Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρίτα, ενδιαφέρουσα περίπτωση, για να βλέπουμε και εμπειρίες όταν έρχεται η ώρα που χρειάζεται η εγγύηση. Τη συγκεκριμένη μάρκα την είχα βρει στην κλιμαθερμ, αλλά δε μου γέμισαν το μάτι. Αν θυμάμαι καλά δεν είχαν πιστοποιημένο σύστημα ποιότητας (iso 9001) και γράφουν και κάτι ατάκες του στυλ:

"Υγειινό προϊόν, επιστημονικά ελεγμένο και πλήρως αποδεκτό, γι' αυτό και συνοδεύεται από πιστοποιητικά ποιότητας και υγιεινής από όλα τα ινστιτούτα του κόσμου". Σιγά μην είναι και από όλα τα ινστιτούτα του γαλαξία.

Στην περίπτωσή σου, γιατί έφτασες στο εξώδικο; Όταν τους είπες ότι χάλασε τι σου είπαν;

Γενικά οι συγκολλήσεις του χαλκού δεν έχουν την ίδια αντοχή στις τάσεις σχετικά με το σίδηρο, όμως οι προδιαγραφές υπερκαλύπτουν τις απαιτήσεις του δικτύου (δοκιμάζονται στα 20 bar και η πίεση 10 bar που αναφέρει ο Highlander μου φαίνεται πολύ μεγάλη, σε ποια περιοχή αναφέρεται; ). Πιστεύω ότι στην περίπτωσή σου υπήρχε κατασκευαστικό λάθος στη συγκόλληση. Τσέκαρε να δεις τι γράφει στην εγγύηση, στη δική μου λέει ότι ο θερμοσίφωνας είναι κατάλληλος για δίκτυα πόλεως, οπότε δε μπορούν να ισχυριστούν ότι φταίει η πίεση αν χαλάσει.

Όσον αφορά το μειωτή, αν όντως έχεις πρόβλημα όπως του Highlander, (θα το καταλάβαινες και στη βρύση), δε στοιχίζει πολύ να βάλεις, αλλά κατά την άποψή μου δεν είναι απαραίτητο. Πιστεύω ότι οι τεχνικοί προσπάθησαν να βρουν δικαιολογία για την κακή κατασκευή.

 

naive ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αν δεν έστελνα εξώδικο ακόμα θα περίμενα. Και για να ξέρεις πλήρωσα και 120 ευρώ τους τεχνικούς για έξοδα αντικατάστασης. (τα οποία βέβαια θα μου τα πληρώσουν πολύ ακριβά αν πάθω τα ίδια) Πράγματι και και όταν το πήρα έγραφε ελοτ, με μια ραφή συγκόλησης, χωρίς συντήρηση, με άλλα 17 σημεία υπεροχής. και στα 50 χρόνια εγγύηση γράφει ότι πρέπει να συμπηρώνουμε κάθε 1 με 2 χρόνια 1 με 2 λίτρα αντιψυκτικό. επίσης γράφει ότι οι συλλέκτες δεν καλύπτωνται απο σπάσιμο παγετού. άστα μάλλον ψώνισα απο σβέρκο.

 

---------- Προσθήκη στις 20:13 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:55 ----------

 

Εγώ έχω βάλει μειωτή πίεση γιατί έφτανε κοντά στα 10bar από ότι θυμάμαι.

Όχι για τον ηλιακό θερμοσίφωνα, αλλά γενικά.

Η μεγάλη πίεση γενικώς επιφέρει προβλήματα στις σωληνώσεις, στις μπαταρίες κλπ.

Αν θυμάμαι καλά είναι ρυθμισμένο στα 3,5bar.

 

Πόσο σου κόστισε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπέρα

Δε θα συνεχίσω καμμία ανουσια διαμάχη που δε βοηθά κανέναν. Να σημειώσω μονάχα ότι δεν ειρωνευτηκα κανένα προσωπικά και σε κανέναν δεν επιτέθηκα με προσβλητικά και μικροπρεπή σχόλια. Επίσης ΠΟΤΕ δεν προσπάθησα να πουλήσω τίποτα σε κανέναν και προκαλώ όποιον έχει απόδειξη για το αντίθετο. Πάμε παρακάτω.

>>Naive φορουμ ειναι. Συμφωνουμε απόλυτα. Επειδή είσαι "σπουδαγμένος" και σοβαρός στα γραφόμενά σου..αν συνεχίσεις να ασχολείσαι με ηλιακους σου βάζω στοίχημα ότι μια μέρα θα με θυμηθείς σε αυτα που είπα παραπάνω.

>>Σας μετέφερα μια άποψη μεγάλων κατασκευαστών boiler [και εκ των μεγαλυτερων του ΕΒΗΕ] για το boiler τιτανίου..δεν το σχολίασε κανείς..παρακάτω ο D.PAT σε ενα πολύ σοβαρό post λέει :"από Κίνα αυτό που λένε με επιστρώση τιτανίου " που μάλλον επιβεβαιώνει τον ΕΒΗΕ. Γιατί δε ρωτάτε τον ΕΒΗΕ όποιος τον εμπιστεύεται; Μιλάμε για ένα υλικό που κατα πάσα πιθανότητα κατασκευάζεται στην ΚΙΝΑ...και έρχεται σε επαφή με το νερό που πέφτει στο δέρμα σας κάθε μέρα...και ρωτάω εγω...κανένας δεν ανησυχεί για ένα αμφιλεγόμενο προϊόν-υλικό;

>>Το άρθρο του D.PAT είναι πολύτιμο από κάθε άποψη. Μπράβο του ακομα και αν δε συμφωνώ σε όλα.

>>jpaokx οντως ισχύει αυτό που λες ότι οι πρεσαριστοι κρατάνε περισσότερο χρονο τη θερμοτητα λογω του μεγαλύτερου πάχους της λαμαρίνας σε σχέση με το πάχος του χαλκου ή του αλουμινίου. Εχω δουλέψει πολλους απο αυτους και όντως είναι καλοι απο απόδοση..εκεί που διαφωνώ είναι στο χρόνο ζωής τους σε σχέση με το χαλκο. Τωρα τελευταία απο ενα ξενοδοχείο πχ μάζεψα περι τα 30 ηλιακά [με τα κοκκινα καπάκια..για να μη λεμε ονοματα] 10ετιας στα οποια είχαν σαπισει οι 50 απο τους 60 συλλέκτες...

>>Δυστυχώς στο θέμα της εγγύησης κάποιοι θέλουν να εθελοτυφλουν. Επαναλαμβάνω ότι δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να ισχύει εγγύηση εφ ορου ζωής (!!!) για ηλιακό . Το γιατί θα το καταλάβουν κάποιοι πολύ πικρα..

>>Αν και δεν εχω καμμία αντιπαράθεση με την ΗLIOΦΑΝ...θα ήθελα κάποιος να με ενημερώσει που είναι το εργοστάσιο παραγωγής. Θα ηθελα επίσης να μου πει που ειναι η μονάδα της "επιτιτανίωσης" [όπως λέμε επισμάλτωσης].

>>rita.d συχνό πρόβλημα στα χάλκινα δοχεία. Δεν έχει να κάνει με κατασκευαστικό λάθος αλλά με μειονέκτημα του χάλκινου κάδου σαν κατασκευασμα. Στο 90% των περιπτώσεων δεν στο καλυπτουν οι εταιρίες. Πήγες νομικά γι αυτο και το αλλάξανε. Πόσοι νομίζεις ότι κάνουν το ίδιο με σένα;Να βάλεις μειωτη γιατι πάλι θα έχεις τα ίδια. Οπως και όλοι με χάλκινο ανεξάρτητα αν έχουν υψηλή πίεση καθότι αυτο μπορεί να συμβεί ακομα και μετά από μια διακοπή νερου..

Δυστυχώς αυτά έχουν οι εξωπραγματικές εγγυήσεις..πολλά αστεράκια..και πολλά 120 ευρω..χωρίς παρεξήγηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητέ kid, δυστυχώς με απογοήτευσες σε αυτό το ποστ σου. Εμμένεις να κατηγορείς κάποιους ηλιακούς ατεκμηρίωτα και με φτηνά επιχειρήματα που προσπαθούν να δημιουργήσουν εντυπώσεις.

Το ότι πιθανώς να είναι επικίνδυνο για την υγεία κάτι επειδή κατασκευάζεται στην Κίνα, δεν είναι σοβαρό και μου θυμίζει λαϊκή αγορά. Το 90% των εισαγόμενων προϊόντων γίνεται εκεί. Το να πεις ότι δε συμφωνείς με την πρακτική να εισάγουμε από την Κίνα προϊόντα που μπορούμε να φτιάξουμε μόνοι μας, το καταλαβαίνω και συμφωνώ. Προσωπικά δε θα αγόραζα εισαγόμενο ηλιακό.

Τώρα, για αυτό το περίφημο τιτάνιο λοιπόν, καλό θα ήταν να μάθουμε περισσότερο από κανένα πιο ειδικό, ίσως ο D.PAT να μπορούσε να μας βοηθήσει, που είναι κατασκευαστής. Πάντως εγώ έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για μια επισμάλτωση που περιέχει και τιτάνιο, και αυτό είναι όλο, και φυσικά χωρίς το υπόστρωμα να είναι ανοξείδωτο, αλλά ας μάθουμε, να μην απογοητεύουμε και τα παιδιά που αγόρασαν πρόσφατα.

Όσον αφορά στο χαλκό, αν ήταν να ανοίγουν όλα τα βαρέλια έτσι από την πίεση, θα είχαν κλείσει τα εργοστάσια προ πολλού. Που στηρίζεσαι και λες ότι αυτό είναι κοινό πρόβλημα των χάλκινων και αν είναι γνωστό γιατί δεν το έχεις ξανααναφέρει ως τώρα; Αν υπήρχε πρόβλημα, θα ενσωμάτωναν ένα μειωτή στο θερμοσίφωνα και θα έληγε το θέμα. Άλλωστε έχουν ήδη βαλβίδες υπερπίεσης όλοι οι θερμοσίφωνες που εκτονώνουν όταν ανέβει η πίεση. Αυτό που λες βέβαια για μετά τη διακοπή έχει βάση, γιατί δημιουργείται σοκ στο δοχείο, όμως το βλέπω εξαιρετικά απίθανο να φτάσει τα 20bar στιγμιαία και χωρίς να προλάβει να αποτονώσει η βαλβίδα. Αν γινόταν αυτό θα είχε τραυματιστεί κόσμος από εκτινασόμενες βρύσες και καζανάκια.

Σχετικά με τις εγγυήσεις, συμφωνώ και εγώ ότι είναι εργαλείο μάρκετινγ και έχω ξαναπεί ότι δεν περιμένω να μου κρατήσει 50 χρόνια, αλλά θεωρώ ότι θα κρατήσει περισσότερο από έναν με 5. Και γνωρίζω ότι η εγγύηση καλύπτει μόνο τα υλικά και όχι την εργασία, αλλά καλύπτει πολλά πράγματα και σίγουρα το χάλκινο δοχείο, και μάλιστα ξεκάθαρα. Για του λόγου το αληθές, τη σκάναρα και την επισυνάπτω. Τώρα αν σε περίπτωση που χρειαστεί, αυτοί σφυρίζουν αδιάφορα, εννοείται και εξώδικο θα στείλω και εγώ, και θα τους καταγγείλω σε όλους τους οργανισμούς προστασίας καταναλωτών και θα τους δυσφημίσω στα φορουμ, τόσο που θα το μετανοιώσουν. Σαν καταναλωτές έχουμε πολλή δύναμη που πρέπει να την καταλάβουμε. Κατά τα άλλα πρέπει και εμείς να μην παίρνουμε και γουρούνι στο σακί, ένα σωρό πράγματα γράφτηκαν εδώ για το πως μπορείς να ξεχωρίσεις μια σοβαρή εταιρεία.

sonne.jpg

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας

Μετά από πολύ διάβασμα την τελευταία εβδομάδα (και στις 98 σελίδες) σήμερα το πρωί πήγα και παρήγγειλα τον megasun ST-200 της ηλιοακμη , με δυο συλλέκτες στα 4.20τμ.

Ελπίζω παιδία να έκανα καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας

Μετά από πολύ διάβασμα την τελευταία εβδομάδα (και στις 98 σελίδες) σήμερα το πρωί πήγα και παρήγγειλα τον megasun ST-200 της ηλιοακμη , με δυο συλλέκτες στα 4.20τμ.

Ελπίζω παιδία να έκανα καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο σου κόστισε?

 

Δεν θυμάμαι, έβαλα 2 γιατί έχω 2 συλλέκτες αλλά νομίζω μαζί με τοποθέτηση κάπου στα 80 ευρώ.. δεν είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο σου κόστισε?

 

Δεν θυμάμαι, έβαλα 2 γιατί έχω 2 συλλέκτες αλλά νομίζω μαζί με τοποθέτηση κάπου στα 80 ευρώ.. δεν είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σας και πάλη

Σχετικά με το πρόβλημα που έχει η Rita.d

Αρχικά δεν ήθελα να αναφερθώ για τα προβλήματα που έχει ένα χάλκινο καζάνι,

Αλλά με αυτήν την ευκαιρία θέλω να αναφέρω και εγώ μερικά πράματα

Α) όταν ο χαλκός κολλιέται με οποιαδήποτε μέθοδο με(ΤΙΚ-)με (οξυγόνο) η με οποιαδήποτε άλλη το υλικό γίνεται μαστίχα το μίγμα συγκόλλησης παραμένει σκληρό,

Αν ξέραμε λιπών το λεπτό πόσες φορές το καζάνι (φουσκώνει) και (ξεφουσκώνει)

Πραγματικά δεν μπορεί κανένας να το φανταστή.

Αυτές λιπών της διαδρομές της παίρνει όλες τη σημείο συγκόλλησης φανταστείτε λιπών τη συμβαίνει το υλικό μαλακό το μείγμα συγκόλλησης σκληρό και εκεί έχουμε το λεγόμενο (κρακ). Λόγο της μεγάλης επιφάνειας.

Η πίεσης της πρωινές ώρες 3-5 το πρωί φτάνουν ακόμα και 12 κιλά (bar).

Στην ερωτήσει αν είναι επικίνδυνο το νερό από το χάλκινο καζάνι.

Αν παραβλέψουμε το υλικό σαν χαλκό το υλικό συγκόλλησης τη είναι?

Μήπως περιέχει ΒΑΡΙΑ μέταλλα? Όπως ας μην επεκταθώ.

Ψάξτε το ψάξτε το.

 

Naïve συμπάθα με αν διορθώσω κάτι.

Α) την λάμψη στο ανοξείδωτο την δίνη το νικέλιο.

Β) στο καζάνι αυτό που συμβαίνει λέγεται κλονισμός όχι σοκ.

Γ) δεν ανάφερα ποτέ ότι είμαι κατασκευαστής.

Συμπάθα με.

Όσον αφορά το καζάνι από τιτάνιο.

Είναι ρινίσματα τιτανίου με άλλες πρόσμιξης.

Η μέθοδος επιστρώσεις είναι ακριβώς όπως τα επισμαλτομένα.

Για της εγγυήσεις μια πολλή πολλή πονεμένη ιστορία.

Αν θα πάρετε το ΙΝΚΑ τηλ η απάντηση είναι η εξής.

Μετά τα δύω χρόνια είναι στην ευχέρεια του καταστήματος να σας κάλυψη για οποιοδήποτε προϊών.

Από κι και πέρα κατά πόσο ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ την βλάβη την μετατρέπει σε επένδυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σας και πάλη

Σχετικά με το πρόβλημα που έχει η Rita.d

Αρχικά δεν ήθελα να αναφερθώ για τα προβλήματα που έχει ένα χάλκινο καζάνι,

Αλλά με αυτήν την ευκαιρία θέλω να αναφέρω και εγώ μερικά πράματα

Α) όταν ο χαλκός κολλιέται με οποιαδήποτε μέθοδο με(ΤΙΚ-)με (οξυγόνο) η με οποιαδήποτε άλλη το υλικό γίνεται μαστίχα το μίγμα συγκόλλησης παραμένει σκληρό,

Αν ξέραμε λιπών το λεπτό πόσες φορές το καζάνι (φουσκώνει) και (ξεφουσκώνει)

Πραγματικά δεν μπορεί κανένας να το φανταστή.

Αυτές λιπών της διαδρομές της παίρνει όλες τη σημείο συγκόλλησης φανταστείτε λιπών τη συμβαίνει το υλικό μαλακό το μείγμα συγκόλλησης σκληρό και εκεί έχουμε το λεγόμενο (κρακ). Λόγο της μεγάλης επιφάνειας.

Η πίεσης της πρωινές ώρες 3-5 το πρωί φτάνουν ακόμα και 12 κιλά (bar).

Στην ερωτήσει αν είναι επικίνδυνο το νερό από το χάλκινο καζάνι.

Αν παραβλέψουμε το υλικό σαν χαλκό το υλικό συγκόλλησης τη είναι?

Μήπως περιέχει ΒΑΡΙΑ μέταλλα? Όπως ας μην επεκταθώ.

Ψάξτε το ψάξτε το.

 

Naïve συμπάθα με αν διορθώσω κάτι.

Α) την λάμψη στο ανοξείδωτο την δίνη το νικέλιο.

Β) στο καζάνι αυτό που συμβαίνει λέγεται κλονισμός όχι σοκ.

Γ) δεν ανάφερα ποτέ ότι είμαι κατασκευαστής.

Συμπάθα με.

Όσον αφορά το καζάνι από τιτάνιο.

Είναι ρινίσματα τιτανίου με άλλες πρόσμιξης.

Η μέθοδος επιστρώσεις είναι ακριβώς όπως τα επισμαλτομένα.

Για της εγγυήσεις μια πολλή πολλή πονεμένη ιστορία.

Αν θα πάρετε το ΙΝΚΑ τηλ η απάντηση είναι η εξής.

Μετά τα δύω χρόνια είναι στην ευχέρεια του καταστήματος να σας κάλυψη για οποιοδήποτε προϊών.

Από κι και πέρα κατά πόσο ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ την βλάβη την μετατρέπει σε επένδυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκοπευω να κανω καταγγελια σαν αγοραστης στην ηλιοφαν και ο λογος..οι τιμες που εχουν στην ιστοσελιδα υποθετω οι κοκκινες αντιφασκουν με τις τιμες που λενε στο καταστημα(τις μαυρες).

παραπληροφορηση και μαρκετινγκ εις βαρους του κοινου.πηρα τηλ για παραγγελια και μου ελεγε η δεσποινις οτι η εκπτωση 30% γινεται στις μαυρες τιμες και οχι στις κοκκινες!!!ελεος δηλαδη!

συγκεκριμενα της ειπα οτι 'εγω ενημερωνομαι απο το σαιτ σας http://www.agelopoulos.gr/eshop/index.php?cPath=22_60 οτι ο συγκεκριμενος ηλιακος εχει 1445ε(κοκκινα γραμματα) και οχι 1645ε(μαυρα γραμματα που ειναι διεγραμμενα).οποτε η εκπτωση πρεπει να γινει στα 1445 και οτι δεν υπαρχουν προυποθεσεις για αναιρεση των κοκκινων γραμματων.οποτε ενημερωνομαι σωστα.''

το κορυφαιο που μου ειπε...'μα εσας σας συμφερει να το παρετε με 1150ε(αναφερεται στα 1650ε) που ειναι με την εκπτωση30%!'.

εχω δικιο ή αδικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκοπευω να κανω καταγγελια σαν αγοραστης στην ηλιοφαν και ο λογος..οι τιμες που εχουν στην ιστοσελιδα υποθετω οι κοκκινες αντιφασκουν με τις τιμες που λενε στο καταστημα(τις μαυρες).

παραπληροφορηση και μαρκετινγκ εις βαρους του κοινου.πηρα τηλ για παραγγελια και μου ελεγε η δεσποινις οτι η εκπτωση 30% γινεται στις μαυρες τιμες και οχι στις κοκκινες!!!ελεος δηλαδη!

συγκεκριμενα της ειπα οτι 'εγω ενημερωνομαι απο το σαιτ σας http://www.agelopoulos.gr/eshop/index.php?cPath=22_60 οτι ο συγκεκριμενος ηλιακος εχει 1445ε(κοκκινα γραμματα) και οχι 1645ε(μαυρα γραμματα που ειναι διεγραμμενα).οποτε η εκπτωση πρεπει να γινει στα 1445 και οτι δεν υπαρχουν προυποθεσεις για αναιρεση των κοκκινων γραμματων.οποτε ενημερωνομαι σωστα.''

το κορυφαιο που μου ειπε...'μα εσας σας συμφερει να το παρετε με 1150ε(αναφερεται στα 1650ε) που ειναι με την εκπτωση30%!'.

εχω δικιο ή αδικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...