Προς το περιεχόμενο

Περί οθονών... Μικρός οδηγός αγοράς


haHa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Που λες, η οθόνη σου είναι LCD. Και οι LCD δεν είναι CRT σαν την παλιά σου. Μιλάμε για πολύ διαφορετική τεχνολογία.

 

Οπότε δε μπορείς να συγκρίνεις τους ρυθμούς ανανέωσης δύο διαφορετικών τεχνολογιών.

 

Επίσης η συντριπτική πλειοψηφία των LCD έχουν μέγιστο refresh rate τα 60Hz. Μέχρι προσφάτως υπήρχαν ελάχιστα monitors με μεγαλύτερο ρυθμό ανανέωσης, ενώ τώρα αρχίζουν να γίνονται περισσότερα.

 

 Άρα δεν έπεσες στην περίπτωση. Κάνε μια έρευνα αγοράς και θα το δεις και μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σβήσεις τις προτάσεις που εχεις γράψει βάση των προσωπικών σου εκτιμήσεων  θα είναι ενας αξιόλογος οδηγός.

Αν δεν τις σβήσεις είναι απλά για διαγραφή το συγκεκριμένο θέμα.

 

Μπράβο για την καλή διάθεση και τον χρόνο που αφιέρωσες για αυτη την προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με απλά λόγια λέω πως το πρόβλημα λύθηκε συνδέοντας τον υπολογιστή στην vga θύρα της οθόνης και όχι στην hdmi μέσω ενός μετατροπέα. Η οθόνη LG 23ma53d-pz. Η κάρτα γραφικών Palit HD 4850.

 

Επίσης, στον Firefox. Εργαλεία > Επιλογές > Για προχωρημένους > Αφαίρεσα την "χρήση ομαλής κίνησης" και πλέον δεν κάνει αυτό το πράγμα που με ζάλιζε.

Επεξ/σία από Henry3GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτήν που συνδυάζει καλή ποιότητα,χαμηλό lag,πολύ καλή εγγύηση-after sales http://www.skroutz.gr/s/3908645/Dell-P2414H.html

 

Στα ms μη δίνεις και πολλή σημασία εκτός και αν είσαι ο terminator ή κατεβαίνεις σε αγώνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,

 

μιας και διαβάζοντας το τόπικ είδα οτι υπάρχουν γνώστες του αντικειμένου (σίγουρα περισσότερο απο εμένα) θα ήθελα τη συμβουλή σας για μία οθόνη 24'' μέχρι 150-160 ευρώ κυρίως για gaming. 

Είδα στο amazon.de οτι 2 η ώρα θα βγεί μία benq σε lightning deal http://www.amazon.de/gp/cart/view.html/ref=lh_cart_vc_btn. Θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει;.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

γεια σας παιδια! σταλθηκα σε αυτο το θεμα ψαχνοντας για οθονες..... διαβασα το πρωτο ποστ που ανοιξε το θεμα και με διαφωτησε αρκετα.. παρ'ολα αυτα απο το 08 μεχρι το 14 πανε 6 χρονια και σιγουρα τα πραγματα εχουν αλλαξει πολυ.. να μπω στο ψητο... τι μου προτεινεται για μεχρι 130-150ευρω και για gaming 99% ? 21.5 η 24 ? επισης αυτα τα tn και ips δεν τα πολυκρατησα... τι μου προτεινεται απο ειδος panel (και γιατι)? δεκτα προφανως και τα λινκς για προιοντα απευθειας!

edit: μπραβο στον haHa που εγραψε τον οδηγο.. :-D

2ο edit: http://www.e-shop.gr/lg-22m45d-b-215-led-monitor-full-hd-dvi-black-p-PER.169982
ξεχασα να αναφερω οτι αυτη ηταν η οθονη που με εφερε εδω (ξεκινησα ρωτωντας στις προσφορες αν το 97.9 ευρω που εχει ειναι καλο value (που νομιζω οτι ειναι)) και εν τελει θα μου αρεσε μια γενικοτερη ερευνα αγορας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν να κάνω θέμα αλλά είπα μην ανοίξω καινούριο ,έτσι ρωτάω εδώ και ελπίζω να βρώ απαντήσεις!Φτιάχνω ένα καλό gaming pc και θέλω να πάρω μαζί και μία οθόνη με budget έως 400,Έχω δεί την asus vg248qe και την lg 34um95(η οποία είναι διαφορετικό στύλ και δεν ξέρω αν θα βολεύει αλλά δείχνει για μία διαφορετική εμπειρία).Έχετε κάποιες να προτείνετε η να κλείσω στην asus που μοιάζει για την καλύτερη και πιό σίγουρη επιλογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν να κάνω θέμα αλλά είπα μην ανοίξω καινούριο ,έτσι ρωτάω εδώ και ελπίζω να βρώ απαντήσεις!Φτιάχνω ένα καλό gaming pc και θέλω να πάρω μαζί και μία οθόνη με budget έως 400,Έχω δεί την asus vg248qe και την lg 34um95(η οποία είναι διαφορετικό στύλ και δεν ξέρω αν θα βολεύει αλλά δείχνει για μία διαφορετική εμπειρία).Έχετε κάποιες να προτείνετε η να κλείσω στην asus που μοιάζει για την καλύτερη και πιό σίγουρη επιλογή?

η lg ειναι στο διπλασιο budget απο αυτο που ζητας οποτε με μπερδεψες...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η lg ειναι στο διπλασιο budget απο αυτο που ζητας οποτε με μπερδεψες...

σε περίπτωση που την ένιωθα σαν καλύτερη επιλογή μπορεί να έδινα περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...