Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εχω ηλιακο 20 ετιας οπως μου ειπανε και τρυπισε το μποιλερ το οποιο ειχε ο προηγουμενος ιδιοκτητης αλλαξει. μεχρι να τρυπησει δουλευε πολυ καλα με μπολικο ζεστο νερο. αξιζει να βαλω απλα ενα μποιλερ η να κοιταξω για αλλαγη ολου του συστηματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ηλιακο 20 ετιας οπως μου ειπανε και τρυπισε το μποιλερ το οποιο ειχε ο προηγουμενος ιδιοκτητης αλλαξει. μεχρι να τρυπησει δουλευε πολυ καλα με μπολικο ζεστο νερο. αξιζει να βαλω απλα ενα μποιλερ η να κοιταξω για αλλαγη ολου του συστηματος;

απο τα λεγομενα σου αλλαζεις μποιλερ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδιαζω να κανω αμεσα αγορα ηλιακου.. ενα τοπικο καταστημα τον εχει τον  bartec σε προσφορα 850 ευρω 220 λιτρα με επιλεκτικο συλεκτη 4 τμ

 

http://www.bartec.gr/products/products1.htm

εχει καποιος αποψη στο θεμα...????Σαν μοντελο πως το βλεπετε...??Αξιζει τα λεφτα του...?

 

Ευχαριστω...!!

 

 

 

αστο καλλίτερα δεν αξίζει.

χάλια μόνωση  

συλλεκτεσ 2* 2*1μ μηκοσ  με λιγεσ σοληνεσ μεσα  .πριτημησε οτι παρεισ να φοραει 1η 1,2 *1,5 (δουλευει καλύτερα τισ εποχεσ εκτοσ καλοκαιριού λογο κλησησ)

βάση πολύ εuαλοτη στην σκουριά 

δεσ αν βρεισ κανενα μαλτεζο glass η κανα dianna (exoyn idio boiler) εχει προσφορεσ που και που.

 

 

να ξερεισ το φτηνο βγαινει παντα ακριβοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω εναν ηλιακο που εκλεισε 2 χρονια θελει συντηρηση?

Αν έχει ανόδιο, πιθανώς θέλει. Επίσης πιθανώς να θέλει συμπλήρωμα των υγρών του εσωτερικού κυκλώματος.

Καλύτερα όμως να την κάνεις το Σεπτέμβριο, γιατί το καλοκαίρι μπορεί να ξαναχάσει υγρά.

Όταν γίνει, δες την κατάσταση του ανοδίου: αν έχει εξαφανισθεί όλο ή σχεδόν όλο, τότε το διάστημα που πρέπει να το αντικαθιστάς είναι τα δυο χρόνια. Αν υπάρχει ακόμα αρκετό, την επόμενη φορά κάνε το σέρβις στα 3 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει ανόδιο, πιθανώς θέλει. Επίσης πιθανώς να θέλει συμπλήρωμα των υγρών του εσωτερικού κυκλώματος.

Καλύτερα όμως να την κάνεις το Σεπτέμβριο, γιατί το καλοκαίρι μπορεί να ξαναχάσει υγρά.

Όταν γίνει, δες την κατάσταση του ανοδίου: αν έχει εξαφανισθεί όλο ή σχεδόν όλο, τότε το διάστημα που πρέπει να το αντικαθιστάς είναι τα δυο χρόνια. Αν υπάρχει ακόμα αρκετό, την επόμενη φορά κάνε το σέρβις στα 3 χρόνια.

Τον λεβητα δεν το καθαριζουν απο αλατα?Μονο το ανοδιο και τα υγρα κοιταζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον λεβητα δεν το καθαριζουν απο αλατα?Μονο το ανοδιο και τα υγρα κοιταζουν?

Και αυτό. Αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα αντοχής ή απόδοσης, δεν συμβαίνει κάτι αν δε γίνει.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εχετε να προτεινετε καποιον ηλιακο 160-180L για 4 ατομα; Τιμη καπου στα 800€ ταβανι. Εστω και σκετες μαρκες για να προσεξω. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε να προτεινετε καποιον ηλιακο 160-180L για 4 ατομα; Τιμη καπου στα 800€ ταβανι. Εστω και σκετες μαρκες για να προσεξω. Ευχαριστω.

οτι και να παρεις να κοιταξες την κατασκευη των συλλεκτων να ειναι τετοια ωστε μελλοντικα να μην δημιουργησουν στο εσωτερικο τους υγρασια..

και το καλοκαιρι αν σου βγαζει καυτο νερο να σκεπαζεις τον μισο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω "καταληξει" σε αυτα:

Wilco 160L (3m2 μαλλον ειναι το ονομαστικο βεβαια) ~ 730€
Elco 160L (2.4m2, διπλος συλλεκτης) ~720€
Pyramis 160L (2.4m2 διπλος συλλεκτης) ~770€
Nobel Classic 160L (2.6m2 διπλος) ~ 770€

Η εγκατασταση θα γινει απο γνωστο μας οποτε δεν τιθεται θεμα εξτρα χρεωσεων (μονο για τα υλικα).

Ξερω να συγκρινω τα χαρακτηρηστικα τους (Μηχανολογος), αλλα δεν εχω ιδεα απο μαρκες. Πχ το Nobel φαινεται να εχει καλυτερη μονωση απο το Wilco (πχ), λεει την αληθεια ομως; 

Επισης κατι ακομα, κοιταξα λιγο και του κενου. Θεωρητικα πρεπει να ειναι το "τελειο" πανω στο θεμα, πρακτικα ομως; Αξιζουν το επιπλεον 100αρικο(+); Πχ Green Solar 150L (1.5m2), εχει και 10 χρονια εγγυηση απο τον κατασκευαστη (σε σχεση με τα 5 χρονια που δινουν οι αλλοι, βεβαια δεν λενε τι καλυπτει αυτη η εγγυηση αλλα οκ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 Γεια σας κ απο εμενα....

 

Καταρχας συγχαρητηρια σε ολους οσους συμμετειχαν σε αυτο το αποτελεσμα 237 σελιδων γνωσεων...

 

Ειμαι κ εγω σε αναζητηση για αυτο κιολας προσπαθω να μαθω διαβαζοντας αυτο το thread. Εχω διαβασει αποσπασματικα μερικες δεκαδες σελιδες αλλα οχι ολες. Μεσα σε ακρες εχω καταλαβει τα βασικα. 

 

Εχω εναν καλο μου φιλο υδραυλικο που θα κανει κ την εγκατασταση ο οποιος μου λεει πολλα πραγματα δεν γνωριζει κ αυτος για την ποιοτητα της καθε εταιριας αλλα καλυτερα μου λεει εναν επωνυμο που θα εχει καποιες ποιστοποιησεις παρα καποιον no name που μπορει να βγει απο μαπα τελειως μεχρι τερας αξιοποιστιας....Γουρουνι στο σακι με λιγα λογια. 

 

Οταν του εδειξα καποιον no name με 700€ και καλα χαρακτηριστικα η απαντηση του ηταν κ που ξερεις οτι αυτα που λεει ειναι αληθεια ή οτι θα ειναι καλος? Αυτος μου προτεινε  εναν αλλον no name αλλα που εχει συλλεκτη κ μποιλερ της VENMAN στα 880€. 

 

Ενδιαφερομαι για καποιον τουλαχιστον 200lt και να ειναι τριπλης ενεργειας μια κ θα συνδεθει με ξυλοσομπα (ξυλοσομπα με μποιλερ) η οποια τον χειμωνα δεν σβηνει ποτε.

 

Λογο των καιρων ($$$) δεν ψαχνω κατι φθηνο που θα μου βγει ακριβο στην πορεια ουτε κ το τελειο που να μην κανω αποσβεση τα παραπανω χρηματα που θα δωσω. Με λιγα λογια θελω κατι value for money. Οι VENMAN ανταποκρινονατι σε αυτο που ζηταω ή πρεπει να κοιταξω σε κατι καλυτερο-χειροτερο? Καπου διαβασα πιο πισω για την καταγγελια που εκανε η nobel στην venman για την ελλειπης χωρητικοτητα που ειχαν τα boiler της. 

 

Οποιαδηποτε προταση δεκτη κ εαν καποιος θελει να αναφερθει κ σε μαρκα κ δεν επιτρεπετε λογο διαφημισης μπορει να μου στειλει ενα p.m.  

 

Ευχαριστω

 

Υ.Γ να σημειωσω προς αποφυγη παρεξηγησεων ο υδραυλικος μου μου ειπε πως δεν γνωριζει εαν παιρνοντας αυτον το φασον θα ειναι ακριβοτερος ή φθηνοτερος απο το να παρω κατευθειαν Venman. Αυτο μου ειπε να το ψαξω μονος μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...