Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά θέλω τη βοήθεια σας, διαβάζοντας για τα καλά της αντίθετης όσμωσης παρήγγειλα και εγκατέστησα ένα τέτοιο και μετά την προσφορά (80%) της groupon, όμως το πρώτο βράδυ δεν κοιμήθηκα με έντονους πόνους στο στομάχι (έχω μεγάλη ευαισθησία στα όξινα) και δεν ξέρω αν τελικά η αντίστροφη όσμωση κάνει τόσο όξινο το νερό. Δεν ξέρω τι να κάνω, την Πέμπτη το εγκατέστησα, Παρασκευή το χρησιμοποίησα αφού ο τεχνικός που ήρθε μου είπε να το αδειάσω 3 φορές (κάνει 3 ώρες να γεμίσει η δεξαμενή).

 

Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω τη βοήθεια σας, διαβάζοντας για τα καλά της αντίθετης όσμωσης παρήγγειλα και εγκατέστησα ένα τέτοιο και μετά την προσφορά (80%) της groupon, όμως το πρώτο βράδυ δεν κοιμήθηκα με έντονους πόνους στο στομάχι (έχω μεγάλη ευαισθησία στα όξινα) και δεν ξέρω αν τελικά η αντίστροφη όσμωση κάνει τόσο όξινο το νερό. Δεν ξέρω τι να κάνω, την Πέμπτη το εγκατέστησα, Παρασκευή το χρησιμοποίησα αφού ο τεχνικός που ήρθε μου είπε να το αδειάσω 3 φορές (κάνει 3 ώρες να γεμίσει η δεξαμενή).

 

Τι λέτε?

Βάλεις αλάτι με μέταλλα μετά;Ή έχει το μηχάνημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλεις αλάτι με μέταλλα μετά;Ή έχει το μηχάνημα;

 

Υποτίθεται ότι έχει στάδιο εμπλουτισμού........αλλά ακόμη έχω στομαχόπονο....

 

Ίσως δεν έπρεπε να το πάρω.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πάντως πολύ την ψειρίζετε τη μαϊμου με το νερό... Τι διάλο στη Ζάμπια μένετε;

 

Χα χα χα... σωστός! Εγω αγόρασα πρίν ένα χρόνο αυτό εδώ από την watersafe.gr και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Χα χα χα... σωστός! Εγω αγόρασα πρίν ένα χρόνο αυτό εδώ από την watersafe.gr και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!!!

 

Παιδιά το έχει δοκιμάσει κανένας αυτό ? Ενδιαφέρομαι και εγώ και το budget είναι περιορισμένο. Είναι καλό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. οι σωλήνώσεις νερού που έρχονται στο σπίτι σε τί διατομή είναι ώστε να ξέρω τι διατομής θα πρέπει να είναι και συσκευή για τη φιλτροθήκη που θα πρέπει να πάρω;

2. εάν πάρω π.χ. 9 3/4" μήκος ανταλλακτικού θα μπορεί να μπαίνει ανταλλακτικό άλλης εταιρίας στη συγκεκριμένη φιλτροθήκη; ή μόλις πάρω μιας εταιρίας θήκη θα πρέπει να παίρνω ανταλλακτικά μόνο της συγκεκριμένης; πως μπορώ να το τσεκάρω αυτό;

υπάρχει κανείς για τα 2 αυτά ερωτήματα; έχω επισυνάψει και φωτό από τις σωλήνώσεις από κάτω εάν μπορεί κανείς να μου πεί τη διατομή (ξέρω είναι μικρή η φωτό αλλά εάν υπάρχει κανείς τσάκαλος :mrgreen: θα το καταλάβει!)

post-74587-0-95586100-1315047548_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει κανείς για τα 2 αυτά ερωτήματα; έχω επισυνάψει και φωτό από τις σωλήνώσεις από κάτω εάν μπορεί κανείς να μου πεί τη διατομή (ξέρω είναι μικρή η φωτό αλλά εάν υπάρχει κανείς τσάκαλος :mrgreen: θα το καταλάβει!)

Το σπείρωμα είναι συνήθως μισή ίντσα.

Βγάλε την τάπα από το δεύτερο σπιράλ και μέτρα την ή πήγαινε σε κάποιο μαγαζί με υδραυλικά να σου πει.

Έχεις μόνο κρύο νερό εκεί; γιατί έτσι φαίνετε.

Μόνο με δοκιμή θα δεις αν ταιριάζει από άλλη εταιρία, πάρε αυτό που θέλεις και αν δεν βρίσκεις ανταλλακτικά στο μέλλον

αλλάζεις τότε και την θήκη εξάλλου δεν έχουν μεγάλο κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρήκα ένα σπείρωμα που είναι ίδιο οπότε θα πάω με αυτό κ θα δώ τι θα πάρω

όσο για τα ανταλλακτικά εννοώ για τα φίλτρα π.χ. ενεργού άνθρακα, εάν όλα ταιριάζουν όταν είναι διαφορετικές οι μάρκες φιλτροθηκών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά είναι φυσιολογικό να μυρίζει το νερό που φιλτράρεται για χλώριο από φίλτρα ενεργού άνθρακα; Εχω αφήσει τη βρύση να τρέχει 15λεπτά μήπως κ καθαρίσει αλλά τίποτα. Το νερό έχει μια οσμή κάτι σαν φαρμάκου, έτσι πρέπει;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πρόσεξα πως όταν το νερό τρέχει από τη βρύση με τη maximum πίεση και κάνει το άφρισμα στο ποτήρι (που χάνεται σταδιακά) τότε μυρίζει, εάν το νερό κυλάει χωρίς μεγάλη πίεση δεν μυρίζει, βρε παιδιά τί είναι τούτο πάλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...