Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην μπερδευεσαι ειναι πολυ απλα τα πραγματα πατα στο ιντερνετ φιλτρα νερου και θα σου βγαλει καμια 20αρια εταιρειες

Διαλεγεις μια 2 3 που διαπιστωμενα αναγραφουν την κατασκευαστρια εταιρεια εξωτερικου οτι υφισταται δηλαδη

πηγαινοντας στο μαγαζι ή απο τον υπολογιστη ή απο τηλεφωνο ζητας εαν υπαρχει performance data sheet (αποτελεσματα αποδοσης) απο NSF και μετα συγκρινεις τα πιστοποιητικα και αν θες και την χωρα προελευσης μεταξυ τους τοσο απλα

Τωρα για το χωριο που λες εξαρταται εαν ο δημος χλωριωνει  το νερο εαν ειναι σε νησι εαν εχει αναφερθει εξασθενες χρωμιο ή αρσενικο στην περιοχη σου

Δηλαδη χλωριωνεται το νερο αλλα εχετε λασπες στερεα τοτε μαλλον χρειαζεσαι φιλτρα κεντρικης παροχης σε συνδιασμο με φιλτρο στερεοποιημενου ανθρακα για εκει που πινεις

Δεν χλωριωνεται τοτε αυτα τα φιλτρα μπορει να μπουκωσουν και να μην λειτουργουν

Εισαι σε νησι τοτε μαλλον και λεω μαλλον γιατι καθε νησι εχει διαφορες χρειαζεσαι αντιστροφη οσμωση ενα αρκετα πολυπλοκο συστημα το οποιο πιανει χωρο και εχει περιορισμους στην καταναλωση και αρκετο κοστος σε εξαρτηματα συντηρηση

Εχεις εξασθενες χρωμιο τοτε μετακομισε καλυτερα η αντιστροφη οσμωση θα αφαιρεσει το χρωμιο αλλα οχι και για να κανεις μπανιο

Το εξασθενες χρωμιο ειναι καρκινογονο και φιλικο προς το δερμα

Εχεις αρσενικο τοτε χρειαζεσαι ειδικο φιλτρο που αφαιρει το αρσενικο

Γιατι αντιστροφη οσμωση?περιοχη πολη?

Εχετε φαγωθει με την αντιστροφη οσμωση ΔΕΝ ειναι για ολες τις χρησεις

Περιορισμος:

Το νερο που επεξεργαζεται μια αντιστροφη οσμωση φτανει στο 5-15% της καταναλωσης δηλαδη το νερο που μπαινει στο συστημα

Το υπολοιπο 80-90% φευγει σαν απονερα

Η αντιστροφη οσμωση χρησιμοποιηται κυριως για αφαλατωση νερου και για νερά με προβλήματα εξασθενούς χρωμίου, νιτρόδη, νιτρικά

η αντίστροφη όσμωση αφερεί και τα οφέλιμα για τον οργανισμό ιχνοστοιχεία όπως κάλιο, νάτριο, μαγνήσιο, ασβέστιο. δηλαδη πρεπει να τα συμπληρωνεις με καποιο τροπο

 

Για Αθήνα το θέλω. Την αντίστροφη όσμωση την θεωρείς άχρηστη αν δεν έχεις κάνει εξέταση στο νερό σου και δεν υπάρχει θέμα με χρωμίου, νιτρόδη, νιτρικά, σωστά; Για τους ιονιστές και το αλκαλικό νερό έχεις άποψη; Αξίζει ή μόδα είναι και θα περάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προφανως η RΟ ειναι  αχρηστη για την Αθηνα οπως και τα φιλτρα με UV και οποιος σου την προτεινε επικινδυνος!

Να πουμε και τα καλα το δικτυο της Αθηνας δεν ειναι τοσο επιβαρυμενο ωστε να χρησιμοποιουμε αντιστροφη οσμωση!

Τα προβληματα της Αθηνας ειναι η υπερχλωριωση οι κακες σωληνωσεις(σκουρια) οι εργασιες που γινονται στο δικτυο και μπορει να απελευθερωσουν ουσιες στην παροχη του νερου.Δεν ειμαστε οινοφυτα Ωρωπος η Χωρτιατης Θεσσαλονικης!

Δεν ειμαστε χωρα με πολλες βιομηχανιες οποτε μας σωζει αυτο το γεγονος.

 

Ταπεινη μου αποψη οτι εισαι καλυμμενος με φιλτρο στερεοποιημενου ανθρακα αρκει να φερει πιστοποιηση οσον αφορα την Αθηνα.

Τωρα εαν θες και να κανεις μπανιο με τετοιο νερο θα πρεπει να συνδιασεις ενα φιλτρο κεντρικης παροχης (προσοχη ειναι φιλτρα για λασπη κυριως,εχουν μεγαλυτερους πορους ) με ενα στερεοποιημενου ανθρακα (στην βρυση) αλλα ανεβαινει το κοστος

Οπως και με την αντιστροφη οσμωση εχεις κοστος σε μεμβρανες προφιλτρα,το φιλτρο στερεοποιημενου ανθρακα που εχει καθε αντιστροφη οσμωση και τους περιορισμους που ανεφερα παραπανω.

Δεν εχω καθολου αποψη για τετοιου ειδους μαραφετια μιας και δεν παρουσιαζουν κανενα κυρος η επιστημονικα αρθρα που να αποδεικνυουν οτι κανουν καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως η RΟ ειναι  αχρηστη για την Αθηνα οπως και τα φιλτρα με UV και οποιος σου την προτεινε επικινδυνος!

Να πουμε και τα καλα το δικτυο της Αθηνας δεν ειναι τοσο επιβαρυμενο ωστε να χρησιμοποιουμε αντιστροφη οσμωση!

Τα προβληματα της Αθηνας ειναι η υπερχλωριωση οι κακες σωληνωσεις(σκουρια) οι εργασιες που γινονται στο δικτυο και μπορει να απελευθερωσουν ουσιες στην παροχη του νερου.Δεν ειμαστε οινοφυτα Ωρωπος η Χωρτιατης Θεσσαλονικης!

Δεν ειμαστε χωρα με πολλες βιομηχανιες οποτε μας σωζει αυτο το γεγονος.

 

Ταπεινη μου αποψη οτι εισαι καλυμμενος με φιλτρο στερεοποιημενου ανθρακα αρκει να φερει πιστοποιηση οσον αφορα την Αθηνα.

Τωρα εαν θες και να κανεις μπανιο με τετοιο νερο θα πρεπει να συνδιασεις ενα φιλτρο κεντρικης παροχης (προσοχη ειναι φιλτρα για λασπη κυριως,εχουν μεγαλυτερους πορους ) με ενα στερεοποιημενου ανθρακα (στην βρυση) αλλα ανεβαινει το κοστος

Οπως και με την αντιστροφη οσμωση εχεις κοστος σε μεμβρανες προφιλτρα,το φιλτρο στερεοποιημενου ανθρακα που εχει καθε αντιστροφη οσμωση και τους περιορισμους που ανεφερα παραπανω.

Δεν εχω καθολου αποψη για τετοιου ειδους μαραφετια μιας και δεν παρουσιαζουν κανενα κυρος η επιστημονικα αρθρα που να αποδεικνυουν οτι κανουν καλο.

 

Μου το είχε προτείνει παλιά διατροφολόγος σαν την πιο αποτελεσματική λύση καθαρισμού του νερού. Σε σχέση με τους ιονιστές και το αλκαλικό νερό δεν έχεις άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι πεπεισμενος με προιντα τυπου οζον ιονιστες νερου και αλκαλικο νερο!

Δες αυτο αν κατεχεις την αγγλικη http://www.precisionnutrition.com/alkaline-water-legit-or-hoax

επιστημονικα δεν ξερουμε εαν το αλκαλικο νερο βελτιωνει την υγεια η οχι κατι σαν το κολαγονο ας πουμε πσοσ κολαγονο μπορει να απορροφησει ο ανθρ. οργανισμος παντως οχι μπουκαλες που πουλανε πλεον και σε ποσιμο.

Καλως το ψαχνεις αλλα νομιζω ολα εχουν καποιο οριο

παντως σιγουρα οσον αφορα τις οικογενειες με παιδια  εγω θα επεμενα σε ενα καλο φιλτρο χωρις παρεξηγηση δεν προσπαθω να σου πουλησω τιποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπερδευεσαι ειναι πολυ απλα τα πραγματα πατα στο ιντερνετ φιλτρα νερου και θα σου βγαλει καμια 20αρια εταιρειες

Διαλεγεις μια 2 3 που διαπιστωμενα αναγραφουν την κατασκευαστρια εταιρεια εξωτερικου οτι υφισταται δηλαδη

πηγαινοντας στο μαγαζι ή απο τον υπολογιστη ή απο τηλεφωνο ζητας εαν υπαρχει performance data sheet (αποτελεσματα αποδοσης) απο NSF και μετα συγκρινεις τα πιστοποιητικα και αν θες και την χωρα προελευσης μεταξυ τους τοσο απλα

Τωρα για το χωριο που λες εξαρταται εαν ο δημος χλωριωνει  το νερο εαν ειναι σε νησι εαν εχει αναφερθει εξασθενες χρωμιο ή αρσενικο στην περιοχη σου

Δηλαδη χλωριωνεται το νερο αλλα εχετε λασπες στερεα τοτε μαλλον χρειαζεσαι φιλτρα κεντρικης παροχης σε συνδιασμο με φιλτρο στερεοποιημενου ανθρακα για εκει που πινεις

Δεν χλωριωνεται τοτε αυτα τα φιλτρα μπορει να μπουκωσουν και να μην λειτουργουν

Εισαι σε νησι τοτε μαλλον και λεω μαλλον γιατι καθε νησι εχει διαφορες χρειαζεσαι αντιστροφη οσμωση ενα αρκετα πολυπλοκο συστημα το οποιο πιανει χωρο και εχει περιορισμους στην καταναλωση και αρκετο κοστος σε εξαρτηματα συντηρηση

Εχεις εξασθενες χρωμιο τοτε μετακομισε καλυτερα η αντιστροφη οσμωση θα αφαιρεσει το χρωμιο αλλα οχι και για να κανεις μπανιο

Το εξασθενες χρωμιο ειναι καρκινογονο και φιλικο προς το δερμα

Εχεις αρσενικο τοτε χρειαζεσαι ειδικο φιλτρο που αφαιρει το αρσενικο

Γιατι αντιστροφη οσμωση?περιοχη πολη?

Εχετε φαγωθει με την αντιστροφη οσμωση ΔΕΝ ειναι για ολες τις χρησεις

Περιορισμος:

Το νερο που επεξεργαζεται μια αντιστροφη οσμωση φτανει στο 5-15% της καταναλωσης δηλαδη το νερο που μπαινει στο συστημα

Το υπολοιπο 80-90% φευγει σαν απονερα

Η αντιστροφη οσμωση χρησιμοποιηται κυριως για αφαλατωση νερου και για νερά με προβλήματα εξασθενούς χρωμίου, νιτρόδη, νιτρικά

η αντίστροφη όσμωση αφερεί και τα οφέλιμα για τον οργανισμό ιχνοστοιχεία όπως κάλιο, νάτριο, μαγνήσιο, ασβέστιο. δηλαδη πρεπει να τα συμπληρωνεις με καποιο τροπο

στο χωριο μου δεν χλωριωνεται...δεν εχει την γευση του νερου της αθηνας...

εδω σ λεω εχω βγαλει κ πλαστικα μικρα κομματια...σαν χαπακια...

γι αυτο αηδιασα και αρχισα ν ψαχνομαι...

οποτε πρεπει ν βαλω φιλτρο στ κεντρικη παροχη και μετα φιλτρο στ βρυση που θ πινω νερο αυτο με την τν ακτινοβολια uv? εγω ελεγα αντιστροφης οσμωσης γτ διαβαζα παντου οτι κανει τ καλυτερο καθαρισμα κτλ...

παιδια ειναι πιο σοβαρο το θεμα μου απο το...εχει καποια ιχνοστοιχεια π δεν επιτρεπονται να ειναι στο οργανισμο μας...αυτα σιγουρα θα υπαρχουν...εδω υπαρχει χωμα...

οποτε οποιος μπορει ας με βοηθησει...

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο χωριο μου δεν χλωριωνεται...δεν εχει την γευση του νερου της αθηνας...

εδω σ λεω εχω βγαλει κ πλαστικα μικρα κομματια...σαν χαπακια...

γι αυτο αηδιασα και αρχισα ν ψαχνομαι...

οποτε πρεπει ν βαλω φιλτρο στ κεντρικη παροχη και μετα φιλτρο στ βρυση που θ πινω νερο αυτο με την τν ακτινοβολια uv? εγω ελεγα αντιστροφης οσμωσης γτ διαβαζα παντου οτι κανει τ καλυτερο καθαρισμα κτλ...

παιδια ειναι πιο σοβαρο το θεμα μου απο το...εχει καποια ιχνοστοιχεια π δεν επιτρεπονται να ειναι στο οργανισμο μας...αυτα σιγουρα θα υπαρχουν...εδω υπαρχει χωμα...

οποτε οποιος μπορει ας με βοηθησει...

ευχαριστω!

Εαν δεν χλωριωνεται το νερο και αυτο μπορεις ευκολα να το διαπιστωσεις κανοντας ενα OTO test ειναι φιαλιδιο για χρωματισμο του χλωριου τα πουλανε μαγαζια που κανουν χημ αναλυσεις δεν ειναι ακριβα τοτε ξεχνα τα UV ξεχνα και φιλτρα κεντρικης παροχης ή στερεοποιημενου ανθρακα

Το uV ειναι μεθοδος απολυμανσης και σκοτωνει μονο ενα μερος απο μικροοργανισμους σε νερα με λασπη θαμπωνει η λαμπα καιγεται κ δεν λειτουργει (δεν ειναι νεα τεχνολογια επειδη εβαλαν μια λαμπα κ το παιζουν πυρηνικο αντιδραστηριο)

Ειναι παλαια μεθοδος και οχι και πολυ αποδοτικη

Τωρα πρωτα θα εκανα χημ αναλυση και μετα αντιστροφη οσμωση σε συνδιασμο

Αλλα δεν μας δινεις πληροφοριες εαν το νερο ειναι απο γεωτρηση νησι η ποια περιοχη της Ελλαδος!

Που εγραψα εγω για UV δεν ξερω;

Αλλα μαλλον καποιος μαγκας παλι θελει να πουλησει τις κωλοUV

Μη μας παραμυθιαζεται με την εν λογω τεχνολογια ειναι παπατζα καιγονται οι αισθητηρες και καθε μηνα σου λεει ο αλλος δε στα πα αφου ειχες λασπες και επρεπε να τις καθαριζεις γιαυτο πεσε 100αρικα

καλυτερη δουλεια απο την UV η χλωριωση με σακια χλωριου σε σκονη ελεος!

Παρε το δημαρχο και πες του να χλωριωνει με σκονη το νερο ειναι υποχρεωμενος βαση νομου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μπορώ να πάω νερό για χημική ανάλυση;

Γενικα υπαρχουν ιδιωτικα εργαστηρια αν πατησεις χημ αναλυσεις στην αναζητηση απλα αναφερω απο προσωπικη εμπειρια οτι δεν ειναι παντα ακριβειας και για πολλες ενωσεις δεν εχουν αντιδραστηρια τα οποια κοστιζουν παρα πολυ ακριβα που μονο μεγαλοι οργανισμοι μπορουν να αντεξουν το κοστος τυπου δηλαδη http://www.nsf.org/

Θα σου ελεγα να δοκιμασεις τον ΙΓΜΕ με καθε επιφυλαξη οσον αφορα το κοστος και την διαδικασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτρα νερου

Στερεα ελλαδα ειναι... ελατεια λεγεται τ χωριο...μπορει ν ειναι υποχρεωμενοι βαση νομου αλλα αμα τους παρεις τηλ θ σ πουν οτι το χλωριωνουν...κ δν τ κανουν..

Τ τεστ π λες ειναι η μετρηση π κανουμε και στη πισινα με το κιτρινο χρωμα για χλωριο και τ κοκκινο για ph? Π ριχνουμε καποιες σταγονες κτλ? Ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες εχετε να προτεινετε καποιο αξιόπιστο φίλτρο για νερό στην Λεμεσο (λενε οτι εχει αρκετά άλατα) ?

 

Γενικα τι προιον να κοιταξω να κάνει τι?

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτρα νερου

Στερεα ελλαδα ειναι... ελατεια λεγεται τ χωριο...μπορει ν ειναι υποχρεωμενοι βαση νομου αλλα αμα τους παρεις τηλ θ σ πουν οτι το χλωριωνουν...κ δν τ κανουν..

Τ τεστ π λες ειναι η μετρηση π κανουμε και στη πισινα με το κιτρινο χρωμα για χλωριο και τ κοκκινο για ph? Π ριχνουμε καποιες σταγονες κτλ? Ε?

Δεν μπορω να σου πω κατι για ελατεια κανε καταρχην το ΟΤΟ τεστ βαλε σε ενα ποτηρι νερο και ριξε μερικες σταγονες και θα κιτρινισει εαν υπαρχει χλωριο μετα πας σε χημικες αναλυσεις και αντιστροφες οσμωσεις.

Εαν χλωριωνεται βαζεις ενα κεντρικο 20μ πορους (για στερεα λασπες) σε συνδιασμο με ενα στερεοποιημενου ανθρακα <0,5 μ για ποσιμο και εκλεισες εαν δεν χλωριωνεται μαλλον πρεπει να κανεις χημ αναλυση

παιδες εχετε να προτεινετε καποιο αξιόπιστο φίλτρο για νερό στην Λεμεσο (λενε οτι εχει αρκετά άλατα) ?

 

Γενικα τι προιον να κοιταξω να κάνει τι?

 

:-)

Εαν εχεις πολλα αλατα (ασβεστιου) χρειαζεσαι εναν αποσκληρυντη  και για ποιοτητα ποσιμου βρυσης ενα στερεοποιημενου ανθρακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να σου πω κατι για ελατεια κανε καταρχην το ΟΤΟ τεστ βαλε σε ενα ποτηρι νερο και ριξε μερικες σταγονες και θα κιτρινισει εαν υπαρχει χλωριο μετα πας σε χημικες αναλυσεις και αντιστροφες οσμωσεις.

Εαν χλωριωνεται βαζεις ενα κεντρικο 20μ πορους (για στερεα λασπες) σε συνδιασμο με ενα στερεοποιημενου ανθρακα <0,5 μ για ποσιμο και εκλεισες εαν δεν χλωριωνεται μαλλον πρεπει να κανεις χημ αναλυση

 

Εαν εχεις πολλα αλατα (ασβεστιου) χρειαζεσαι εναν αποσκληρυντη και για ποιοτητα ποσιμου βρυσης ενα στερεοποιημενου ανθρακα

Γνωριζεις αυτο αν ισχυει και για νερο απο γεωτρησεις σε παραθαλλασιες περιοχες που χρησιμοποιειται κυριως για καθαριοτητα,ποτισματα,λατρα κτλ?

Πχ εχω παρατηρησει οτι δεν αφριζει τοσο πολυ... οσο το "κανονικο" νερο.

Να σημειωσω οτι δεν εχουν γινει μετρησεις για να γνωριζω περισσοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα με τις γεωτρησεις ειναι οτι πρεπει να χλωριωνεις το νερο μονος σου με σκονη ειναι βεβαια κατι πολυ απλο πρεπει να ρωτησεις αναλογικα με τα κυβικα ποσο χλωριο να βαζεις

Τωρα αν η γεωτρηση αυτη εχει χτυπησει θαλασσινο νερο η εχει επιρεαστει ο υδροφορος οριζοντας και εχει σχεδον εφαλμυρο νερο τοτε χρειαζεσαι ειδικες λυσεις τυπου αντιστροφη οσμωση με η χωρις χημ. αναλυση δυσκολευουν τα πραγματα αλλαζει το κοστος η συντηρηση δεν φτανει και για να κανεις μπανιο

Μιλαμε για ποσιμο για χρησεις σε κηπους κτλ δεν μπορω να σου δωσω λυση εαν ξερενονται τα φυτα εχεις προβλημα παντως χεχε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια γενικά δε θέλει πολύ φιλοσοφία ...Το νερό κάνει χιλιάδες χιλιόμετρα για να φθάσει στη βρύση μας.Και τίποτα να μου έλεγα ν πως δεν έχει εγώ πάλι φίλτρο θα έβαζα . Τρέχουμε να αλλάξουμε το φίλτρο του αμαξιου αλλά για εμάς τίποτα?

Εγω έχω βάλει αυτό το φίλτρο http://www.e-filters.gr/letra/el/filtranerou/214--spectrum-nsf-227.html , αγγλικό με όλα τα πιστοποιητικά NSF κατ και είναι και οικονομικό και εύκολο στη τοποθετηση...Και τέλος απλά 

 

Mια ερώτηση κι από εμένα... 

Είδα ότι θεωρείται πολύ σημαντική η NSF πιστοποίηση. Επίσης για Αθήνα λέτε ότι ένα φίλτρο άνθρακα αρκεί. Είδα επίσης ότι για αξιοπρεπές φίλτρο, από σοβαρή εταιρία, με καλά αποτελέσματα, μπαίνει ελάχιστο budget στα 250€. Είδα και την παραπάνω ανάρτηση του φίλου που δίνει μια πρόταση που καλύπτει όλα τα παραπάνω συνδυαστικά!

Και τέλος βλέπω το ίδιο (νομίζω τουλάχιστον) φίλτρο στην Αγγλία σε τιμή στο 1/10 σχεδόν της δικής μας...

Τι παίζεται ακριβώς;;; Μας κοροϊδεύουν;;; 

Θα ήταν το παραπάνω μια καλή λύση για αστικό περιβάλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ρε παίδες για να καταλάβω, εγώ που μένω Αθήνα που έχει καλό νερο και θέλω ένα φίλτρο απλά για τις σκόνες του δικτύου και να μην βρωμάει χλώριο με ένα τύπο aquaphor ή Olympus δε θα κάνω προκοπή;

 

http://www.aquaphor.gr/modern.html

 

http://olympusplus.gr/eshop/?product=olympus-countertop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...