Προς το περιεχόμενο

Φτίαχοντας ένα χειροποίητο WaterCooling System


Sadman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.webx.dk/oz2cpu/pcmod/water.htm CPU-Chipset-GFX

http://www.webx.dk/oz2cpu/pcmod/water-psu.htm PSU

http://www.webx.dk/oz2cpu/pcmod/zero-fan-watercooling.htm Radiator Homemade

http://www.webx.dk/oz2cpu/pcmod/radi2.htm συνεχια

Εδώ είναι το λινκ στο οποίο το διάβασα και από ότι είδα ειναι καλό σαν ιδέα.

Σε μια βδομάδα το πολύ πιστεύω θα έχω τα υλικά και θα το έχω έτοιμο.

Είναι πολύ πιο φθηνό από το να πάρεις waterblocks από την αγορά και σίγουρα πιο ορέο καθώς ο καθένας θα το έχει φτιάξει με τον δικό του ιδρώτα.Θα ψάξω να σας βρω και πως να κάνετε χειροποίητα ψυγεία και αν δν βρω θα σας γράψω εγώ τον οδηγό.

 

Credits go HERE

 

ΕDIT:Μετά από λίγο ψάξιμο ακόμα βρήκα και ΑΥΤΟ

Και κατι οχι τοσο δυσκολο να γινει ΕΔΩ

και ένα υπερτεραστιο και αναλυτικότατο LINK

Βεήκα και αυτό να πάρουμε καμιά ιδέα LINK

Ξεθαψα και τουτο το οποιο εχει αναλυτηκες φωτογραφιας για ενα συγκεκριμενο waterblockLINK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

εγω δν εχω προβλημα παντως...

Δν θες και τπτ τρελο παο εργαλια/μηχανηματα...Απλα παρε σχεδιασε και εχε ετοιμα τα κομματια κλπ για κοψιμο και κολημα πανε σε ενα φανοποιείο και ρωτα τους αν μπορουνε να στα κανουνε...εγω εχω φαει τον τοπο να βρω χαλκο σε πλακες και δν μπορω.Η ιδεα μου καρφωθηκε οταν ειδα μια μικρη αντλια για πιτσιλιθρες αυτοκινητου.

Μολις βρω πιανω δουλεια...

Σκεφτηκα να παρω σωληνες και κανω στρογγηλα waterblocks...αλλα δν ξερω αν θα κανουνε δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pragmatika polu kalo thread.

vasika xriazete na vgaleis ta komatia akrivos stis diastasis pou prepei,tis tripes gia gpu/cpu dld.

apo ergalia xriazete tornos kai kolisi,nomizo i mproutzokolisi kanei kai gia xalko.

ulika uparxoun me ligo psaksimo.

 

pantos ego pou pianoun ligo ta xeria mou kai ksero apo mastorilikia,

an eixa torno tha itan paixnidaki i kataskevi tous.

tora gia strogila blocks den nimozo na exeis provlima kai sti teliki kaneis mia dokimi,

an kolisis kaou tha einai i stiriksi tous.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pragmatika polu kalo thread.

vasika xriazete na vgaleis ta komatia akrivos stis diastasis pou prepei,tis tripes gia gpu/cpu dld.

apo ergalia xriazete tornos kai kolisi,nomizo i mproutzokolisi kanei kai gia xalko.

ulika uparxoun me ligo psaksimo.

 

pantos ego pou pianoun ligo ta xeria mou kai ksero apo mastorilikia,

an eixa torno tha itan paixnidaki i kataskevi tous.

tora gia strogila blocks den nimozo na exeis provlima kai sti teliki kaneis mia dokimi,

an kolisis kaou tha einai i stiriksi tous.

 

εγω δν υπολογισα τορνο μεσα.Με ενα τρυπανι και ενα τροχακι θα εκανα δουλεια αλλα μου θυμησες οτι ενας γνωστος μου εχει εργοστασιο με λεβιτες και εχει τορνο μεσα,και νομιζω και εναν κοφτη ακριβειας με λαιζερ(νομζιω αυτος ειναι ο τορνος αλλα δν ειμαι σιγουρος)

Με τονχαλκο εχω προβλημα,μονο σωληνες εχω βρει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kala an exei o filos sou kofti me leizer (pantografos legete) tha kaneis agious!

milame exo di douleia pou kanei o pantofrafos kai epatha plaka.

solines exeis vri autous pou vazoun i udravlikoi etsi?

tora gia plakes apo xalko den to exo psaksi

 

edit: me kati tetio nomizo tha ginei douleia,exo ena alla thelei idiko tripani pou na tripa kai na kovi sta plagia.

http://www.roboworld.gr/index.php?act=viewProd&productId=97

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σωληνες μονο αυτους απο τους υδραυλικους και αυτους που βαζουνε για τους λεβιτες.

Ανα μπραβο παντογραφος λεγετε(δν θυμομουνα το ονομα thx).

Οταν βρω και πλακες θα σας τα δειξω.

Τωρα σχεδιαζουμε :P

Θα ειχε φαση να ανεβασουμε ο καθενας τα σχεδια μας να δουμε τι λαυρακια πιανουμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

joker99:Αυτο που λες το τρυπανι ειναι για να φτιαχνεις πασα κλπ..Αν εχεις καλο χερι νομιζω μπορεις και με κανονηκο τρυπανι(αυτο που το περνεις με το χερι)

 

Να ποιο wb αποφασισα να κανω...Αντε αν βρω και αυριο χαλκο ειμαι αρχοντας:-D:-D

post-63364-129062956219_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to stathero tripani kanei polu douleia,olo to skapsimo pou thelei o xalkos ton vgazeis etsi..

me to xirokinito tripani ginete alla thelei na eisai polu statheros.

 

auto einai tasaki apo maoni pou eixa vgalei prin 6 xronia me tripani stathero,

kapos etsi tha vgi kai to cpu block.

 

dsc00528aa1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ο χαλκός δεν είναι μαόνι.Το μαόνι έχει μικροπόρους που βοηθάνε το τρυπάνι να βρει χώρο. Αμα πας να τρυπήσεις μασιφ χαλκό με το χέρι θα σου μείνει το χέρι κάγκελο νομίζω. Μια φορά πήγα να τρυπήσω αλουμινόψυκτρα και με έπιασε νευρικό γέλιο από την τρύπα που έκανα μετά από 2-3 λεπτά τρυπήματος. Επίσης δεν ξέρω για τις κολλήσεις: Ο τύπος στις φωτογραφίες έχει και κάτι πετσέτες μές στο case δε μας είπε τι είναι lol. Καμιά ιδέα για κολλήσεις έχετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ο χαλκός δεν είναι μαόνι.Το μαόνι έχει μικροπόρους που βοηθάνε το τρυπάνι να βρει χώρο. Αμα πας να τρυπήσεις μασιφ χαλκό με το χέρι θα σου μείνει το χέρι κάγκελο νομίζω. Μια φορά πήγα να τρυπήσω αλουμινόψυκτρα και με έπιασε νευρικό γέλιο από την τρύπα που έκανα μετά από 2-3 λεπτά τρυπήματος. Επίσης δεν ξέρω για τις κολλήσεις: Ο τύπος στις φωτογραφίες έχει και κάτι πετσέτες μές στο case δε μας είπε τι είναι lol. Καμιά ιδέα για κολλήσεις έχετε;

ena paradigma edosa gia ti douleia pou vgazei to stathero tripani..

zita ena tripani gia inox (den thimame tora apo ti iliko einai) kai tha ton tripisei san to turi.

gia kolisis den ksero pia einai kaliteri alla an rotisis enan psiktiko/udrauliko tha sou pei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εννοούσα κι εγώ πως μόνο με σταθερό μου φαίνεται δυνατό. Τρυπάνι για ινοξ ε; μπράβο βρε joker. Για αυτό υπάρχουν τα φορουμ:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εννοούσα κι εγώ πως μόνο με σταθερό μου φαίνεται δυνατό. Τρυπάνι για ινοξ ε; μπράβο βρε joker. Για αυτό υπάρχουν τα φορουμ:-D

 

nai kai den einai akrivo,an thes na anoiksis magali trupa px 8-10mm kalo einai na trupisis prota me ena 3-4mm kai meta to 8mm.

 

@Sadman to "die" pio einai?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...