Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσον αφορα τα συστηματα επεξεργασιας νερου

 

Η πιστοποιηση ειναι πολυ σημαντικη γιατι:

Δινει την δυνατοτητα στον καταναλωτη να επιλεξει ενα φιλτρο νερου βαση των αναγκων του

Κατασκευαζονται απο υλικα τα οποια εχουν παρει εγκριση και δεν ειναι επικινδυνα για την υγεια

Αφαιρουν ενα φασμα απο μολυσμαντικους παραγοντες με τιμη αναφορας

Δεν αφαιρουν ωφελιμα ιχνοστοιχεια απο το νερο (αντιστροφη οσμωση)

Δεν προσθετουν επιβλαβη ιχνοστοιχεια στο νερο (δες φιλτρα με ασημι)

 

Φορεις πιστοποιησης

Ο μεγαλυτερος φορεας πιστοποιησης οσον αφορα τα συστηματα επεξεργασιας νερου ειναι ο NSF

Eχει τα μεγαλυτερα εργαστηρια στον κοσμο την μεγαλυτερη εμπειρια μιας και η τεχνολογια φιλτρων νερου ξεκινησε απο την αμερικη και εξοντωτικα πρωτοκολλα οσον αφορα την αποδοση των φιλτρων κτλ

 

Προσοχη οσον αφορα την Ελλαδα υπαρχουν μαγαζια τα οποια εχουν ακολουθησει την οδο της ιδιωτικης πιστοποιησης (nsf indipendently certified) η οποια ομως δεν συνοδευεται με κανενα πινακα αποτελεσματων αποδοσης και απλως πιστοποιει οτι το φιλτρο δεν ειναι επικινδυνο!

Τετοιες ιδιωτικες πιστοποιησεις υπαρχουν πολλων ειδων και απλως παραπλανουν τον καταναλωτη ωστε να αγορασει το φιλτρο.

 

Τωρα δεν μπορεις να κανεις συγκριση του NSF με τον ΤUV γιατι ο πρωτος αφορα ολη την βορεια αμερικη και ο δευτερος την Γερμανια

Ο NSF φερει τα αυστηροτερα κριτηρια πιστοποιησης οσον αφορα τα συστηματα επεξεργασιας νερου με τα ακομα πιο αυστηρα στην πολιτεια της California (δες volkswagen) και γιαυτο πολλες ευρωπαικες εταιριες φιλτρων νερου ζητουν να εχουν πιστοποιηση NSF ωστε να αποδεικνυουν την αποτελεσματικοτητα των προιοντων τους

 

Βεβαια αυτες οι εταιριες δεν ειναι πανω απο 5-6 και πολλες απο αυτες δεν παρουσιαζουν στον καταναλωτη εγκεκριμμενους πινακες με αποτελεσματα γιατι;

Γιατι μετα δεν μπορουν να πουν οτι αφαιρουμε το χλωριο κατα 99.999999%

Επομενως οταν επιλεγουμε φιλτρο επιλεγουμε βαση των αναγκων μας βαση της ποιοτητας νερου της περιοχης μας,την αποτελεσματικοτητα και τελος το κοστος

 

Στην μπανανια βγαινει καθε φασον τσαρλατανος παραμυθιαζει τις γριες με τις τηλεπωλησεις του αγοραζουν αυτες με τη σειρα τους οτι ναναι και μετα κλαιγονται οτι δεν κανει αυτα που μου ειπαν.

Επισης ο τσαρλατανος ενδεχομενως να κανει κακο και σε εταιριες που οντως κανουν σωστη δουλεια.

Τα αγοραζει απο την κινα με το τονο απο 2 ευρω το κομματι και τα πουλαει 100 ευρω με υπερκερδος (κατι σαν τα γυαλια ηλιου ας πουμε) Και δεν ελενγχεται.

 

Πως γινεται σε αυτη τη χωρα να ειμαστε ολοι ενημερωμενοι για την τηλεοραση και το κινητο αλλα εαν και οταν επιλεξουμε φιλτρο παμε και παιρνουμε οτι ναναι;

 

Γιαυτο και ζηταμε χωρα προελευσης των φιλτρων αυτων

Εγω προσωπικα θα προτιμησω αμερικανικο ευρωπαικο ολλανδικο γαλλικο πες το παρα ρωσοτουρκοκαυκασοκινεζικο ειναι θεμα γουστου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ενα παραδειγμα μια γερμανικης εταιριας που πηρε εγκριση NSF

Βεβαια τα αποτελεσματα μας διχνουν οτι αφαιρει 3-4 ενωσεις σε μεγιστο βαθμο (class I)

Πολλες αλλες χημικες ενωσεις που δεν αναγραφονται καθολου δεν τις αφαιρει

Μαλλον προκειται για φιλτρο τυπου κανατας σα το μπαμπακι που εβαζαν οι παπουδες στην βρυση ενα πραγμα

τωρα εαν αυτη η εταιρια αφαιρει το χλωριο κατα 99999999.999999% δεν ξερω

Απλα το παραθετω για να αποδειξω ξανα τα λεγομενα!

http://info.nsf.org/Certified/dwtu/listings.asp?CompanyName=brita&submit1=Search+by+Manufacturer&Program=DWTU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσοχή σε κάποιες εταιρίες που λένε ότι μόνο ο nsf είναι αρκετός, δεν είναι και ότι ασφαλέστερο για την ποιότητα του φίλτρου και κυρίως την αποτελεσματικότητα, Από τι γνωρίζω ιδρύθηκε από 2 δικηγόρους και είναι γνωστό ότι όποια εταιρία δώσει κάτι χιλιάδες ευρώ μπορεί να πιστοποιήσει τα φίλτρα στον nsf. Οι Αμερικάνοι πολεμούν τα Ευρωπαϊκά προϊόντα και όχι μόνο, στην Ευρώπη για τα προϊόντα και για τα φίλτρα νερού η πιο αξιόπιστη πιστοποίηση είναι η tuv nord που σημαίνει ότι το προϊόν πληροί τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές άρα είναι και ασφαλές για τους Ευρωπαίους καταναλωτές , η Ευρώπη έχει τους πιο αυστηρούς Ελέγχους στις πιστοποιήσεις. Ωστόσο η αποτελεσματικότητα των φίλτρων θα πρέπει να γίνεται με χημικές αναλύσεις όπου καλό είναι η κάθε εταιρία να δημοσιοποιεί από Ελληνικά ή Ευρωπαϊκά εργαστήρια, οι χημικοί είναι αυτοί που θα μιλήσουν για το αν είναι κατάλληλο το νερό και όχι οι Αμερικάνικες πληρωμένες εταιρίες, ορισμένες μεγάλες εταιρίες ξεγελάνε τους καταναλωτές ότι έχει nsf , Αμερικάνικη εταιρία είναι που πληρώνεται. Ας υπάρχουν οι αναλύσεις από επίσημα εργαστήρια και πιστοποιήσεις Ευρωπαϊκές όπως η tuv Nord για να επιλέξουμε φίλτρο. Πλέον τα φίλτρα νερού βγαίνουν με μεμβρανώδη άνθρακα που είναι πιο αποτελεσματικός από τον συμπιεσμένο, ενα ακόμη σημαντικό κριτήριο.

 

Φορεις πιστοποιησης

Ο μεγαλυτερος φορεας πιστοποιησης οσον αφορα τα συστηματα επεξεργασιας νερου ειναι ο NSF

Eχει τα μεγαλυτερα εργαστηρια στον κοσμο την μεγαλυτερη εμπειρια μιας και η τεχνολογια φιλτρων νερου ξεκινησε απο την αμερικη και εξοντωτικα πρωτοκολλα οσον αφορα την αποδοση των φιλτρων κτλ

 

Προσοχη οσον αφορα την Ελλαδα υπαρχουν μαγαζια τα οποια εχουν ακολουθησει την οδο της ιδιωτικης πιστοποιησης (nsf indipendently certified) η οποια ομως δεν συνοδευεται με κανενα πινακα αποτελεσματων αποδοσης και απλως πιστοποιει οτι το φιλτρο δεν ειναι επικινδυνο!

Τετοιες ιδιωτικες πιστοποιησεις υπαρχουν πολλων ειδων και απλως παραπλανουν τον καταναλωτη ωστε να αγορασει το φιλτρο.

 

Τωρα δεν μπορεις να κανεις συγκριση του NSF με τον ΤUV γιατι ο πρωτος αφορα ολη την βορεια αμερικη και ο δευτερος την Γερμανια

Ο NSF φερει τα αυστηροτερα κριτηρια πιστοποιησης οσον αφορα τα συστηματα επεξεργασιας νερου με τα ακομα πιο αυστηρα στην πολιτεια της California (δες volkswagen) και γιαυτο πολλες ευρωπαικες εταιριες φιλτρων νερου ζητουν να εχουν πιστοποιηση NSF ωστε να αποδεικνυουν την αποτελεσματικοτητα των προιοντων τους

Για να μιλαμε με στοιχεια και οχι μπουρδες

 

http://www.nsf.org/newsroom_pdf/NSF_Accreditations.pdf

https://www.youtube.com/watch?v=E_FG8TGBs1Q

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στους άγρυπνους!

 

Στο δια ταύτα: έχετε να προτίνεται κάτι αξιοπρεπες με μπάντζετ =<50€ ? Το νερό είναι ψιλοάθλιο στη περιοχή.

Φιλε μου το μπατζετ που αναφερεις καλυτερα αγοραζε κανα εμφιαλωμενο ή βαλε μπαμπακι με διχτυ στη βρυση σου οπως οι παπουδες μας γιατι κ μουφα κινεζικη θα παρεις και δεν θα εισαι ευχαριστημενος και θα το καταργησεις και τσαμπα το 50αρικο θα παει

Για φιλτρα υψηλης αποδοσης που κανουν αυτο που λενε θα πρεπει να βαλεις βαθεια το χερι στη τσεπη δηλ. ξεκινανε απο 250 ευρω και αωεβαινουν αναλογα με τις αναγκες.

Τα υπολοιπα δηλ του 100ρικου ειναι συνηθως κινεζικοφασον μαρκα μεκαψες και πωλουνται κυριοως απο μαγαζια που απλως δουλεουν το κοσμο που τα αγοραζουν 1 ευρω με το κιλο απλα δεν υπαρχει κρατος να κλεισει αυτα τα μαγαζια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου το μπατζετ που αναφερεις καλυτερα αγοραζε κανα εμφιαλωμενο ή βαλε μπαμπακι με διχτυ στη βρυση σου οπως οι παπουδες μας γιατι κ μουφα κινεζικη θα παρεις και δεν θα εισαι ευχαριστημενος και θα το καταργησεις και τσαμπα το 50αρικο θα παει

Για φιλτρα υψηλης αποδοσης που κανουν αυτο που λενε θα πρεπει να βαλεις βαθεια το χερι στη τσεπη δηλ. ξεκινανε απο 250 ευρω και αωεβαινουν αναλογα με τις αναγκες.

Τα υπολοιπα δηλ του 100ρικου ειναι συνηθως κινεζικοφασον μαρκα μεκαψες και πωλουνται κυριοως απο μαγαζια που απλως δουλεουν το κοσμο που τα αγοραζουν 1 ευρω με το κιλο απλα δεν υπαρχει κρατος να κλεισει αυτα τα μαγαζια.

Βεβεαια η λυση της μπουκαλας ζεστο κρυο κτλ εχει ενα κοστος 20 προς 1 βαζοντας ενα σωστο φιλτρο επομενως μακροχρονια βγαινεις κερδισμενος εαν καταναλωνεις πολυ νερο η ειστε 3 ατομα και πανω στο σπιτι αλοοιως θα σου προτεινα να πινεις νερο της βρυσης εχει αποδειχθει καλυτερο απο το εμφιαλλωμενο και δεν περιεχει συντηριτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου το μπατζετ που αναφερεις καλυτερα αγοραζε κανα εμφιαλωμενο ή βαλε μπαμπακι με διχτυ στη βρυση σου οπως οι παπουδες μας γιατι κ μουφα κινεζικη θα παρεις και δεν θα εισαι ευχαριστημενος και θα το καταργησεις και τσαμπα το 50αρικο θα παει

Για φιλτρα υψηλης αποδοσης που κανουν αυτο που λενε θα πρεπει να βαλεις βαθεια το χερι στη τσεπη δηλ. ξεκινανε απο 250 ευρω και αωεβαινουν αναλογα με τις αναγκες.

Τα υπολοιπα δηλ του 100ρικου ειναι συνηθως κινεζικοφασον μαρκα μεκαψες και πωλουνται κυριοως απο μαγαζια που απλως δουλεουν το κοσμο που τα αγοραζουν 1 ευρω με το κιλο απλα δεν υπαρχει κρατος να κλεισει αυτα τα μαγαζια.

καθαρή παραπληροφόρηση αυτό που λες, κατ' αρχήν δεν ξέρεις τι ανάγκες έχει αυτός και τι πρόβλημα με το νερό. Δεύτερο σε τι αναφέρεσαι στα ανταλλακτικά ή στην συσκευή που τα βάζεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@orthopaedic μιας και το κατέχεις το θέμα φίλτρανσης, έχεις να μου προτείνεις καμιά καλή μεμβράνη HF;

Πήρα μια έτσι δοκιμαστικά για να αντικαταστήσω στο σύστημα αντίστροφης όσμωσης την κανονική RO μεμβράνη μαζί με τα post mineral , και μετά από χημικό έλεγχο που έκανα δεν πήρα τα αναμενόμενα αποτελέσματα και αναγκάστηκα να ξαναγυρίσω στην RO που είχα.

Απλά επειδή βάζω 2 post mineral σε σειρά για να διορθώσω το pH , έλεγα μήπως είναι καλύτερα να βάλω τις καινούριες μεμβράνες HF που είναι στα 0,02 micron και αφήνουν τα μέταλλα και ιχνοστοιχεία να περνάνε και δεν χρειάζεται η αγορά remineralization filter.

Η ΗF μεμβράνη που έβαλα πάνω δεν φαίνεται να κόβει τα νιτρικά.Μου έβγαλε 23.8 νιτρικά ενώ με την RO έχω <0.5.Τεράστια διαφορά δηλαδή.

Υπάρχει καμιά HF μεμβράνη που κόβει τα νιτρικά ή στα 0,02micron είναι σχετικά μεγάλος ο πόρος και τα αφήνει να περνάνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθαρή παραπληροφόρηση αυτό που λες, κατ' αρχήν δεν ξέρεις τι ανάγκες έχει αυτός και τι πρόβλημα με το νερό. Δεύτερο σε τι αναφέρεσαι στα ανταλλακτικά ή στην συσκευή που τα βάζεις; 

Ολοι ξερουμε τι ποιοτητας φιλτρα ειναι αυτα του 100ρικου και μιλαμε για κλαση 2-5 δηλαδη φιλτρα οσμης/χλωριου που δεν μπορουνε να κατακρατησουν ουτε σκουρια σε ικανοποιητικο βαθμο.

και ναι αναφερομαι σε συσκευες οχι σε ανταλλακτικα

@orthopaedic μιας και το κατέχεις το θέμα φίλτρανσης, έχεις να μου προτείνεις καμιά καλή μεμβράνη HF;

Πήρα μια έτσι δοκιμαστικά για να αντικαταστήσω στο σύστημα αντίστροφης όσμωσης την κανονική RO μεμβράνη μαζί με τα post mineral , και μετά από χημικό έλεγχο που έκανα δεν πήρα τα αναμενόμενα αποτελέσματα και αναγκάστηκα να ξαναγυρίσω στην RO που είχα.

Απλά επειδή βάζω 2 post mineral σε σειρά για να διορθώσω το pH , έλεγα μήπως είναι καλύτερα να βάλω τις καινούριες μεμβράνες HF που είναι στα 0,02 micron και αφήνουν τα μέταλλα και ιχνοστοιχεία να περνάνε και δεν χρειάζεται η αγορά remineralization filter.

Η ΗF μεμβράνη που έβαλα πάνω δεν φαίνεται να κόβει τα νιτρικά.Μου έβγαλε 23.8 νιτρικά ενώ με την RO έχω <0.5.Τεράστια διαφορά δηλαδή.

Υπάρχει καμιά HF μεμβράνη που κόβει τα νιτρικά ή στα 0,02micron είναι σχετικά μεγάλος ο πόρος και τα αφήνει να περνάνε;

Δεν ειμαι ειδικος οσον αφορα την αντιστροφη οσμωση αλλα δες αυτο ισως σε βοηθησει

Προσωπικα θα εκανα ερωτηση στον κατασκευαστη

Το συστημα που χρησιμοποιεις ειναι για οικιακο νερο με υψηλη συγκενντρωση νιτρικων;

Οι αναλυσεις που κανεις ειναι αξιοπιστες;

http://www.kochmembrane.com/Learning-Center/Technologies.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα RO που χρησιμοποιώ είναι 6 σταδίων με ένα επιπλέον δικό μου φίλτρο κεντρικής παροχής που το έχω για τα χώματα κυρίως και είναι των 20micron.

Τα στάδια του RO είναι κατά σειρά : Προφίλτρο FCPS5 της AQUAFILTER των 5micron , Active Carbon GAC FCCA της AQUAFILTER, Active Carbon MatriKX PB1 της KX Technologies, μεμβράνη DOW Filmtec, Post Carbon Filter της AQUAFILTER, και τελευταίο στάδιο 2 remineralization τα οποία δοκιμάζω διάφορες μάρκες.

Οι αναλύσεις γιατί να μην είναι αξιόπιστες; Από χημικό μηχανικό είναι.Από εργαστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα..

Παιδια επειδη διαβασα πολλα και μεσα στ φορουμ και εκτος αυτου..ακομα δν εβγαλα ακρη..ποιες εταιριες θεωρουνται οι καλυτερες στο χωρο και γιατι? (Οι λεγομενες μερσεντεζ)..στο χωριο μου εμας τον τελευταιο καιρο σπανε συνεχεια οι σωληνες υδρευσης και πολλες φορες βγαινει κοκκινο χωμα οταν ανοιγουμε την βρυση... οποτε θ ηθελα ενα απο τ καλυτερα φιλτρα που να αφαιρει σχεδον τ παντα και να αφηνει τ νερο ακριβως οπως το εφτιαξε ο θεος...και αν δν υπαρχει καποιο τετοιο συστημα..τουλαχιστον ενα συστημα π να το πετυχαινει αυτο σ μεγαλο βαθμο..αν οχι σε μεγιστο..

Αν δεν φοβουντε καποιοι για θεμα διαφημησης ας μου απαντησουν και σε πμ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, παιδιά το τελευταίο διάστημα ψάχνομαι για ιονιστή και φίλτρο αντίστροφης όσμωσης νερού. Δεν έχω βγάλει απόλυτη άποψη στο θέμα αλλά το καλύτερο είναι ένας συνδιασμός. Νομίζω πως το καλύτερο combo είναι ένα φίλτρο αντίστροφης όσμωσης για καθαρισμό του νερού από παθογόνα συστατικά μαζί με ένα ιονιστή αλκαλικού νερού για να προσθέτει στο ήδη αποστειρωμένο νερό στοιχεία που χρειαζόμαστε. Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω στο σκεπτικό μου και τις προτάσεις σας. 

 

Υ.γ. Μένω σε πόλη, το Budget είναι μέχρι τα 900 ευρώ χωρίς να σημαίνει πως κάτι πολύ φτηνότερο αλλά ποιοτικό δεν είναι αποδεκτό

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα RO που χρησιμοποιώ είναι 6 σταδίων με ένα επιπλέον δικό μου φίλτρο κεντρικής παροχής που το έχω για τα χώματα κυρίως και είναι των 20micron.

Τα στάδια του RO είναι κατά σειρά : Προφίλτρο FCPS5 της AQUAFILTER των 5micron , Active Carbon GAC FCCA της AQUAFILTER, Active Carbon MatriKX PB1 της KX Technologies, μεμβράνη DOW Filmtec, Post Carbon Filter της AQUAFILTER, και τελευταίο στάδιο 2 remineralization τα οποία δοκιμάζω διάφορες μάρκες.

Οι αναλύσεις γιατί να μην είναι αξιόπιστες; Από χημικό μηχανικό είναι.Από εργαστήριο.

 

Καλησπερα και απο μενα..

Παιδια επειδη διαβασα πολλα και μεσα στ φορουμ και εκτος αυτου..ακομα δν εβγαλα ακρη..ποιες εταιριες θεωρουνται οι καλυτερες στο χωρο και γιατι? (Οι λεγομενες μερσεντεζ)..στο χωριο μου εμας τον τελευταιο καιρο σπανε συνεχεια οι σωληνες υδρευσης και πολλες φορες βγαινει κοκκινο χωμα οταν ανοιγουμε την βρυση... οποτε θ ηθελα ενα απο τ καλυτερα φιλτρα που να αφαιρει σχεδον τ παντα και να αφηνει τ νερο ακριβως οπως το εφτιαξε ο θεος...και αν δν υπαρχει καποιο τετοιο συστημα..τουλαχιστον ενα συστημα π να το πετυχαινει αυτο σ μεγαλο βαθμο..αν οχι σε μεγιστο..

Αν δεν φοβουντε καποιοι για θεμα διαφημησης ας μου απαντησουν και σε πμ

Μην μπερδευεσαι ειναι πολυ απλα τα πραγματα πατα στο ιντερνετ φιλτρα νερου και θα σου βγαλει καμια 20αρια εταιρειες

Διαλεγεις μια 2 3 που διαπιστωμενα αναγραφουν την κατασκευαστρια εταιρεια εξωτερικου οτι υφισταται δηλαδη

πηγαινοντας στο μαγαζι ή απο τον υπολογιστη ή απο τηλεφωνο ζητας εαν υπαρχει performance data sheet (αποτελεσματα αποδοσης) απο NSF και μετα συγκρινεις τα πιστοποιητικα και αν θες και την χωρα προελευσης μεταξυ τους τοσο απλα

Τωρα για το χωριο που λες εξαρταται εαν ο δημος χλωριωνει  το νερο εαν ειναι σε νησι εαν εχει αναφερθει εξασθενες χρωμιο ή αρσενικο στην περιοχη σου

Δηλαδη χλωριωνεται το νερο αλλα εχετε λασπες στερεα τοτε μαλλον χρειαζεσαι φιλτρα κεντρικης παροχης σε συνδιασμο με φιλτρο στερεοποιημενου ανθρακα για εκει που πινεις

Δεν χλωριωνεται τοτε αυτα τα φιλτρα μπορει να μπουκωσουν και να μην λειτουργουν

Εισαι σε νησι τοτε μαλλον και λεω μαλλον γιατι καθε νησι εχει διαφορες χρειαζεσαι αντιστροφη οσμωση ενα αρκετα πολυπλοκο συστημα το οποιο πιανει χωρο και εχει περιορισμους στην καταναλωση και αρκετο κοστος σε εξαρτηματα συντηρηση

Εχεις εξασθενες χρωμιο τοτε μετακομισε καλυτερα η αντιστροφη οσμωση θα αφαιρεσει το χρωμιο αλλα οχι και για να κανεις μπανιο

Το εξασθενες χρωμιο ειναι καρκινογονο και φιλικο προς το δερμα

Εχεις αρσενικο τοτε χρειαζεσαι ειδικο φιλτρο που αφαιρει το αρσενικο

Καλησπέρα, παιδιά το τελευταίο διάστημα ψάχνομαι για ιονιστή και φίλτρο αντίστροφης όσμωσης νερού. Δεν έχω βγάλει απόλυτη άποψη στο θέμα αλλά το καλύτερο είναι ένας συνδιασμός. Νομίζω πως το καλύτερο combo είναι ένα φίλτρο αντίστροφης όσμωσης για καθαρισμό του νερού από παθογόνα συστατικά μαζί με ένα ιονιστή αλκαλικού νερού για να προσθέτει στο ήδη αποστειρωμένο νερό στοιχεία που χρειαζόμαστε. Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω στο σκεπτικό μου και τις προτάσεις σας. 

 

Υ.γ. Μένω σε πόλη, το Budget είναι μέχρι τα 900 ευρώ χωρίς να σημαίνει πως κάτι πολύ φτηνότερο αλλά ποιοτικό δεν είναι αποδεκτό

 

Ευχαριστώ

Γιατι αντιστροφη οσμωση?περιοχη πολη?

Εχετε φαγωθει με την αντιστροφη οσμωση ΔΕΝ ειναι για ολες τις χρησεις

Περιορισμος:

Το νερο που επεξεργαζεται μια αντιστροφη οσμωση φτανει στο 5-15% της καταναλωσης δηλαδη το νερο που μπαινει στο συστημα

Το υπολοιπο 80-90% φευγει σαν απονερα

Η αντιστροφη οσμωση χρησιμοποιηται κυριως για αφαλατωση νερου και για νερά με προβλήματα εξασθενούς χρωμίου, νιτρόδη, νιτρικά

η αντίστροφη όσμωση αφερεί και τα οφέλιμα για τον οργανισμό ιχνοστοιχεία όπως κάλιο, νάτριο, μαγνήσιο, ασβέστιο. δηλαδη πρεπει να τα συμπληρωνεις με καποιο τροπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε φαγωθει με την αντιστροφη οσμωση ΔΕΝ ειναι για ολες τις χρησεις

Περιορισμος:

Το νερο που επεξεργαζεται μια αντιστροφη οσμωση φτανει στο 5-15% της καταναλωσης δηλαδη το νερο που μπαινει στο συστημα

Το υπολοιπο 80-90% φευγει σαν απονερα

Η αντιστροφη οσμωση χρησιμοποιηται κυριως για αφαλατωση νερου και για νερά με προβλήματα εξασθενούς χρωμίου, νιτρόδη, νιτρικά

η αντίστροφη όσμωση αφερεί και τα οφέλιμα για τον οργανισμό ιχνοστοιχεία όπως κάλιο, νάτριο, μαγνήσιο, ασβέστιο. δηλαδη πρεπει να τα συμπληρωνεις με καποιο τροπο

Αγαπητέ γνωρίζω πολύ καλά για ποιο λόγο κάνω χρήση αντίστροφης όσμωσης.

Το τι ποσοστό από το νερό πάει στην αποχέτευση έχει να κάνει με τα GPD της κάθε μεμβράνης.Δεν είναι όλες οι μεμβράνες ίδιες.Έχουν βαθμούς απόδοσης.Άρα τα ποσοστά που αναφέρεις είναι τελείως άκυρα.

Επίσης, φυσικά και γνωρίζω οτι η μεμβράνη κάνει κατακράτηση ιχνοστοιχείων γι αυτό άλλωστε και στο τελευταίο στάδιο βάζουμε τα remineralization φίλτρα.Κοινώς φίλτρα ιχνοστοιχείων, διαφορετικά θα πίναμε απιονισμένο νερό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ερωτηση για το γιατι χρειαζεσαι αντιστροφη οσμωση δεν πηγαινε για εσενα tarantules

Οσον αφορα το GPD οτι δηλωνει ο κατασκευαστης με καθε επιφυλαξη

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...