Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστευω πως πολυ το χω καθυστερησει και σκεφτομαι μεσα στο '13 (αν δεν εχει τελιωσει ο κοσμος) να κανω την επεμβαση για στραβο διαφραγμα. Πριν προβω σε ενεργειες ομως θελω να συγκεντρωσω οσο περισσοτερες πληφοροριες μπορω και ειναι ειμαι οσο το δυνατον καλυτερα προετοιμασμενος.

 

-Στο χειρουργιο σε βαζουν σε πληρη αναισθησια? Ποση ωρα διαρκεια το ολο ζητημα? Αν συνδυαστικα επιλεξεις και ρινοπλαστικη προστιθεται πολυς χρονος?

-Ακουσα απο γνωστο μου σε συζητηση πως πλεον εχουν σταματησει αυτη την μεθοδο με τις γαζες στην μυτη, που οταν στις βγαζουν τρελαινεσαι στον πονο. Αν οντως ισχυει αυτο τωρα τι διαδικασια υπαρχει?

-Επειδη δεν εχω κανει καποια επεμβαση στο παρελθον, τι αλλο χρειαζεται να γνωριζω και να εχω στα υποψιν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια καλησπερα και καλη χρονια.Παρακολουθω αρκετο καιρο τη σελιδα σας και με βοηθησατε πολυ να παρω την αποφαση που εδω και μερικα χρονια ανεβαλα συνεχως γιατι φοβομουν.Ας παρω ομως τα πραγματα απο την αρχη .Εδω και αρκετα χρονια ειχα προβληματα στην αναπνοη ,συγκεκριμενα ανεπνεα μονο απο το ενα ρουθουνι και αυτο μονο με 25% αναπνοης.Στον υπνο μου ειχα πολλα προβληματα δλδ οσο και να κοιμομουν ξυπνουσα και ενιωθα κουρασμενη και τα ματια μου ηταν συνεχως βαρια,καθως και πολλες ημικρανιες.Πηγα σε 5 γιατρους ολοι μου ειπαν οτι ηταν σπασμενο και τετοιο δυσκολο διαφραγμα δεν ειχαν ξαναδει.Εκανα την εγχειρηση στο Ασκληπιειο το Σεπτεμβριο που μας περασε σε γιατρο που μου συστησαν.Δεν ενοιωσα καθολου πονο μονο ενοχληση απο το μπουκωμα με τις γαζες,και τα ματια που δακρυζαν. Εχω να πω οτι ο γιατρος ηταν εξαιρετικος, πολυ προσεχτικος ,ευγενικος,και η δουλεια που μου εκανε τελικα πολυ καλη.Δεν ζητησε χρηματα,εγω του εδωσα κατι απο μονη μου στην επισκεψη που εκανα στο ιατρειο του για τον καθαρισμο.Πραγματικα αν και στο δημοσιο με προσεξε πολυ,Τωρα μετα απο 3 μηνες ειμαι πολυ ευχαριστημενη,κοιμαμαι πολυ καλα, αναπνεω πλεον με κλειστο στομα και νιωθω ελευθερη.Οποιος χρειαζεται λεπτομερειες ας στειλει pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας καμιά λεπτομέρεια παραπάνω Μαριλού. Έκατσες κανά βράδυ στο νοσοκομείο; Πόνος όντως δεν υπήρχε καθόλου; Όταν βγήκαν οι γάζες πάλι δεν πόνεσες; Γενικά η ταλαιπωρία ήταν μικρή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Arcanaloth εκανα εισαγωγη ημερα Τριτη και εκανα τις απαραιτητες εξετασεις.Την Τεταρτη στις 7 ξεκινησα για το χειρουργειο με ολικη ναρκωση.Την Πεμπτη εμεινα παλι μεσα και την Παρασκευη αφου μου εβγαλε τις γαζες εφυγα και συνεχισα αγωγη με αντιβιωση

φυσιολογικο ορο και αλοιφη στο σπιτι για ενα μηνα περιπου.Πραγματικα πονος δεν υπηρχε καθολου,παρα μονο το μπουκωμα ηταν μια ενοχληση και οταν εβγαλα τις γαζες,δεν ηταν τοσο επωδινο οσο ακουγετε γιατι ειναι τοσο συντομο που ξεχνιετε σχεδον αμεσως.Εχω να πω πως φοβομουν αν θα ειχε επιτυχια η εγχειρηση και ειχα πολυ αγωνια επειδη ημουν αρκετα ταλαιπωρημενη απο την κακη ποιοτητα ζωης μου.Ευτυχως ολα πηγαν καλα, και για το μονο που μετανιωνω ειναι οτι δεν την ειχα κανει μερικα χρονια νωριτερα.Η ταλαιπωρια ειναι οντως μικρη, και για οποιον δεν μπορει να την κανει σε ιδιωτικο,οπως κι εγω ,υπαρχουν εξαιρετικοι γιατροι στα δημοσια χωρις να χρειαζεται να πληρωσουν αρκει να ψαξουν και να μαθουν οπως εκανα εγω ολο το καλοκαιρι.Μη φοβασαι ,βρες καλο γιατρο και προχωρα ειναι μια αποφαση που θα σου αλλαξει την καθημερινοτητα προς το καλυτερο και δε θα μετανιωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω Εχω να ρωτησω τα εξης

 

-Εμεινες Τεταρτη και Πεμπτη σε δωματιο ολη μερα? Γιατι τοσο πολυ? Εγω ελπιζω να κατσω μονο την μερα της εγχειρισης και να φυγω την επομενη.

 

-Το χειρουργιο ποση ωρα κραταει μεχρι να ξυπνησεις?

 

-Ποια ηταν η ψυχολογια σου μεχρι να φυγεις και μεχρι να βγαλεις τις γαζες?

 

-Περα απο το εσωτερικο αποτελεσμα, εξωτερικα αλλαξε κατι στην εμφανιση, ή εμφανισιακα ηταν απο την αρχη σωστη η μυτη?

 

Ευχαριστουμε που μοιραζεσαι την εμπειρια σου και μας δινεις κουραγιο. Το χρειαζομαστε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εμεινα Τεταρτη και Πεμπτη και την Παρασκευη αφου εβγαλα τις γαζες βγηκα.Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας μεσα στο νοσοκομειο εισαι ασφαλεις. Με πηραν στις 7 το πρωι και τελειωσα στις 10.Φυσικα ολη την ωρα δεν ηταν το χειρουργειο αλλα και ο χρονος προετοιμασιας και οχρονος να συνερθω απο τη ναρκωση.Οπως ειχα ξαναγραψει πριν μπω στο νοσοκομειο φοβομουν αρκετα,ομως απο την ημερα που εκανα την εισαγωγη το πηρα αποφαση οτι επρεπε να γινει και μπηκα με σχετικο θαρρος,βεβαια με ενθαρρυναν και οι νοσηλευτες λιγομ πριν το χειρουργειο.Οταν τελειωσα μπορω να πω ανακουφιστικα,θυμαμαι οτι επειδη δακρυζαν πολυ τα ματια μου επειδη ειχαν κλεισει οι δακρυκοι ποροι απο τις γαζες ηθελα να τα εχω κλειστα,και προτιμουσα ησυχια και οχι πολυ θορυβο.Παρολο που ανεπνεα αναγκαστικα απο το στομα το βραδυ καταφερα να κοιμηθω μερικες ωρες.Φυσικα την Παρασκευη ειχα αγωνια να βγαλω τις γαζες αλλα δεν φοβομουν γιατι τα πιο δυσκολα ειχαν περασει.Εξωτερικα η μυτη εκτος απο ενα ελαφρυ πρηξιμο που εφυγε σε 4-5 μερες δεν αλλαξε σε τιποτα.Επισης παρελειψα να πω οτι το πρωτο βραδυ της εγχειρησης ξεκινησε λιγη αιμοραγια γι αυτο και μου ειχαν βαλει απο την αρχη μια εξτρα γαζουλα απο κατω και καποιες στιγμες την αλλαζα οταν γεμιζε.Θελω να πιστεψετε οτι πονος δεν υπαρχει οσο περιεργο και αν φαινεται.Δεν χρειαζεται να με ευχαριστεις γιατι καταλαβαινω την αγωνια σας,γι αυτο μοιραζομαι την εμπειρια μου,ακριβως ετσι ενιωθα κι εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας, είμαι 18 χρονών και πήγα στον γιατρο Κ. Δανιηλίδη που ειναι καθηγητης πανεπηστημιου και μου ειπε οτι εχω ενα απο τα πιο στραβα διαφράγματα που εχει δει, αφου μετα μου εβαλε μια βελονα-καμερα μεσα στο κλειστο ρουθουνι και δακρυσα απο τον πονο λογω του οτι δεν χωρουσε, είπε οτι αφου ασχολουμαι και με τον αθλητισμο θα ηταν καλο να κανω την εγχειρηση αφου μου κοβει ως και 60% της αποδοσης μου, ακομα και αν τοτε ημουν 16 χρονων, θα ήθελα να ρωτησω τωρα που είμαι 18 να κανω το μεγαλο βήμα να διορθώσω αυτο το πρόβλημα? Αξίζει τον κόπο, ειδικα οταν είμαι κρυωμένος υποφέρω και το πιο παραξενο είναι οτι έχω μικρή μύτη χωρις κανενα σημάδι στραβομάρας. Μου είπαν ότι πολυ πιθανον να προκήθηκε απο καποιο πολύ δυνατο χτήπημα, ε και μάλλον αυτο είναι αφου παιζω μπασκετ και εχω φαει μπόλικες αγκωνιες. Θα ήθελαν να ρωτήσω αμα αφου κανω την εγχειρηση μετα αμα ξαναφαω τετοιο χτήπημα τι γίνεται, ξαναστραβώνει, γιατι μετα δεν θα μπορω να ξανακανω την επέμβαση 2η φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εβλεπε οτι το διαφραγμα ηταν τοσο στραβο γιατι σε παιδεψε με την καμερα;Εμενα μονο που με ακουμπουσαν για να το δουν πονουσα στο ενα ρουθουνι, και δεν συνεχισαν με αυτη τη μεθοδο,ασε που ειχα βγαλει και αξονικη και εδειχνε περισσοτερες λεπτομερειες. Οσο πιο νεος εισαι τοσο καλυτερα για σενα ,να μην περναν τα χρονια και παιδευεσαι,και ο οργανισμος ανταποκρινεται καλυτερα στην αναρωση,.Σιγουρα αξιζει τον κοπο και θα δεις αποτελεσμα.Για ενα διαστημα θα πρεπει να προσεχεις,οσο για αν το ξανασπασεις,καλυτερα να ρωτησεις το γιατρο τι γινετε σε αυτη την περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας, είμαι 18 χρονών και πήγα στον γιατρο Κ. Δανιηλίδη που ειναι καθηγητης πανεπηστημιου και μου ειπε οτι εχω ενα απο τα πιο στραβα διαφράγματα που εχει δει, αφου μετα μου εβαλε μια βελονα-καμερα μεσα στο κλειστο ρουθουνι και δακρυσα απο τον πονο λογω του οτι δεν χωρουσε, είπε οτι αφου ασχολουμαι και με τον αθλητισμο θα ηταν καλο να κανω την εγχειρηση αφου μου κοβει ως και 60% της αποδοσης μου, ακομα και αν τοτε ημουν 16 χρονων, θα ήθελα να ρωτησω τωρα που είμαι 18 να κανω το μεγαλο βήμα να διορθώσω αυτο το πρόβλημα? Αξίζει τον κόπο, ειδικα οταν είμαι κρυωμένος υποφέρω και το πιο παραξενο είναι οτι έχω μικρή μύτη χωρις κανενα σημάδι στραβομάρας. Μου είπαν ότι πολυ πιθανον να προκήθηκε απο καποιο πολύ δυνατο χτήπημα, ε και μάλλον αυτο είναι αφου παιζω μπασκετ και εχω φαει μπόλικες αγκωνιες. Θα ήθελαν να ρωτήσω αμα αφου κανω την εγχειρηση μετα αμα ξαναφαω τετοιο χτήπημα τι γίνεται, ξαναστραβώνει, γιατι μετα δεν θα μπορω να ξανακανω την επέμβαση 2η φορα.

Απαγορεύονται δια ροπάλου χτυπήματα. Το σώμα μας έχει κάτι που λέγεται μυϊκή μνήμη, και αν ξαναχτυπήσεις υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να σου ξαναστραβώσει έστω και λίγο. Οπότε μπασκετ, ποδοσφαιρο και νταϊλίκια κομμένα  :lol: Πάντως και γω είμαι σαν και σένα, εξωτερικά η μυτη μου δεν ειναι στραβη, και ειναι μικρη προς νορμαλ, μέσα ομως γινοταν χαμός, ειδικα οταν ο ΩΡΛ μου εχωνε το μαρκουτσι με την καμερα για να δει. Τωρα που εκανα  την εγχειρηση, και ο γιατρος μου βαζει ενα αλλο μαντζαφλαρι για καθαρισμο, μπαινοβγαίνει με πολυ αερα, προφανως το αλφαδιασανε το διαφραγμα B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια και απο μενα εχω στραβο διαφραγμα και αυτο με δημιουργει πολλα προβληματα στην αναπνοη και εχω ενα αισθημα ξενου σωματος στο λαρρυγα με σαλιο που κολλαει και θελω συνεχεια να καθαριζω το λαιμο μου. ελπιζω να ειναι απο αυτο και μολισ κανω την επεμβαση να φυγουν το εχει κανεις αλλος αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια και απο μενα εχω στραβο διαφραγμα και αυτο με δημιουργει πολλα προβληματα στην αναπνοη και εχω ενα αισθημα ξενου σωματος στο λαρρυγα με σαλιο που κολλαει και θελω συνεχεια να καθαριζω το λαιμο μου. ελπιζω να ειναι απο αυτο και μολισ κανω την επεμβαση να φυγουν το εχει κανεις αλλος αυτο

Ναι, είναι κλασική παρενέργεια. Αναπνέεις από το στόμα και ξεραίνεται ο λαιμός,

θα περάσει μόλις διορθώσεις το διάφραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω φιλε μου που με καθυσιχασες γιατι ειναι τρελα αυτο το αισθημα που νιωθεις σε 30 μερες μπαινω χειρουργειο υπομονη λοιπον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Από ότι μου είχε πει ο παιδίατρος πιο παλιά έχω στραβό διάφραγμα αλλα δεν ειχαμε δωσει πολύ σημασία τότε. Τα τελευταία χρόνια κάθε χειμώνα θα είμαι με βουλωμένη μύτη, συνεχώς φλέματα που κατεβαίνουν απο τη μυτή και πολύ συχνα έχω συνάχι και γενικά κρυώματα και ιγμορίτιδες που προκαλούνται από αυτό το πράγμα από οτι μου λενε οι παθολογοι αλλα δεν εχω παει ποτε σε ωριλά. Επειδή είμαι και αθλητής και παίζω μπάσκετ γενικά λαχανιάζω εύκολα. Ειναι ολα αυτά συμπτώματα για στραβό διαφραγμα? τα εχει/ειχε καποιος άλλος και λύθηκαν μετα την επέμβαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Από ότι μου είχε πει ο παιδίατρος πιο παλιά έχω στραβό διάφραγμα αλλα δεν ειχαμε δωσει πολύ σημασία τότε. Τα τελευταία χρόνια κάθε χειμώνα θα είμαι με βουλωμένη μύτη, συνεχώς φλέματα που κατεβαίνουν απο τη μυτή και πολύ συχνα έχω συνάχι και γενικά κρυώματα και ιγμορίτιδες που προκαλούνται από αυτό το πράγμα από οτι μου λενε οι παθολογοι αλλα δεν εχω παει ποτε σε ωριλά. Επειδή είμαι και αθλητής και παίζω μπάσκετ γενικά λαχανιάζω εύκολα. Ειναι ολα αυτά συμπτώματα για στραβό διαφραγμα? τα εχει/ειχε καποιος άλλος και λύθηκαν μετα την επέμβαση?

αδερφε και εγω το ιδιο εχω και λαχανιαζω αρκετα γρηγορα στο μπασκετ, απλα εμας που παιζουμε μπασκετ μας απασχολει και οτι τρωμε αγκωνιες οπωτε υπαρχει προβλημα μη ξαναστραβωσει μετα την επεμβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...