Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδά, χρειαζομαι καμια γνώμη για εναν ηλικό διπλής που ψάχνω. Βρήκα εναν skyland 160lt, glass με εναν επιλλεκτικό συλλέκτη στα 680 ευρώ. Εχει κανεις τίποτα υποψη του, για τον συγκεκριμένο ηλιακο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδά, χρειαζομαι καμια γνώμη για εναν ηλικό διπλής που ψάχνω. Βρήκα εναν skyland 160lt, glass με εναν επιλλεκτικό συλλέκτη στα 680 ευρώ. Εχει κανεις τίποτα υποψη του, για τον συγκεκριμένο ηλιακο;

Δεν έχω προσωπική εμπειρία για το συγκεκριμένο ηλιακό, όμως βλέπω ότι φοριέται πολύ. Η τιμή που τον βρήκες είναι πολύ καλή. Αν δε θες να το ψάξεις για κάτι πιο εξεζητημένο, πιστεύω πως θα τα βγάλει τα λεφτά του. Σε 5-6 χρόνια θα έχεις κάνει απόσβεση (αν τον κάνεις 3πλής ενέργειας) και μετά όσο ζήσει θα έχεις κέρδος. Πιστεύω ότι θα σου πάει άνετα άλλα 8-10 χρόνια.

Επίσης επειδή αυτός έρχεται με 5 χρόνια εγγύηση με την προϋπόθεση ότι θα σου κάνουν τα service, τα οποία χρεώνουν πολύ, θα σου πρότεινα να κάνεις το πολύ ένα service από αυτούς, για την περίπτωση που χαλάσει τα πρώτα χρόνια λόγω κατασκευαστικού ελαττώματος, και τα υπόλοιπα κάνε τα μόνος σου. Δεν είναι τίποτα να αλλάξεις ένα ανόδιο και να προσθέσεις λίγο αντιψυκτικό κάθε 2 χρόνια. Τα λεφτά που δίνεις για τα service δεν αξίζουν την απόσβεση του ρίσκου που έχεις αν σου χαλάσει στην 5ετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω προσωπική εμπειρία για το συγκεκριμένο ηλιακό, όμως βλέπω ότι φοριέται πολύ. Η τιμή που τον βρήκες είναι πολύ καλή. Αν δε θες να το ψάξεις για κάτι πιο εξεζητημένο, πιστεύω πως θα τα βγάλει τα λεφτά του. Σε 5-6 χρόνια θα έχεις κάνει απόσβεση (αν τον κάνεις 3πλής ενέργειας) και μετά όσο ζήσει θα έχεις κέρδος. Πιστεύω ότι θα σου πάει άνετα άλλα 8-10 χρόνια.

Επίσης επειδή αυτός έρχεται με 5 χρόνια εγγύηση με την προϋπόθεση ότι θα σου κάνουν τα service, τα οποία χρεώνουν πολύ, θα σου πρότεινα να κάνεις το πολύ ένα service από αυτούς, για την περίπτωση που χαλάσει τα πρώτα χρόνια λόγω κατασκευαστικού ελαττώματος, και τα υπόλοιπα κάνε τα μόνος σου. Δεν είναι τίποτα να αλλάξεις ένα ανόδιο και να προσθέσεις λίγο αντιψυκτικό κάθε 2 χρόνια. Τα λεφτά που δίνεις για τα service δεν αξίζουν την απόσβεση του ρίσκου που έχεις αν σου χαλάσει στην 5ετία.

 

Ευχαριστώ πολύ, φίλε. Με βοήθησες αρκετά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτη ανάπτυξη στο παρόν τόπικ!!! Δεν νομίζω να υπάρχει άλλο παρόμοιο στο διαδύκτιο στο θέμα των ηλιακών :confused: Χθες έκατσα και διάβασα προσεκτικά όλα τα ποστ μέχρι την 35 σελίδα κι έφαγα όλο το πρωινό :rolleyes: Ευτυχώς υπάρχουν οι ειδικοί και μας άνοιξαν τα μάτια :-D

 

Είμαι κι εγώ σε αναζήτηση για αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα κι απ' ότι διαπίστωσα(τουλάχιστον μέχρι εκεί που διάβασα) οι μάρκες που προτείνονται είναι η Ηλιοσάκ και η Ηλιοακμή. Έστειλα όμως e-mail στις εταιρίες όπου ρωτούσα για τιμές, εγγύηση και κάποιο υποκατάστημα στη βόρειο Ελλάδα (πχ Θεσ/νίκη) και δεν πήρα ακόμα απάντηση. Είναι ένα πρώτο δείγμα εξυπηρέτησης και οργάνωσης που δεν μου άρεσε και τόσο :fear:

 

Στη πόλη μου (Κιλκίς) έχει ένα κατάστημα που πουλάει τους ZentraTherm (τους είχε αναφέρει και άλλος φίλος νωρίτερα) οι οποίοι πληρούν τις βασικές προδιαγραφές που αναφέρετε οι ειδήμονες (double glass boiler, επιλεκτικούς συλλέκτες μπλε, κάδος με αντισκοριακή προστασία, άθραυστο τζάμι υψηλής καθαρότητας, πιστοποιητικά κλπ) και σε σχετικά καλές τιμές. Πχ ο 160άρης στα 900 € κι ο 200άρης στα 1200 € (οι τιμές συμπεριλαμβάνουν την εγκατάσταση). Σε σχέση με άλλες μάρκες, μου φάνηκε μεγάλη η διαφορά στη τιμή μεταξύ των δύο. Anyway...

 

Σήμερα, σχεδόν τυχαία, έμαθα απ' τον ξάδερφό μου που συνεργάζεται με την ELKO σε οικιακές συσκευές -οικοσυσκευές (έχει κατάστημα ηλεκτρικών) ότι μπορεί να μας κάνει 20% έκπτωση η εταιρία και συγκεκριμένα για τον 160 lt από 967 σε 773 € και για τον 200 lt από 1330 σε 1064 € και νομίζω ότι είναι πολύ καλές τιμές. Τί λέει σαν μάρκα; Είναι αξιόπιστη; Στο χώρο είναι αρκετά χρόνια (ξέρω ότι βγάζει θερμοσίφωνες και μπόϊλερ).

 

Παρακαλώ τους ειδικούς στο θέμα να μου δώσουν τη γνώμη τους πάνω στην αγορά αυτή, στο θέμα value for money, αν δηλ αξίζει η αγορά της μάρκας σε σχέση με την τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα παρακαλώ να μου πείτε τα εξής εφόσον γνωρίζετε.

 

1) Τι θερμοκρασίες πιάνει το νερό ενός ηλιακού (από τον ήλιο μόνο) στις διάφορες εποχές. πχ. σήμερα (με 21-22 εξωτερική θερμοκρασία και ηλιοφάνεια) που μέτρησα το νερό στη βρύση μου, έφτασε στους 58-59 κελσίου. Πρακτικά σημαίνει οτι δεν μπορείς να βάλεις πολύ ώρα το χέρι σου από κάτω γιατί καίει. Πριν από ένα μήνα με 14-15 και πάλι ηλιοφάνεια, δεν έπιανε τόσους (το νερό ήταν ζεστό αλλά όχι καυτό) και πιστεύω οτι είναι πρόβλημα.

Ξέρω οτι τους καλοκαιρινούς μήνες θα πιάνει ακόμα παραπάνω, αλλά υποτίθεται πως έπρεπε να δουλεύει καλύτερα.

 

2) Πόσα άτομα κάνετε μπάνιο με θερμοσίφωνα 160άρη (χωρίς βοήθειες με ηλεκτρικό).

 

3) Όταν τελειώνει το ζεστό νερό, πόση ώρα χρειάζεται ο ηλιακός για να ζεστάνει πάλι νερό; 1 μέρα;

 

4) Κάποιος με ηλιοακμή; γιατί εγώ μέχρι τώρα δεν είμαι ευχαριστημένος.

 

5) Πόσα λίτρα ροζ ή κόκκινο υγρό χρειάζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αναφέρθηκε λίγο παραπάνω ότι υπάρχει περίπτωση να σου χαλάσει ένας ηλιακός σε 5-6 χρονια...αν συμβεί αυτό είναι τεράστια αποτυχία και πρέπει να φταίμε και εμείς σαν πελάτες που ψωνίζουμε με γνώμονα μονο τη χαμηλή τιμή αδιαφορώντας για την ποιότητα.

πχ σε αυτή τη σελίδα μονο αναφέρονται 4 μάρκες 160 λτ "επιλεκτικός"..με 680 ευρώ ..με 900 ευρώ...με 967 ευρω...με 1000 ευρώ.. Δεν ξέρω...αλλά μονο σε μένα κάτι δεν πάει καλα;

 

vision αν και δε δουλεύω πλέον τα ηλιοακμή όλα τα ερωτήματα που θέτεις είναι κατα τη γνώμη μου σχετικά και ουσιαστικά αναπάντητα.

1)γιατί ειναι πρόβλημα αυτό; ο ηλιακός λέγεται και ηλιοθερμο που σημαίνει ότι "επηρεάζεται" τόσο από την ηλιο-φάνεια όσο και από τη θερμο-κρασία..Επομένως είναι απόλυτα φυσιολογικό να μην έχει την ίδια απόδοση όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος δεν είναι η ίδια..

2)επίσης σχετικό ερωτημα...γιατί άλλο νερό σε ποσότητα χαλάω εγώ και άλλο μια γυναίκα με μακρύ μαλλί ή ένα παιδάκι κοκ...γενικά προτείνεται [και έχει σημασία το "προτείνεται"] για 3-4 ατομα το 160αρι...εγω το προτεινω μονο για 3...αλλά και πάλι αυτό ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΜΕΣΑ απο το ποια ειναι η αρχική θερμοκρασία που έχει το boiler [οπως λεγαμε στο 1) ] προτού το αναμείξουμε με κρύο...αρα με απλά λόγια το χειμώνα μπορεί να κάνουν 2-3 ατομα και το καλοκαίρι 5-6!

3)για ποτε ρωτάς; ποια εποχή; με τι εξωτερική θερμοκρασία; τι ωρα της ημέρας τελιωσε το ζεστό νερό; ...............

4)ποσο καιρό τον εχεις; τον εχει τσεκάρει κάποιος;

5) γενικά γυρω στα 12 λιτρα χωράει ενα κυκλωμα 160λτ...αλλά δεν μπαίνει όλο αντιψυκτικο/θερμικό υγρό...αυτό πάλι εξαρτάται από τη χημική σύσταση του "υγρου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)γιατί ειναι πρόβλημα αυτό; ο ηλιακός λέγεται και ηλιοθερμο που σημαίνει ότι "επηρεάζεται" τόσο από την ηλιο-φάνεια όσο και από τη θερμο-κρασία..Επομένως είναι απόλυτα φυσιολογικό να μην έχει την ίδια απόδοση όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος δεν είναι η ίδια..

από το Φεβρουάριο που τοποθετήθηκε μέχρι και χθες, δεν έχω κάνει ούτε ένα μπάνιο μόνο με τον ηλιακό. Χρειάζεται και τη βοήθεια του ηλεκτρικού...

 

2)επίσης σχετικό ερωτημα...γιατί άλλο νερό σε ποσότητα χαλάω εγώ και άλλο μια γυναίκα με μακρύ μαλλί ή ένα παιδάκι κοκ...γενικά προτείνεται [και έχει σημασία το "προτείνεται"] για 3-4 ατομα το 160αρι...εγω το προτεινω μονο για 3...αλλά και πάλι αυτό ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΜΕΣΑ απο το ποια ειναι η αρχική θερμοκρασία που έχει το boiler [οπως λεγαμε στο 1) ] προτού το αναμείξουμε με κρύο...αρα με απλά λόγια το χειμώνα μπορεί να κάνουν 2-3 ατομα και το καλοκαίρι 5-6!

 

από το Φεβρουάριο που τοποθετήθηκε μέχρι και χθες, δεν έχω κάνει ούτε ένα μπάνιο μόνο με τον ηλιακό. Χρειάζεται και τη βοήθεια του ηλεκτρικού...

 

3)για ποτε ρωτάς; ποια εποχή; με τι εξωτερική θερμοκρασία; τι ωρα της ημέρας τελιωσε το ζεστό νερό; ...............

Μέχρι και χθες δεν είχε καυτό νερό, τι θερμοκρασία είχε τους τελευταίους 2 μήνες; Από 10 μέχρι 20+. Το νερό ποτέ δεν ήταν καυτό παρά μόνο ζεστό.

 

4)ποσο καιρό τον εχεις; τον εχει τσεκάρει κάποιος;

 

Τον τσέκαρε η ίδια η εταιρία λέγοντάς μας σαν δικαιολογία οτι κάνουμε χρήση εντός της ημέρας. Η αλήθεια είναι οτι δεν τον χρησιμοποιήσαμε ΠΟΤΕ για μπάνιο εντός της ημέρας, παρά μόνο για κάποια ελαφρά πλυσίματα πχ. να πλύνουμε μια κατσαρόλα κι ένα δύο πιάτα και όχι παραπάνω.

Δεν υπήρχε ποτέ καυτό νερό, συνεπώς δεν γινόταν να τον χρησιμοποιήσουμε για μπάνιο το βράδι. Εδώ δεν είχε ούτε το μεσημέρι.

Αυτό που κάναμε για να δούμε καυτό νερό ήταν να τον κλείσουμε όλη μέρα, ανοίγοντάς τον μόνο στις 6 το απόγευμα. Το νερό εκείνη την ώρα είχε όπως είπα 58-59 βαθμούς, αλλά δεν είναι αυτή η λειτουργία ενός ηλιακού. Είναι δυνατόν να τον έχω κλειστό όλη μέρα και να τον ανοίγω μόνο το βράδι;;;

Ή και καλά με 1-2 πιάτα πλύσιμο, κρύωσε το νερό και δεν ξαναζέστανε ποτέ;;;

 

 

5) γενικά γυρω στα 12 λιτρα χωράει ενα κυκλωμα 160λτ...αλλά δεν μπαίνει όλο αντιψυκτικο/θερμικό υγρό...αυτό πάλι εξαρτάται από τη χημική σύσταση του "υγρου".

 

Κάποιος που πρότεινε να βάλουμε 4lt κόκκινο υγρό Μαλτέζος ισχύει; Θα δούμε καλύτερα αποτελέσματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε vision εγώ προσπάθώ να σου εξηγήσω πρακτικά ότι δεν υπάροχυν εντελώς σαφείς ή αντικειμενικές απαντήσεις σε αυτά που ρώτησες. Πάντα υπάρχει ένα "εξαρτάται"...από κάποιους παράγοντες τους οποίους και ανέλυσα παραπάνω.

 

Τώρα εσύ λες ότι με τον ΗΛΙΟΑΚΜΉ δεν έχεις κάνει κανένα μπάνιο εδώ και 2-3 μήνες...το οποίο είναι άλλο θέμα από αυτό που έθεσες/ρωτησες στο προηγούμενο post sου. Δλδ για να καταλάβω...την προγηγουμενη εβδομάδα που είχε ήλιο με καλή θερμοκρασία δεν έκανες ένα μπάνιο χωρίς ρεύμα; Και επίσης Οταν το ανοιγεις το βραδυ που λες χωρίς καθόλου χρήση όλη τη μερα...ποσα άτομα κάνουν μπάνιο;

 

Αυτό μπορεί να συμβαίνει για πολλούς λόγους:

1)κακή τοποθετηση

2)κακή συμπήρωση θερμικού υγρού

3)σκίαση συλλεκτών κάποιες ώρες

4)κακή ή ανύπαρκτη μονωση παροχής ζεστού

5)μπλεξιμο παροχών με ηλεκτρικό θερμοσίφωνα

6)μεγάλη απόσταση/διαδρομή ηλιακού απο μπάνιο

7)διαρροή..

8)δε σας φτάνουν τα 160 λιτρα

9)κτλ κτλ

 

Πάντως δεν υπάρχει καμια λογική να δοκιμάσεις το υγρου του Μαλτέζου ή όποιο άλλο υγρό που θα χρυσοπληρώσεις...αν το κύκλωμα είναι γεμάτο και είναι γεμάτο σωστά.. ακόμα και με νερό βρύσης θα δουλέψει. Αλήθεια απο που το πήρες το ΗΛΙΟΑΚΜΗ και πόσο; Ηρθαν απο την εταιρία να το τσεκάρουν ή "κάποιος" απο "κάποιο" κατάστημα πώλησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vision, ποσα ατομα ειστε στην οικογενεια και δεν μπορειτε να κανετε μπανιο? Επειδη δεν ξερω τα ΗΛΙΟΑΚΜΗ, πως ειναι το boiler? Με μανδυα? Σερπαντινα?

Ξερεις καθολου τι παχος πολυουρεθανη εχει? Τι συλλεκτες χρησιμοποιειτε? Χαλκινους? Επιλεκτικους ή μη? Τι ακριβως? Αντιψυκτικο εχετε βάλει? Μηπως ειναι συνδεδεμενοι οι αγωγοί της υδρευσης που συνδεει το ηλιακο και με αλλους αγωγους? Αυτο μπορει να κρυωνει το νερο.

 

Αν ηταν κακη τοποθετηση ή σκιαση συλλεκτων, τοτε ο υδραυλικος που στο περασε πρεπει να ειναι βλημα.

Ποσο καιρο το εχεις? Εχεις εγγυηση? Αν αυτο σου συμβαινει απο την αρχη, τοτε παρε τηλ την εταιρια.

Ο kid σε αυτα που λεει θεωρητικα εχει δικιο, αλλα δεν δικαιολογουν την μεγαλη διαφορα που υπαρχει στην περιπτωση σου σε σχεση με μια νορμαλ λειτουργια ενος ηλιακου. Εξαρταται απο παρα πολλους παραγοντες.

Προσωπικη μου γνωμη, αλλαξε εταιρια! Μαγκες δωστε κατι παραπανω και παρτε κατι το οποιο θα ειναι ποιοτικο, αποδοτικο και θα σας κρατησει παρα πολλα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε vision ψάχνεις 2 μήνες στο site να βρεις άκρη αλλά η αλήθεια είναι ότι σίγουρα κάτι λάθος έχουν κάνει στον ηλιακό σου. Αυτή την εποχή με τόσο ήλιο το νερό ζεματάει στην βρύση. Το πιο πιθανό είναι να έχουν κάνει κάτι λάθος στις συνδέσεις όπως σου είπε και ο kid. Κάλεσε ξανά την εταιρεία και βάλτους να τσεκάρουν τις συνδέσεις συλλέκτη και boiler (μπορεί να συνδέσαν λάθος ζεστό κρύο ή να κάνει κούρμπα η άνοδος του ζεστού και να μην κάνει καλή κυκλοφορία), τα υγρά να έχουν απώλεια οπότε από κάπουν θα σου χάνουν (ίσως κάποια σύνδεση ή χαλασμένη βαλβίδα) και το πιο πιθανό αν έχεις κάποια παροχή για ηλεκτρικό θερμοσίφωνα στο πατάρι σου με κάποια τρίοδη που δεν είναι στην σωστή θέση ή να είναι γεφυρωμένο το ζεστό με το κρύο. Αν δεν βρεις άκρη με την εταιρία φώναξε έναν μάστορα να τα ψάξει όλα γιατί καινούργιος ηλιακός και με επιλεκτικό συλλέκτη όπως αναφέρεις κάπου , όσο μάπα και να ήταν θα σου κάνει καυτό νερό. Στην τοποθέτηση έχουν κάνει την βλακεία και καλύτερα να πληρώσεις 50€ σε κάποιον μάστορα που ξέρει την δουλεία του να σου λύσει το πρόβλημα παρά να μην έχεις ζεστό νερό τόσους μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω για το πρόβλημα του vision. Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά.

Από αυτά που υποψιάζεται ο kid, εγώ ψηφίζω το 2 και το 5 ως πρώτα για εξέταση.

 

Δηλαδή κακή σύνδεση, όπως λέει αναλυτικά και ο ILIO, ή κακή κυκλοφορία στο εσωτερικό κύκλωμα.

Οπότε φίλε vision, σιγουρέψου ότι η παροχή στον παλιό ηλεκτρικό θερμοσίφωνα είναι κλειστή, αν και με τόσο ήλιο που έχει τελευταία, ακόμα και να αναμιγνύονταν το νερό θα έπρεπε να φτάνει πολύ ζεστό στη βρύση. Για να τσεκάρεις αν το ζεστό χάνεται στο δρόμο, άσε να τρέξει η βρύση μέχρι να σου έρθει το ζεστό που σου έρχεται και πήγαινε στην ταράτσα να δεις αν καίνε οι σωλήνες που φεύγουν από τον θερμοσίφωνα. Αν καίνε, σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι μετά τον θερμοσίφωνα.

Αν δεν καίνε οι σωλήνες προς το σπίτι αλλά ούτε και οι σωλήνες μεταξύ συλλέκτη και μπόιλερ, έχεις εσωτερικό πρόβλημα στον θερμοσίφωνα. Εγώ υποψιάζομαι κακή κυκλοφορία στο εσωτερικό κύκλωμα, που μπορεί να οφείλεται είτε σε κακή πλήρωση είτε σε κάποιο εμπόδιο που υπάρχει στο κύκλωμα (σκουπιδάκι, έντομο, ελαττωματική κατασκευή).

Αν φτάσεις εκεί, για να τσεκάρεις τη σωστή πλήρωση και (μερικώς) τη σωστή κυκλοφορία, άνοιξε τις τάπες πλήρωσης (λογικά είναι από πάνω από το μπόιλερ - κράτα κόντρα στο σωλήνα με ένα κάβουρα όπως ξεβιδώνεις για να μην το σπάσεις αν έχει σφιχτεί πολύ), ρίξε νερό στη μία και δεν αν βγαίνει από την άλλη.

Αν κάνεις όλα αυτά εδώ είμαστε για να ξανασυζητήσουμε τα ευρήματά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αφορμή τα τελευταία post του kid κατά την προσωπική μου άποψη μόλις τώρα τέθηκαν (από τον kid) κάποιοι σωστοί προβληματισμοί σχετικά με τους ηλιακούς. όποιος έχει διαβάσει και τις 80 σελίδες (ή τουλάχιστον μεγάλου μέρους αυτών) αυτού του φόρουμ δεν μπορεί να μην έχει παρατηρήσει ότι συνεχώς γίνονται συγκρίσεις και αναφορές με μόνη βάση την τιμή. σε άλλα φόρουμ (με θέματα τηλεοράσεων, αυτοκινήτων, κλπ) τα μέλη έχουν πρώτα καταλήξει αν είναι καλύτερη μια sony ή samsung από bluesky (σε καμιά περίπτωση δεν θέλω εδώ να κάνω διαφήμιση ή δυσφήμιση απλά χρησιμοποιώ κάποια γνωστά ονόματα μόνο για να εξηγήσω την απόψή μου) και μετά ψάχνουν την τιμή. και ακόμα αν επιλέξουν την φτηνιάρα (κυρίως με την έννοια της ποιότητας αναφέρομαι) αυτό μπορεί να γίνει γιατί για την χρήση που το θέλουν δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω

στους ηλιακούς όμως πολλοί από εμάς πιστεύουμε ότι όλοι είναι ίδιοι άρα το μόνο που έχει σημασία είναι η τιμή. λάθος. "το φτηνό κρέας το τρώνε τα σκυλιά" λέγαν οι παπούδες μας. και αν και "το ακριβό δεν είναι πάντα καλό", "το καλό είναι συνήθως ακριβό".

γιατί βάζει κανείς ηλιακό; για οικολογικούς λόγους; ίσως και γι' αυτούς. αλλά προσωπικά δεν πιστεύω (διορθώστε με αν κανείς αισθάνεται διαφορετικά και τον προσβάλω με τις σκέψεις μου) ότι κάποιος θα πάει να δώσει από 600-2000 ευρώ για να σώσει τον πλανήτη. όχι εν ελλάδι. και σίγουρα όχι αυτές τις εποχές.

άρα βάζουμε ηλιακό για να έχουμε όφελος. οκονομικό. το οικολογικό σκέλος απλά έρχεται μαζί σαν bonus. και μας κάνει να αισθανόμαστε ωραία;)

για να έχουμε όμως αυτό το όφελος (το οικονομικό) πρέπει πρώτα να κάνουμε απόσβεση στο κόστος αγοράς (5-6 χρόνια) και μετά ο ηλιακός πρέπει να κρατήσει τουλάχιστον τα τριπλά έτσι ώστε να "ειπράξουμε" το πολλαπλάσιο του κόστους κι έτσι να έχουμε σημαντικό όφελος. και βέβαια σε όλο αυτό το διάστημα ο ηλιακός πρέπει να δουλεύει στο φουλ εξαναγκάζοντάς μας να γυρίσουμε σε αντίσταση τις ελάχιστες δυνατές φορές.

κατά τη γνώμη μου λοιπόν, εξετάζουμε πρώτα τον ηλιακό και μετά την τιμή. και πάντα να βάζουμε κάτι παραπάνω σε λίτρα από αυτό που λένε οι εταιρίες. σκεφτείτε ότι μπορεί να προτείνουν κάτι οριακό σε χωρητικότητα μόνο και μόνο για να μη τρομάξουμε με την τιμή του αμέσως μεγαλύτερου μοντέλου. ίσως να αξίζει να αφήσω για αύριο να βάλω ένα μεγαλυτερο (αν δεν μπορώ σήμερα) παρά να φεσωθώ ένα σύστημα που θα παίζει πάντα στο όριο. και αυτό γιατί όπως και στα αυτοκίνητα, άλλες οι αποδόσεις/καταναλώσεις στα τεστ και άλλες in real life. αλήθεια, πέτυχε ποτέ κανείς στην καθημερινή του οδήγηση την κατανάλωση που του υποσχέθηκε η όποια αυτοκινητοβιομηχανία στο φυλλάδιο του αυτοκινήτου του;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μπορεί να συμβαίνει για πολλούς λόγους:

1)κακή τοποθετηση

2)κακή συμπήρωση θερμικού υγρού

3)σκίαση συλλεκτών κάποιες ώρες

4)κακή ή ανύπαρκτη μονωση παροχής ζεστού

5)μπλεξιμο παροχών με ηλεκτρικό θερμοσίφωνα

6)μεγάλη απόσταση/διαδρομή ηλιακού απο μπάνιο

7)διαρροή..

8)δε σας φτάνουν τα 160 λιτρα

9)κτλ κτλ

 

Ηρθαν απο την εταιρία να το τσεκάρουν ή "κάποιος" απο "κάποιο" κατάστημα πώλησης;

 

1) έχει γίνει σωστή τοποθέτηση και σύμφωνα με όλους τους κανόνες της εταιρίας.

2) 2 φορές τον αδειάσαμε, βάλαμε νερό και υγρά απ' την αρχή.

3) Δεν υπάρχει σκίαση ούτε λεπτό μέσα στην ημέρα

4) χρησιμοποιήσαμε λευκή μόνωση για καλύτερα αποτελέσματα απ' την αρχή και όχι τη μαύρη.

5) δεν ισχύει - το έχω τσεκάρει αφού έχω πειραματιστεί μόνος μου.

6) απόσταση υπάρχει ναι και φαίνεται γιατί κάνει μισό λεπτό να έρθει το νερό από πάνω, αλλά από κει και πέρα έπρεπε να έχει καυτό. Η απόσταση παίζει ρόλο στο χρόνο που θα έρθει, αλλά αφού υπάρχει ροή, από εκει και έπειτα έπρεπε να είναι όλο και πιο καυτό.

7) έχω ανέβει στην ταράτσα με ανοιχτό το ζεστό στο σπίτι και δεν παρατήρησα διαρροή.

8) Εδώ λέμε δεν έχουμε κάνει μπάνιο χωρίς βοήθεια ηλεκτρικού...Μόνο 2-3 πράγματα πλένουμε στην κουζίνα εντός της ημέρας. Δεν δικαιολογούν τη μη ύπαρξη καυτού νερού.

Τα λίτρα αποφασίστηκαν σύμφωνα με όλα τα φυλλάδια της εταιρίας, σύμφωνα με τον εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο και όταν ήρθε η ίδια εταιρία δεν διαφώνησε σε αυτό το θέμα.

 

Αν φτάσεις εκεί, για να τσεκάρεις τη σωστή πλήρωση και (μερικώς) τη σωστή κυκλοφορία, άνοιξε τις τάπες πλήρωσης (λογικά είναι από πάνω από το μπόιλερ - κράτα κόντρα στο σωλήνα με ένα κάβουρα όπως ξεβιδώνεις για να μην το σπάσεις αν έχει σφιχτεί πολύ), ρίξε νερό στη μία και δεν αν βγαίνει από την άλλη.

 

Έχω φωνάξει την ίδια την εταιρία η οποία τον τσέκαρε. Μάλιστα τον έχουμε αδειάσει 2 φορές και αλλάξαμε και τα υγρά. Έβγαινε νερό από την άλλη.

 

Ξαναλέω, κλείσαμε εντελώς το νερό του ηλιακού μια μέρα με πλήρη ηλιοφάνεια.

Τον ανοίξαμε το απόγευμα και μετρήσαμε τη θερμοκρασία του νερού. Ήταν όντως καυτό (58-59 βαθμούς). Η εταιρία μας είπε οτι δεν έχουμε καυτό νερό διότι κάνουμε χρήση όλη τη μέρα...

Μια ελαφριά χρήση κάνουμε, ξαναλέω "ελαφρά" (μερικά πιάτα στην κουζίνα και τίποτα άλλο) και κατά την οποία δεν υπάρχει καν καυτό νερό, παρά απλά ζεστό για τα χέρια. Δηλαδή πρέπει να ΜΗΝ χρησιμοποιούμε σταγόνα νερό όλη τη μέρα απ' τον ηλιακό απλά για να κάνουμε ένα ντουζάκι το βράδι;

Αυτή είναι η λειτουργία των ηλιακών; Υποτίθεται πως η Ηλιοακμή είναι απ΄τις καλές εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ο,τι πουλαει μαζικα δεν σημαινει οτι ειναι και καλη εταιρια. Το κατα ποσο καλη ειναι φαινεται με τον καιρο και την διαρκεια του. Πιο πριν ανεφερα μια εταιρια (Pirsol) που απο υδραυλικους που ρωτησα στην θεσσαλονικη που ειπαν τα καλυτερα λογια για την αποδοση και την διαρκεια. Τεσπα, δεν το συνεχιζω γιατι πολυ διαφημιση εκανα.

 

Παραπανω, σου εκανα μερικες ερωτησεις. Μπορεις να μου απαντησεις για να σε βοηθησω? Το λεω γιατι τυγχανει να γνωριζω αρκετα πραγματα και γνωριζω αρκετους ανθρωπους στον χωρο που μπορουν να σε βοηθησουν.

Φιλε μου, 58-59 βαθμοι ειναι λιγο για ηλιακο. Κανονικα, αναλογα με την ηλιοφανεια, θα μπορει να φτασει στους 94 βαθμους!

Επισης, μηπως χρησιμοποιησες αντιψυκτικο απο βενζιναδικο που μπορει να ειναι βαρυ και να μην ζεσταινει ολο το κυκλωμα?

Μηπως υπαρχει αερας μεσα στο κυκλωμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...