Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε λοιπον εχουμε και λεμε για τις ερωτησεις σου.

1ον, χρειαζεσαι 150 λιτρα ηλιακο

2ον, χρειαζεσαι ξεχωριστη γραμμη απο τον πινακα ή θα κανεις προέκταση απο το boiler προς το ηλιακο αφου ηδη το boiler εχει ρευμα.

 

Αν δεν εχεις αποφασισει καποιο συγκεκριμενο ηλιακο, πες μου για να σου πω την γνωμη μου.

 

 

Μαλλον θα παω για ξεχωριστή γραμμη απο τον πινακα στην ταράτσα γιατι το boiler ειναι στο υπόγειο.

Αν τελικα το κοστος ηλεκτρικής γραμμης ειναι ασυμφορο πρεπει να βαλω κάποιο υδραυλικο διακόπτη ωστε να επιλέγω αν θέλω ζεστο νερό απο boiler ή ηλιακό ?

 

Τελος επειδη δεν εχω αποφασίσει καποιο συγκεκριμενο ηλιακο ακούω προτάσεις ..:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μαλλον θα παω για ξεχωριστή γραμμη απο τον πινακα στην ταράτσα γιατι το boiler ειναι στο υπόγειο.

Αν τελικα το κοστος ηλεκτρικής γραμμης ειναι ασυμφορο πρεπει να βαλω κάποιο υδραυλικο διακόπτη ωστε να επιλέγω αν θέλω ζεστο νερό απο boiler ή ηλιακό ?

 

Τελος επειδη δεν εχω αποφασίσει καποιο συγκεκριμενο ηλιακο ακούω προτάσεις ..:-)

 

Αν θες τη συμβουλή μου, πριν αποφασίσεις για το τι θα κάνεις, πρέπει να δεις τι εγκαταστάσεις υπάρχουν στο σπίτι σου. Δηλαδή να υπάρχουν αναμονές για ρεύμα και μπόιλερ στην ταράτσα σου.

Αν έχεις, πιστεύω το καλύτερο είναι να κάνεις τον ηλιακό σου τριπλής και να ησυχάσεις. Αλλιώς το χειμώνα τις μέρες που έχει λίγο ήλιο και ανάβεις λίγο το καλοριφέρ θα έχει χλιαρό ζεστό και στα δύο, και όταν στέλνεις ρεύμα στο ένα, θα πηγαίνει χαμένο το χλιαρό ζεστό στο άλλο. Αν τα έχεις 3 σε 1, θα λειτουργούν προσθετικά και δε θα έχεις την έννοια να γυρνάς τους διακόπτες.

 

Αυτό που ρωτάς πάντως, γίνεται με μια τρίοδη βάνα, αρκεί το σημείο που ενώνεται η παροχή από τον ηλιακό και από το μπόιλερ να είναι σε προσιτό σημείο και όχι μέσα σε κανένα τοίχο. Αλλιώς ή θα πρέπει να σκάψεις τοίχο ή να ανεβαίνεις στην ταράτσα να κλείνεις τον ένα διακόπτη και να κατεβαίνεις στο υπόγειο να ανοίγεις τον άλλο.

 

Για να μη μιλάμε υποθετικά όμως, καλύτερα προσδιόρισε τι εγκαταστάσεις έχεις.

 

Όσον αφορά το θερμοσίφωνα, θα πρέπει να αφιερώσεις λίγο διάβασμα στο thread αλλά και στην έρευνα αγοράς για τιμές.

Βασικά πρέπει να ξεκινήσεις από το είδος του βαρελιού που θες: Glass, ανοξείδωτο ή χάλκινο. Μετά ρίξε μια ματιά στο κατεβατό που έχω γράψει στην προηγούμενη σελίδα για τα τεχνικά χαρακτηριστικά, ώστε να καταλαβαίνεις τι σου λένε οι πωλητές, ή να ξέρεις τι να τους ρωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

Είμαι ο Δημήτρης. Διάβασα πολλούς (προφέσορες) να

να γράφουνε τα σχόλια τους και την γνώμη τους για

διάφορα προβλήματα και διλήμματα που έχουν ορισμένη , είμαι διατεθειμένος να βοηθήσω αφιλοκερδώς.

Επειδή ώμος δεν είμαι και πόλη του γραψίματος αν θέλετε πάρτε τηλ. στην διάθεση του καθενός

2102621742-2102322184-6977387799

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θα παω για ξεχωριστή γραμμη απο τον πινακα στην ταράτσα γιατι το boiler ειναι στο υπόγειο.

Αν τελικα το κοστος ηλεκτρικής γραμμης ειναι ασυμφορο πρεπει να βαλω κάποιο υδραυλικο διακόπτη ωστε να επιλέγω αν θέλω ζεστο νερό απο boiler ή ηλιακό ?

 

Τελος επειδη δεν εχω αποφασίσει καποιο συγκεκριμενο ηλιακο ακούω προτάσεις ..:-)

 

σου εστειλα pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Καλησπέρα σε όλους

Είμαι ο Δημήτρης. Διάβασα πολλούς (προφέσορες) να

να γράφουνε τα σχόλια τους και την γνώμη τους για

διάφορα προβλήματα και διλήμματα που έχουν ορισμένη , είμαι διατεθειμένος να βοηθήσω αφιλοκερδώς.

Επειδή ώμος δεν είμαι και πόλη του γραψίματος αν θέλετε πάρτε τηλ. στην διάθεση του καθενός

2102621742-2102322184-6977387799

 

Διακρίνω κάποια ειρωνεία στη λέξη "προφέσορες"...

Είμαι σίγουρος ότι στο μυαλό σου είναι η αφιλοκερδής βοήθεια, όπως και πολλών άλλων, το είχα καταλάβει από τα πμ που δέχτηκα όταν πόσταρα σε αυτό το θρεντ λέγοντας πως ψάχνω για θερμοσίφωνα. Και κάτι μου λέει ότι η ιδανικότερη λύση στα διλήμματα που θα προτείνεις θα αρχίζει από ΒA και θα τελειώνει σε UER?

 

Αυτό το θρεντ έχει αξία επειδή συζητώντας ακούγονται πολλές απόψεις και μπορεί ο άλλος να κρίνει και να αποφασίσει. Εσένα προφανώς οι απόψεις σου είναι τόσο τεκμηριωμένες που δεν τολμάς να τις εκθέσεις.

Αν θες να πεις ή να αμφισβητήσεις κάτι από αυτά που γράφονται εδώ γράψτο να το διαβάσουμε όλοι, εκτός αν θέλεις να προστατέψεις τα μάτια μας από την ανορθογραφία σου.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γεγονός ότι δεν τα καταφέρνω και πολύ με την ορθογραφία.

Χωρίς να θέλω να δικαιολογηθώ είναι το ότι στην Ελλάδα δεν πήγα σχολείο,

Παρά μόνο της πρώτες 2 τάξης .Αν αυτό ενοχλεί ζητώ ταπεινά συγγνώμη.

2ον) Στο (προφέσορες) ειλικρινά δεν υπάρχει καμία ειρωνεία λόγο ΤΙΜΗΣ.

Ακούω διάφορα από πολλούς απελπισμένους που δεν βρίσκουν άκρη.

Προσπαθώ πάντα να βοηθήσω αφιερώνοντας χρόνο και προτείνοντας της

Πιο οικονομικές λύσης.

Δεν κατηγορώ κανένα Ηλιακό δεν προτείνω κανένα ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Είναι γεγονός ότι δεν τα καταφέρνω και πολύ με την ορθογραφία.

Χωρίς να θέλω να δικαιολογηθώ είναι το ότι στην Ελλάδα δεν πήγα σχολείο,

Παρά μόνο της πρώτες 2 τάξης .Αν αυτό ενοχλεί ζητώ ταπεινά συγγνώμη.

2ον) Στο (προφέσορες) ειλικρινά δεν υπάρχει καμία ειρωνεία λόγο ΤΙΜΗΣ.

Ακούω διάφορα από πολλούς απελπισμένους που δεν βρίσκουν άκρη.

Προσπαθώ πάντα να βοηθήσω αφιερώνοντας χρόνο και προτείνοντας της

Πιο οικονομικές λύσης.

Δεν κατηγορώ κανένα Ηλιακό δεν προτείνω κανένα ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΜΕ

 

Οφείλω να ζητήσω συγνώμη που έθιξα το θέμα της ορθογραφίας, το έκανα επειδή με εκνεύρισε το ύφος σου, τουλάχιστον όπως το αντιλήφθηκα, και απάντησα με παρόμοιο. Εάν σε ενδιαφέρει να γράφεις σωστά, υπάρχουν λεξικά που μπορείς να εγκαταστήσεις στον browser σου ώστε να σου υποδεικνύουν τα λάθη όταν γράφεις (όπως στο word).

Ας θεωρήσω και το "προφέσορες" μη ειρωνικό, αν και ακόμα για δείγμα ειρωνείας και αλαζονείας μου κάνει, οπότε μην εκθέτεις την τιμή σου τόσο εύκολα, ένα συγνώμη θα την προστάτευε καλύτερα. Τέλος πάντων, το προσπερνάμε.

 

Όσον αφορά την προσφορά σου, δε χρειάζονταν να διευκρινήσεις καταρχήν ότι θα είναι αφιλοκερδής, όλοι το ίδιο κάνουμε εδώ, βοηθάει ο ένας τον άλλο με τις γνώσεις του. Επίσης, σχετικά με το να βοηθήσεις τον καθένα προσωπικά τηλεφωνικά, θεωρώ ότι αφού είσαι στο χώρο του ηλιακού, η εμπειρία και οι γνώσεις σου θα ήταν κρίμα να μη γίνουν εκμεταλλεύσιμες από όλους που έχουν πρόσβαση σε αυτό το thread.

Αν απαντήσεις εδώ, αυτά που γράφεις θα μπορεί να τα διαβάσει και όποιος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα ή δίλημμα στο μέλλον. Αν λειτουργούσαν όλοι από την αρχή όπως προτείνεις εσύ, αυτό το thread θα ήταν το 1/100 από όσο είναι τώρα, και οι γνώσεις πάρα πολλών που έχουν βοηθηθεί να επιλέξουν το καλύτερο για τις ανάγκες τους ηλιακό θα ήταν πολύ λιγότερες.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς το thread αυτο τείνει να γίνει εμπορικό...και εχει αρχισει να χανει το ρολο του..

 

jpaokx εισαι επαγγελματίας; τι μαρκα προτεινεις δλδ; γιατι τοση εμμονη με τα pm;

 

D.PAT ηρθες λιγο αποτομα στην παρεα μας και κατα τη γνώμη μου θα πρεπει να σβησεις το προσβλητικό και ακρως πονηρο/εμπορικο πρωτο μηνυμα σου. Αν θες να βοηθήσεις καντο δημόσια εδω..δεν ειμαστε χρυσός οδηγός για να μας δινεις τηλεφωνα...

 

gpio οι δυο απαντήσεις που σου εδωσε ο naive ειναι απολυτα σωστες. δες τι εγκαταστάσεις εχεις πρωτα και μετά μιλα με 3-4 εταιρίες για να δεις τι θα σου προτείνουν βασει του ποσου που θες να διαθεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα υποσχεθεί ότι θα πάρω κατάλληλο θερμόμετρο και θα μετρήσω τη θερμοκρασία του νερού, ορίστε τα αποτελέσματα:

Σήμερα, μια ηλιόλουστη μέρα του Μαΐου, στις 16:30 και χωρίς αξιόλογη κατανάλωση ζεστού νερού όλη μέρα, το νερό ήταν στους 66 βαθμούς.

Ομολογώ ότι είχα την εντύπωση ότι θα μετρήσω περισσότερους, γιατί δεν αντέχεις να βάλεις το χέρι σου κάτω από τη βρύση.

Αν μπορεί κανείς να κάνει κάτι αντίστοιχο, θα είχε ενδιαφέρον, καθώς πρόκειται για ένα αντικειμενικό μέτρο απόδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα υποσχεθεί ότι θα πάρω κατάλληλο θερμόμετρο και θα μετρήσω τη θερμοκρασία του νερού, ορίστε τα αποτελέσματα:

Σήμερα, μια ηλιόλουστη μέρα του Μαΐου, στις 16:30 και χωρίς αξιόλογη κατανάλωση ζεστού νερού όλη μέρα, το νερό ήταν στους 66 βαθμούς.

Ομολογώ ότι είχα την εντύπωση ότι θα μετρήσω περισσότερους, γιατί δεν αντέχεις να βάλεις το χέρι σου κάτω από τη βρύση.

Αν μπορεί κανείς να κάνει κάτι αντίστοιχο, θα είχε ενδιαφέρον, καθώς πρόκειται για ένα αντικειμενικό μέτρο απόδοσης.

 

Επειδή μου κινήσατε και μένα την περιέργεια , έβαλα θερμόμετρο στις 17.20 το απόγευμα με ηλιοφάνεια όλη την μέρα στην περιοχή της Ν. Φιλαδέλφειας και μέτρησα 81,5 βαθμούς. Είναι παλιός ηλιακός αλλά ανοικτό κύκλωμα 200λίτρα , με 6m συλλέκτες και δεν είχαμε τραβήξει καθόλου γιατί λείπαμε από το πρωί και ούτε χθες είχαμε τραβήξει πολύ. Το χέρι κάτω από την βρύση δεν είναι και τόσο αντικειμενικός κριτής , το δικό μου νομίζεις ότι θα ζεφλουδίσει και μόνο που τ΄ακουμπάς , αλλά αυτό περίπου το νιώθεις και με 50-55 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα στις 17:30 έπιασε 74 βαθμούς. Μένω στην Πετρούπολη.

Οι ανοιχτού κυκλώματος φημίζονται για τη μεγαλύτερη και γρηγορότερη απόδοσή τους, αν και δε νομίζω να βρίσκεις εύκολα πλέον στη αγορά, λόγω του μειονεκτήματος της μη αντοχής στην παγωνιά.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα στις 17:30 έπιασε 74 βαθμούς. Μένω στην Πετρούπολη.

Οι ανοιχτού κυκλώματος φημίζονται για τη μεγαλύτερη και γρηγορότερη απόδοσή τους, αν και νομίζω να βρίσκεις εύκολα πλέον στη αγορά, λόγω του μειονεκτήματος της μη αντοχής στην παγωνιά.

 

Υπάρχουν ακόμα , αλλά τυπικά δεν τους βάζει κανένας γιατί πρέπει να κλείνεις τις βαλβίδες του boiler προς τους συλλέκτες και να ανοίγεις τις βάνες αντιπαγετού των συλλεκτών. Αν το κάνεις αυτό όταν έχει παγετό είναι ΟΚ αν όμως είναι σε τίποτα κεραμίδια ή σε κλιμακοστάσιο ή είσαι ταξίδι τότε ελπίζεις να σπάσει η τάπα αντιπαγετού που έχει κόστος 1€ από το να σου σπάσει ο συλλέκτης. Μέχρι τώρα τον προσέχω και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αν όμως τον αλλάξω και ελπίζοντας να κρατήσει και ο καινούργιος 30+ χρόνια που κρατάει αυτός , θα πάρω σίγουρα κλειστό κύκλωμα γιατί θα ΄μαι 70 χρονών και δεν θα έχω καμμία όρεξη να ανεβαίνω στην ταράτσα να κάνω αυτή την δουλεία. Από απόδοση σκοτώνει πάντως.

naive δεν μέτρησα σήμερα αλλά θα το κάνω ξανά την Κυριακή αν το θυμηθείς μέτρα κι εσύ να δούμε μιας και είμαστε πολύ κόντά και ουσιαστικά μετράμε στις ίδιες συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λείπαμε το ΣΚ, οπότε δεν καταναλώσαμε καθόλου ζεστό νερό και σήμερα στις 17:00 είχε 81 βαθμούς.

Πρέπει να μετρήσουμε και καμιά μέρα με συννεφιά τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λείπαμε το ΣΚ, οπότε δεν καταναλώσαμε καθόλου ζεστό νερό και σήμερα στις 17:00 είχε 81 βαθμούς. Πρέπει να μετρήσουμε και καμιά μέρα με συννεφιά τώρα.

 

Λίγο πιο αργά στις 19:10 με μόνο πλύσιμο λίγα πίατα 87,2 αλλά είναι 3 συλλέκτες 6μέτρα. Έχεις δίκιο τώρα έχει συνέχεια ήλιο, να το δούμε με συννεφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρηκα εναν ELCO,επιλεκτικο,160λτ,σημερα σε προσφορα στα leroy merlin 750ε.αξιζει πιστευετε?

επισης,θελω για 3ατομα ηλιακο και συμφωνα με τα λεγομενα εδω μεσα πρεπει να ψαξω για 2πλης ενεργειας,160λιτρα,επιλεκτικο blue tinox,double glass.καμια προταση?ειδα και την ηλιοσακ με τιμη 920ε,αλλα χρεωνει κ μεταφορικα.

προτασεις εχουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...