Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι το βαρέλι είναι 20 λίτρα εκ των οποίων τα 5 είναι το κλειστό κύκλωμα με απόδοση που φτάνει και 300 λίτρα. Volume of contained water 20lit (5 lit in closed circuit) έτσι το αναγράφει και στο ιντερνετ. MAG λέγεται το ηλιακό. Πάντως έτσι κι αλλιώς δεν θα καταλλήξω σε σωλήνες κενού και δεν μου αρέσει οπτικά το συγκεκριμένο σύστημα.

Να και κάτι καινούργιο! Πρώτη φορά το ακούω. Ενδιαφέρον έχει, θα το ψάξω για εγκυκλοπαιδικούς λόγους.

 

---------- Προσθήκη στις 13:19 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:12 ----------

 

edit:

 

Έχεις κάποιο link που τα λέει αυτά; Νομίζω ότι τα νούμερα που λες αναφέρονται μόνο στο συλλέκτη και όχι σε ολόκληρο το σύστημα. Και αυτό που λέει είναι ότι θεωρητικά μπορεί να ζεστάνει 300 λίτρα σε μια μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ενδιαφερον η ηλιοφαν με εκπτωση της ταξεως 30%!δεν μπορω να βρω χαρακτηριστηκα ομως να συγκρινω με hliosak.καποια βοηθεια?θα προτιμηθουν κ εμπειριες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και κάτι καινούργιο! Πρώτη φορά το ακούω. Ενδιαφέρον έχει, θα το ψάξω για εγκυκλοπαιδικούς λόγους.

 

---------- Προσθήκη στις 13:19 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:12 ----------

 

edit:

 

Έχεις κάποιο link που τα λέει αυτά; Νομίζω ότι τα νούμερα που λες αναφέρονται μόνο στο συλλέκτη και όχι σε ολόκληρο το σύστημα. Και αυτό που λέει είναι ότι θεωρητικά μπορεί να ζεστάνει 300 λίτρα σε μια μέρα

 

το link είναι http://www.enertechnic.eu δεν αναφέρεται στο συλλέκτη αλλά στο βαρέλι. Επιμένω γιατί ψάχνω περίπου 10 μέρες το θέμα και μάζεψα αρκετά στοιχεία. Οι περισσότερες εταιρίες δεν αναφέρονται σε χωρητικότητες αλλά στο πόσα άτομα καλύπτει το κάθε σύστημα. Άλλωστε και μένα αυτο με ενδιαφέρει αγοράζοντας έναν ηλιακό. Πόσο νερό μπορεί να μου παράγει καθημερινά για να το κάνω χρήση. Παρεπιπτώντος ένα ΗΛΙΟΑΚΜΗ που έχω στο πατρικό μου είναι 200άρι και το βαρέλι του αν το ογκομετρήσεις δεν ξεπερνάει τα 140 με 150 λίτρα. Πάντως εμάς μας εχει αφήσει ικανοποιημένους εδώ και 20 χρόνια. (αλλάξαμε μόνο το βαρέλι το 2002 γιατί δεν είχαμε κάνει service) Και ευτηχώς που υπήρχε και υπάρχει ακόμα η εταιρία γιατί διαφορετικά θα έπρεπε να αλλάξουμε ίσως όλο το ηλιακό. Αυτός είναι ο λόγος που θα επιλέξω η το ίδιο ή το ΗΛΙΟΦΑΝ. Τουλάχιστον να ξέρω ότι έχω κάποια αξιόπιστη εταιρία για ότι χρειαστεί στο μέλλον.

 

---------- Προσθήκη στις 14:05 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:49 ----------

 

ενδιαφερον η ηλιοφαν με εκπτωση της ταξεως 30%!δεν μπορω να βρω χαρακτηριστηκα ομως να συγκρινω με hliosak.καποια βοηθεια?θα προτιμηθουν κ εμπειριες ;)

 

Για ΗΛΙΟΦΑΝ ξέρω να σου πώ απο την ερευνά μου ότι είναι αρκετά αξιόπιστη εταιρία (ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ Α.Ε) και πολλά χρόνια στην αγορά. Έχουν ISO, SOLARKEYMARK και αρκετές μετρήσεις-πιστοποιήσεις. Για την τιμή το είδα πολύ θετικά αυτό με το 30% και νομίζω είναι συμφέρουσα αγορά. Για τα ΗΛΙΟΣΑΚ δεν ξέρω τίποτα δεν τα έχω δεί πουθενά παρα μόνο εδώ. Μάλιστα κάποιοι σχολιασμοί περισσότερο σαν διαφήμηση είναι παρά πραγματικές εμπειρίες. Μάλλον φασόν κάποιου άλλου εργοστασίου είναι. SOLAR KEY MARK έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφερον η ηλιοφαν με εκπτωση της ταξεως 30%!δεν μπορω να βρω χαρακτηριστηκα ομως να συγκρινω με hliosak.καποια βοηθεια?θα προτιμηθουν κ εμπειριες ;)

 

Έχω βάλει ΗΛΙΟΦΑΝ πρίν 2 με 3 χρόνια. Στην πολυκατοικία έχω νερό να δώσω και στους υπόλοιπους :lol: Καταπληκτική εταιρία απο την παραγγελία μέχρι και την τοποθέτηση. Έκανα και service το χειμώνα που μας πέρασε. 35 ευρώ και ασχολήθηκαν σχεδόν μία ώρα οι τεχνικοί. Στο προτείνω ανεπιφύλακτα φίλε.

 

---------- Προσθήκη στις 14:17 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:15 ----------

 

Πάντως έχω καταλήξει να πάρω επιλλεκτικό ηλιακό για καλύτερη απόδοση. Δεν συμφωνώ στο θέμα χωρητικότητας που λές. Βρήκα κάποιον στο ΧΡΥΣΟ ΟΔΗΓΟ που δίνει 200 λίτρα με δεξαμενή αποθήκευσης μόλις 20 λίτρα!!! (είκοσι) Κάτι σαν ταχυθερμοσύφωνας δηλαδή αλλά με ενέργεια τον ήλιο. (έχει συλλέκτες κενού αέρος σαν λάμπες!) Βέβαια δεν ξέρω την εταιρία και απο την άλλη δεν μου άρεσε οπτικά στην φωτογραφία που είδα το ηλιακό. Μέχρι τώρα είμαι ανάμεσα στην ΗΛΙΟΑΚΜΗ http://www.helioakmi.com ή στην ΗΛΙΟΦΑΝ http://www.agelopoulos.gr Βλέπω να διαφέρουν λίγο στην ποιότητα απο τους υπόλοιπους και έχουν καινοτομίες. Τα πιστοποιητηκά που έχουν είναι σχεδόν τα ίδια και απο μια έρευνα που έκανα το βασικότερο είναι το SOLAR KEYMARK. Μένει να δούμε τιμές και εγγύηση.

 

ΗΛΙΟΦΑΝ βάλε. Είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εξπλαιν μι το SOLAR KEYMARK :)

μολις πηρα προσφορα για ηλιοφαν 150λιτρα,διπλης ενεργειας,τιτανιο,υπερεπιλεκτικος συλλεκτης(χαρακτηριστικα αναφερονται στο http://www.agelopoulos.gr/agelopoulos/index.php?section=84) κ εφ'ορου ζωης εγγυηση στα 1080ε με δωρεαν μεταφορα και τοποθετηση.τι λετε?τσιμπαω?

Επεξ/σία από gponiris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξπλαιν μι το SOLAR KEYMARK :)

μολις πηρα προσφορα για ηλιοφαν 150λιτρα,διπλης ενεργειας,τιτανιο,υπερεπιλεκτικος συλλεκτης(χαρακτηριστικα αναφερονται στο http://www.agelopoulos.gr/agelopoulos/index.php?section=84) κ εφ'ορου ζωης εγγυηση στα 1080ε με δωρεαν μεταφορα και τοποθετηση.τι λετε?τσιμπαω?

 

Keymark είναι μια πιστοποίηση ότι ο συλλέκτης υπερκαλύπτει τις ανάγκες του boiler. Για να μην τα ξαναγράφω: http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3306954&postcount=871

 

Για τον συγκεκριμένο που λες, είναι ανοξείδωτος ή glass? Αν είναι glass, και 2πλης, δεν είναι και τρελή ευκαιρία. Επίσης να ξέρεις ότι στην τοποθέτηση θα επιβαρυνθείς τις σωλήνες 4-5 € το μέτρο.

Για αυτό με την εγγύηση εφ όρου ζωής επίσης, διευκρίνισε το εξής: Παρέχεται γραπτώς από το εργοστάσιο ή από τον αντιπρόσωπο; Γιατί αν είναι από τον αντιπρόσωπο, δεν έχει αξία, μην περιμένεις ανταπόκριση, αυτός αύριο μπορεί να μην υπάρχει, να έχει αλλάξει όνομα, κατάστημα ή να μην ενδιαφερθεί. Ξεκαθάρισε πόση είναι η εργοστασιακή εγγύηση.

Η θετική εμπειρία του αποπάνω φίλου πάντως είναι σημαντική.

 

---------- Προσθήκη στις 15:58 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:48 ----------

 

το link είναι http://www.enertechnic.eu δεν αναφέρεται στο συλλέκτη αλλά στο βαρέλι. Επιμένω γιατί ψάχνω περίπου 10 μέρες το θέμα και μάζεψα αρκετά στοιχεία. Οι περισσότερες εταιρίες δεν αναφέρονται σε χωρητικότητες αλλά στο πόσα άτομα καλύπτει το κάθε σύστημα. Άλλωστε και μένα αυτο με ενδιαφέρει αγοράζοντας έναν ηλιακό. Πόσο νερό μπορεί να μου παράγει καθημερινά για να το κάνω χρήση. Παρεπιπτώντος ένα ΗΛΙΟΑΚΜΗ που έχω στο πατρικό μου είναι 200άρι και το βαρέλι του αν το ογκομετρήσεις δεν ξεπερνάει τα 140 με 150 λίτρα. Πάντως εμάς μας εχει αφήσει ικανοποιημένους εδώ και 20 χρόνια. (αλλάξαμε μόνο το βαρέλι το 2002 γιατί δεν είχαμε κάνει service) Και ευτηχώς που υπήρχε και υπάρχει ακόμα η εταιρία γιατί διαφορετικά θα έπρεπε να αλλάξουμε ίσως όλο το ηλιακό. Αυτός είναι ο λόγος που θα επιλέξω η το ίδιο ή το ΗΛΙΟΦΑΝ. Τουλάχιστον να ξέρω ότι έχω κάποια αξιόπιστη εταιρία για ότι χρειαστεί στο μέλλον.

Που λέει σε αυτό το site ότι πρόκειται για βαρέλι; Εγώ γιατί βλέπω μόνο συλλέκτες;

 

Επίσης για αυτό σχετικά με τη χωρητικότητα, αποκλείεται ένας 200άρης να χωράει μόνο 140-150 λίτρα. Μήπως δεν είναι 200άρης; Μία απώλεια υπάρχει λόγω των σερμπατίνων 3πλής και των αντιστάσεων, αλλά με τίποτα τόσο μεγάλη. Μια άλλη εξήγηση βέβαια είναι να έχει πιάσει πάρα πολλά άλατα, αλλά και πάλι μου φαίνονται πολλά 50 λίτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχως υπαρχουν αναμονες στην ταρατσα οποτε δεν υπαρχει επιπλεον χρεωση ανα τρεχον μετρο.μου ειπαν οτι κανει 1580ε και με την προσφορα 30% παει 1080.μου αναφεραν οτι ειναι απο τιτανιο που ειναι κλασεως καλυτερο απο τον ανοξειδωτο(ινοξ υποθετω).και το κορυφαιο που μολις εμαθα...εργοστασιακη εγγυηση εφορου ζωης!!συμμορφωνεται με iso 9001,CEN keymark και περιμενω απαντηση τους επειδη δεν το ηξεραν για DIN 50930-6 ;)

παμε καλα μεχρι τωρα?

παμε καλα μεχρι τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχως υπαρχουν αναμονες στην ταρατσα οποτε δεν υπαρχει επιπλεον χρεωση ανα τρεχον μετρο.μου ειπαν οτι κανει 1580ε και με την προσφορα 30% παει 1080.μου αναφεραν οτι ειναι απο τιτανιο που ειναι κλασεως καλυτερο απο τον ανοξειδωτο(ινοξ υποθετω).και το κορυφαιο που μολις εμαθα...εργοστασιακη εγγυηση εφορου ζωης!!συμμορφωνεται με iso 9001,CEN keymark και περιμενω απαντηση τους επειδη δεν το ηξεραν για DIN 50930-6 ;)

παμε καλα μεχρι τωρα?

παμε καλα μεχρι τωρα?

 

Κρατάω μια επιφύλαξη για την εγγύηση. Αν δίνουν εφ' όρου ζωής εργοστασιακή, θα περίμενα να το διατυμπανίζουν στο site τους, ενώ αντίθετα δεν αναφέρουν τίποτα. Θα σου έλεγα να τη δεις πρώτα. Επίσης, δεν τους βλέπω στα μέλη της ΕΒΗΕ, είναι σίγουρο ότι υπάρχει εργοστάσιο;

Μη σε κάνει να βιαστείς αυτή η τιμή, αν παρατηρήσεις τους τιμοκαταλόγους των καταστημάτων, οι τιμές είναι υπερβολικές και και δουλεύουν με έκπτωση 30-60%. Είναι η πολιτική τους τέτοια.

Επίσης, αυτό που σου είπαν ότι η επικάλυψη τιτανίου είναι καλύτερη από το ανοξείδωτο, επέτρεψε μου να το αμφισβητήσω, τουλάχιστον ως προς την αντοχή, Έχει πλεονέκτημα ως προς την καθαρότητα του νερού, βέβαια.

Επίσης, μην ξεχνάς ότι κυκλοφορεί υγρό και εξωτερικά του εσωτερικού δοχείου, από το κλειστό κύκλωμα για να ζεστάνει. Σε αυτή την πλευρά που εκτίθεται επίσης σε διάβρωση, τι επικάλυψη έχει;

Ξανά, χωρίς να ξέρω την εταιρεία, για glass και 2πλης ενεργείας δεν είναι φτηνό, τη στιγμή που μπορείς να βρεις και με λιγότερα από 700€.

 

Ελπίζω να μη σε βρίσουν στο τέλος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ερωτωαπαντω εντος παραθεσεως:

 

Κρατάω μια επιφύλαξη για την εγγύηση. Αν δίνουν εφ' όρου ζωής εργοστασιακή, θα περίμενα να το διατυμπανίζουν στο site τους, ενώ αντίθετα δεν αναφέρουν τίποτα. Θα σου έλεγα να τη δεις πρώτα. Επίσης, δεν τους βλέπω στα μέλη της ΕΒΗΕ, είναι σίγουρο ότι υπάρχει εργοστάσιο;

 

πως μπορω να τους θεσω την ερωτηση και τι θα κερδισω απο τη απαντηση τους?

 

Μη σε κάνει να βιαστείς αυτή η τιμή, αν παρατηρήσεις τους τιμοκαταλόγους των καταστημάτων, οι τιμές είναι υπερβολικές και και δουλεύουν με έκπτωση 30-60%. Είναι η πολιτική τους τέτοια.

 

δηλαδη επενδυουν την γενικη αποψη οτι το ακριβο ειναι καλο(εξ ου και οι τιμες ασχετως ποιοτητας)και μετα κανουν προσφορα?

 

Επίσης, μην ξεχνάς ότι κυκλοφορεί υγρό και εξωτερικά του εσωτερικού δοχείου, από το κλειστό κύκλωμα για να ζεστάνει. Σε αυτή την πλευρά που εκτίθεται επίσης σε διάβρωση, τι επικάλυψη έχει;

 

θα το μαθω και αυτο,αλλα μηπως το αναφερει στα τεχνικα χαρακτηριστικα στη σελιδα?δεν τα ξερω καλα αυτα,γιαυτο θα χρειαστω τη βοηθεια σου

 

Ξανά, χωρίς να ξέρω την εταιρεία, για glass και 2πλης ενεργείας δεν είναι φτηνό, τη στιγμή που μπορείς να βρεις και με λιγότερα από 700€.

 

μα δεν ειναι glass,ειναι τιτανιο μεσα,που συμφωνα με τα δεδομενα μας και απο αυτα που καταλαβα ισχυει σε σειρα ποιοτητας γαλβανιζε-glass-double glass-inox-titanio.διορθωστε με αν κανω καποιο λαθος :rolleyes:

 

Ελπίζω να μη σε βρίσουν στο τέλος :P

για ποιο λογο να με βρισουν?που ρωταω πολλα ή που θα τους πιω το αιμα μεχρι να με ενημερωσουν ορθα? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένος βλέπω μόνο από τη πλευρά σου, και δε σου ζήτησε κανείς να κάνεις το δικηγόρο της συγκεκριμένης εταιρείας, το ότι το κάνεις με τόσο πάθος ίσως να σημαίνει και κάτι παραπάνω από αγνές προθέσεις να ενημερώσεις τους συμφορουμίτες. Και με "ρε" σε παρακαλώ να ξεκινάς όταν απευθύνεσαι στους κολλητούς σου.

"Συναισθηματικοί λόγοι" σημαίνει ότι την εταιρεία την έχει ο πατέρας μου, ο κολλητός μου, γουστάρω της εταιρείες της βόρειας Ελλάδας, κλπ.

Την παρομοίωση για την ΕΒΗΕ δεν την καταλαβαίνω, ούτε γνωρίζω περισσότερα από όσα αναφέρουν στο site τους. Μέσα σε αυτά πάντως, λένε ότι για να είσαι μέλος πρέπει να έχεις εργοστάσιο κατασκευής.

 

Βλεπω συνεχιζεις..Κοιτα..συζητησεις τυπου νηπιαγωγειου δεν θα κανω. Δλδ απο ολα αυτα που εγραψα εσενα το "ρε" σε πειραξε? Ποιες ειναι οι "παραπανω απο αγνες προθεσεις"?

Εμενα με πειραζει που αναφερω μια εταιρια και μετα ξεκινα επιθεση και ειρωνια. Αυτο το εκανα σαφες σε προηγουμενο ποστ. Και στην τελικη, το thread ξεκινα ως: Τι ηλιακο θερμοσιφωνα προτεινετε! Εκανα και καποιες συγκεκριμενες τεχνικες εξηγησεις για τους υπολοιπους που ρωτησαν. Εγω απλα εκανα καποιες επισημανσεις για την Pirsol και οποιος θελει ρωταει.

 

Οσο για τον ΕΒΗΕ ξερω απο προσωπικη εμπειρια και δεν χρειαζεται να εισαι μελος για να μαθεις μερικα πραγματα. Τα μαθαινεις και στην αγορα τι συμβαινει. Κατ'εμε ειναι η πιο αντι-λειτουργικη και αντι-παραγωγικη ενωση στον κλαδο. Μην μου το πασαρετε και ως κατι το σπουδαιο. Οποιος ξερει δεν χρειαζεται να επεκταθει περισσοτερο στο θεμα.

Ελπιζω να ληξει εδω το θε(α)μα..

 

Για τους υπολοιπους συμφοριτες, θα χαρω να βοηθησω οσο μπορω μολις βρω καποιο χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω συνεχιζεις..Κοιτα..συζητησεις τυπου νηπιαγωγειου δεν θα κανω. Δλδ απο ολα αυτα που εγραψα εσενα το "ρε" σε πειραξε? Ποιες ειναι οι "παραπανω απο αγνες προθεσεις"?

Εμενα με πειραζει που αναφερω μια εταιρια και μετα ξεκινα επιθεση και ειρωνια. Αυτο το εκανα σαφες σε προηγουμενο ποστ. Και στην τελικη, το thread ξεκινα ως: Τι ηλιακο θερμοσιφωνα προτεινετε! Εκανα και καποιες συγκεκριμενες τεχνικες εξηγησεις για τους υπολοιπους που ρωτησαν. Εγω απλα εκανα καποιες επισημανσεις για την Pirsol και οποιος θελει ρωταει.

 

Οσο για τον ΕΒΗΕ ξερω απο προσωπικη εμπειρια και δεν χρειαζεται να εισαι μελος για να μαθεις μερικα πραγματα. Τα μαθαινεις και στην αγορα τι συμβαινει. Κατ'εμε ειναι η πιο αντι-λειτουργικη και αντι-παραγωγικη ενωση στον κλαδο. Μην μου το πασαρετε και ως κατι το σπουδαιο. Οποιος ξερει δεν χρειαζεται να επεκταθει περισσοτερο στο θεμα.

Ελπιζω να ληξει εδω το θε(α)μα..

 

Για τους υπολοιπους συμφοριτες, θα χαρω να βοηθησω οσο μπορω μολις βρω καποιο χρονο.

 

Δε σου έκανα καμία επίθεση ή ειρωνεία, ούτε αναφέρθηκα σε εσένα ή τα λεγόμενά σου. Αντίθετα, δέχτηκα επίθεση. Την εταιρεία σχολίασα με βάση αυτά που είδα στο website τους. Εσύ θίχτηκες λες και είσαι ο ιδιοκτήτης της ή αντιπρόσωπός της και ανησυχείς μήπως πέσουν οι πωλήσεις της. Το thread έχει θέμα "τι ηλιακό θερμοσίφωνα προτείνετε", όχι ποια μάρκα. Όταν λοιπόν εσύ υποστηρίζεις μανιωδώς μια συγκεκριμένη, μόνη της βγαίνει η εντύπωση ότι υπάρχει υστεροβουλία από πίσω. Άσε που μας λες ότι είσαι στο χώρο, αλλά δε μας λες τι ακριβώς κάνεις.

Τέλος πάντων, νομίζω ότι κατάλαβαν και οι άλλοι που διαβάζουν εδώ και δεν βρίσκω το λόγο να συνεχίσω αυτή τη συζήτηση. Άλλωστε επιχειρήματα του στυλ "όποιος είναι στο χώρο ξέρει", δεν προάγουν τη γνώση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ερωτωαπαντω εντος παραθεσεως:

 

 

Κρατάω μια επιφύλαξη για την εγγύηση. Αν δίνουν εφ' όρου ζωής εργοστασιακή, θα περίμενα να το διατυμπανίζουν στο site τους, ενώ αντίθετα δεν αναφέρουν τίποτα. Θα σου έλεγα να τη δεις πρώτα. Επίσης, δεν τους βλέπω στα μέλη της ΕΒΗΕ, είναι σίγουρο ότι υπάρχει εργοστάσιο;

 

πως μπορω να τους θεσω την ερωτηση και τι θα κερδισω απο τη απαντηση τους?

Δες ποιος υπογράφει την εγγύηση, ο μαγαζάτορας που στην πουλάει ή η εταιρεία (Αγγελόπουλος κάτι φαντάζομαι) Πάντως από όσα βρήκα στο ιντερνετ φαίνεται αξιόπιστη εταιρεία, παρόλο που δεν την ήξερα.

Μη σε κάνει να βιαστείς αυτή η τιμή, αν παρατηρήσεις τους τιμοκαταλόγους των καταστημάτων, οι τιμές είναι υπερβολικές και και δουλεύουν με έκπτωση 30-60%. Είναι η πολιτική τους τέτοια.

 

δηλαδη επενδυουν την γενικη αποψη οτι το ακριβο ειναι καλο(εξ ου και οι τιμες ασχετως ποιοτητας)και μετα κανουν προσφορα?

 

Δεν ξέρω το λόγο, αλλά διαπίστωσα ότι αυτή είναι η πολιτική τους. Δηλαδή οι εταιρείες βγάζουν μια υψηλή τιμή και πουλάνε με μόνιμη έκπτωση. Ίσως να έχει σχέση και με τις τιμές που πουλάνε εκτός Ελλάδας.

 

 

Επίσης, μην ξεχνάς ότι κυκλοφορεί υγρό και εξωτερικά του εσωτερικού δοχείου, από το κλειστό κύκλωμα για να ζεστάνει. Σε αυτή την πλευρά που εκτίθεται επίσης σε διάβρωση, τι επικάλυψη έχει;

 

θα το μαθω και αυτο,αλλα μηπως το αναφερει στα τεχνικα χαρακτηριστικα στη σελιδα?δεν τα ξερω καλα αυτα,γιαυτο θα χρειαστω τη βοηθεια σου

Δεν το γράφει συνήθως, οπότε ρώτα το. Βέβαια, πολλές φορές δεν ξέρουν να σου απαντήσουν οι αντιπρόσωποι.

Ξανά, χωρίς να ξέρω την εταιρεία, για glass και 2πλης ενεργείας δεν είναι φτηνό, τη στιγμή που μπορείς να βρεις και με λιγότερα από 700€.

 

μα δεν ειναι glass,ειναι τιτανιο μεσα,που συμφωνα με τα δεδομενα μας και απο αυτα που καταλαβα ισχυει σε σειρα ποιοτητας γαλβανιζε-glass-double glass-inox-titanio.διορθωστε με αν κανω καποιο λαθος

Δεν είναι έτσι, η επικάλυψη τιτανίου είναι στην ουσία το double glass. Κατά τη δική μου γνώμη θα έκανα την κατάταξη ως εξής: γαλβανιζε-glass-double glass-inox-χαλκός.

 

Ελπίζω να μη σε βρίσουν στο τέλος

για ποιο λογο να με βρισουν?που ρωταω πολλα ή που θα τους πιω το αιμα μεχρι να με ενημερωσουν ορθα?

Αστειέυομαι, εννοείται ότι καλά κάνεις και το ψάχνεις, αυτό πρέπει να κάνουμε όλοι. Πάντως παίζει πολλή παπάτζεμα στην αγορά, πολλοί προσπαθούν να πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Δε σου έκανα καμία επίθεση ή ειρωνεία, ούτε αναφέρθηκα σε εσένα ή τα λεγόμενά σου. Αντίθετα, δέχτηκα επίθεση. Την εταιρεία σχολίασα με βάση αυτά που είδα στο website τους.

 

Ξαναδιαβασε τα λεγομενα σου...Απο κει σταθηκα λεγοντας οτι αναφερεσαι στα λεγομενα μου. Αν διαφωνεις σε κατι ή οτιδηποτε αλλο ανεφερα ή ανελυσα πες μου για να εξηγησω. Αν δεν ξερεις την εταιρια, κρατα μια επιφυλαξη και μην κρινεις απο το σαιτ. ΚΑΙ ΝΑΙ.....οποιος ειναι στον χωρο, ξερει!!! Ειναι καλο να ξερουμε και τι ιστορια εχει η Pirsol, η ηλιακμη, η stiebel, ο μαλτεζος προτου λεμε ΠΟΛΛΑ. Και το τελευταιο (για να μην παρεξηγηθω) δεν το λεω για σενα προσωπικα αλλα γενικα για ολους μας.

 

Εσύ θίχτηκες λες και είσαι ο ιδιοκτήτης της ή αντιπρόσωπός της και ανησυχείς μήπως πέσουν οι πωλήσεις της.

 

Δεν ειμαι ιδιοκτητης ουτε αντιπροσωπος για να σε βγαζω απο τον κοπο.

 

Το thread έχει θέμα "τι ηλιακό θερμοσίφωνα προτείνετε", όχι ποια μάρκα. Όταν λοιπόν εσύ υποστηρίζεις μανιωδώς μια συγκεκριμένη, μόνη της βγαίνει η εντύπωση ότι υπάρχει υστεροβουλία από πίσω.

 

Προτεινα Pirsol που απο τα προιόντα της, αν και εχει και χαλκινους, εγω προτιμω τους πρεσσαριστους. Ημουν πολυ σαφης. Τι σχεση εχει η μαρκα με αυτα που εχω πει εγω?

 

Άσε που μας λες ότι είσαι στο χώρο, αλλά δε μας λες τι ακριβώς κάνεις.

 

Θερμοϋδραυλικος ειμαι εδω και παρα πολλα χρονια. Και ξαναρωταω? Τι σχεση εχει αυτο? Και σουβλατζης να ημουν, αν εχεις να πεις κατι το αντιθετο, πες το μου και ασε τις φαρφαρες. Εσυ δλδ τι δουλεια κανεις? Ξεκινησα τις κουβεντες λεγοντας τι δουλεια κανει ο καθενας? Αν εχω καπου λαθος σε αυτα που εχω εξ αρχης εξηγησει, ξεκινα απο εκει και ασε τα υπολοιπα.

 

Τέλος πάντων, νομίζω ότι κατάλαβαν και οι άλλοι που διαβάζουν εδώ και δεν βρίσκω το λόγο να συνεχίσω αυτή τη συζήτηση. Άλλωστε επιχειρήματα του στυλ "όποιος είναι στο χώρο ξέρει", δεν προάγουν τη γνώση.

 

Αυτα ειναι τα επιχειρηματα που διαβασες? Εκανα περιγραφη και συγκριση αναμεσα σε χαλκινους και πρεσσαριστους και καθεσαι και μου λες ανοησιες? Ειπα πριν οτι ειναι λαθος να κανεις μετρησεις σχεδον καλοκαιριατικα και μαλιστα αναμεσα σε χαλκινους και μου λες οτι ειναι επιχειρηματα του στυλ "οποιος ειναι στον χωρο ξερει"? Καλα οκ...παω πασο!!!

Και κατι ακομα, αυτο το "επιχειρημα" πηγαινε για τον ΕΒΗΕ. Αν δεν ξερεις, τουλαχιστον μην μιλας και εκτιθεσαι. Αν ξερεις, ρωτα τοτε αυτους (εργοστασιαρχες) που φυγανε απο εκει για να σου πουν εντυπωσεις. Δεν θα κατσω να δωσω λεπτομερειες γιατι δεν κανω δυσφημιση σε εταιριες. Ημουν πολυ αναλυτικος (οσο μπορουσα) στις σκεψεις μου που αν παλι νομιζεις οτι ετσι δεν προαγεται γνωση, τοτε παλι παω πασο

 

τελος παντων, αρκετα αναλωθηκαμε σε τετοια πραγματα οπως εκανα και με αρκετους ολα αυτα τα χρονια. Δεν ειμαι στην διαθεση ουτε να προκαλεσω κανεναν ουτε να διαφημισω ουτε τιποτα "παραπανω απο αγνες προθεσεις". ΝΟΜΙΖΑ οτι σε αυτο το thread θα εχει συμβουλες και προτασεις, αλλα απ' ο,τι φαινεται τελικα δεν αξιζε τον κοπο. Η ειρωνια και η επιθεση παει συννεφο...

 

ΥΓ: Μην πεταχτει καμια κοτσανα οτι ειναι ταση φυγης. Εχω εξηγησει πολυ παραπανω για αυτο και το σταματαω εδω. Μπορω να βοηθησω μερικους συμφοριτες και οσοι θελουν ακουνε.

Επεξ/σία από jpaokx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο τηλεφωνο ρωτησα τρεις φορες αν μιλαμε για glass και μου ειπε οχι.μιλαμε για τιτανιο που ειναι καλυτερο απο inox.δεν ειμαι σε θεση να καταλαβω αν τελικα προκειται για double,αλλα γινεται αναφορα στο σαιτ σε προιοντα με glass,τιτανιο,χαλκο,οποτε να υποθεσω οτι ακριβολογει στους χαρακτηρισμους της κ ειναι οπως τα παρουσιαζει?πως να το θεσω διαφορετικα ωστε να το επαληθευσω?

εχει κανεις τιτανιο να παρουμε αποψεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...