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο χωρίο της γυναίκας μου κοντά στην Θήβα δεν θα πληρώσουν ρεύμα μέχρι και Φεβρουάριο 2018 αν θυμάμαι καλά λόγω μεγάλης παραγωγής από τις ανεμογεννητριες της περιοχής (που είναι πάρα πολλές ομολογουμένως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ με ορισμένους εδώ μέσα που γουστάρουν τον ωραίο λιγνίτη. Να μου λέγατε για φυσικό αέριο ή ντήζελ που οι ρύποι και η καταστροφή είναι πιο διαχειρίσιμοι . Ειλικρινά όπου φύγει-φύγει.

 

Νομίζω ότι είσαι λάθος. Σε κανέναν νομίζω δεν αρέσει να καίμε ορυκτά καύσιμα.

Το ένα πρόβλημα είναι ότι μπορεί να γεμίσουμε ΑΠΕ και συγχρόνως να είμαστε αναγκασμένοι να καίμε την ίδια ποσότητα ορυκτών καυσίμων. 

Και το άλλο είναι ότι με το σύστημα που έχουμε τώρα τις ΑΠΕ τις πληρώνουμε στην Ελλάδα πολύ ακριβά.

 Χωρίς να έχω γνώσεις περί αντικειμένου αλλά επειδή παρακολουθώ τα αντίστοιχα θέματα νομίζω ότι οι ΑΠΕ σίγουρα μπορούν να μειώσουν την αναγκαιότητα καύσης ορυκτών αλλά σίγουρα δεν μπορούν να την εξαλείψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ για να βαλεις μια ανεμογεννήτρια πρέπει να έχεις γκόμενους το δήμαρχο, τον παπα, τον αστυνόμο, το δασάρχη, τον αρχαιολόγο και τις κατσίκες που βόσκουν παραπέρα. Στη Γερμανία τα έχουν λύσει αυτά. Εχει ανεμογεννήτριες και στις πεδιάδες. Εδώ το χωράφι μου με τις πατάτες και στην άκρη η ανεμογεννήτρια.

Αυτά που λένε κάποιοι περι αποθήκευσης κάποιοι εξω τα έχουν λύσει. Υβριδικά υδροηλεκτρικά κλπ. Δε λέω ότι πρέπει να κλεισουν όλοι οι σταθμοί λιγνίτη. Πρέπει να δίνουν επικουρικά ως συμπλήρωμα και όχι να είναι η κύρια πηγή. Εδω εχουν τελειωσει κοιτάσματα και δουλευουν οι σταθμοί ακόμα για να εχει δουλειά ο κόσμος. Ακου τώρα. Στο Αλιβέρι γινεται αυτο νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 έχει η Γαλλία και καλύπτουν τα 3/4 της ζήτησης. Απλώς τα Γερμανικά είναι για τα μαύρα *** και θα τα κλείσουν το 2022 (λένε).

 

Αυτό που πρέπει να κρατήσουμε είναι ότι μασάς ό,τι σανό να 'ναι ενώ έχεις τζάμπα το Γούγλη φίλο σου, να τον πάρεις τηλέφωνο να τον ρωτήσεις "μήπως με δουλεύουν ρε φίλε;" :D

Μπορείς όμως να γίνεις λίγο πιο σαφής; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι, ενω εμεις οι μαγκες πληρωνουμε κερατιατικα για δινουμε στελνουμε ρευμα στα νησια (τα οποια εχουν ολο το χρονο και ηλιο και ανεμο) γιατι τα φωτοβολταικα και οι ανεμογεννητριες τους χαλανε την αισθητικη η τους τρομαζουν τα πρατα. δε φτανει που βγαζουν μονιμως μαυρο χρημα απο τον τουρισμο και δε πληρωνουν μια στην εφορια (παλι οι υπολοιποι την τρωμε) εχουν και μειωμενο φπα. και προσεχως και επιδοτουμενο internet (παλι απο τα κοροιδα).

Πριν γραψεις κάτι κατσε και σκεψου λιγο !

Τα νησιά που είναι στο βορειοανατολικο αιγαιο βγαζουν μαυρα λεφτα σπο τον τουρισμο..... ποιον τουρισμο εννοεις τους μεταναστες... εεε συγνωμη τους επενδυτες?

Ξερεις οτι ολα εδω στα νησια είναι πολυ πιο ακριβα λογο των μεταφορικων και της δυσκολειας να φτασουν εδω..... βενζινη τροφιμα και λοιπα αγαθα πρωτης αναγκης!

Εχεις υπολογιση ποτε ποσα θελεις εσυ και πόσα ενας απο νησι να παει πχ για μια εξεταση σε ενα νοσοκομείο.

Οσο για το ιντερνετ περασε η εποχη του Σαμαρα και οσο ειδες εσυ ιντερνετ αλλο τοσο ειδαν και οι νησιωτες.

Δεν ήξερα οτι υπαρχουν ελληνες που σκέφτονται ετσι και αν νομιζεις οτι στα νησιά ειναι ευκολη η ζωη μπορεις να μετακομισεις απλα φροντησε να εισαι σε καποιο νησι που να εχει καθημερινα δρομολογιο προς καποιο μεγαλο λιμάνι.

Εχεις κατα νου οτι το 45%του ΑΕΠ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΝΗΣΙΑ ....!

Για σκεψου την σημερινη ελλαδιτσα χωρις αυτα.

Και σε πειραζει το μειωμένο φπα.

Επισης σου ειπε κανενας οτι εδω δεν πληρωνουμε ρευμα ή μας το "στελνετε τσαμπα"

 

PS εντάξει εχω παθει πλακα με αυτο που διαβασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι δεν χρησιμοποιησαν την επιπλεον ισχυ για να ανηψωσουν νερο σε φραγματα με υδροστροβιλους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ΑΠΕ πλην των υδροηλεκτρικών  είναι ουσιαστικά  άχρηστες αν δεν υπάρχουν μπαταρίες, επειδή η ενέργεια που παράγουν δεν είναι σταθερή. Ακόμα και με τα φωτοβολταϊκά και φούλ ηλιοφάνεια να έχει υπάρχει μεγάλη διακύμανση στα βάτ που παράγουν.Ουσιαστικά πληρώνουμε φόρους για ΑΠΕ χωρίς να έχουμε ούτε 1% κέρδος για το περιβάλλον σχεδόν όλη η ενέργεια που παράγετε από ΑΠΕ πετάγεται δεν την καταναλώνουμε. 

 

Edit: Απευθύνετε σε  αυτούς που τους έγινε κατανοητό ότι οι ΑΠΕ είναι άχρηστες χωρίς τις μπαταρίες.

 

Ο μόνος βιώσιμος τρόπος που βλέπω για το πώς μπορεί επιτέλους να χρησιμοποιηθεί η μεταβαλλόμενη ενέργεια των ΑΠΕ και χωρίς επιπλέον κόστος,(αγορά μπαταριών) είναι η χρήση του συνόλου της ενέργειας που παράγουν σε ηλεκτρικά οχήματα, ουσιαστικά αγοράζουν τις μπαταρίες για εκείνους άλλοι... Αυτό θα πάρει φυσικά λίγες 10ετίες ακόμη μέχρι να γίνουν προσιτά τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα στο μέσο πολίτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή οι Γερμανοί πολίτες μπορούν να απειλούν τους παρόχους λέγοντας τους : κάτσε καλά γιατί δεν θα ανοίξω τα κλιματιστικά και τα φώτα της αυλής για μια εβδομάδα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...