Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όταν το έβαλα δεν ξέρω γιατί το φίλτρο μπήκε συναρμολογημένο.

Όταν το έβγαλα πριν λίγο καιρό πάντως είχε και έχει ακόμα πολύ έντονη μυρωδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κανα δυό χρόνια είχα εντοπίσει μια μυρωδιά από τα στεγανωπηοιτικά λαστιχάκια που είχε μαζί του το ανταλλακτικό.

Τότε άλλαξα τα λαστιχάκια με άλλα και δεν είχα πάλι καμιά μυρωδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αυτο το διάστημα ψάχνω κι εγώ να αγοράσω. Πραγματικά

γίνεται χαμός από φίλτρα νερού στην αγορά. Είναι τόσες

οι μάρκες που τελικά χάνεσαι. Μονο την συζήτηση που

παρακολουθούσα εδώ, ο καθένας ανέφερε και μια διαφορετική.

Εχω μιλήσει με αρκετές εταρίες που φαίνονται καλές και

μαλλον θα μετρήσει και το θέμα τιμής τελικά.

Εντύπωση πάντως μου έχουν κάνει αυτά τα φίλτρα νερού

με ακτινοβολία UV. Δεν ξέρω όμως σε τι τιμές παίζουν

 

Γνωρίζει κανείς κάποιο σχετικά καλό μοντέλο με φτηνά ανταλλακτικά φίλτρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το TORAY MK2-EG ποιά η γνώμη σας.

Μένω Καλλιθέα, μόνο το χλώριο θέλω να αφαιρέσω (λογικά δέν πρέπει να έχει τίποτα άλλο βλαβερότερο το νερό), πρίν απο το φίλτρο σκεφτόμουνα για καμιά κανάτα BRITA ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΕΡΟΥ ELEMARIS XL METER ΛΕΥΚΟ , LAICA αλλα μου φαίνεται το φίλτρο πρέπει να είναι οικονομικότερο και μιάς και αυτό είναι γιαπωνέζικο πιστέυω να κάνει καλή δουλειά.

Η βρύση στην οποία θα τοποθετηθεί, είναι αυτή, απο ότι βλέπω πρέπει να είναι συμβατό το φίλτρο.

Τί λέτε ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alarco φίλτρο νερού?

Οι ερωτήσεις που έχω είναι:

1) Αξίζει? Ουσιαστικά θέλω να το πάρω για να μην βράζω νερό για το παιδί μου.

2) Υπάρχει κάτι αντίστοιχο? Ή καλύτερο? (μιλάμε για περιοχή Ανατολικής Αττικής… Παιανία – Κορωπί)

3) Μπορώ να το πάρω από κάποιον προμηθευτή ΔΩΡΕΑΝ και όχι με την τιμή των 150 ευρώ περίπου? Διότι ουσιαστικά το φίλτρο που κάνει περίπου 50-60 ευρώ είναι και η ουσία. Τα σωληνάκια και το πλαστικό κέλυφος είναι μηδαμινής αξίας.

4) Με αγχώνει που μια εταιρεία έχει ένα site απαρχαιωμένο (http://filtra-nerou.alarco.gr/ ). Επίσης ο ηθοποιός είναι από την εποχή του ΝΩΕ, και τα πιστοποιητικά??? Ποιος μπορεί να μου πει αν ανταποκρίνονται σε όσα λένε?

5) Σε όσα έψαξα στο internet, οι απόψεις τριχάζονται: Άλλοι δεν πιστεύουν καθόλου στην χρήση των φίλτρων, άλλοι δεν πιστεύουν καθόλου στα UV, άλλοι απλά δεν εμπιστεύονται την συγκεκριμένη εταιρεία. Ποια η άποψη σας??

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πήρα ενα φίλτρο νερού και το νερό μύριζε! Κατόπιν εορτής έμαθα οτι έπρεπε να το αφήσω να πλυθεί ...1...2 μέρες! Πράγματι μετά απο αρκετό πλύσιμο το νερό και η γεύση έφτιαξε! Ομως το πρώτο νερό που ήπια με πείραξε στο στομάχι. Ποιός ξέρει ... τί είχε και πότε θα περάσει! Επίσης μετά κάπου διάβασα οτι πρέπει καθημερινά να "πετάμε" λίγο νερό πριν πιούμε! Απο εκεί και πέρα έχω τις αμφιβολίες μου για τα φίλτρα. Το πιο σωστό είναι να κάνεις μετρήσεις, για να ξέρεις τί πίνεις. Οι μετρήσεις όμως κοστίζουν και δε μπορείς να τις κάνεις κάθε τόσο, έτσι βασιζόμαστε στις πιστοποιήσεις κάθε εταιρίας. Ομως οι τιμές αυτές πιστεύω είναι οι ιδανικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα ενα φίλτρο νερού και το νερό μύριζε! Κατόπιν εορτής έμαθα οτι έπρεπε να το αφήσω να πλυθεί ...1...2 μέρες!

 

10-15 λεπτά θέλει στο νερό και μετά πετάς τα πρώτα 2-3 γεμίσματα της κανάτας, και πάλι θα έχει μια γεύση στην αρχή

έχει βρει κανείς πιστοποιημένη έρευνα για τα φίλτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω βάλει φιλτροθληκη 9 3/4'' με φίλτρο χλωρίου κάτω από το πάγκο παρατήρησα πως όταν το νερό περνάει με πίεση από τη μπαταρία μου τότε έχει μια περίεργη μυρωδιά το νερό, όταν δεν το αφήνω να περνάει γρήγορα από η μπαταρία, τότε φιλτράρεται σχετικά καλά κ δεν μυρίζει. Λέω σχετικά καλά γιατί έχω και ντουλάπα ψυγείο που με το φίλτρο που έχει δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ούτε μυρίζει ούτε τίποτα, ενώ το 9 3/4'' που έχω έχει θέματα. Δεν ξέρω τί να πώ, δεν είμαι ευχαριστημένος πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μας τρομοκρατούν...τρέχουμε για φίλτρα, κανάτες...κλπ και πάλι κανείς δεν είναι σίγουρος για το τί πίνει. Ενημερωτικά εχω βρεί εργαστήρια που ελέγχουν ότι νερό τους πάς, με κόστος βέβαια 100ευρω περίπου. Θα προτιμούσα πρίν πάρω φίλτρο να έκανα αυτό το τέστ στο νερό της βρύσης μου. Αν και έχω διαβάσει κάπου οτι καλό είναι το νερό να μην είναι....100%καθαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...