Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω εχασα τον μπουσουλα! Ειπαμε εχουμε ηλιο στην Ελλαδα αλλα δεν ειναι αναγκη ολοι να πουλανε ηλιακους. :D

 

Για βοηθηστε λιγο.

 

Θελω.....

 

150-160 λιτρα

γυαλι μεσα

3ΤΜ συλεκτες επιλεκτους

διπλης ενεργειας

 

Πειτε μου 3-4 μαρκες

 

1) Μαλτεζος

2)

3)

4)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν και τα έχουμε ξανα πει πολλές φορές.

Δε θα διάλεγα INOX καζάνι (εκτός και είσαι δίπλα στη θάλασσα) ....αλλά έτσι κι αλλιώς ούτε οι μισές από αυτές που λες δε φτιάχνουν ΙΝΟΧ καζάνι (εσωτερικά πάντα).

Επίσης δε θα διάλεγα (παρα σε ελάχιστες περιπτώσεις) 4 τμ επιλεκτικούς. 

 

Και καλά όλες οι άλλες επιλογές....η τελευταία είναι εντελώς άγνωστης προέλευσης και όσους έχω ρωτήσει ΚΑΝΕΙΣ δε ξέρει τι πουλάει για να βγαίνει τόσο χαμηλά....αλήθεια εδώ υπάρχει κάποιος που ξέρει;

Ευχαριστώ για την απάντηση.

      Δίπλα στην θάλασσα δεν είμαι αλλά διάβασα αρκετούς εδώ μέσα με ινοξ καζάνια οι ηλιακοί τους να έχουν κρατήσει 20 χρόνια+ με μια απλή συντήρηση κάθε 2-3 χρόνια. Από την άλλη αρκετοί γράφουν ότι οι τύπου glass μετά από μερικά χρόνια το σμάλτο κάνει ρηγματώσεις και τελικά τρυπάει το καζάνι..

     4τμ επιλεκτικούς σκεπασμένους με σεντόνι το καλοκαίρι μόνιμα και ελεύθερους το χειμώνα. Είμαστε 4 και σπάταλοι αρκετά οπότε η επιλογή αυτή είναι για καλή απόδοση τους χειμωνιάτικους μήνες ..

 

     Αν έχω κάπου λάθος στο σκεπτικό μου ευχαρίστως να ακούσω τους πιο έμπειρους μιας και δεν έχω ιδέα στον χώρο..

 

     Kid σε παρακαλώ στείλε μου σε μήνυμα ποιες από αυτές τις εταιρίες φτιάχνουν καλό καζάνι ίνοξ εσωτερικά όπως είπες γιατί ένας ανίδεος σαν και μένα πολύ δύσκολα θα καταλάβει ποιος είναι ο σωστός τρόπος παραγωγής τους , όσα βίντεο και να δω στο ιντερνετ με τις διαδικασίες παραγωγής και όσο και να το googlαρω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η Bauer να είσαι σίγουρος πως βγάζει ανοξείδωτο και μάλιστα το κολλάει με Tig

Και όχι με σύρμα δουλεύει 316L  2mm τον  κορμό και 1,5mm το χιτώνιο.

Εσωτερικά ακριβός όπως και Μ???????Σ.

Προκαλεί όποιων αμφιβάλει στον χώρο κατασκευής.

Στον Bauer αν Βάλη 4Τμ επιλεκτικό (διότι μόνο επιλεκτικό δουλεύει τώρα η Bauer)

Σε ένα χρόνο θα κάψει φλάντζα αντίστασης.

Γι αυτό προτείνετε 3Τμ.

 

 

 

Η Bauer να είσαι σίγουρος πως βγάζει ανοξείδωτο και μάλιστα το κολλάει με Tig

 

Και όχι με σύρμα δουλεύει 316L  2mm τον  κορμό και 1,5mm το χιτώνιο.

 

Εσωτερικά ακριβός όπως και Μ???????Σ.

 

Προκαλεί όποιων αμφιβάλει στον χώρο κατασκευής.

 

Στον Bauer αν Βάλη 4Τμ επιλεκτικό (διότι μόνο επιλεκτικό δουλεύει τώρα η Bauer)

 

Σε ένα χρόνο θα κάψει φλάντζα αντίστασης.

 

Γι αυτό προτείνετε 3Τμ.

 

 

 

 

 

 

Η Bauer να είσαι σίγουρος πως βγάζει ανοξείδωτο και μάλιστα το κολλάει με Tig

 

Και όχι με σύρμα δουλεύει 316L  2mm τον  κορμό και 1,5mm το χιτώνιο.

 

Εσωτερικά ακριβός όπως και Μ???????Σ.

 

Προκαλεί όποιων αμφιβάλει στον χώρο κατασκευής.

 

Στον Bauer αν Βάλη 4Τμ επιλεκτικό (διότι μόνο επιλεκτικό δουλεύει τώρα η Bauer)

 

Σε ένα χρόνο θα κάψει φλάντζα αντίστασης.

 

Γι αυτό προτείνετε 3Τμ.

 

 

 

 

 

Η Bauer να είσαι σίγουρος πως βγάζει ανοξείδωτο και μάλιστα το κολλάει με Tig

 

Και όχι με σύρμα δουλεύει 316L  2mm τον  κορμό και 1,5mm το χιτώνιο.

 

Εσωτερικά ακριβός όπως και Μ???????Σ.

 

Προκαλεί όποιων αμφιβάλει στον χώρο κατασκευής.

 

Στον Bauer αν Βάλη 4Τμ επιλεκτικό (διότι μόνο επιλεκτικό δουλεύει τώρα η Bauer)

 

Σε ένα χρόνο θα κάψει φλάντζα αντίστασης.

 

Γι αυτό προτείνετε 3Τμ.

 

 

 

 

 

Η Bauer να είσαι σίγουρος πως βγάζει ανοξείδωτο και μάλιστα το κολλάει με Tig

 

Και όχι με σύρμα δουλεύει 316L  2mm τον  κορμό και 1,5mm το χιτώνιο.

 

Εσωτερικά ακριβός όπως και Μ???????Σ.

 

Προκαλεί όποιων αμφιβάλει στον χώρο κατασκευής.

 

Στον Bauer αν Βάλη 4Τμ επιλεκτικό (διότι μόνο επιλεκτικό δουλεύει τώρα η Bauer)

 

Σε ένα χρόνο θα κάψει φλάντζα αντίστασης.

 

Γι αυτό προτείνετε 3Τμ.

 

 

 

 

 

Η Bauer να είσαι σίγουρος πως βγάζει ανοξείδωτο και μάλιστα το κολλάει με Tig

 

Και όχι με σύρμα δουλεύει 316L  2mm τον  κορμό και 1,5mm το χιτώνιο.

 

Εσωτερικά ακριβός όπως και Μ???????Σ.

 

Προκαλεί όποιων αμφιβάλει στον χώρο κατασκευής.

 

Στον Bauer αν Βάλη 4Τμ επιλεκτικό (διότι μόνο επιλεκτικό δουλεύει τώρα η Bauer)

 

Σε ένα χρόνο θα κάψει φλάντζα αντίστασης.

 

Γι αυτό προτείνετε 3Τμ.

 

 

 

 

 

Η Bauer να είσαι σίγουρος πως βγάζει ανοξείδωτο και μάλιστα το κολλάει με Tig

 

Και όχι με σύρμα δουλεύει 316L  2mm τον  κορμό και 1,5mm το χιτώνιο.

 

Εσωτερικά ακριβός όπως και Μ???????Σ.

 

Προκαλεί όποιων αμφιβάλει στον χώρο κατασκευής.

 

Στον Bauer αν Βάλη 4Τμ επιλεκτικό (διότι μόνο επιλεκτικό δουλεύει τώρα η Bauer)

 

Σε ένα χρόνο θα κάψει φλάντζα αντίστασης.

 

Γι αυτό προτείνετε 3Τμ.

 

 

 

 

 

Η Bauer να είσαι σίγουρος πως βγάζει ανοξείδωτο και μάλιστα το κολλάει με Tig

 

Και όχι με σύρμα δουλεύει 316L  2mm τον  κορμό και 1,5mm το χιτώνιο.

 

Εσωτερικά ακριβός όπως και Μ???????Σ.

 

Προκαλεί όποιων αμφιβάλει στον χώρο κατασκευής.

 

Στον Bauer αν Βάλη 4Τμ επιλεκτικό (διότι μόνο επιλεκτικό δουλεύει τώρα η Bauer)

 

Σε ένα χρόνο θα κάψει φλάντζα αντίστασης.

 

Γι αυτό προτείνετε 3Τμ.

 

 

 

 

 

Η Bauer να είσαι σίγουρος πως βγάζει ανοξείδωτο και μάλιστα το κολλάει με Tig

 

Και όχι με σύρμα δουλεύει 316L  2mm τον  κορμό και 1,5mm το χιτώνιο.

 

Εσωτερικά ακριβός όπως και Μ???????Σ.

 

Προκαλεί όποιων αμφιβάλει στον χώρο κατασκευής.

 

Στον Bauer αν Βάλη 4Τμ επιλεκτικό (διότι μόνο επιλεκτικό δουλεύει τώρα η Bauer)

 

Σε ένα χρόνο θα κάψει φλάντζα αντίστασης.

 

Γι αυτό προτείνετε 3Τμ.

 

 

 

 

 

 

Η Bauer να είσαι σίγουρος πως βγάζει ανοξείδωτο και μάλιστα το κολλάει με Tig

 

Και όχι με σύρμα δουλεύει 316L  2mm τον  κορμό και 1,5mm το χιτώνιο.

 

Εσωτερικά ακριβός όπως και Μ???????Σ.

 

Προκαλεί όποιων αμφιβάλει στον χώρο κατασκευής.

 

Στον Bauer αν Βάλη 4Τμ επιλεκτικό (διότι μόνο επιλεκτικό δουλεύει τώρα η Bauer)

 

Σε ένα χρόνο θα κάψει φλάντζα αντίστασης.

 

Γι αυτό προτείνετε 3Τμ.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο πρόβλημα με την επικόλληση.

ΣΥΓΝΩΜΗ


Ναι με τα χρόνια επέρχεται το γήρας. Παίζουν πολλή παργοντες ρολο. Περιβαλον-θερμοκρασίες-υγασια-ακτινοβολια.Κλπ Ειδικα τωρα που είναι και οικολογικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στους συνφορουμίτες.

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Απο όλο το ψάξιμο που έχω κάνει και εγώ για ηλιακό και διάβασμα σε διάφορα forum, έχω καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα και ένα απο τα ποιο βασικά είναι να υπάρχει μόνωση στον συλλέκτη έγχυτης πολυουρεθάνης το ίδιο με το καζάνι δλδ.

Το θέμα είναι ότι οι εταιρίες που το προσφέρουν είναι ελάχιστες (2 έχω βρει) και όπως καταλαβαίνετε το κόστος είναι αυξημένο. Η Calpak δλδ είναι μια εταιρία που το παρέχει. Ξέρει κανείς αν υπάρχουν και άλλες εταιρίες;

Προσωπικά πάντως έχω πολύ καλή γνώμη για τους ηλιακούς του Δημα και λόγω περιοχής-εντοπιότητας.

 

Προσωπικά αυτό με την πολυουρεθάνη στο συλλέκτη δεν το έχω ξανακούσει.

Αφού όμως αναφέρθηκε είναι ευκαιρία να μάθουμε και τα υπέρ/κατά του.

Έριξα μια ματιά στο link που παρέθεσες. Θα χαρακτήριζα το site σαν διαφορετικο (με την καλή έννοια) αισθητικά αλλά δεν βλέπω να λέει και πολλά πράγματα σε πρακτικό επίπεδο.

Μάλιστα επικεντρώνεται στους συλλέκτες και για καζάνι δεν βλέπω τίποτα (εκτός πια αν εγώ είδα λάθος) πράγμα αρκετά περίεργο. Ακόμα και στα downloads που έχει τα διάφορα φυλλάδια και πιστοποιήσεις, καζάνι γιοκ. Μήπως δεν φτιάχνει καζάνια;

Τώρα αν θες να πας εκεί λόγω εντοπιότητας όπως είπες αυτό είναι προς τιμήν σου. Καλό είναι πάντα να υποστηρίζουμε τις τοπικές αγορές. Αρκεί βέβαια και ο αντίστοιχος (ντόπιος) επαγγελματίας να το βλέπει και να σέβεται τον (ντόπιο) πελάτη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ αυτογενή κολληση σε ευγενή μεταλλα οταν δεχονται πιεσεις. Διαφορετικα ανοιγει η οριζοντια ραφη. Παντα συμπληρώνουμε μιγμα συγκολλησης,διοτη εχει και χαμηλοτεροσημει τηξης 30% από το υλικο που κολλαμε. Deutsche Industrie Norm (DIN). όταν λυπον μιλαμαι για συρμα ενοουμαι Mig-Mag κατά αλους αργκον λαθος. αυτές η μηχανες σοβατιζουν δεν κολλαναι.

Η Καλπακ πραγματη αγορα σε από Ισραηλ καπια καλούπια παλιοτερα για να ριχνη πολιουρεθανη στους συλλεκτες αλα δεν γνοριζω αν το χρισιμοποιη ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ αυτογενή κολληση σε ευγενή μεταλλα οταν δεχονται πιεσεις. Διαφορετικα ανοιγει η οριζοντια ραφη. Παντα συμπληρώνουμε μιγμα συγκολλησης,διοτη εχει και χαμηλοτεροσημει τηξης 30% από το υλικο που κολλαμε. Deutsche Industrie Norm (DIN). όταν λυπον μιλαμαι για συρμα ενοουμαι Mig-Mag κατά αλους αργκον λαθος. αυτές η μηχανες σοβατιζουν δεν κολλαναι.

Η Καλπακ πραγματη αγορα σε από Ισραηλ καπια καλούπια παλιοτερα για να ριχνη πολιουρεθανη στους συλλεκτες αλα δεν γνοριζω αν το χρισιμοποιη ακομα

ΟΚ, μπερδεύτηκα όπως ήταν γραμμένο. Εννοείς TIG και όχι MIG. Ωστόσο και το filler του TIG λέγεται και σύρμα, απλά δεν είναι τυλιχτό, αλλά σα βέργα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά και από μερικά τηλέφωνα στους κατασκευαστές για τιμές και πληροφορίες , οι περισσότεροι μου είπαν πως ακόμα και με 3τμ επιφάνεια συλλέκτη καλό θα είναι το καλοκαίρι να τον καλύπτουμε και πως είναι υπεραρκετή για 200λτ μποιλερ .

 

Έτσι λοιπόν μετά από έρευνα αγοράς στα εργοστάσια και στις ιντερνετικές τιμές στις 29/04/2015 για ηλιακό θερμοσίφωνα 200λτ / 3τμ / ινοξ+ έχουμε τα εξής αποτελέσματα : τιμές με φπα χωρίς τοποθέτηση

 

1) Μαλτεζος (SAC)  1392

2) Ηλιοφαν               1300

3) Cosmosolar CS   1300

4) Braunic BP          1.085

5) Bauer                   1.045

6) Calpac mark4      1029

7) Thermic                 997

8) Nobel                    969

 

Και πες μου τώρα ποιόν αγοράζεις... Η πες μου ποιον δεν αγοράζεις .... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά και από μερικά τηλέφωνα στους κατασκευαστές για τιμές και πληροφορίες , οι περισσότεροι μου είπαν πως ακόμα και με 3τμ επιφάνεια συλλέκτη καλό θα είναι το καλοκαίρι να τον καλύπτουμε και πως είναι υπεραρκετή για 200λτ μποιλερ .

 

Έτσι λοιπόν μετά από έρευνα αγοράς στα εργοστάσια και στις ιντερνετικές τιμές στις 29/04/2015 για ηλιακό θερμοσίφωνα 200λτ / 3τμ / ινοξ+ έχουμε τα εξής αποτελέσματα : τιμές με φπα χωρίς τοποθέτηση

 

1) Μαλτεζος (SAC)  1392

2) Ηλιοφαν               1300

3) Cosmosolar CS   1300

4) Braunic BP          1.085

5) Bauer                   1.045

6) Calpac mark4      1029

7) Thermic                 997

8) Nobel                    969

 

Και πες μου τώρα ποιόν αγοράζεις... Η πες μου ποιον δεν αγοράζεις .... :-D

Σε αυτό το θρεντ το πιο χρήσιμο πράγμα είναι οι πληροφορίες για το πώς θα συγκρίνεις τεχνικά χαρακτηριστικά. Άρα πρέπει να κοιτάξεις μοντέλα και όχι μάρκες-τιμές.

Εγώ από αυτή τη λίστα θα εξαιρούσα αυτούς που δεν ξέρω που κατασκευάζονται ή κατασκευάζονται εκτός Ελλάδας, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό κριτήριο. Από εκεί και πέρα, σωστά αποφεύγεται να προτείνεται μάρκα στο θρεντ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς ότι λέει ο naive.

Η κεντρική ιδέα του νήματος είναι (ή θα έπρεπε να είναι) να μάθουμε κάποιες γενικές πληροφορίες.

Το να προταθούν συγκεκριμένες μάρκες ενέχει παντα τον "κίνδυνο" της παραπληροφόρησης (είτε αθώας από κάποιον που ίσως δεν έχει επαρκείς γνώσεις ή έχει έντονα υποκειμενικές απόψεις, είτε λίγοτερο αθώας από κάποιον κατασκευαστή ή πωλητή).

Δυστυχώς συνέχεια γίνονται ερωταποκρίσεις για συγκεκριμένους ηλιακούς με αποτέλεσμα το νήμα να έχει φτάσει στα 3500 post και να έχει καταντήσει αρκετά μεγάλο για να όσο εξυπηρετικό θα μπρούσε.


Μετά και από μερικά τηλέφωνα στους κατασκευαστές για τιμές και πληροφορίες , οι περισσότεροι μου είπαν πως ακόμα και με 3τμ επιφάνεια συλλέκτη καλό θα είναι το καλοκαίρι να τον καλύπτουμε και πως είναι υπεραρκετή για 200λτ μποιλερ .

 

Έτσι λοιπόν μετά από έρευνα αγοράς στα εργοστάσια και στις ιντερνετικές τιμές στις 29/04/2015 για ηλιακό θερμοσίφωνα 200λτ / 3τμ / ινοξ+ έχουμε τα εξής αποτελέσματα : τιμές με φπα χωρίς τοποθέτηση

 

1) Μαλτεζος (SAC)  1392

2) Ηλιοφαν               1300

3) Cosmosolar CS   1300

4) Braunic BP          1.085

5) Bauer                   1.045

6) Calpac mark4      1029

7) Thermic                 997

8) Nobel                    969

 

Και πες μου τώρα ποιόν αγοράζεις... Η πες μου ποιον δεν αγοράζεις .... :-D

 

Συνεχίζοντας το σκεπτικό μου να σου πω ποιο, κατά τη γνώμη μου, είναι το λάθος σε αυτή την προσέγγιση γενικότερα αλλά και στο post σου ειδικά.

Έχεις βάλει ένα κατεβατό από 8 ηλιακούς. Ένας απλός ιδιώτης αποκλείεται να έχει άποψη όσο και αν το έχει ψάξει. Άντε να ξέρει για 2-3 αφού μπορεί να έχει έναν αυτός, έναν η μάνα του κι έναν ο μπατζανάκης του. Και παλι εφόσον δεν θα χρησιμοποιεί και τους 3 θα ξέρει ότι του είπαν οι άλλοι.

Από την άλλη κάποιος που θα μπορούσε να σου απαντήσει έστω και για τους μισούς (τους 4) ξεκάθαρα και με στοιχεία θα σήμαινε ότι είναι επαγγελματίας του χώρου (κατασκευαστής, υδραυλικός, κλπ). Πόσο μπορείς να εμπιστευθείς κάτι τέτοιο αφού δεν ξέρεις τι σχέση μπορεί να έχει με την Χ ή την Ψ εταιρία;

Ενώ αν σου πει απλά γενικές τεχνικές πληροφορίες για μέταλλα, κλπ είναι κάτι που μπορεί να διασταυρωθεί και από άλλες πηγές.

 

(προσωπικά και χωρίς να θέλω να προσβάλω κανένα, μόνο τον D.PAT εμπιστεύομαι με "κλειστά τα μάτια". Ο άνθρωπος πέρα από το ότι έχει δηλώσει ξεκάθαρα ότι είναι κατασκευαστής, μας έχει δώσει πάρα πολλές τεχνικές πληροφορίες και πουθενά δεν αισθάνθηκα (προς τιμήν του) ότι "κατευθύνει" κανέναν προς τα δικά του ηλιακα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας ασχετος ομως οπως εγω πως μπορει να ξερει οτι ο Α inox εχει καλες κολλησεις η ο B glass ειναι διπλης επιστρωσης;

 

Ενας ομως που ξερει μπορει να μου πει Λευτερη μην παρεις αυτες τις 5-10 μαρκες γιατι γραφουν double glass αλλα δεν ειναι η μην παρεις αυτες τις 5-8 μαρκες γιατι λενε inox και ειναι κατσαρολα ντενεκες.

 

Διαβασα καποια πραγματα για αξιολογησεις κλπ ηλιακων θερμοσιφωνων αλλα αρχισα  να τρωω ρυζι γιατι μου φανηκαν Κινεζικα αυτα που διαβαζα.

 

Το μονο που καταλαβα οτι οι 10-15-20 χρονια και βαλε εγγυησεις εχουν ψιλα γραμματα που σου λενε για να εχεις την εγγυηση θα πληρωσεις τουλαχιστον την μιση αξια του ηλιακου.

 

Ακομα τελικα δεν εχω κατασταλαξει αν θα πρεπει να παρω inox η glass η αν ο 160 λιτρα πρεπει να εχει 2TM η 3ΤΜ συλλεκτες.

 

Το να πει καποιος σε καποιον εδω μεσα παρε μια απο αυτες τις 4-5 μαρκες η να αποφυγεις αυτες τις 4-5 μαρκες δεν πιστευω πως αποτελει ουτε διαφημιση ουτε κατευθυνση.

 

Ενα που εμαθα σημερα και δεν το ηξερα γιατι θα το ειχα κανει εδω και 6 χρονια που ειμαι παντρεμενος οτι μπορω να βαλω ρυθμιστη και να δωσω στο πλυντηριο ζεστο νερο και ετσι να εχω οικονομια στο ρευμα. Το εμαθα τωρα που κλαταρε ο ηλιακος και ψαχνω να παρω καινουριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας ασχετος ομως οπως εγω πως μπορει να ξερει οτι ο Α inox εχει καλες κολλησεις η ο B glass ειναι διπλης επιστρωσης;

 

Διαβασα καποια πραγματα για αξιολογησεις κλπ ηλιακων θερμοσιφωνων αλλα αρχισα  να τρωω ρυζι γιατι μου φανηκαν Κινεζικα αυτα που διαβαζα.

 

Το μονο που καταλαβα οτι οι 10-15-20 χρονια και βαλε εγγυησεις εχουν ψιλα γραμματα που σου λενε για να εχεις την εγγυηση θα πληρωσεις τουλαχιστον την μιση αξια του ηλιακου.

 

Ακομα τελικα δεν εχω κατασταλαξει αν θα πρεπει να παρω inox η glass η αν ο 160 λιτρα πρεπει να εχει 2TM η 3ΤΜ συλλεκτες.

 

Το να πει καποιος σε καποιον εδω μεσα παρε μια απο αυτες τις 4-5 μαρκες η να αποφυγεις αυτες τις 4-5 μαρκες δεν πιστευω πως αποτελει ουτε διαφημιση ουτε κατευθυνση.

 

Έχω σαν βασική αρχή να παιρνω πάντα το καλύτερο που μπορώ. Και αυτό συνήθως προτείνω (για τα πράγματα που ξέρω βέβαια) σε φίλους και γνωστούς.

Όταν πήρα τον ηλιακό μου προ 10ετιας δεν το έκανα αυτό (πολλά τα έξοδα τότε αφού έμπαινα σε καινούργιο σπίτι).

Τώρα αν έπαιρνα προσωπικά θα πήγαινα σε Μαλτέζο αφού κατά γενική ομολογία είναι καλή επιλογή. Το μόνο που μέχρι τώρα βλέπω να του προσάπτουν είναι ότι είναι ακριβός αλλά δε νομίζω ότι είναι τόσο πολύ (ακόμα και από τις τιμές που έβαλες εσύ).

Έρχομαι λοιπόν να σε ρωτήσω. Αν σου πω πάρε Μαλτέζο (τον αναφέρω επειδή τον έχεις πρώτο στη λίστα) πως μπορείς να με πάρεις στα σοβαρά αφού δεν με ξέρεις;

Μπορεί να είμαι ένας ψείρας που στον ελεύθερό του χρόνο γυρίζει στα μαγαζιά και ψάχνει/ρωτάει και τα βράδια σαπίζει στο ιντερνετ συνεχίζοντας την έρευνα (άρα σχετικά αντικειμενική πρόταση) ή μπορεί να είμαι πωλητής ή υδραυλικός που τοποθετεί Μαλτέζο και έχω όφελος από αυτό.

Πώς θα με ξεχωρίσεις;

 

Και ο "άσχετος" που λες αναφερόμενος στον εαυτό σου (όπως όλοι μας) κάποια στιγμή διάλεξε και πήρε και αυτοκίνητο και τηλεόραση και κινητό.

Και πιθανότατα το έκανε μαθαίνοντας αυτές τις γενικότητες που λέμε (κατανάλωση, ροπή, φωτεινότητα, επεξεργαστή) και δε νομίζω να έμαθες ποτέ από τί κράμα είναι το μπλοκ του κινητήρα ή αν η πλακέτα της τηλεόραση έχει κολληθεί με καλάι που οξειδώνεται με την πάροδο του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Μαλτεζο τον εβαλα γιατι σε δυο τρια site που μιλανε για ηλιακους τον προτεινουν.

Φυσικα δεν τον εβαλα στην πρωτη θεση αν αυτο καταλαβες με το 1) Μαλτεζος θα μπορουσα να ειχα γραψει 4) Μαλτεζος

 

Και για αυτο εβαλα μια λιστα απο το 1 μεχρι το 4 για να μου προτεινουν αν οχι 4 2-3 καλες μαρκες και φυσικα ισως να μη αγοραζα αυτον που θα μου προτειναν για 1) αλλα τον 3) η τον 4) η τον 2)

 

Δεν ζητησα να μου πειτε παρε αυτον του κυρμητσοςσολ και να μου δωσετε και link

 

Το να μου πεις Λευτερη παρε τον Χσολ χωρις να μου πουν και ακομα 5-6 μελη οτι καλη μαρκα ειναι αυτη που σε λεει το παλικαρι δεν θα παω να τον παρω με κλειστα ματια.

 

Με λιγα λογια αυτος που δουλευει καπου και θελει να πας να παρεις το δικο του κανει μπαμ απο μακρια.

 

Η τιμες που εβαλα εγω ειναι γιατι δεν υπαρχουν μετρητα και μου ειπε ο πεθερος οτι χωρις πιστωτικη του δινει ο Κωτσοβολος αλλα μετα μου ειπε οτι του βγαζει καταναλωτικο δανειο οποτε υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες που βγαζουν μανταρινια. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...