Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

 

Μια ερώτηση, στις περιπτώσεις που δεν βλέπει ούτε το BIOS τον δίσκο στην θύρα, έχουμε καμία πρόταση εκτός από εταιρία με hardware που μπορεί να διαβάσει πάνω από τα platters? Η λογική λέει πως αν ούτε στο BIOS δεν εμφανίζεται, τότε τα software solutions πάνε περίπατο. Μήπως όμως δεν είναι απαραίτητο αυτό? Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω πρόβλημα με μία kingston microSD 4GB. Πήγα να αντιγράψω τα αρχεία στο PC και ενώ ξεκίναγε η αντιγραφή, πέρναγε μερικά αρχεία και μετά από 1 δευτερόλεπτο κόλαγε... Νόμιζα ότι έφταιγε το card reader οπότε δοκίμασα και άλλους τρόπους (μέσα σε κινητό με καλώδιο, σε ένα card reader της kingston από αυτά τα μικρά μικρά) και όλο το ίδιο γινόταν. Στο τέλος λέω οκ θα αντιγράψω ένα ένα τα αρχεία που θέλω αλλά μόλις ξανασύνδεσα την κάρτα για να κάνω αυτή τη διαδικασία ο φακελος που ήθελα είχε απλά εξαφανιστεί :'( 

Δοκίμασα active file recovery βρίσκει τον φάκελο άδειο. Δοκίμασα και το iSkysoft αλλά δε βρίσκει τίποτα από αυτά που θέλω. Τώρα δοκιμάζω με το recuva μήπως και.... Τι άλλο μπορώ να κάνω ρε παιδιά; :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εκανα κανονικα browsing στα αρχεια ανοιγα και εικονες μια χαρα πως γινεται να κλαταρε στην επομενη αναγνωση; :( τι γκαντεμια κι αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά  οι κάρτες (που δεν είναι σκληροί...), αν χάσουν αρχεία μια, μετά πάπαλα.

Επίσης, το πάλαιψες ανάποδα (όχι ότι κάκως έκανες, αλλά λέμε) : πρώτα Recuva που είναι πιο σοφτ κι από ΒΙΤΑΜ, και τέλος προγράμματα όπως AFR...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου πω ότι το recuva μου βρήκε περισσότερα παρόλο που το διέκοψα πριν τελειώσει; Αλλά τώρα το έχω αφήσει 5 ώρες και δε προχωράει πέρα από το 46% του πρώτου βήματος :( Ήθελα να περάσει και στα επόμενα βήματα να δω τι θα κάνει. Υπάρχει τρόπος να παρακάμψω το κόλλημα και να προχωρήσει παρακάτω;

Το AFR όταν κόλλαγε μετά ξεκόλλαγε και απλά έλεγε bad sector.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου πω ότι το recuva μου βρήκε περισσότερα παρόλο που το διέκοψα πριν τελειώσει; 

 

...τότε θα σου απαντήσω ότι κατά πάσα πιθανότητα αυτά που έβλεπες να βρίσκει ήταν απλά "listings" και όχι τα αρχεία καθ' εαυτά...

(Και δεν είναι το μόνο πρόγραμμα που το κάνει - να παρουσιάζει δηλαδή φαντάσματα. Χαρακτηριστικά θυμάμαι πχ το Recover My Files, που πουλάει και μούρη για "προχώ"...)

 

Το Recuva είναι κατά βάση για "χαλαρές" δουλειές. Τα πραγματικά καλά προγράμματα για file recovery, είναι στην κατηγορία των paywares. Eίναι σα να ελπίζει κανείς σε επιδόσεις α-λά BMW, "φτιάχνοντας" ένα 2CV : ...δεν παίζει...

 

*...το AFR σου λέει την αλήθεια, αναφέροντας BSs. Yπάρχει πρόβλημα στο μέσο, κι αυτό είναι ο λόγος που δεν προχωράνε τα προγράμματα. Δοκίμασε πάντως να ξεκινήσεις το σκανάρισμα από πχ το 50% των sectors και παρακάτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το AFR ολοκλήρωσε το σκανάρισμα και βρηκε κάτι σκόρπια σεκτορς χαλασμένα δεν ήταν μαζεμένα σε ένα σημείο. Οπότε αν ισχύουν αυτά δε θα καταφέρω και πολλά αν βάλω τα μισά σεκτορς. Και δε ξέρω αν το recuva έχει και τέτοια ρύθμιση μάλιστα.

Όταν λέω ότι βρήκε περισσότερα εννοώ ότι όντως βρήκε. Έκανα επαναφορά και είχε εικόνες που το AFR δεν μου επανέφερε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....δεν ξέρω, μπορεί και να στάθηκες τυχερός. Συμβαίνει κι αυτό (αλλά σπάνια. Τί σπάνια, σπανιότατα).

Εκτός κι αν τελευταία κάνανε κάποια μεγάλη αναβάθμιση στους αλγορίθμους που χρησιμοποιεί (πράγμα που δεν το κόβω όμως).

 

Για κάθε ενδεχόμενο, τσέκαρε αυτά που βρήκε. Τρεχ' τα δηλαδή. Διότι αν υπάρχουν (ακόμη και ως "σωστό μέγεθος"), δε σημαίνει απαραίτητα ότι δουλεύουν κι όλας. Προφανώς δεν μπορείς να το κάνεις για το σύνολο των αρχείων (αν πχ μιλάμε για χιλιάδες φωτός), αλλά έστω ενδεικτικά (ένα 10% πχ, άντε 5). Για να είσαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μου έπεσε ο εξωτερικός σκληρός (3-4 φορές αλλα η τελευταια ηταν φαρμακερη). Οταν τον συνδεω κανει κανονικα τον ηχο που φορτώνει και το λαμπακι αναβει κανονικα αλλα μετα απο 3-4 δευτερολεπτα ακουγεται απο μεσα ενα τικ τικ τικ κ μετα σταματαει να φορτωνει κ φυσικα δεν το διαβαζει ο υπολογιστης....παντως οταν κουναω τον εξωτερικο σκληρο δεν ακουγεται κατι...λετε αμα τον ανοιξω να εχει μετακινηθει κατι κ αμα το διορθωσω ολα καλα; δεν τα εχω πουθενα αλλου τα αρχεια μου help!αν τον παω σε τεχνικο θα παρει πολλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μου έπεσε ο εξωτερικός σκληρός (3-4 φορές αλλα η τελευταια ηταν φαρμακερη). Οταν τον συνδεω κανει κανονικα τον ηχο που φορτώνει και το λαμπακι αναβει κανονικα αλλα μετα απο 3-4 δευτερολεπτα ακουγεται απο μεσα ενα τικ τικ τικ κ μετα σταματαει να φορτωνει κ φυσικα δεν το διαβαζει ο υπολογιστης....παντως οταν κουναω τον εξωτερικο σκληρο δεν ακουγεται κατι...λετε αμα τον ανοιξω να εχει μετακινηθει κατι κ αμα το διορθωσω ολα καλα; δεν τα εχω πουθενα αλλου τα αρχεια μου help!αν τον παω σε τεχνικο θα παρει πολλα;

 

...εντελώς αυτοκαταστροφική συμπεριφορά βρέι...

 

Ξεκινάμε από το ότι για τουλάχιστον τα αναντικατάστατά και "υπερπολύτιμά" μας αρχεία, πρέπει να κρατάμε αντίγραφα από την πρώτη στιγμή / από το πρώτο αρχείο... Ακόμη κι ολοκαίνουργιος να είναι ο δίσκος, κι ας καν μην μας έχει πέσει.

 

Μετά πάμε στο "είδος" δίσκου, που έχει σχέση με την εγγύηση : αν είναι "ετοιματζίδικος", κλαφ' τα Χαράλαμπε, διότι δεν μας επιτρέπεται να ανοίξουμε την θήκη, να δούμε "αν τυχόν έχει ξεκουμπώσει κάτι, ώστε να το βάλουμε στη θέση του". Άσε που συνήθως οι ετοιματζίδικοι εξωτερικοί έχουν μόλις 2 χρόνια εγγύησης. Ενώ αν πάρεις έναν "σκέτο σκληρό" και μία θήκη να τον βάλεις μέσα, και μεγαλύτερη εγγύηση μπορείς να εξασφαλίσεις (στην καλύτερη, 5 χρόνια, η οποία συμφέρει αναλογικά, καθώς ναι μεν θα είναι ακριβότερος ο σκληρός ως τελικό ποσό, αλλά ο κάθε χρόνος εγγύησης θα πληρώνεται μέχρι και 50% φθηνότερα...).

Και φυσικά, ούτε συζήτηση να είναι "δεμένα τα χέρια σου" : θα μπορείς να ανοιγοκλείνεις την θήκη κατά βούληση, να βγάζεις τον σκληρό (είτε αν χρειαστεί έλεγχος, είτε αν πεις να βάλεις άλλον σκληρό στη θέση του κτλπ).

Τέλος, κι αν τυχόν μιλάμε για 2.5άρη εξωτερικό (=μέγεθος "μεγάλου κινητού"/σύνδεσης USB μόνο, και όχι 3.5άρη = μέγεθος μικρού βιβλίου και με δικό του μετασχηματιστή), υπάρχει η περίπτωση (ειδικά αν είναι Western Digital μάρκας), ο περιεχόμενος σκληρός να έχει ειδική μονταρισμένη πλακέτα που να βγάζει κατευθείαν σε USB, πράγμα που πρακτικά μειώνει την πιθανότητα να κάνεις κάτι γι' αυτόν...).

 

Εν τω μεταξύ δεν ξέρω εάν τυχόν είναι ακόμη εντός εγγύησης ο περί ου ο λόγος εξωτερικός (αν και υποθέτω πως όχι) - σε περίπτωση όμως που είναι, σκέψου ότι ΜΑΛΛΟΝ ο σκληρός είναι που τα 'χει φτύσει (εξ' ου και το...τικτίκισμα), οπότε τζάμπα θα τον ανοίξεις (ακυρώνοντας την εγγύηση)...

Γι' αυτό, καλό θα ήταν πρώτα να τον δοκίμαζες και σε άλλο μηχάνημα (έτσι για το γαμώτο περισσότερο βέβαια, αλλά...). Κι αν και εκεί δεν δουλεύει, ξεχνάς τ' αρχεία και τον δίνεις γι' αλλαγή, κάνοντας χρήση της εγγύησης (και δεν τους λες τίποτα για πεσίματα, αλλά ότι απλά μια μέρα σταμάτησε να δουλεύει). Προϋπόθεση να μην έχει κάτι εμφανώς σπασμένο/ραγισμένο/ταλαιπωρημένο στην επιφάνειά του.

Αν πάλι ΔΕΝ παίζει πια εγγύηση, τότε ανοίγεις την θήκη, και αν ο σκληρός είναι συνδεδεμένος σε ξεχωριστή πλακετίτσα που βγάζει σε USB έξοδο, τον "ξεκουμπώνεις" από αυτήν, και τον δοκιμάζεις εσωτερικά σε σταθερό υπολογιστή (αν είναι SATA διασύνδεσης, συνδέεται όπως και ένας 3.5άρης εσωτερικός, ακόμη κι αν αυτός είναι 2.5άρης) και βλέπεις αν τυχόν αναγνωρίζεται εκεί (πράγμα που θα σημαίνει ότι το πρόβλημα το έχει η θήκη τελικά και ευτυχώς ο σκληρός είναι λειτουργικός). Και για την ακρίβεια, αν δεν κάνει στον σταθερό αυτό το "τικ-τικ" και διαβάζεται από το BIOS, τότε είσαι σε καλό δρόμο, και ίσως απλώς χρειαστεί κάποιο πρόγραμμα για ανάκτηση του partition ή των αρχείων - ίσως όμως να μην χρειάζεται κάτι από αυτά και να εμφανίζεται κανονικά στα Windows. Το Α και το Ω όμως είναι να φαίνεται στο BIOS...).

 

Σούμα : αν έχεις εγγύηση, σώσε τα λεφτά σου καλύτερα.

Αν δεν έχεις, δοκίμασε να ανοίξεις την θήκη/να πάρεις και να συνδέσεις εσωτερικά τον σκληρό και πες μας τί παίχτηκε και βλέπουμε...

 

Περί τεχνικού που είπες, σε γενικές γραμμές μακρυά για τέτοια περίπτωση, αν δεν έχεις κάποιον γνωστό που να τον εμπιστεύεσαι με τα χίλια. Διότι παίζει ΚΑΙ να σε χρεώσει, ΚΑΙ δουλειά να μην γίνει - κυρίως γιατί μάλλον "δεν γίνεται". Φαντάζομαι ότι αν ήδη είχες κάποιον της τόσης εμπιστοσύνης βέβαια, θα τον είχες ήδη έστω ρωτήσει, οπότε...

Σε γενικές γραμμές -κι αν είναι "εντάξει" ένας τεχνικός, θα βγάλει συμπέρασμα άμεσα, και δεν θα σε χρεώσει κάτι. Μπορεί όμως και να σου πει "10" ή και "20" (παραπάνω θα είναι αγύρτης), "για την ενόχληση". Αυτά για την περίπτωση που ο δίσκος πάπαλα.

ΑΝ τελικά υπάρχει...ζωή, κι αν χρειάζεται η ανάκτηση partition ή αρχείων που λέγαμε, δεν αποκλείεται να σου ζητήσει και 30, 40, 50, στο πνεύμα της γνωστής παλιάς ελληνικής ταινίας...Ανάλογα σε τί άνθρωπο θα πέσεις, μπορεί μέχρι και περισσότερα.

(...Υπάρχουν κι οι ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΕΣ εταιρίες ανάκτησης, οι οποίες ακόμη κι αν το πρόβλημα το έχει ο σκληρός, την έχουν την δυνατότητα -και τον εξοπλισμό- να ανακτήσουν αρχεία από έναν "πεθαμένο" δίσκο, και η δουλειά τους είναι εγγυημένη - μόνο που χρεώνουν μέχρι ΠΟΛΛΑ ΚΑΤΟΣΤΑΡΙΚΑ για κάτι τέτοιο....Πες γύρω στο μισό χιλιάρικο, και φυσικά αξίζει ν' απευθυνθεί κανείς σ' αυτές μόνο εάν τ' αρχεία είναι τόσο σημαντικά και φυσικά να έχει τα λεφτά να διαθέσει για κάτι τέτοιο...).

 

 

Προκαταβολικά να σου πω πάντως, ότι τις μεγαλύτερες πιθανότητες τις συγκεντρώνει το σενάριο να τα έχει φτύσει ο σκληρός -ειδικά αν δούλευε=διάβαζε, ή ακόμη χειρότερα έγραφε, τη στιγμή της πτώσης- και να πρέπει να προετοιμαστείς για το ότι τα αρχεία που λες, πρέπει να τα ξεχάσεις. 

Αν δεν το πολυέχεις με ελέγχους, ανοίγματα και δοκιμές στείλε ένα πμ και βλέπουμε τί μπορεί να γίνει (=τουλάχιστον να εξασφαλίσεις ότι ο σκληρός πάπαλα, χωρίς πιθανά έξοδα σε τρίτους...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Εχω το εξης προβλημα : ειχα ενα εξωτερικο USB2 1ΤΒ τον οποίο εβγαλα απο την θηκη του και τον εβαλα μεσα στο PC , στην θεση του εβαλα ενα νεο 4ΤΒ τον οποιο ξεκινησα και φορτωνα σταδιακα με διαφορα . Χτες συνεχισα με κατι ταινιες αλλα μολις τελειωσε η μεταφορα ο υπολογιστης δεν αναγνωριζει τον δισκο κανονικα , τον βλεπει αφορμαριστο NTFS .

Βγαζει μηνυμμα "Δεν ειναι δυνατη η προσβαση στο F:\" , "Δεν επιτρεπεται η προσβαση" .

Τι κανουμε τωρα ρε παιδια ?

Επεξ/σία από manbag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...