Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα ολοι απο Θεσσαλονικη κανουν αυτην την επεμβαση, απο Αθηνα δεν εχουμε κανεναν? Αυτο που λες οτι μια βουλωνει το ενα και μια το αλλο και σε μενα συμβαινει και δεν ξερω πως εξηγειται.

Υπάρχουν 4 γνωστοί μου αυτή τη στιγμή που ετοιμάζονται (κατά δήλωσή τους) να κάνουν την ίδια επέμβαση. Σαν να έχει πέσει επιδημία εδώ πάνω, και εγώ εξεπλάγην από το πόσος κόσμος την έχει ήδη κάνει. Πριν λίγες μέρες ήμουν σε μια ταβέρνα και έπιασα συζήτηση με μια γνωστή γκαρσόνα που την έκανε πριν τρεις μήνες στο Ιπποκράτειο (πήγε στα εξωτερικά ιατρεία με πόνο στα αυτιά και της διέγνωσαν το πρόβλημα στη μύτη και μέσα σε 10 μέρες την εγχείρησαν), έχει σημαντική βελτίωση στην αναπνοή της, δεν φαίνεται με τίποτα ότι έκανε την εγχείρηση και (απίστευτο αλλά αληθινό) δεν πλήρωσε ούτε ένα ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πέρσι τέτοιο καιρό έκανα την επέμβαση.Αρχικά ήταν μια χαρά η αναπνοή μου.Πάνω στους 3 μήνες όμως κι ενώ ήμουν εξωτερικό ένιωσα απίστευτο πόνο στη μύτη.ένα βράδυ δε μπόρεσα να κοιμηθώ απ τους πόνους.Την επόμενη μέρα δε πονούσε όμως οπότε και το άφησα εντελώς το θέμα.

 

Τώρα,σχεδόν ένα χρόνο μετά βλέπω οτι το διάφραγμα είναι πάλι στραβό,το ένα ρουθούνι είναι αρκετά κλειστό εσωτερικά και σκέφτομαι να ξαναπάω για επέμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγχείρηση έγινε χθες Δευτέρα πρωί (12 ώρες πριν χωρίς τροφή και νερό). Δύσκολη εμπειρία, με πήγαν ξύπνιο στο χειρουργείο και έτσι τα είδα όλα μέχρι να ναρκωθώ (είχα την εντύπωση ότι δεν μπαίνεις ξύπνιος στο χειρουργείο, στην περίπτωσή μου πήγα περπατώντας, ανέβηκα και ξάπλωσά μόνος μου στο χειρουργικό κρεβάτι, και μετά άρχισαν να με δένουν...). Η ξενάρκωση ήταν πολύ δύσκολη, φυσικά με γύρισαν στο δωμάτιο ξύπνιο (συνολικά έκαναν 1,5 ώρες από την αναχώρηση μέχρι την επιστροφή, αλλά στο χειρουργείο περίμενα 10 λεπτά μέχρι να με πάρουν) αλλά για πολλές ώρες ήμουν ζαλισμένος. Ίσως να φταίει ότι δεν έχω ξανακάνει νάρκωση, ίσως για εγχειρήσεις στο κεφάλι η νάρκωση να είναι πιο δυνατή, ίσως να φταίει και ο αναισθησιολόγος. Πολλές φορές χθες μετά την εγχείρηση βρήκα τον εαυτό μου να έχει μετανιώσει που μπήκε σε αυτή τη διαδικασία, σήμερα ωστόσο είμαι πολύ καλύτερα.

Μετά την εγχείρηση δεν είχα καθόλου πόνο (μέχρι στιγμής τουλάχιστον), βγήκα σήμερα Τρίτη μεσημέρι και συνεχίζω με αντιβίωση και παυσίπονα (ο γιατρός είπε να παίρνω μέχρι και 4 panadol την ημέρα εφόσον πονέσω, συν ένα mezulit που είναι αντιφλεγονώδες, ξεκινησα με το δεύτερο και βλέπουμε).

Σήμερα το μεσημέρι έφαγα για πρώτη φορά καλά, φυσικά είναι δύσκολο να τρως με τις γάζες στη μύτη, αλλά συνηθίζεται. Χρειάζεται να αλλάζω τις εξωτερικές γάζες τακτικά, για να συγκρατούν το αίμα που βγάζουν οι εσωτερικές.

Τα σημαντικά θα τα μάθουμε την Πέμπτη, όταν θα πάω να μου βγάλουν τις γάζες. Ο γιατρός λέει ότι η εγχείρηση πήγε πολύ καλά (ίσιωσε το διάφραγμα που ήταν στραβό σε μεγάλη έκταση, και έκοψε και τις δύο κάτω κόγχες (ελπίζω να άφησε και κάτι). Ανυπομονώ για την αφαίρεση των γαζών, για να βεβαιωθώ και μόνος μου κατά πόσο πέτυχε η εγχείρηση. Μου είπε ότι με την αφαίρεση των γαζών θα δω τεράστια διαφορά, τις επόμενες μέρες όμως θα χρειαστεί να πάω 2-3 φορές για να μου καθαρίσει τη μύτη από πιθανές εκκρίσεις.

 

Δύο συμβουλές: 1) Όταν σας βάλουν στο χειρουργικό κρεβάτι να είστε ήρεμοι, κλείστε τα μάτια και μην κινηθείτε καθόλου, αλλιώς κινδυνεύετε μα πανικοβληθείτε. 2) Μετά την εγχείρηση έβλεπα ένα "πεντάγωνο" στα μάτια μου. Πολλή ώρα αργότερα συνειδητοποίησα ότι πρέπει να ήταν οι προβολείς του χειρουργείου που φώτιζαν την μύτη μου την ώρα της εγχείρησης και, μολονότι είχα κλειστά τα μάτια μου, άφησαν το αποτύπωμά τους. Αν το είχα προβλέψει θα ζητούσα να μου βάλουν κάτι στα ματιά την ώρα της εγχείρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έβγαλα τις γάζες. Δύσκολη διαδικασία, αλλά δεν συγκρίνεται με την νάρκωση της επέμβασης.

Είχα πάρει και ένα mezulit από πριν, ίσως να βοήθησε.

Με εντυπωσίασε ο τρόπος που ο γιατρός χειριζόταν τη μύτη, σαν να μην είχε εγχειρηστεί τρεις μέρες πριν, τη στιγμή που εγώ όλες αυτές τις μέρες φοβόμουν να την ακουμπήσω μη κάνω καμία ζημιά. Στην παρατήρηση που του έκανα μου είπε ότι η μύτη έχει αποκατασταθεί όσον αφορά τα χόνδρινα μέρη του διαφράγματος, ενώ για τα οστέινα θα χρειαστούν περίπου 20 μέρες για να δέσουν, χωρίς ωστόσο και τώρα να αντιμετωπίζουν πρόβλημα.

Αφού τις έβγαλε ο γιατρός, και ενώ ήμουν ακόμη ξαπλωμένος στο κρεβάτι, με άφησε να αναπνεύσω από τη μύτη: η εμπειρία ήταν απίθανη. Δεν με άφησε, όπως του ζήτησα, να αναπνεύσω από κάθε ρουθούνι ξεχωριστά, "μην το παρακάνουμε" μου είπε. Αν είναι να αναπνέω πάντα έτσι, τότε άξιζε την ταλαιπωρία. Μετά μου ξαναέβαλε δύο "πώματα" στα ρουθούνια τα οποία θα βγάλω αύριο, οπότε και πάλι δεν αναπνέω. Μου είπε βέβαια ότι τις πρώτες λίγες μέρες η μύτη θα έχει εκκρίσεις, οπότε θα χρειαστούν μερικές μέρες μέχρι να ομαλοποιηθεί η κατάσταση και να φανεί καθαρά το αποτέλεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ περιγραφικός ο yannis70

σ' ευχαριστούμε για όσα έγραψες φίλε :)

και εμένα μου είπαν πριν ένα χρόνο ότι έχω σπασμένο διάφραγμα, αλλά ποτέ δεν μου δημιούργησε πρόβλημα (ίσως εκτός του ότι λαχανιάζω γρήγορα όταν τρέχω)

θα συνεχίσω να διαβάζω το thread και ίσως αποφασίσω να κάνω και εγώ την επέμβαση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ακόμη επιφυλακτικός για το αποτέλεσμα της επέμβασης, θα ήθελα να περάσουν 2-3 βδομάδες και να δω αν υπάρχει ακόμη η βελτίωση που είδα σήμερα. Επίσης θα ήθελα να δω κάθε ρουθούνι ξεχωριστά (σήμερα τα είδα μόνο ταυτόχρονα και για λίγο, δεν μου φάνηκε να υπάρχει πρόβλημα).

Η επέμβαση έγινε σε ιδιωτική κλινική στη Θεσσαλονίκη, το κόστος της κλινικής ήταν 600 ευρώ, τα μισά τα πλήρωσε το ταμείο (ΟΠΑΔ). Θεωρώ το κόστος εξωφρενικό. Δεν έχει σημασία η κλινική πάντως (πέρα από το κόστος) αλλά ο γιατρός. Το κόστος του γιατρού + αναισθησιολόγου ήταν 1300 ευρώ και μου έκοψε και απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα σπασμένο διάφραγμα, ή τουλάχιστον δεν γνώριζα να το έχω σπάσει. Ως μικρός βέβαια είχα φάει πολλές φορές τη μπάλλα στα μούτρα με δύναμη, οπότε δεν είναι καθόλου απίθανο να το είχα σπάσει και να μην το γνώριζα. Όταν βλέπεις μερικά πράγματα από μακρια συνειδητοποιείς πόσα θα μπορούσες να είχες προσέξει/διορθώσει, αλλά τότε οι γονείς μας δεν είχαν την πληροφόρηση που έχουμε εμείς σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πέρσι τέτοιο καιρό έκανα την επέμβαση.Αρχικά ήταν μια χαρά η αναπνοή μου.Πάνω στους 3 μήνες όμως κι ενώ ήμουν εξωτερικό ένιωσα απίστευτο πόνο στη μύτη.ένα βράδυ δε μπόρεσα να κοιμηθώ απ τους πόνους.Την επόμενη μέρα δε πονούσε όμως οπότε και το άφησα εντελώς το θέμα.

 

Τώρα,σχεδόν ένα χρόνο μετά βλέπω οτι το διάφραγμα είναι πάλι στραβό,το ένα ρουθούνι είναι αρκετά κλειστό εσωτερικά και σκέφτομαι να ξαναπάω για επέμβαση.

 

Ευχαριστώ φίλε για τις ευχές σου. Σου έχουν δώσει κάποια εξήγηση για αυτό που σου συνέβη? Πίεσες/χτύπησες μήπως τη μύτη σου και έσπασε το διάφραγμα εκ των υστέρων? Καταλαβαίνεις ότι και εγώ τώρα προσέχω το κάθε τι σχετικά και φοβάμαι μήπως κάνω κάτι λάθος και καταστρέψω το όποιο αποτέλεσμα της εγχείρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν πολύ προσεκτικός αλλά όταν είπα στον γιατρό ότι φοβάμαι να πειράξω την μύτη με λέει μη φοβάσαι,όλα οκ πλέον.

Αφού όταν πήγαινα επισκέψεις μετά την επέμβαση ψιλο άγρια ασχολιόταν με τη μύτη.Απλά ξαφνικά ένα βράδυ πέθανα απ τους πόνους και την επόμενη σα να μη συνέβη τίποτε μόνο που το διάφραγμα είχε στραβώσει προς την μια πλευρά κλείνοντας το ρουθούνι.Πολύ καλύτερα αναπνέω πάντως απο παλιότερα ακόμη κι έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 6 μέρες μετά την εγχείρηση, και τα δύο ρουθούνια είναι μισοβουλωμένα (ενώ όταν έβγαλα τις γάζες και για 12-24 ώρες μετά ήταν πεντακάθαρα), ο γιατρός με ενημέρωσε ότι για καμιά βδομάδα θα χειροτερεύσει η κατάσταση μέχρι να επανέλθει. Διαβάζω στα προηγούμενα posts χρήστες να αναφέρουν ακριβώς το ίδιο (ότι δηλαδή τα αποτελέσματα τα βλέπεις 20 μέρες μετά), αλλά και άλλους χρήστες που λένε ότι ήταν καλά συνέχεια από την αφαίρεση των γαζών και μετά και έχω μπερδευτεί. Να επισημάνω ότι έκανα μόνο διόρθωση ρινικού διαφράγματος και κογχοτομή, όχι πλαστική μύτης. Μήπως ανησυχώ υπερβολικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τελικα μηπως δεν ειναι και οτι πιο απλο σαν επεμβαση? Πολυ φασαρια για να φτιαξεις μια μυτη. Εγω τοσο καιρο το σκεφτομαι και ολο αποθαρυνομαι. Δεν ακουγεται κανεις να λεει κατηγορηματικα, οτι το αποτελεσμα ειναι σιγουρο χωρις πονο και φασαριες. Ολο για γαζες και αναμονες και αποτελεσματα χωρις πονους μετα απο καιρο λεγονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τελικα μηπως δεν ειναι και οτι πιο απλο σαν επεμβαση? Πολυ φασαρια για να φτιαξεις μια μυτη. Εγω τοσο καιρο το σκεφτομαι και ολο αποθαρυνομαι. Δεν ακουγεται κανεις να λεει κατηγορηματικα, οτι το αποτελεσμα ειναι σιγουρο χωρις πονο και φασαριες. Ολο για γαζες και αναμονες και αποτελεσματα χωρις πονους μετα απο καιρο λεγονται.

 

φυσικα και δεν ειναι απλη υποθεση μια επεμβαση διαφραγματος.. εχει πολυ μανουρα, αρκετο πονο και δυσφορια στην αρχη και ταλαιπωρια με νοσοκομεια.

 

δεν γινεται ομως για αισθητικους λογους . ειναι θεμα σωστης αναπνοης. οποιον ρωτησεις που εκανε την επεμβαση θα σου πει οτι οταν ανεπνευσε μετα την εγχειρηση ενιωθε αλλος ανθρωπος. ειναι σαν να αναπνεεις απο το ενα ρουθουνι για χρονια και ξαφνικα να αναπνεεις απο το δευτερο. παιζει μεγαλο ρολο και στον οργανισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τελικα μηπως δεν ειναι και οτι πιο απλο σαν επεμβαση? Πολυ φασαρια για να φτιαξεις μια μυτη. Εγω τοσο καιρο το σκεφτομαι και ολο αποθαρυνομαι. Δεν ακουγεται κανεις να λεει κατηγορηματικα, οτι το αποτελεσμα ειναι σιγουρο χωρις πονο και φασαριες. Ολο για γαζες και αναμονες και αποτελεσματα χωρις πονους μετα απο καιρο λεγονται.

 

Για να μην παρεξηγηθώ: Δεν υπάρχει καθόλου πόνος από την εγχείρηση αυτή καθαυτή. Υπάρχει μόνο η στιγμή που αφαιρείς τις γάζες, η οποία δεν είναι ότι πιο ευχάριστο, μπορεί να έχει λίγο πόνο, αλλά διαρκεί πολύ λίγο και ακολουθείται από την ηδονή να αναπνεύσεις ελεύθερα. Προσωπικά θεωρώ ως το πιο δύσκολο σημείο της εγχείρησης (και αυτό που δεν θα ήθελα να ξαναπεράσω) το ξύπνημα από τη νάρκωση, που ήμουν για πολλές ώρες ζαλισμένος, παρά την αφαίρεση των γαζών. Επίσης κουραστικές ήταν οι μέρες που είχα γάζες, δεν μπορούσα να φάω και να πιω εύκολα, ενώ ανέπνεα από το στόμα (για πρώτη φορά στο γάμος μου - 7 χρόνια τώρα - η σύζυγος μου είπε ότι ροζάλιζα).

Κανένα από τα παραπάνω ωστόσο δεν είναι ικανός λόγος (ούτε κατ'ελάχιστο) για να μην κάνεις την εγχείρηση, μπροστά στο αναμενόμενο αποτέλεσμα της απρόσκοπτης αναπνοής από τη μύτη. Προσωπικά σήμερα (7 μέρες μετά) έχω αρκετά καλύτερη αναπνοή από χθες (6 μέρες μετά), και ο γιατρός μου (που τον επισκέφτηκα σήμερα) μού είπε ότι κάθε μέρα θα βελτιώνεται με αποκορύφωμα στις 20 με 30 μέρες. Ο λόγος που συμβαίνει αυτή η καθυστέρηση είναι ότι η μύτη είναι εσωτερικά πρησμένη, με οιδήματα κλπ, οπότε χρειάζεται χρόνος για να ξεπρηστούν όλα αυτά και να "ανοίξει". Δεν θέλω να βιαστώ να δηλώσω ότι η εγχείρηση πέτυχε, αλλά αν πράγματι έχει πετύχει (όπως ισχυρίζεται ο γιατρός), θα έλεγα ότι είναι ένα από τα σημαντικότερα πράγματα που μου συνέβησαν στη ζωή μου.

 

Συμπέρασμα: Εάν πετύχει η εγχείρηση, το αποτέλεσμα είναι τόσο σημαντικό που όλα τα υπόλοιπα (γάζες, νάρκωση κλπ) είναι ανθυπολεπτομέρειες. Υπάρχει μικρή πιθανότητα να μην πετύχει η εγχείρηση. Εξαρτάται από το γιατρό και μόνο, από το αν ξέρει καλά τη δουλειά του. Οι περισσότεροι γιατροί ξέρουν τη δουλειά τους. Είναι λεπτή εγχείρηση και εξαιρετικά τεχνική, πρέπει να ισιώσει το διάφραγμα και να κόψει τις κόγχες. Μετρά η εμπειρία. Ρωτήστε γνωστούς, συμβουλευτείτε γνωστούς σας γιατρούς, επισκεφθείτε γιατρούς. Για μένα αυτό είναι το κρισιμότερο σημείο της υπόθεσης. Προσωπικά βρήκα έναν χειρούργο ΩΡΛ από σύσταση άλλου απολύτως εμπίστου γιατρού (όχι ΩΡΛ), τον επισκέφθηκα, με έπεισε, και βιάστηκα να κάνω την εγχείρηση γιατί σε λίγες μέρες βγαίνει στη σύνταξή. Παρέβλεψα το γεγονός ότι είναι ηλικιωμένος (κάτι που δημιουργεί άλλους κινδύνους), εκτίμησα τις συστάσεις, την εμπειρία του, το στυλ του (ήξερε, ήταν λιγόλογος και με κοφτές απαντήσεις to the point), τη σιγουριά του (μου δήλωσε ότι με αυτόν "δεν υπάρχει περίπτωση να αποτύχει και να χρειαστεί να την ξανακάνεις", βαρύγδουπη δήλωση αλλά ήταν πειστικός). Μου έδωσε λεπτομέρειες για το πώς θα κάνει την εγχείρηση. Δύο σημαντικές λεπτομέρειες ήταν οι εξής: Μου είπε ότι αυτός κόβει περισσότερο από τους άλλους, δεν αξίζει να κάνεις την εγχείρηση για να έχεις λίγη βελτίωση στην αναπνοή, ο σκοπός είναι να έχεις μεγάλη βελτίωση. Επίσης μου είπε ότι καθώς κόβει το χόνδρο από τη μια πλευρά, δεν επανατοποθετεί όλα τα κομμάτια από την άλλη, έτσι ώστε το διάφραγμα όχι μόνο να ισιώσει αλλά και να μειωθεί το πάχος του. Ε, με όλα αυτά σκέφτηκα, δεν μπορεί, στη χειρότερη περίπτωση θα είμαι καλύτερα από πριν (έτσι λέει και ο doctor).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το μονο που εχω να πω ειναι οτι αν και εχει περασει μολις μια βδομαδα απο την εγχειρηση που εκανα στο διαφραγμα, αναπνεω για πρωτη φορα στην ζωη μου και απο τα δυο ρουθουνια και την ημερα και την νυχτα. Δεν λεω οτι ειναι μια απλη διαδικασια, καθε αλλο, απλα πραγματικα πιστευω οτι αν υπαρχουν ανθρωποι σαν και μενα που ταλαιπωρουνται απο αλλεργιες, ιγμοριτιδες και συναφι ειναι η καλυτερη λυση και αυτο προερχεται απο ενα ατομο που εχει φαει τις αντιβιωσεις με το κουταλι!!!Η εγχειρηση αυτη καθε αυτη δεν ποναει καθολου, η αναρρωση ειναι το δυσκολο στην ολη υποθεση και κυριως η πρωτη βδομαδα μεχρι τον καθαρισμο. Μια νυχτα περασα στο νοσοκομειο και την επομενη μερα μου εβγαλαν το ταμπον και το σωληνακι που ειχα σε καθε ρουθουνι(δεν πονεσα καθολου) και με στειλαν σπιτι μου. Αν με ρωτησει κανεις πια ηταν η πιο επιπονη στιγμη στην ολη διαδικασια θα ελεγα ο καθαρισμος που μου εκαναν 6 μερες μετα οπου εκει πραγματικα πονεσα αλλα για δευτερολεπτα. Ωστοσο ακομη και μετα τον καθαρισμο η διαφορα ηταν αισθητη στην αναπνοη μου και ο γιατρος μου ειπε οτι αυτη ολο και θα καλυτερευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...