Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδια τα φωτα σας :-) ,

 

χρειαζομαι για 2 βρυσες που εχω νεα φιλτρα,

 

ειναι μοντελα multipure k συγκεκριμενα

MP7505B,,.....κατι σας ειπα τωρα ε? :-D

υποθετω το σωστο ιντερνετικο καταστημα ψαχνω ε?

 

αληθεια τι λενε τα φιλτρα μου ,καλα ειναι?μηπως να σκεφτω κ για τπτ καλυτερο σε επομενη αντικατασταση??

για τον ιονιστη ,εχει εναν ο πατερας μου  τον κοροιδευα ως τωρα,αλλα

μηπως να το ξανασκεφτω?? :confused:

 

σας ευχαριστωωω :-) ,εννοειται διαβαζω κ σιγα σιγα ολο το θρεντ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να μου προτείνετε και εμένα κάτι από τούτα τα ματζαφλάρια ?

 

Ένα σχετικά καλό πόσο κάνει?

Τι έξοδα συντήρησης έχουν?

Θέλουν ειδική συμπεριφορά στην χρήση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τα φίλτρα για να κάνουν κάτι πρέπει να τα αλλάζεις. Αν μαζέψουν βρώμες τότε μπορεί να κάνουν και κακό. Το καλύτερο ειναι μια μέτρηση του νερού της βρύσης σας και αν έχει πρόβλημα τότε κάποιο καλό φιλτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.okoh2o.com/whatisoko.php αυτο το χετε δει?20ε

το κανουν ολα τα φιλτρα αυτο?

 

edit:μαλλον το κανουν και αλλα.(zero water)καλο φιλτρο φενεται να ειναι το berkey

 

 

Εγώ μετά απο αρκετό ψάξιμο αγόρασα πριν 2 χρόνια αυτό Σε αυτά τα 2 χρόνια αγοράσαμε άλλα 4-5 φίλοι και συνάδερφοι και είμαστε όλοι υπερ ευχαριστημένοι. Κάθε χρόνο αλλάζουμε το φίλτρο.

 

Η διαφορά είναι φανερή. Πριν μας μύριζε χλώριο το νερό και τώρα είναι πεντακάθαρο. υποτίθεται βέβαια πως αυτά τα φίλτρα είναι για φοβερά απαιτητική χρήση, τα έχουν στρατιώτες σε αποστολές κλπ. αλλά οκ. Και σε οικιακό περιβάλλον μια χαρά δουλευουν. Επιπλέον είναι απο τα ελάχιστα σε σιδερένιο μπουκάλι και απλά ρουφάς σαν καλαμάκι και δεν πιέζεις το μπουκάλι

 

Η αγορά τους θέλει ψάξιμο μιας και υπάρχουν μόνο στην Αμερική και δυστυχώς οι περισσότεροι πωλητές χρεώνουν πολλά μεταφορικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια τα φωτα σας :-) ,

 

χρειαζομαι για 2 βρυσες που εχω νεα φιλτρα,

 

ειναι μοντελα multipure k συγκεκριμενα

MP7505B,,.....κατι σας ειπα τωρα ε? :-D

υποθετω το σωστο ιντερνετικο καταστημα ψαχνω ε?

 

αληθεια τι λενε τα φιλτρα μου ,καλα ειναι?μηπως να σκεφτω κ για τπτ καλυτερο σε επομενη αντικατασταση??

για τον ιονιστη ,εχει εναν ο πατερας μου  τον κοροιδευα ως τωρα,αλλα

μηπως να το ξανασκεφτω?? :confused:

 

σας ευχαριστωωω :-) ,εννοειται διαβαζω κ σιγα σιγα ολο το θρεντ..

 

Bασικα δεν εχω καταλαβει τι χρειαζεσαι;

Τα φιλτρα σου ειναι τα καλυτερα της αγορας!

Εγω εχω ενα MP750SB απο το 1995 χωρις κανενα προβλημα!

 

Και για να καταληξω σε αυτο το εχω ψαξει τοσο σε Αμερικη τοσο κα σε Ελλαδα με χημικες αναλυσεις νερου πριν και μετα τη χρηση του φιλτρου.

Ειναι απο τις λιγες εταιρειες για να μην πω η μονη που εχει τις σωστες προδιαγραφες που χρειαζεται να εχει ενα φιλτρο νερου

Και εαν θελεις βοηθεια ανετρεξε ΕΔΩ γιατι καθε μοντελο φιλτρου νερου οποιασδηποτε εταιρειας παγκοσμιως θα πρεπει να ειναι ελεγμενη/πιστοποιημενη απο τον NSF

 

Υ.Σ για τον φιλο που λεει οτι πρεπει να αλλαζεις τα φιλτρα ισχυει για το ανταλλακτικο του φιλτρου και εαν δεν το αλλαξεις ενα φιλτρο υψηλης αποδοσης δεν γινεται επικινδυνο για την υγεια σου!

Απλα πινεις νερο οπως και πριν το φιλτρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αποψη εχετε για τις κανατες νερου; Κανουν δουλεια; 

Οι κανατες περιεχουν ενα φιλτρακι το οποιο ειναι χαμηλης αποδοσης

Μην πιστευεις οτι αφαιρει χλωριο και αλλες ενωσεις κατα 99% οπως σου λενε ειναι για να πουλησουν δινεις λιγα λεφτα και νομιζεις οτι ξενιασες!

Η συχνη αλλαγη του ανταλλακτικου γιατι μπουκωνει το φιλτρακι με το παραμικρο φτανει η και πολλες φορες ξεπερναει το κοστολογιο ενος φιλτρου στερεοποιημενου ανθρακα υψηλης αποδοσης!

Δεν το προτεινω πιες καλυτερα νερο βρυσης!

Δεν σε προστατευει και χλωριο μπορει να αφαιρεσει σε πολυ μικρο ποσοστο!

Αν θες να το ψαξεις το θεμα και πιστεψε με το εχω ψαξει πολυ ανετρεξε στα λινκ παραπανω!

Τα εν λογω φιλτρακια ειναι κλασης 4 εαν εχουν καποιου ειδους πιστοποιησης (οτι αναφερει οτι αφαιρει το αφαιρει σε ποσοστο 5-10% με μικρη διαφορα στη γευση!)

Βεβαια ζουμε σε καιρους κρισης και δεν μπορουμε να παρουμε ολοι 'Mercedes' σε φιλτρο απλα καλο θα ειναι να ξερουμε πως να επιλεγουμε ενα φιλτρο!

 

Απλα επειδη υπαρχουν πολλες εταιριες που μας παραμυθιαζουν καλο ειναι να γνωριζουμε καποια πραγματα

 

Δεν υπαρχει φιλτρο νερου που κοστιζει 1200 ευρω και στο δινουν τσαμπα!

Κυκλοφορουν πολλα κινεζικα αγνωστης προελευσης και καποια που χρησιμοποιουν μεχρι και ασημι για να αφαιρεσουν ουσιες προσοχη

μη πιστοποιημενα φιλτρα που δεν συνοδευονται απο δελτιο αποδοσης τυπου NSF μπορει να ειναι επικινδυνα!

 

Πολλα μαγαζακια προκειμενου να πουλησουν λενε οτι ειναι Αμερικης οτι εχουν πιστοποιηση και οταν τους τα ζητησεις σφυρανε κλεφτικα η θα σου πασαρουν ενα πιστοποιητικο απο Δημοκριτο η καποιο ιδιωτικο εργαστηριο το οποιο πληρωσαν!

 

Η νεα μοδα γιατι ο Ελληνας κανει τον εξυπνο αλλα αγνοει την πραγματικοτητα ειναι οτι τα φιλτρα με UV δεν προσφερουν τιποτα καλυτερο ( το λαμπακι ειναι εφε) και στην επομενη αλλαγη φιλτρου θα σου παρουν το κεφαλι γιατι μπουκωσε η λαμπα!

Παιδια ξεκολατε εαν χλωριωνεται το νερο δεν χρειαζομαι λαμπα UV

 

Και κατι τελευταιο ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ

πχ βρηκες εξασθενες χρωμιο θες αντιστροφη οσμοση

Η Αθηνα δεν εχει εξασθενες χρωμιο

Βρηκες Αρσενικο χρειαζεσαι φιλτρο που αφαιρει και αυτο

Εχεις Αλατα βαλε  αποσκληρυντη οχι φιιλτρο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε, συνεχιζω με το εμφιαλωμενο, οπως κανω τα τελευταια 5 χρονια. Καπου στα 20 ευρω το μηνα δινω, οχι και μεγαλο ποσο για δυο ατομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χαιρετω.Διαβασα λιγο απο τις προηγουμενες σελιδες αλλα για να αποφασισει τελικα κανεις για φιλτρο πρεπει να ασχοληθει και με πυρηνικη φυσικη :P .Εψαξα και βρηκα ενα σχετικα φθηνο,μαρκα Depural,κοστος 60 ευρω με φιλτρο μεσα και αλλαγη καθε 12 μηνες με κοστος στα 25ευρω.Απο οτι ειδα και στα προηγουμενα πρεπει να εχει καποια πιστοποιηση το οποιο ομως εχει αν θυμαμαι καλα NSF.Εχει κανεις καποια αποψη-εμπειρια σχετικα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τα εμφυαλωμενα δεν ειναι πιο φθηνα απο ενα φιλτρο

1 λιτρο νερου απο φιλτρο κοστιζει το πολυ 0,03 ευρω ή 8-9 ευρω το μηνα!

Τα εμφυαλωμενα εκτος οτι θα σου κοστιζουν το 20πλασιο περιεχουν συντηριτικα εαν εκτεθουν στον ηλιο απελευθερωνουν χλωριουχες ενωσεις και αλλες ουσιες καρκινογονες για τον οργανισμο επομενως ειναι καλο να το αποφευγουμε πιες νερο βρυσης καλυτερα ειναι πιο ασφαλες!

 

Οσο για το αλλο

 

Ειναι πολυ απλο  http://www.nsf.org/Certified/DWTU/   μπαινεις πατας το μοντελο η την εταιρεια φιλτρων και βλεπεις εαν εχουν πιστοποιητικα

Ποσες ενωσεις αφαιρουν και σε τι ποσοστο

Class I 90-99 κατακρατηση

Class II 50-80

Class iii 20-50

Class IV 0-10

 

Επισης ζητας απο τον εμπορο να σου δειξει το Performance data sheet ή δελτιο επιδοσης (λογικα περιεχεται στην συσκευασια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...