Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προς kilo65

 

ο χαλκινος θελει φιλτρο.. Εξυπνη αγορα για μενα glass 160λ στα 3τμ,σκεπασμα ο μισος το καλοκαιρι,1 φορα στα 5 εως 7 χρονια service και θα σε βγαλει πανω απο 15 χρονια!!! Αν μενεις σε μερος με πολλα αλατα βαζεις φιλτρο ή κανεις service πιο νωρις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα αντισταθώ να μπω σε άλλο ένα κύκλο συζήτησης για την καταλληλότητα του κάθε υλικού.

Να πω μόνο πως αν οποιουδήποτε τύπου ηλιακός ήταν επικίνδυνος για την υγεία, δε θα κυκλοφορούσε.

 

ο χαλκινος θελει φιλτρο..

Καινούργιο πάλι αυτό;

Τι φίλτρο και για ποιο λόγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προαιρετικα στους χαλκινους βαζουν εξωτερικο φιλτρο επειδη δεν εχουν ανοδιο..

Αν χρειάζονταν ανόδιο θα είχαν, δεν το παραλείπουν για οικονομία. Ο χάλκινος δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα από ηλεκτρόλυση, οπότε δεν έχει σημασία αν το νερό είναι πιο καθαρό ή πιο μαλακό.

 

Αχ τι θα κάνω με εσάς, μάλλον θα αρχίσω πάλη και την κατασκευή χάλκινου.

Χαχαχα, σε βλέπω να παρακολουθείς όλη μέρα το nasdaq για να μη μπεις μέσα. http://www.nasdaq.com/markets/copper.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνδιαφερομαι και εγω για την αγορα ενος ηλιακου...Διαβασα αρκετα σε προηγουμνες σελιδες αλλα μπερδευτηκα....Μενω βορεια στην Πτολεμαιδα και οπως καταλαβενετε μιλαμε για πολυ πολυ κρυο αρα με νοιαζει και η αντοχη...Το ποσο που μπορω να διαθεσω πιστευω οτι ειναι το προβλημα μιας και μιλαμε για 500€ χωρις την τοποθετηση...Ποια ειναι η καλυτερη επιλογη σε αυτα τα χρηματα με μποιλερ 150-160 λιτρα??

 

ΥΓ. Ειδα αυτα στο λερου μερλιν σαν προσφορα πιστευετε αξιζουν οι φθηνοι που βλεπω 400 και??

 

 

http://www.productsleroymerlin.gr/gr/mpanio/thermosifones/iliakoi/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Το χάλκινο μπόιλερ το θέλω προσωπικά εγώ διότι πιστεύω ότι προσδοκάμε ένα μεγαλύτερο διάστημα ζωής. Το χάλκινο δεν θέλει αλλαγή ανοδίου όπως θέλουν τα άλλα. Και βέβαια δεν νομίζω ότι κανένας από εμάς του πολυάσχολους και με τα σημερινά οικ. δεδομένα κάνει συντήρηση μέσω τεχνίτη αλλάζοντας μια η δυο φορές τον χρόνο το ανώδιο. Συνεπώς είναι μοιραίο ο μη χάλκινος να είναι επιρρεπής. Από εκεί ξεκινάω εγώ. Γράφω από την Νάξο όπου το νερό δεν αστειεύεται και όλοι η μη συντηρήσιμοι είναι για λίγα χρόνια. Κατά την άποψη μου αν οι σωληνώσεις του σπιτιού είναι από χαλκό η πλαστικό  τότε ταιριάζει ο χάλκινος και ξεμπερδεύεις.  Τώρα το θέμα είναι από τις λιγοστές εταιρείες ποια είναι η πιο αξιόλογη. Γνωρίζει κάποιος σχετικά με το τζάμι που μου είπε κάποιος υδραυλικός ότι θα πρέπει να μπλε απόχρωσης; Κάτι για τιτανίου αν κατάλαβα καλά αλλά και πάλι δεν ήξερε λεπτομέρειες. Παρακαλώ για τα φώτα σας. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το τζάμι μπλε αλλά η συλλεκτική επιφάνεια η οποία βάφεται με επιλεκτική βαφή (επιλεκτικοί συλλέκτες) που περιέχει τιτάνιο και προσδίδει το μπλε χρώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα τα μποιλερ λεβητοστασιου με συλλέκτες βεβιασμενης κυκλοφορίας είναι πιο αποδοτικά;; Με το σκεπτικό ότι το μποιλερ είναι μέσα και δεν έρχεται σε επαφή με κρύο. Επίσης λιγότερες απώλειες από το καλοριφέρ και από τις βρύσες μιας και τα κολλεκτερ είναι στο λεβητοστασιο.

 

Έχει κανείς γνώμη για αυτο ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς γνώμη για αυτο ;;

Λογικά είναι αυτά που λες, ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο θα αποσβεστεί το κόστος αγοράς και λειτουργίας του κυκλοφορητή, που θα δουλεύει και το καλοκαίρι.

Αν ανάβεις καθημερινά το καλοριφέρ το χειμώνα, ίσως θα ήταν πιο πρακτικό να βάλεις ένα δεύτερο εσωτερικό μπόιλερ για το χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατανάλωση του κυκλοφορητη ξέρουμε περίπου πια είναι, όντος αυτό είναι ένα θέμα.

Έχω τζάκι καλοριφέρ και δουλεύει καθημερινώς όλο το χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να βγάλει η Ρωσία στην αγορά τον δικό της χαλκό. τότε ο nasdaq θα πάει περίπατο.

 

 

Αν χρειάζονταν ανόδιο θα είχαν, δεν το παραλείπουν για οικονομία. Ο χάλκινος δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα από ηλεκτρόλυση, οπότε δεν έχει σημασία αν το νερό είναι πιο καθαρό ή πιο μαλακό.
 

Χαχαχα, σε βλέπω να παρακολουθείς όλη μέρα το nasdaq για να μη μπεις μέσα. http://www.nasdaq.com/markets/copper.aspx


Η κατανάλωση του κυκλοφορητη ξέρουμε περίπου πια είναι, όντος αυτό είναι ένα θέμα.
Έχω τζάκι καλοριφέρ και δουλεύει καθημερινώς όλο το χειμώνα.

Για τα κεντρικά συστήματα (βεβιασμένης).

Πολλή είναι εκείνη που κάνουν βεβιασμένης, αλλά δεν ξέρουν αρκετές λεπτομέρειες η οποίες είναι πολλή σημαντικές για την σωστή λειτουργία και την ισορροπία του συστήματος.

Κατά τα άλλα (πέρα από το κόστος) είναι ένα καλό σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδιαζω να κανω αμεσα αγορα ηλιακου.. ενα τοπικο καταστημα τον εχει τον  bartec σε προσφορα 850 ευρω 220 λιτρα με επιλεκτικο συλεκτη 4 τμ

http://www.bartec.gr/products/products1.htm

εχει καποιος αποψη στο θεμα...????Σαν μοντελο πως το βλεπετε...??Αξιζει τα λεφτα του...?

Ευχαριστω...!!



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος αξιζει στα 790?

http://www.coopon.gr/#!mega-euronics/c21c5

 

στο σκρουτζ εχει απο 840 και πανω

Η τιμή (στα 790) είναι αρκετά νορμάλ για επώνυμο (και όχι φασόν- κινέζικο), χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο από χαρακτηριστικά.

Για τους ELCO σα μάρκα , αξιοπιστία, υποστήριξη κλπ δεν έχω ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...